Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:35:44 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το πείραμα του Wörgl  (Αναγνώστηκε 6537 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 10:25:05 μμ »

NMS εδωσες αλλη οπτικη στο θεμα με τα επιχειρηματα σου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 10:34:24 μμ »

NMS εδωσες αλλη οπτικη στο θεμα με τα επιχειρηματα σου  Χαμόγελο

Απο κακου ηταν να δώσει αλλη οπτική  Μεγάλο χαμόγελο
Απλά ο Νίκος ξέρει καλά να εξηγεί! !

Εγω τωρα απο το απόγευμα μου σφηνωθηκε να δω εαν είναι συλλεκτικά τωρα αυτα τα χαρτιά και ποσο αξιζουν.
Αλλά δεν βρήκα ακομη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 04, 2016, 10:38:34 μμ »

χαχαχαχαχα απλα τυγχανει να εχω μια μικρη συλλογη με τοπικα νομισματα, μοντερνα! ειχα ψαχτει και γνωριζω και ελληνικα εναλλακτικα συστηματα τετοια.

φυσικα εχω μονο μικρες αξιες, φτηνα κομματια... γιατι... απο πορτοφολι... αδειο! χαχαχαχα

α.. εχω και μερικα notgeld.....

του Worgl δυστυχως δεν εχω... Λύπη που θα παει... καποια στιγμη ισως ερθει στα χερια μου... κανενα φτηνο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 08:23:13 πμ »

Μετα απο 4 (περιπου)αιωνες που χρειαστηκαν για να παρουν την εξουσια απτους φεουδαρχες -τσιφλικαδες σιγα μην αφησουν τον καθε Worgl να τους δημιουργει προβλημα η' το καθε χωριο-κομοπολη που θελει να κανει καμια ανταλαχτικη οικονομια η' κατι αλλο...Οτιδηποτε καινουριο που θα τους μπει εμποδιο ειτε μπορει να κανει καλο στην κοινωνια ειτε ονομαστει απο καποιους ''ειρινικη επανασταση'' (  Σαρκασμός )θα χρησιμοποιησουν καθε ειδος της εξουσιας τους,δικαστικη η' κατασταλτικη για να τους κανει στην ακρη..τωρα εχουν και αλλη εξουσια(τηλεοραση,ιντερνετ κ.α.)γιαυτο ονομαζονται κεφαλαιοκρατες.....
Και στην αργεντινη πολλα προσπαθησαν να κανουν οι φτωχοι και φαγαν τα μουτρα τους ,οπως να αναλαβουν τα εργοστασια για να κοντραρουν τα μονοπωλεια...δηλαδη να κατεβασεις την αναγεν.καρδιτσας να παρει διπλο στο μπερναμπεου..
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 07:17:57 μμ »

Το δευτερο μου πτυχιο,ειναι στη διοικηση επιχειρησεων.Ειχα ενα (πλεον συγχωρεμενο) καθηγητη οικονομικης θεωριας,ο οποιος θελοντας να μας εξηγησει την κινητικοτητα της πραγματικης οικονομιας,μας ειχε δωσει ενα μυθοπλαστικο παραδειγμα:Σε ενα γραφικο χωριο,σταματα ενας ευκαταστατος κυριος,ο οποιος ηθελε να ηρεμησει για μερικες μερες.Παει στο μοναδικο πανδοχειο του χωριου και προκαταβαλει τη διαμονη του για 10 μερες,πληρωνοντας 500€.Ο πανδοχεας παιρνει τα λεφτα και παει και ξοφλαει το μπακαλη στον οποιο χρωστουσε 500€.Ο μπακαλης παιρνει τα χρηματα και παει και ξοφλαει τον προμηθευτη του,που του χρωστουσε 500€.Ο προμηθευτης παιρνει τα λεφτα και παει στον δημαρχο,στον οποιο χρωστουσε για μια εξυπηρετηση που του ειχε κανει.Ο δημαρχος παιρνει τα λεφτα και τα δινει στην ιεροδουλη του χωριου,γιατι και αυτος χρωστουσε κατι εξυπηρετησεις.Η κοπελα με αυτα τα λεφτα παει και ξοφλαει το πανδοχειο για τα δωματια,στα οποια εγιναν οι "εξυπηρετησεις".Εκεινη ακριβως τη στιγμη,κατεβαινει ο ευκαταστατος κυριος,και απολογουμενος δηλωνει οτι πρεπει να φυγει επειγοντως.Ο πανδοχεας του επιστρεφει τα 500€ και φευγει.Αναλογιστειτε λιγο την παραδοξοτητα της ιστοριας.(εχω ακουσει και αλλες παραλαγες της ιστοριας,αλλα προτιμω να θυμαμαι αυτην,ενος αγαπητου καθηγητη μου).
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 07:47:35 μμ »

κωστα καλησπερα

μολις διαβασα το παραδειγμα σου γελασα με την καρδια μου γιατι η ιστορια αποδεδειγμενα μας δινει το εξης μαθημα :

Οτι τελικα οτιδηποτε και εαν κανουμε σε τουτο τον ματαιο κοσμο ..οτι και εαν συμβει ..στο τελος μας τα τρωνε οι που**νες ....χαχαχα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 08:12:34 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
πολύ ωραία τα είπατε και οι δύο! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 08:31:13 μμ »

Όταν το χρήμα κυκλοφορεί και το πείραμα του Wörgl πετυχαίνει και λεφτά για που***ες υπάρχουν  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 08:40:31 μμ »

Κώστας πολυ ωραία Ιστορία.  Την ελεγε και το παλιο αφεντικο μου καποτε ετσι ακριβώς.
Οτι το χρήμα κυκλοφορησε και ολοι στο χωριο ηταν ευχαριστημενοι με το τίποτα ουσιαστικά. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 09:15:05 μμ »

Η ιστορια του καθηγητη συνδεεται αμεσα με το πειραμα του Worgl.Και τα δυο αποδεικνυουν,οτι για να υπαρχει σταθεροτητα στην πραγματικη οικονομια(δηλαδη στην οικονομια της κοινωνιας),πρεπει το χρημα να κινειται.Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που συμβαινει τωρα.Η αγορα εχει νεκρωσει και η πραγματικη οικονομια εχει καταστραφει.Σημειο των καιρων επισης ειναι ο αποπληθωρισμος,ο οποιος εδω και 4 χρονια εχει βαλει την οικονομια σε ενα φαυλο κυκλο αδρανειας.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 09:26:46 μμ »

Ναι αλλα στην ουσία Κώστα και στην Ιστορια σου και στο αναφερθεν πειράμα κανείς δεν ειχε τελικά τίποτα χειροπιαστο στα χέρια του και ολοι ηταν ευχαριστημενοι.
Στην Ιστορια σου πχ ολο το χωριο ξεπληρωσε μέρος ενός χρεους που είχε ο ενας στον αλλον με το τίποτα.
Και ηταν ολοι ευχαριστημενοι.
Και οι αλλοι στην Αυστρία αρχισαν να εργαζωνται στον δημο με το τίποτα και απο ενα ασημαντο χαρτονόμισμα άνευ αξίας εξω απο τα σύνορα του χωριού χτίστηκε ουσιαστικά η πολη και δουλευαν όλοι.
Αρα;
Για ολα φταινε τα μεγάλα συμφερωντα.  Λες και θα τα παρουν μαζι τους φευγωντας απο αυτον τον κοσμο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 10:26:01 μμ »

για να ηταν πετυχημενο αυτο το πειραμα θα επρεπε να ειχαν εκδοθει κερματα απο ασημι ή χρυσο....(οποτε δεν θα ειχαν "ημερομηνια ληξης" τα νομισματα)
ξερουν οι τραπεζιτες που εκδιδουν χαρτια εκτυπωμενα ως "νομισματα" , διοτι βαζεις τον εργαζομενο και δουλευει στο εργοστασιο ή  οποιαδηποτε επιχειρηση , σου παραγει προιον και εσυ τον δινεις ως ανταλλαγμα για την εργασια του αερα κοπανιστο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 10:36:36 μμ »

Αυτο που λες Τάσσος θα ηταν το καλύτερο για ολον τον κοσμο αλλά κόπηκε το 1930?
Δεν θυμάμαι.  Δλδ τα χρήματα που τυπωνει κάθε κυβερνηση να ηταν υποχρεωμένη να τα εχει σε αποθέματα ευγενων μεταλλων στα θυσαυροφυλακια τους.
Αυτο όμως το αλλαξαν και το έκαναν  ΑΕΠ δλδ τα χρήματα να τυπωνωνται βαση του εθνικού ακαθαριστου προϊόντων.
Εκει μας χορεψαν όλους στο ταψι.
Και δεν ξέρουμε πια τι έχουμε και εξουσιαζει ο ενας τον άλλον και το όραμα μερικων ειναι η ουσιαστικη υποδουλωση ολων απο εναν η δυο ισχυρούς λαούς. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 07:19:03 πμ »

Γιωργο καλημερα,το οικονομικο διδαγμα και στις δυο ιστοριες,ειναι οτι το χρημα πρεπει να κινειται για να υπαρχει κοινωνικη ευμαρεια.Και μην ξεχναμε,οτι και τωρα τιποτα δεν εχουμε στα χερια μας,μια ομορφη φωτοτυπια μιας οικονομικης αξιας,χωρις πραγματικο αντικρισμα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 10:06:15 πμ »

Αυτο που λες Τάσσος θα ηταν το καλύτερο για ολον τον κοσμο αλλά κόπηκε το 1930?
Δεν θυμάμαι.  Δλδ τα χρήματα που τυπωνει κάθε κυβερνηση να ηταν υποχρεωμένη να τα εχει σε αποθέματα ευγενων μεταλλων στα θυσαυροφυλακια τους.
Αυτο όμως το αλλαξαν και το έκαναν  ΑΕΠ δλδ τα χρήματα να τυπωνωνται βαση του εθνικού ακαθαριστου προϊόντων.
Εκει μας χορεψαν όλους στο ταψι.
Και δεν ξέρουμε πια τι έχουμε και εξουσιαζει ο ενας τον άλλον και το όραμα μερικων ειναι η ουσιαστικη υποδουλωση ολων απο εναν η δυο ισχυρούς λαούς. 
Συμφωνω 100%
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences