Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:37:57 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το πείραμα του Wörgl  (Αναγνώστηκε 6532 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 11, 2016, 01:01:21 μμ »

Το δευτερο μου πτυχιο,ειναι στη διοικηση επιχειρησεων.Ειχα ενα (πλεον συγχωρεμενο) καθηγητη οικονομικης θεωριας,ο οποιος θελοντας να μας εξηγησει την κινητικοτητα της πραγματικης οικονομιας,μας ειχε δωσει ενα μυθοπλαστικο παραδειγμα:Σε ενα γραφικο χωριο,σταματα ενας ευκαταστατος κυριος,ο οποιος ηθελε να ηρεμησει για μερικες μερες.Παει στο μοναδικο πανδοχειο του χωριου και προκαταβαλει τη διαμονη του για 10 μερες,πληρωνοντας 500€.Ο πανδοχεας παιρνει τα λεφτα και παει και ξοφλαει το μπακαλη στον οποιο χρωστουσε 500€.Ο μπακαλης παιρνει τα χρηματα και παει και ξοφλαει τον προμηθευτη του,που του χρωστουσε 500€.Ο προμηθευτης παιρνει τα λεφτα και παει στον δημαρχο,στον οποιο χρωστουσε για μια εξυπηρετηση που του ειχε κανει.Ο δημαρχος παιρνει τα λεφτα και τα δινει στην ιεροδουλη του χωριου,γιατι και αυτος χρωστουσε κατι εξυπηρετησεις.Η κοπελα με αυτα τα λεφτα παει και ξοφλαει το πανδοχειο για τα δωματια,στα οποια εγιναν οι "εξυπηρετησεις".Εκεινη ακριβως τη στιγμη,κατεβαινει ο ευκαταστατος κυριος,και απολογουμενος δηλωνει οτι πρεπει να φυγει επειγοντως.Ο πανδοχεας του επιστρεφει τα 500€ και φευγει.Αναλογιστειτε λιγο την παραδοξοτητα της ιστοριας.(εχω ακουσει και αλλες παραλαγες της ιστοριας,αλλα προτιμω να θυμαμαι αυτην,ενος αγαπητου καθηγητη μου).

Ωραίο παράδειγμα που το έχω ακούσει πολλές φορές, ακόμα και ως ανέκδοτο.
Απλά απο την (υπεραπλουστευμένη) εξίσωση σε κάθε βήμα λείπει το κέρδος που πρέπει να κρατήσει ο καθένας, οπότε στο τελυταίο βήμα κάτι θα λείπει πιστευώ.

Τώρα έχουμε ένα χαρτί που όλοι συμφωνούμε σε μια αξία (1000 Ευρώ).
Σε τι αντιστοιχεί αυτή η αξία ειναι σχετικό και μεταβλητό.
Αλλά ακόμα και με τον χρυσό έτσι δεν είναι? Σήμερα κάνει έναν τενεκέ λάδι αυριο δύο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences