Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:43:27 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 132215 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 30, 2019, 07:46:16 μμ »

Για να υπάρχει πλαστό νόμισμα πρέπει πρώτα να υπάρχει ένα γνήσιο.

Αν λοιπόν πιστεύετε (όσοι το πιστεύετε) ότι τα μόνα γνήσια 20άρικα είναι αυτά με τους μίσχους πλήρεις, γιατί οι πλαστογράφοι να βγάλουν 20άρικα με ατελείς μίσχους εξ'αρχής?Απορία?? Για να μας το κάνουν πιο εύκολο να τα ξεχωρίζουμε από χιλιόμετρα κοιτώντας απλά αν οι μίσχοι ενώνονται ή όχι?ΑπορίαΑπορία
+1


Αν  μου πειτε εσεις που εχετε γνωσεις και αρχεια απο το 2005 ως σημερα , ποσα ειναι τα χωρις, ποσα τα με,την συχνοτητα εμφανισης δηλαδη  και μου, μου εξηγησετε γιατι εμφανιστηκε το 2005 ενω κοπηκε το 1833, και επιπλεον ,με διαβεβαιωσετε επισημα και σοβαρα  για το που βρισκεται η μητρα του εικοσαρικο του μουσειου, το ξανασηζηταμε παλι.

Ως τοτε ο καθεις τον χαβα του






Mε το ίδιο σκεπτικό, αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος με διαβεβαιώσει με αποδείξεις ατράνταχτες ότι πριν το 2005 ουδέποτε έλαβε χώρα αγωραπωλησία 20άρικου χωρίς μίσχο είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό, τότε και μόνο τότε (ίσως) συμμεριστώ την όποια ανησυχία σου.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 30, 2019, 07:47:58 μμ »

Εσυ το αγορασες πριν το 2005;
ή μηπως λες οτι αν υπηρχε κανεις δεν θα ειχε ΗΔΗ αναφερθει Κλείσιμο ματιού


Υ,Σ Την πληροφορια για το 2005 την εδωσε ο Βσιλης που τον θεωρω σοβαρη πηγη ειδικα σε θεματα ακριβων νομισματων.
Ειδες να μιλησει αλλος και να διαψευσει την ημερομηνια;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 07:53:40 μμ από coll » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 30, 2019, 07:57:50 μμ »

Εσυ το αγορασες πριν το 2005;
ή μηπως λες οτι αν υπηρχε κανεις δεν θα ειχε ΗΔΗ αναφερθει Κλείσιμο ματιού


Υ,Σ Την πληροφορια για το 2005 την εδωσε ο Βσιλης που τον θεωρω σοβαρη πηγη ειδικα σε θεματα ακριβων νομισματων.
Ειδες να μιλησει αλλος;

Εγώ έγραψα και νωρίτερα ότι το έχω με τους μίσχους πλήρεις (αν θέλεις το ανεβάζω τώρα και φωτογραφία κρατώντας το στο χέρι για να πειστείς όσο το δυνατόν περισσότερο). Αλλά όπως θέλεις εσύ αποδείξεις από εμάς (αφού έβαλες το post μου σε παράθεση), έτσι θέλω και εγώ αποδείξεις από έσενα. Περιμένω λοιπόν!!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 30, 2019, 08:32:33 μμ »

Οχι φυσικα και δεν θελω καμια φωτογραφια.
Αλλα δεν καταλαβα.....θελεις να σου πω ΑΝ αγοραστηκε καποιο χωρις μισχο πριν το 2005;
Ας βγει να το πει αυτος που το αγορασε!
Οι παλαιοτεροι δεν μιλανε και οι νεοι φλυαρουν ασκοπως φιλε.
Ας παει στο καλο γιατι γιναμε γραφικοι στο τελος

Καλο βραδυ






« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 08:40:09 μμ από coll » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 30, 2019, 09:14:43 μμ »

Οχι φυσικα και δεν θελω καμια φωτογραφια.
Αλλα δεν καταλαβα.....θελεις να σου πω ΑΝ αγοραστηκε καποιο χωρις μισχο πριν το 2005;
Ας βγει να το πει αυτος που το αγορασε!
Οι παλαιοτεροι δεν μιλανε και οι νεοι φλυαρουν ασκοπως φιλε.
Ας παει στο καλο γιατι γιναμε γραφικοι στο τελος

Καλο βραδυ


Aν υποστηρίζεις εσύ ή ο οποισδήποτε ότι τα 20άρικα χωρίς μίσχο πριν το 2005 ήταν εξαφανισμένα, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να αποδεικνύεται αυτό. Αλλιώς είναι απλά εικασία. Εγώ υποστηρίζω ότι δεν είναι όλα τα 20άρικα χωρίς μίσχο πλαστά. Κάποια στοιχεία συνηγορούν σε αυτό (απάντηση Βρετανικού Μουσείου και χρονολογία κτήσης, άρθρο των Άγγλων για τα στοιχεία πλαστότητας του 20άρικου στο οποίο δεν αναφέρονται οι μίσχοι ως ένδειξη πλαστότητας κτλ). Ο καθένας βέβαια είναι ελεύθερος να δέχεται και να πιστεύει ό,τι θέλει. Δικαιωμά του άλλωστε....
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 30, 2019, 09:49:29 μμ »

Μα γιατι δεν καταλαβαινεις οτι δεν το υποστηριξα εγω, ουτε τοβγαλα απο το κεφαλι μου! Απορία
Διαβασε παραπανω σε παρακαλω γιατι εχουμε ξεφυγει
Εγω ερωτηση  εκανα και πηρα την απαντηση πανω στο θεμα αυτο.

Υ.Σ Γνωριζα οτι εμφανιστηκα προσφατα, αλλα το ποτε δεν το ηξερα

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 09:51:23 μμ από coll » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 30, 2019, 10:46:19 μμ »

Είπα να μήν ξαναμιλήσω αλλά αφού ακούω ανακρίβειες θα τό πω.
Καί νωρίτερα τού 2005 είχε γίνει κουβέντα για αυτά σε φόρουμ.
Τώρα απλά δεν υπάρχουν κατεγραμενα τα όσα είχαν πει.

Καί αυτοί που μιλούσαν τότε είναι φιλαράκια τωρινά τού Βασίλη. Καί μία χαρά γνήσια τα δέχονταν τότε καί καμαρωναν και για την ποικιλία . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 30, 2019, 10:48:26 μμ »

Έχετε χάρη πού δεν γουστάρω να κατεβάσω τόμους να τραβήξω φωτογραφίες παλιά άρθρα μπας και ησυχασετε μια πάρτη. . .
Είπα μία κουβέντα.
Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει ας ψάξει διαβαζωντας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 30, 2019, 10:51:37 μμ »

Μα γιατι δεν καταλαβαινεις οτι δεν το υποστηριξα εγω, ουτε τοβγαλα απο το κεφαλι μου! Απορία
Διαβασε παραπανω σε παρακαλω γιατι εχουμε ξεφυγει
Εγω ερωτηση  εκανα και πηρα την απαντηση πανω στο θεμα αυτο.

Υ.Σ Γνωριζα οτι εμφανιστηκα προσφατα, αλλα το ποτε δεν το ηξερα


Ωραία λοιπόν. Έχεις διαμορφώσει την άποψή σου επί του θέματος όπως και εγώ άλλωστε και απ'ότι βλέπω οι απόψεις μας δεν συγκλίνουν. Το αφήνω εκει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2019, 10:53:36 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 31, 2019, 06:39:54 πμ »

προς αποφυγην παρεξηγήσεων, εγω δεν έγραψα πότε εμφανήστηκαν στην αγορά, εγω έγραψα το παλαιότερο ανευ μίσχου σε παρα πολυ κατάσταση (δε κραταω αρχείο κατω απο ΑU ) που εχω στο αρχείο μου,και αυτο ειναι του 2005. ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2005 ουτε ΚΑΙ ΥΠΟΝΟΗΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
Το πιο παλιο που εχω στο αρχειό μου ειναι του 2005, αυτο και μόνον. ΠΡοσωπικά για μένα ειναι γνήσια τα ανευ μισχου.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 31, 2019, 07:40:43 πμ »

Η νομισματικη μου βιβλιοθηκη την  θεωρω απο τις ποιο φτωχες.
Πχ καποιος Διονυσης πχ εδω μεσα πιστευω οτι εχει τα διπλασια ή και τριπλασια βιβλια σε σχεση με μενα!!!
Η δε ΠΝΕ οπου ειστε παρα πολλοι μελη της λενε οτι εχει σχεδον τα παντα.
Εγω δειχνω μια φωτογραφια απο μια σελιδα. Μονο μια.
Αναρωτιεστε ολοι πως δημιουργουνται οι με μισχο , χωρις μισχο.
Σας ειπα οτι καποιος παλιος εγραψε ενα ωραιοτατο αρθρο τι συμβαινει αμα δεν καθαριζωνται οι μητρες ανα διαστηματα.
Ποιος εψαξε να το βρει ;;
Δεν θελω να πω περισσοτερα γιατι θα γινω κακος για αλλη μια φορα.
Η φωτρογραφια μας λοιπον η οποια αναφερετε αποκλειστικα και μονο στην περιοδο ΟΘΩΝΑ !!!

Βρειτε πια προταση σας ενδιαφερει .

Τρεις λεξεις .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 31, 2019, 09:33:29 πμ »

Εσυ το αγορασες πριν το 2005;
ή μηπως λες οτι αν υπηρχε κανεις δεν θα ειχε ΗΔΗ αναφερθει Κλείσιμο ματιού


Υ,Σ Την πληροφορια για το 2005 την εδωσε ο Βσιλης που τον θεωρω σοβαρη πηγη ειδικα σε θεματα ακριβων νομισματων.
Ειδες να μιλησει αλλος και να διαψευσει την ημερομηνια;

Καλημέρα σε όλους. Παραπάνω ανέφερα πως το δικό μου εικοσάρικο χωρίς μίσχους (είναι σε κατάσταση χαμηλού MS-αλλά απιστοποίητο ακόμα) το αγόρασα το 1999 από έμπορο της Θεσσαλονίκης (πρόκειται για τον Ν.Κουλουκάτζη που έχει αποβιώσει από ετών). Μάλιστα το πήρα ακριβώς ως ποικιλία επειδή είχα 20ρικο με μίσχους. Το ότι εγώ δεν γνώριζα για την ύπαρξη των χωρίς μίσχο προ του 1999 δεν σημαίνει βέβαια και ότι δεν υπήρχαν. Πλήρη μεσάνυχτα υπήρχαν και για τις καποδιστριακές ποικιλίες την δεκαετία του 80 και του 90 πριν τα άρθρα που ο ίδιος ο Peter Chase στο βιβλίο του αναφέρει. Σήμερα όλοι γνωρίζουν για τις ποικιλίες του Κυβερνήτη, αλλά βέβαια τα νομίσματα υπήρχαν και παλαιότερα, δεν κόπηκαν για να βγάλει βιβλίο ο P.Chase!!! Συνηθίζει τις αντιπαραθέσεις η νομισματική κοινότητα γύρω από δήθεν πλαστά νομίσματα, θυμηθείτε τι είχε γίνει παλαιότερα με τα δεκάρικα και το βουλωμένο Ρ. Θα έλεγα σε όλους συγκράτηση γιατί δεν ξέρουμε πολλά ακόμα για αυτή την εποχή μια και δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία πλην των αρχείων του Μονάχου.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 31, 2019, 09:38:49 πμ »

Εσυ το αγορασες πριν το 2005;
ή μηπως λες οτι αν υπηρχε κανεις δεν θα ειχε ΗΔΗ αναφερθει Κλείσιμο ματιού


Υ,Σ Την πληροφορια για το 2005 την εδωσε ο Βσιλης που τον θεωρω σοβαρη πηγη ειδικα σε θεματα ακριβων νομισματων.
Ειδες να μιλησει αλλος και να διαψευσει την ημερομηνια;

Καλημέρα σε όλους. Παραπάνω ανέφερα πως το δικό μου εικοσάρικο χωρίς μίσχους (είναι σε κατάσταση χαμηλού MS-αλλά απιστοποίητο ακόμα) το αγόρασα το 1999 από έμπορο της Θεσσαλονίκης (πρόκειται για τον Νίκο Κουλουκάτση που έχει αποβιώσει από ετών). Μάλιστα το πήρα ακριβώς ως ποικιλία επειδή είχα 20ρικο με μίσχους. Το ότι εγώ δεν γνώριζα για την ύπαρξη των χωρίς μίσχο προ του 1999 δεν σημαίνει βέβαια και ότι δεν υπήρχαν. Πλήρη μεσάνυχτα υπήρχαν και για τις καποδιστριακές ποικιλίες την δεκαετία του 80 και του 90 πριν τα άρθρα που ο ίδιος ο Peter Chase στο βιβλίο του αναφέρει. Σήμερα όλοι γνωρίζουν για τις ποικιλίες του Κυβερνήτη, αλλά βέβαια τα νομίσματα υπήρχαν και παλαιότερα, δεν κόπηκαν για να βγάλει βιβλίο ο P.Chase!!! Συνηθίζει τις αντιπαραθέσεις η νομισματική κοινότητα γύρω από δήθεν πλαστά νομίσματα, θυμηθείτε τι είχε γίνει παλαιότερα με τα δεκάρικα και το βουλωμένο Ρ. Θα έλεγα σε όλους συγκράτηση γιατί δεν ξέρουμε πολλά ακόμα για αυτή την εποχή μια και δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία πλην των αρχείων του Μονάχου.

+1000 Σωστός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2019, 09:39:54 πμ από xmac » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 31, 2019, 09:41:01 πμ »

Εσυ το αγορασες πριν το 2005;
ή μηπως λες οτι αν υπηρχε κανεις δεν θα ειχε ΗΔΗ αναφερθει Κλείσιμο ματιού


Υ,Σ Την πληροφορια για το 2005 την εδωσε ο Βσιλης που τον θεωρω σοβαρη πηγη ειδικα σε θεματα ακριβων νομισματων.
Ειδες να μιλησει αλλος και να διαψευσει την ημερομηνια;

Καλημέρα σε όλους. Παραπάνω ανέφερα πως το δικό μου εικοσάρικο χωρίς μίσχους (είναι σε κατάσταση χαμηλού MS-αλλά απιστοποίητο ακόμα) το αγόρασα το 1999 από έμπορο της Θεσσαλονίκης (πρόκειται για τον Ν.Κουλουκάτζη που έχει αποβιώσει από ετών). Μάλιστα το πήρα ακριβώς ως ποικιλία επειδή είχα 20ρικο με μίσχους. Το ότι εγώ δεν γνώριζα για την ύπαρξη των χωρίς μίσχο προ του 1999 δεν σημαίνει βέβαια και ότι δεν υπήρχαν. Πλήρη μεσάνυχτα υπήρχαν και για τις καποδιστριακές ποικιλίες την δεκαετία του 80 και του 90 πριν τα άρθρα που ο ίδιος ο Peter Chase στο βιβλίο του αναφέρει. Σήμερα όλοι γνωρίζουν για τις ποικιλίες του Κυβερνήτη, αλλά βέβαια τα νομίσματα υπήρχαν και παλαιότερα, δεν κόπηκαν για να βγάλει βιβλίο ο P.Chase!!! Συνηθίζει τις αντιπαραθέσεις η νομισματική κοινότητα γύρω από δήθεν πλαστά νομίσματα, θυμηθείτε τι είχε γίνει παλαιότερα με τα δεκάρικα και το βουλωμένο Ρ. Θα έλεγα σε όλους συγκράτηση γιατί δεν ξέρουμε πολλά ακόμα για αυτή την εποχή μια και δεν υπάρχουν άλλα στοιχεία πλην των αρχείων του Μονάχου.

+2000 Έξοχη τοποθέτηση.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 31, 2019, 01:26:59 μμ »

προς αποφυγην παρεξηγήσεων, εγω δεν έγραψα πότε εμφανήστηκαν στην αγορά, εγω έγραψα το παλαιότερο ανευ μίσχου σε παρα πολυ κατάσταση (δε κραταω αρχείο κατω απο ΑU ) που εχω στο αρχείο μου,και αυτο ειναι του 2005. ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2005 ουτε ΚΑΙ ΥΠΟΝΟΗΣΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
Το πιο παλιο που εχω στο αρχειό μου ειναι του 2005, αυτο και μόνον. ΠΡοσωπικά για μένα ειναι γνήσια τα ανευ μισχου.


Και γιατι να γινει παρεξηγηση;
Δεν ξερω να διαβαζω;
Παραθετω την ερωτηση που εκανα πριν μερικες σελιδες και τη απαντηση που εδωσες αμεσως μετα

Yπαρχει καποιος συλλεκτης απο τους παλιους να μας δωσει πληροφοριες για το  ποτε εμφανιστηκαν στην πιατσα  τα χωρις μισχο και γιατι τα θεωρουν πλαστα; Αυτο ισως βοηθουσε . Εμενα τουλαχιστον!



Σωτηρη το ΣΠ67 πουληθηκε απο ton hess divo το 2005. Δε ξερω αν βοηθάει.

Αφου σε ευχαριστησα  πατησα, (κακως )  στο 2005 ,λες και θα ειχε διαφορα αν ηταν το 1999 ή και το 1990!
Ειναι γεγονος οτι εχουν γινει εδω σοβαρες συζητησεις πανω στο θεμα πολυ παλαιοτερα,οχι μια φορα  ,με σαφως πλουσιοτερο υλικο , και συμμετοχη μελων.  
Ετσι απεκτησα την αποψη που εχω , οπως και απο συζητησεις με αλλους συλλεκτες .
Σαφως και δεν προκειται για ξαφνικη επιφοιτηση του Αγιου Πνευματος ή καπριτσιο της στιγμης .
Βασικο προβλημα διστυχως  η κακη  μου μνημη μου και το οτι απο Οθωνικα αρχεια ειμαι ΜΗΔΕΝ,

 Τα αρχεια μας λοιπον αισιως  ξεκινουν το 2005 !
Οι παιλαιοτερο φαινεται <επεβιωσαν> δυστυχως και σε αυτα  θα πρεπει  αρκεστουμε .





« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2019, 01:31:38 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences