Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:49:51 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτά 1922  (Αναγνώστηκε 21008 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 06:48:37 μμ »

για εμενα προσωπικα,σε αυτα τα νομισματα οταν χανεται το αρχικο του λουστρο,η αξια του μειωνεται αισθητα!ουτως η αλλως,δεν ειναι και ακριβα,σε ακυκλοφορητες καταστασεις!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 04, 2013, 10:49:31 πμ »

Μήπως έχει κάποιος φίλος φωτογραφίες με ποικιλίες του 10λεπτου?Ενδιαφέρομαι για διαφορές στα σήματα νομισματοκοπείου.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 04, 2013, 11:09:29 πμ »

Οι ποικιλίες που αναφέρονται σε σχέση με τις διαφορές, είτε σε μέγεθος, είτε σε γωνία εκτύπωσης των σημάτων του νομισματοκοπείου, είναι δεκάδες. Οι βασικές ποικιλίες, πάντα κατά τη γνώμη μου, είναι :
1. Βαρύτερο νόμισμα (1,6 gr), σε παχύτερο δίσκο (2,2 mm)
2. Χωρίς τον Κεραυνό
3. Χωρίς το κλαδί του φοίνικα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 04, 2013, 11:16:48 πμ »

Σίγουρα έχω δει και διαφορές στον κεραυνό.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 04, 2013, 11:21:38 πμ »

Υπάρχουν δεκάδες ποικιλίες με διαφορές στον κεραυνό, στο κλαδί του φοίνικα και στο πάχος δίσκου, που επηρεάζει φυσικά και το βάρος του νομίσματος.
Αναφέρω τις ποιο πάνω 3 ποικιλίες σαν βασικές, επειδή οι διαφορές τους είναι αρκετά μεγάλες από το βασικό σχέδιο και τη βασική διάσταση των υπολοίπων νομισμάτων που κόπηκαν. Ξεφεύγουν εντελώς από τα δεδομένα της κοπής, όπως είχε αποφασιστεί κανονικά να γίνει.

ΥΓ Αναφέρομαι σε ποικιλίες και όχι σε δοκίμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2013, 11:31:10 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 04, 2013, 12:36:08 μμ »

Στο κλαδί σε ποιο σημείο εμφανίζονται οι διαφορές??
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 04, 2013, 01:28:58 μμ »

Υπάρχουν διαφορές στο πάχος, στο μήκος, στη γωνία εκτύπωσης και στις αποστάσεις από από την περιφέρεια και από το κοτσάνι της ελιάς. Τα ίδια ισχύουν και για τον κεραυνό.
Οι συνδυασμοί των παραπάνω διαφορών είναι και οι δεκάδες μικρο-ποικιλίες που συναντάμε.
Γι αυτό και ανέφερα σαν σημαντικότερες μονάχα τις 3.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 08, 2013, 07:28:47 μμ »

Στη συλλογή μου έχω αυτά τα 4 που έχουν κάποιες μικροδιαφορές:
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 08, 2013, 07:31:33 μμ »

εκτος απο το πρωτο,που μου φαινεται καπως διαφορετικος ο κεραυνος,δεν μπορω να διακρινω αλλες διαφορες μεταξυ τους..για πες μας και εσυ τι βλεπεις...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 08, 2013, 07:41:42 μμ »

Αν τα δεις καλά θα δεις πως διαφέρει το πάχος και η κατεύθυνση του κεραυνού καθώς και η απόσταση του κεραυνού απο τη στεφάνι.Επίσης στο τελευταίο διαφέρει και το σύμβολο στα δεξιά όπως βλέπουμε το νόμισμα.(και τα άλλα έχουν διαφορές μεταξύ τους και εκεί)Το 2ο έχει και πολύ αδύναμο πάτημα σε κάποια φύλλα.Σε μερικά φαίνεται μόνο το περίγραμμα σχεδόν.Σε κάποια διαφέρει και το πάχος του νομίσματος μα δεν είναι δυνατόν να αποτυπωθεί σ αυτές τις φωτογραφίες!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 08, 2013, 07:49:50 μμ »

σχετικα με το ''σταχυ'' (??) δεξια,δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορες,παρα μονο καποια αλλοιωση,μικρη η μεγαλη,κατεβασμα..σχετικα με τον κεραυνο,παλι κατι τετοιο μου φαινεται..σε καποια εχει πατηθει περισσοτερο σε αλλα οχι..σχετικα με το παχος των νομισματων,χωρις να ειμαι σιγουρος,νομιζω οτι υπαρχουν τετοιες διαφορες σε αυτα..αλλα για πιο σιγουρες απαντησεις ας περιμενεις να σου πουν αυτοι που ολο και κατι παραπανω θα γνωριζουν... Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 08, 2013, 08:00:10 μμ »

Τα νομίσματα δεν έχουν κανένα κατέβασμα.(ειδικά τα 3 τελευταία)
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 08, 2013, 08:10:44 μμ »

μηπως προκειται για κανενα ''μπουκωμα'' της μητρας σε εκεινο το σημειο? γιατι απο το περιγραμμα του σχεδιου,το βλεπω ιδιο..εν φαινεται για κατι διαφορετικο..η μηπως ειναι καποιο ειδος σφαλματος σαν στο παρακατω λινκ

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=5334.0

και ειναι και αυτο ''κουρεμενο''??
παρεπιπτοντως εχω και μερικα 20λεπτα του 1969 που εχουν κουρεμενα καποια γραμματα..
ισως επειδη ειναι ολα αλουμινιο εμφανιζουν τετοιες ιδιαιτεροτητες??
μονο οι γνωστες θα μας λυσουν τις αποριες..εγω μονο υποθεσεις μπορω να κανω με την μικρη πειρα που εχω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 08, 2013, 08:17:13 μμ »

Η συνηθέστερη τακτική, είναι να κατασκευάζονται 2-3 μήτρες αρχικές από τον χαράκτη. Το σχέδιο του χαράκτη, δεν διαφέρει σε καμία από αυτές, επειδή γίνεται αντιγραφή από την 'καλύτερη' που επιλέγεται (master die). Αλλά τα σήματα του νομισματοκοπείου προσθέτονταν ξεχωριστά σε κάθε μήτρα που γινόταν ξανά και ξανά με αντιγραφή, γι αυτό και διαφέρουν.
Για να χτυπηθούν 120.000.000 κομμάτια χρησιμοποιήθηκαν δεκάδες, ίσως και παραπάνω, μήτρες. Γι αυτό και τα 10 Λεπτά 1922 είναι ειδική περίπτωση νομίσματος. Υπάρχουν 4 γνωστά μέχρι στιγμής Δοκίμια, 2 ESSAI και δεκάδες ποικιλίες από συνδυασμούς μητρών... για ένα ευτελές νόμισμα.
Όπως συμβαίνει και με τα νομίσματα του Καποδίστρια, μπορεί κάποιος να συλλέξει μόνο 10 Λεπτά 1922 και να έχει αρκετά μεγάλη συλλογή, εκατοντάδων κομματιών. Φυσικά αυτό που ανέφερα είναι 'βεβήλωση', δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, συναισθηματικής, συλλεκτικής, ποιοτικής, οικονομικής και γενικώς οποιασδήποτε αξίας... αλλά θέμα σύγκρισης ποσότητας ποικιλιών.
Και δεν αναφερθήκαμε στα σφάλματα, που σε νομίσματα τέτοιου είδους είναι και αυτά δεκάδες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 09, 2013, 09:50:20 πμ »

υπαρχει και ποικιλια-δοκιμιο με αλλη συνθεση μεταλλου!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences