Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:01:56 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΟΘΩΝΑΣ 1832-1862  (Αναγνώστηκε 130730 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 30, 2017, 08:24:57 μμ »

Μπραβο σου φιλε xmac! Πολυ φοβερο αρθρο γυρω απο την περιοδο του Οθωνα με επισκοπηση της ιστοριας αλλα και παρουσιαση των νομισματων της εποχης.

Ευχαριστώ, αλλά ξαναλέω φως δεν βλέπω ... Αοοοοοοοόματος!!!!!  Κλείσιμο ματιού βοήθεια δηλαδή  για αυτό όπως βλέπεται έχω σταματήσει γενικώς να γράφω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 30, 2017, 08:31:22 μμ »

σε τι να σε βοηθησουμε μπαμπη μου για να ξαναβρεις το φως σου? Άνεση
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 18, 2018, 08:53:18 μμ »

σε τι να σε βοηθησουμε μπαμπη μου για να ξαναβρεις το φως σου? Άνεση

Τυχαίως ξαναθυμήθηκα τον Οθωνάκο... Κώστα θα μπορούσε κάποιος πχ. να γράψει σε όλες τις αξίες από τα 2 λεπτά και πάνω την σειρά δυσκολίας.  Από την πιο δύσκολη προς την πιο εύκολη χρονολογία.Το 1 λεπτό το έχω γράψει.Επίσης κάποιος ή κάποιοι δεν αξιώθηκαν να βάλουν μερικές φωτογραφίες. Έτσι για να είναι πιο ολοκληρωμένο το άρθρο...
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 19, 2018, 07:26:32 πμ »

Είναι χιλιογραμμένο σε πολλά forum αλλά κι εδώ.

Το 17.500 των 20 δραχμών του 1833 από που τεκμαίρεται; Από τότε που οι εταιρείες πιστοποίησης "πιστοποίησαν" τα χωρίς μίσχο (εννοείται και με τις ατέλειες στο rim-περίεργη κακοτύπωση για το Μόναχο), ξαφνικά μετά το 2001 εμφανίστηκαν κατά χιλιάδες ενώ πριν ήταν εξαφανισμένα;

Στην επιστήμη των οικονομικών, ακόμη και στις αρχές του 19ου αιώνα η κοπή χρήματος για κυκλοφορία, -το περιβόητο Μ3- ίσχυε.

Βέβαια, πως στο τότε νεοσύστατο κράτος, με το δανεισμό που είχε συνάψει, http://mavrioxia.blogspot.gr/2014/04/blog-post.html , εκεί που τα ξόδεψε και την μετέπειτα πτώχευση, είχε καταφέρει να τυπώσει 17.500 χρυσά νομίσματα, σίγουρα είναι αντικείμενο εξωγήινης οικονομικής επιστήμης.

Να παρακαλάμε λοιπόν ως συλλέκτες, να διαγράψουμε την ιστορία, να μπορούμε να εθελοτυφλούμε στο μέλλον, ώστε οι αμερικανοί -όπως διαβάζουμε στην τηλεόραση- να μας ξαναγράψουν την νομισματική μας ιστορία.

(Ζητάω συγγνώμη από τους φίλους συλλέκτες που έχουν 20δραχμο ακριβώς όπως μερικά μουσεία του κόσμου... φοβερό επιχείρημα ε; )

Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 22, 2019, 03:41:09 μμ »

Είναι χιλιογραμμένο σε πολλά forum αλλά κι εδώ.

Το 17.500 των 20 δραχμών του 1833 από που τεκμαίρεται; Από τότε που οι εταιρείες πιστοποίησης "πιστοποίησαν" τα χωρίς μίσχο (εννοείται και με τις ατέλειες στο rim-περίεργη κακοτύπωση για το Μόναχο), ξαφνικά μετά το 2001 εμφανίστηκαν κατά χιλιάδες ενώ πριν ήταν εξαφανισμένα;

Στην επιστήμη των οικονομικών, ακόμη και στις αρχές του 19ου αιώνα η κοπή χρήματος για κυκλοφορία, -το περιβόητο Μ3- ίσχυε.

Βέβαια, πως στο τότε νεοσύστατο κράτος, με το δανεισμό που είχε συνάψει, http://mavrioxia.blogspot.gr/2014/04/blog-post.html , εκεί που τα ξόδεψε και την μετέπειτα πτώχευση, είχε καταφέρει να τυπώσει 17.500 χρυσά νομίσματα, σίγουρα είναι αντικείμενο εξωγήινης οικονομικής επιστήμης.

Να παρακαλάμε λοιπόν ως συλλέκτες, να διαγράψουμε την ιστορία, να μπορούμε να εθελοτυφλούμε στο μέλλον, ώστε οι αμερικανοί -όπως διαβάζουμε στην τηλεόραση- να μας ξαναγράψουν την νομισματική μας ιστορία.

(Ζητάω συγγνώμη από τους φίλους συλλέκτες που έχουν 20δραχμο ακριβώς όπως μερικά μουσεία του κόσμου... φοβερό επιχείρημα ε; )




Αφού αυτό το τελευταίο ποστ το είδα μετά 1 χρόνο καλά είναι Νίκο! Το θέμα μεγάλο και όσοι θέλουν μπορούν να διαβάσουν και στα θέματα που έχουν γραφτεί κατά καιρούς για το 20δραχμο του 1833...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 22, 2019, 04:46:06 μμ »

Νίκο φίλε μου.
Από τήν δεκαετία του 1980 ο αημνηστος Βασιλόπουλος βρήκε τα βαυαρικα αρχεία.
Είναι ο περίφημος φάκελος 804 ή 408 δεν θυμάμαι τώρα διότι είμαι ζαλισμενος.
Έναν φάκελο με όλες τις κοπές και τα μεγέθη πού κόπηκαν τα νόμισματα.
Είναι μια μελέτη τήν οποία εσύ άρνησε να αποδεχθεις.
Εγώ τήν πιστεύω.
Όπως πιστεύω ότι ο Βασιλόπουλος τότε έφερε άλλη διάσταση στις νομισματικές γνώσεις.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 23, 2019, 09:56:31 πμ »

Πέρα από την αναφορά του Βασιλόπουλου, υπάρχουν και άλλες παλαιότερες αναφορές και έτσι έγινε η διασταύρωση.

Στις ανακοινώσεις του 1926 της Βαυαρικής Νομισματικής Ένωσης, που αναφέρονται όλα τα νομίσματα, για όλα τα κράτη, που κόπηκαν στο νομισματοκοπείο Μονάχου την περίοδο 1832-1834, στον τόμο 44, υπάρχουν τα ίδια στοιχεία που περιέχει ο 'περιβόητος' φάκελλος 804. Εκεί αναφέρει τα τιράζ όλων των Ελληνικών νομισμάτων του 1833 και πολλά ακόμη στοιχεία.

Σε ότι έχει να κάνει με το 20 Δρχ 1833, αναφέρει ότι κόπηκαν συνολικά 351000 Δρχ, σ' αυτήν την αξία. Δηλαδή : 351000/20 = 17550 νομίσματα των 20 Δρχ 1833. Συνολικά για τα νομίσματα που κόπηκαν στο Μόναχο, κάνοντας τις διαιρέσεις, προκύπτει ο παρακάτω πίνακας :

1. Λεπτόν : 52.000 Δρχ -> 2.200.000 νομ
2. Λεπτά : 49.500 Δρχ -> 2.475.000 νομ
5. Λεπτά :  125.000 Δρχ-> 2.500.000 νομ
10. Λεπτά : 52.000 Δρχ -> 220.000 νομ
1/4. Δραχμή : 195.000 Δρχ -> 780.000 νομ
1/2. Δραχμή : 450.000 Δρχ -> 900.000 νομ
1. Δραχμή : 1.125.000 Δρχ -> 1.125.000 νομ
5. Δραχμές : 1.890.000 Δρχ -> 378.000 νομ
20. Δραχμές : 351.000 Δρχ -> 17.550 νομ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2019, 10:03:11 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 23, 2019, 10:08:11 πμ »

Έτσι ακριβώς τα εξηγούσε πολύ όμορφα στο βιβλίο του ο Βασιλόπουλος.
Γι'αυτό λέω σέ όλους ότι το βιβλίο αυτό ήταν ένας σταθμός στην νομισματική ιστορία της Ελλάδας.
Καί κρίμα δλδ πού νέοι δεν το ψάχνουν έστω δανεικό να το διαβάσουν!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 23, 2019, 10:14:46 πμ »

Νίκο φίλε μου.
Από τήν δεκαετία του 1980 ο αημνηστος Βασιλόπουλος βρήκε τα βαυαρικα αρχεία.
Είναι ο περίφημος φάκελος 804 ή 408 δεν θυμάμαι τώρα διότι είμαι ζαλισμενος.
Έναν φάκελο με όλες τις κοπές και τα μεγέθη πού κόπηκαν τα νόμισματα.
Είναι μια μελέτη τήν οποία εσύ άρνησε να αποδεχθεις.
Εγώ τήν πιστεύω.
Όπως πιστεύω ότι ο Βασιλόπουλος τότε έφερε άλλη διάσταση στις νομισματικές γνώσεις.

Επειδή το θέμα έχει εξαντληθεί (σε άλλο φόρουμ), ο φάκελλος αυτός είναι ΕΠΙΝΟΗΣΗ !

Εάν κι εγώ αναφέρω ότι υπάρχει φάκελος ....469 που γράφει 12 κομμάτια, άντε βρες τον. Πήγε άνθρωπος στα βαυαρικά αρχεία και ΔΕΝ βρήκε τέτοιο φάκελο.

Να το ξαναγράψω για το απλό κόσμο. Η οικονομία εκείνης της εποχής στηριζόταν στα αποθέματα χρυσού.
Ο Όθωνας, ακόμη και μετά από χρόνια, (δηλαδή είχε πάρει και δάνεια) εξέδιδε κοπές μονόλεπτων π.χ 141.000 που ισοδυναμούσαν με 1.410 δραχμές. Δηλαδή 70 χρυσά εικοσάρικα! .... και μου λέτε ότι ο Όθωνας μπορούσε να τυπώσει τα χιλιάδες κομμάτια χρυσά εικοσάρικα...

Βέβαια τα χωρίς μίσχο (που είναι και κακέκτυπα στις μπίλιες και όχι μόνο) τα ανακαλύψαμε αφού τα πιστοποίησαν οι άσχετοι αμερικανοί και βγήκαν στην επιφάνεια.... Το 1970-2003 ήταν όμως  εξαφανισμένα ΟΛΑ. Ξαφνικά ο συγχωρεμένος Τζαμαλής, τα Ελληνικά ΕΠΙΣΗΜΑ αρχεία και άλλοι, βγήκαν άσχετοι, αλλά ανακαλύψαμε τον Βασιλόπουλο και το αρχείο Νο π@π@ρες, που κανένας δεν έχει δει και κανένας δεν ξέρει παρά μόνο ένα κομμάτι γραμμένο από άλλον π@π@ρα και όχι από επίσημα αρχεία του Μονάχου. Βέβαια τα έβαλαν σε... "φάκελο", γιατί το νομισματοκοπείο του Μονάχου εκέινη την εποχή που τύπωνε νομίσματα κυκλοφορίας σαν PROOF, τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ κακέκτυπα που τύπωσε (ω του θαύματος) ήταν τα "γνήσια" χωρίς μίσχο ελληνικά 20άρικα, με το 2% περίπου offcenter κλπ κλπ.

Γιώργο, να μην ξαναρχίσουμε τα ίδια. Κλείδωσε το θέμα κι ο καθένας ας κάνει αυτό που γουστάρει.

P.S O Βασιλόπουλος έγινε γνωστός όταν οι υποστηρικτές των δήθεν γνήσιων, ανακάλυψαν ότι μπορούν να στηρίξουν τη θεωρία τους. Μια αναφορά από τον συγχωρεμένο Γεωργιόπουλο έγινε σε ένα δεκασέλιδό του και τον ανακάλυψαν...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 23, 2019, 10:29:02 πμ »

Πήγε άνθρωπος στα βαυαρικά αρχεία και ΔΕΝ βρήκε τέτοιο φάκελο.

σε ποιον αναφερομαστε ? nikname εννοω για να καταλαβω.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 23, 2019, 10:34:46 πμ »

Φίλε Νίκο κουβέντιαζαμε.
Θέμα πού κουβέντιαζαμε δεν κλειδώνετε.
Απόψεις δεν φιμωνωνται.
Αναφέρεστε στο Τζαμαλη.
Εάν ψάξεις μέσα στο (συλλεκτικό κόσμο ) το περιοδικό τού δλδ θα βρεις άρθρο του Τζαμαλη να εκθειάζει αυτό το βιβλίο!!! Υπάρχει. Το έχω διαβάσει.
Άρα;; Γιατί να το εκθειάζει εάν δεν το πίστευε;;
Εάν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε πολλές φορές σέ ότι είχε βρει ο Βασιλόπουλος.
Ο Βασιλόπουλος ήταν ο ένας καί μοναδικός πού ασχολήθηκε με της έρευνες μητρών και κόπων. Ταξίδεψε καί Βαυαρία και Γαλλία. Βρήκε κούτες με μήτρες να περιμένουν την ελληνική κυβέρνηση να τα ζητήσει να τίς αποδοθούν διότι τούς ανήκαν!!!
Πότε καμία κυβέρνηση δεν τα ζήτησε και παρέμειναν εκεί.
Ο ίδιος αλλά ούτε και οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να ανοίξουν το μπαουλακι . Σφραγισμένο έτοιμο προς παράδοση. Όλα αυτά αναγράφονται μέσα στο βιβλίο του εάν ενθυμουμε καλά.
Έχω διαβάσει τόσα πολλά που δεν θυμάμαι πού ακριβώς είναι το καθένα.
Οπότε τήν επιείκεια σάς.
Αλλά είναι διαβασμενα όλα αυτά.
Τώρα ο καθένας πιστεύει ότι θέλει.
Μελέτες υπάρχουν.
Ας τής διαβάσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2019, 10:36:27 πμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 23, 2019, 10:35:55 πμ »

Πήγε άνθρωπος στα βαυαρικά αρχεία και ΔΕΝ βρήκε τέτοιο φάκελο.

σε ποιον αναφερομαστε ? nikname εννοω για να καταλαβω.

Πήγαινε στο άλλο forum (όχι του Δημήτρη) και διάβασε ποιος ήταν
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 23, 2019, 10:42:33 πμ »

Φίλε Νίκο κουβέντιαζαμε.
Θέμα πού κουβέντιαζαμε δεν κλειδώνετε.
Απόψεις δεν φιμωνωνται.
Αναφέρεστε στο Τζαμαλη.
Εάν ψάξεις μέσα στο (συλλεκτικό κόσμο ) το περιοδικό τού δλδ θα βρεις άρθρο του Τζαμαλη να εκθειάζει αυτό το βιβλίο!!! Υπάρχει. Το έχω διαβάσει.
Άρα;; Γιατί να το εκθειάζει εάν δεν το πίστευε;;
Εάν θυμάμαι καλά αναφέρθηκε πολλές φορές σέ ότι είχε βρει ο Βασιλόπουλος.
Ο Βασιλόπουλος ήταν ο ένας καί μοναδικός πού ασχολήθηκε με της έρευνες μητρών και κόπων. Ταξίδεψε καί Βαυαρία και Γαλλία. Βρήκε κούτες με μήτρες να περιμένουν την ελληνική κυβέρνηση να τα ζητήσει να τίς αποδοθούν διότι τούς ανήκαν!!!
Πότε καμία κυβέρνηση δεν τα ζήτησε και παρέμειναν εκεί.
Ο ίδιος αλλά ούτε και οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να ανοίξουν το μπαουλακι . Σφραγισμένο έτοιμο προς παράδοση. Όλα αυτά αναγράφονται μέσα στο βιβλίο του εάν ενθυμουμε καλά.
Έχω διαβάσει τόσα πολλά που δεν θυμάμαι πού ακριβώς είναι το καθένα.
Οπότε τήν επιείκεια σάς.
Αλλά είναι διαβασμενα όλα αυτά.
Τώρα ο καθένας πιστεύει ότι θέλει.
Μελέτες υπάρχουν.
Ας τής διαβάσουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι.

Γιώργο, στη Γαλλία ΝΑΙ ισχύει. Στη Βαυαρία ΟΧΙ.
 
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα νομίσματα είναι γνήσια.

Θα με κάνεις να ανοιχτεί κουβέντα για τα χάλκινα του 1833 και την ύπαρξη τόσων πολλών. Σαφώς και είναι γνήσια όπως είναι γνήσια και τα PROOF του 1965.

Καλώς ή κακώς, ότι τυπώνεται από τις γνήσιες μήτρες, και εφόσον το μέταλο είναι το ίδιο, έχουμε γνήσια νομίσματα.

(Δεν χρειάζεται να ξαναγράψω πότε ανακαλύψαμε τον Βασιλόπουλο. Όμως, κάθε ερευνητής που πέθανε, δεν σημαίνει ότι ότι έχει γράψει είναι σωστό).
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 23, 2019, 10:48:55 πμ »

Πήγαινε στο άλλο forum (όχι του Δημήτρη) και διάβασε ποιος ήταν

αναφερεσαι στον HECTOOR?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 23, 2019, 11:57:56 πμ »

Γιώργο, αυτό το ταμπελάκι με τις κοπές νομισμάτων, είναι αντιγραφή από άλλον (άσχετο) γερμανό (δεν θυμάμαι το όνομά του), που αντέγραψε ο Βασιλόπουλος χωρίς ο ίδιος να το ερευνήση ή επιβεβαιώσει.

Πάμε στα νούμερα τώρα. Δραχμή -λέει 1832 έως 1834-  1.125.000 τεμάχια.

Όταν ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ότι η ποσότητα αυτή αφορά ΜΟΝΟ το 1832, μπορείς να μου εξηγήσεις τί συμβαίνει; Οι δραχμές του 1833, γνωρίζουμε (από τη συχνότητα και μόνο) ότι είναι περισσότερες, τι συμβαίνει; Αυτό δεν είναι ΛΑΘΟΣ;

Γιατί να πιστέψω την π@π@ριά για το εικοσάρικο και όχι της δραχμής; Δηλαδή Γιώργο μου, πιστεύω ότι η "πηγή" είναι σωστή για το εικοσάρικο (για να μη μου πουν ότι την πάτησα) αλλά για τη δραχμή...σωπαίνω. Εάν τα στοιχεία είναι σωστά, τότε δεν υπάρχει Δραχμή του 1833!

Οι "ερευνητές" δεν αντιγράφουν, αλλά ερευνούν και αποδεικνύουν τα γεγονότα. Ειδικά στο 20άρικο, ο Βασιλόπουλος αντέγραψε. Ο δήθεν φάκελος είναι αυτό που κάνουν όλοι οι δήθεν. Ανακατεύουν ορθά στοιχεία (όπως με το τάληρο στα ταμπελάκια) και πετάνε και το...δικό τους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences