Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:52:03 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σπαθί - εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 6832 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:04:23 πμ »

Γενικά τα αντικείμενα που βρίσκονται μαζί είναι καλύτερο να μένουν και μαζί, τόσο για λόγους ιστορικούς, αλλά και γιατί ανεβαίνει η συλλεκτική αξία τους. Ακόμη και το ότι υπάρχει φωτογραφία στην οποία απεικονίζεται το ξίφος μαζί με τα μετάλλια είναι σημαντικό. Πολλές φορές δυστυχώς συμβαίνει να "σπάνε" τα λοτ, βέβαια.

Η μπαρέτα των μεταλλίων έχει κι ένα Σταυρό (Αργυρό μάλλον) του Σωτήρος. Το πόσο δόθηκαν τελικά έχει λίγη σημασία πλέον, δε γνωρίζουμε αρχικά αν η μπαρέτα αποτελούνταν μόνο από αυτά που απεικονίζονται στη συγκεκριμένη φωτογραφία ή αν είχε και άλλα μεταγενέστερα, της περιόδου του Α' ΠΠ και ποια ήταν αυτά.

Άρα μέχρι στιγμής μιλάμε για ένα λοτ που έχει ήδη "σπάσει", αλλά όσα απομένουν έχουν επίσης κάποια αξία. Τα μετάλλια αξίζουν όσο δόθηκαν και αυτό αρκεί αν τα δυο μέρη είναι ικανοποιημένα, αν και, Ειρήνη, έχουμε δει αρκετές φορές να πωλούνται αντικείμενα για μια τιμή και λίγες μέρες μετά να εμφανίζονται ξανά προς πώληση από τον αγοραστή σε τιμή τριπλάσια, ως δια μαγείας. Γι αυτό ίσως να δεις μια διστακτικότητα ως προς το να σου δοθούν πληροφορίες ως προς το εύρος των πιθανών τιμών ή το να σου προταθούν πιθανά ενδιαφερόμενοι συλλέκτες ή έμποροι.

Για τα υπόλοιπα τώρα, οι φωτογραφίες έχουν αξία, εξαρτάται όμως από το θέμα τους, την κατάστασή τους και από το αν είναι οι πρώτες, "αυθεντικές" ή μεταγενέστερες επανεμφανίσεις τους.

Για το ξίφος θα αποφύγω να δώσω εκτίμηση, εφ' όσον έχει πάρει ήδη το δρόμο του για να πουληθεί και ήδη φαίνεται ότι υπάρχουν επαφές με συλλέκτες.

Από την πλευρά μου αξίζει να σημειωθεί ότι στα militaria "μετράει" και το όνομα του κατόχου. Αν προκύψει από κάποια έρευνα ότι έχει παίξει κάποιο ρόλο σε κάποιο ιστορικό γεγονός, τότε η αξία των όποιων αντικειμένων μπορεί να εκτοξευθεί.

Αυτά από εμένα, κυρίως για να δείξω ότι δε χρειάζεται βιασύνη σε τέτοιου είδους πωλήσεις αν θέλει κανείς να πάρει όσα περισσότερα χρήματα μπορεί, από τη στιγμή που έχει αποφασίσει να αποχωριστεί τα αντικείμενα.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
eirini.d
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:39:48 πμ »

Είστε πάρα πολύ εξυπηρετικοι  όλοι και σας ευχαριστώ πραγματικά. Αν είχε κάποια συναισθημστική αξία σίγουρα δε θα το έδινα. αλλά ανήκει σε αρκετά μακρινό μου πρόγονο,δεν είναι του παππού μου. Ο παππούς μου γεννήθηκε το 40,ο συγκεκριμένος είναι από τη γιαγιά,γεννημένος κάπου το 1800+. Τα μετάλλια έχουν όντως δοθεί.  Ήταν τα 3 που φαινονται,Αργυρος ιπποτης, ελληνοβουλγαρικου με 3 διεμβολες και Ελληνοτουρκικό με άλλη κορδέλα. δόθηκαν σε συλλέκτη που απο'ότι μου είπε έχει δώσει αρκετά αντικείμενα και στο μουσείο των Βαλκανικων. Κάτι αντίστοιχο θα ήθελα και για το σπαθί.  Κάποιον που να το πάρει επειδή το θέλει,δεν με ενδιαφέρει να "χτυπησω" την τρελή τιμή,δεν το έχω για επάγγελμα.  Υπάρχουν αρκετές φωτογραφίες με το σπαθί και τον κάτοχο και από πεδία μάχης από δεκαετία του 1910, 1920 και μέχρι τη δεκαετία του '40.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:50:41 πμ από eirini.d » Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 12:44:20 μμ »

Καλησπέρα Ειρήνη.
Απο τη φωτογραφία έγω διακρίνω 4 διεμβολές (αντί για 3 που λές) οι οποίες είναι του ελληνοτουρκικού και όχι του ελληνοβουλγαρικού. Πρώτο έμπαινε του ελληνοτουρκικού και μετα του εληνοβουλγαρικού (χρονολογικά).
Αυτο που λές με την κορδέλα δε μπορώ να το διακρίνω.Στο είπε ο αγοραστής; και τί άλλη κορδέλα είναι αυτή;
To σπαθί εννοείται αυτός που θα το πάρει θα το θέλει  Μεγάλο χαμόγελο, το  θέμα είναι τιθα το κάνει μετά (όπως λέει ο Γιώργος).
Για τις φώτο σίγουρα υπάρχει ενδιαφέρον.Θα μπορούσες εαν θέλεις να κάνεις εδω μια κρούση (πώληση ή δημοπρασία).
Προσωπικά εαν είχα το σπαθί και ήθελα να το πουλήσω θα πήγαινα μια βόλτα και στο Μοναστηράκι να πάρω μια ιδέα για το πόσο θα μου το έπαιρναν.Μάλλον θα εκπλαγείς (δυσάρεστα) αλλά θα έχεις μια ελάχιστη τιμή  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 10, 2016, 10:39:39 μμ »

Καλησπέρα Ειρήνη
Πόσο πουλήθηκαν τα μετάλλια ?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences