Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 10:14:32 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 ΛΕΠΤΑ 1976  (Αναγνώστηκε 15688 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:32:04 μμ »

, έπρεπε να τις έχεις ανεβάσει από παλιά . Σε ευχαριστώ πολύ.. Χαμόγελο

Ειναι δευτερη φορα που τις βγαζω στο σαιτ διοτι καταλαβα οτι οι νεοι δεν ψαχνετε στα παλια θεματα!!
Η φωτογραφιες αυτες υπαρχουν απο τοτε που το σαιτ ηταν στον σερβερ της Γερμανιας. Και με την ολη αναστατωση τοτε να σωθει το σαιτ χαθηκαν καποιες φωτογραφιες του.
Εαν αναζητησετε το αρθρο υπαρχει.
Και ισως να υπαρχουν ακομη εκει αυτες οι φωτογραφιες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:34:35 μμ »

Ειναι δευτερη φορα που τις βγαζω στο σαιτ διοτι καταλαβα οτι οι νεοι δεν ψαχνετε στα παλια θεματα!!
Η φωτογραφιες αυτες υπαρχουν απο τοτε που το σαιτ ηταν στον σερβερ της Γερμανιας. Και με την ολη αναστατωση τοτε να σωθει το σαιτ χαθηκαν καποιες φωτογραφιες του.
Εαν αναζητησετε το αρθρο υπαρχει.
Και ισως να υπαρχουν ακομη εκει αυτες οι φωτογραφιες.

πραγματι το θυμαμαι το θεμα με τις φωτο..αν δεν κανω λαθος αφορουσε το σφαλμα με τις δραχμες του 76 με τους 4 φλοκους...εκει πρεπει να ειχαν ξαναανεβει..
οσο για το οτι δεν ψαχνουν οι νεοι σε παλια θεματα,ειδαμε που μπορει να καταληξει!! Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:36:26 μμ »

Ετσι συγκεντρωμένες δεν τις εχω ξανά δει, αν και το εχω ψάξει αρκετά το σαιτ (μάλλον οχι τόσο καλά Στριφογύρισμα ματιών ).

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:42:27 μμ »

Ακριβως Κωστα και οχι μονο!!
Το πακετο περιλαμβανε ενα εκατοδραχμο του 1990 νομιζω το οποιο ειναι το μοναδικο που υπαρχει κατα ομολογιαν της γυναικας με διαφορετικη θεση νομισματοκοπειου , ημερομηνιας και τιμης!!
Και οντως απο τοτε δευτερο δεν βρεθηκε ιδιο!!
Δημιουργηθηκαν μητρες για να χτυπησουν ενα μοναδικο νομισμα!!
Και η δραχμη που αναφερεις με τους τεσσερις φλοκους ηταν η μοναδικη ΑΚΑΥΣΤΗ που εχει βρεθει!!
Δεν ηταν στο καμινι παρεα με τις υπολοιπες.
Γιαυτο λοιπον και εγω εχω καθε λογο να μην πιστευω οτι βλεπω πια γυρω μου αλλα να ειμαι αρκετα καχυποπτος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:50:28 μμ »

γιωργο μιλας για το 100αρικο που εχει το νομισματοσημο πανω απο την ημερομηνια και οχι διπλα?

μιμη μου,πιθανον να το εχεις ξαναδει το θεμα αλλα ισως ειχαν εξαφανιστει οι φωτο με την 'μετακομιση' οπως συνεβει σε ολα σχεδον τα θεματα τοτε..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 07:54:15 μμ »

Τι να σου πω? , μεγάλο κεφάλαιο τα σφάλματα Χαμόγελο Χαμόγελο και αχανές.
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 08:27:49 μμ »

Χωρις να θελω να θηξω τα παιδια που μαζευουν ''σφαλματα,''  θεωρω οτι ειναι η μεγαλυτερη μ@λ@κια που μπορει να κανει ενας συλλεκτης. Για μενα ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα. Παιρνεις ενα νομισμα στραβωπατημενο απο την πρεσσα...σαν να παιρνεις ενα αυτοκινητο απο την αντιπροσωπεια και αντι να γυαλιζει εχει λακουβα στο μπροστινο φτερο! ...και χαιρεσαι γι αυτο! Αλλλο οι ειδικες κοπες (πχ 4 φλοκοι) που και εκει επρεπε να πεσουν κεφαλια! Δεν γινεται να παραποιεις το πρωτοκολλο, ή να βγαζεις νομισματα κατα το δοκουν και μετα να παιρνουν αξια ως κατι σπανιο! αλλα και γι αυτο φταινε οι συλλεκτες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 08:32:28 μμ »

...ενα εκατοδραχμο του 1990 νομιζω το οποιο ειναι το μοναδικο που υπαρχει κατα ομολογιαν της γυναικας με διαφορετικη θεση νομισματοκοπειου , ημερομηνιας και τιμης!!
Και οντως απο τοτε δευτερο δεν βρεθηκε ιδιο!!
Δημιουργηθηκαν μητρες για να χτυπησουν ενα μοναδικο νομισμα!!

Και αυτα τα λεφτα Γιωργη ποιος τα πληρωνει? αυτες τις εργατοωρες, τα υλικα κλπ του δημοσιου για να βγει 1 μαγκας να κονομησει πουλωντας το ως κατι μοναδικο? οντως μοναδικο αλλα και παρανομο και κυριως ανουσιο καθως δεν υπαρχει ως επισημη κοπη του ελληνικου κρατους! Δεν ηθελε  ξηλωμα ολη αυτη η κλικα? βασικα οχι ξηλωμα, γιατι προφανως εχουν βγει στην συνταξη, φυλακη ή δημευση περιουσιας αν εχουν πεθανει ηδη για παραποιηση δημοσιου υλικου-εγγραφου κλπ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 08:38:59 μμ »

Εδω τωρα μας χρειαζεται ο Βολταιρος :

Διαφωνώ με αυτό που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες!!

Ο καθενας μπορει να εχει τις προσωπικες του αποψεις.
Αλλα.
Ο καθενας πρεπει να σεβεται το χομπυ του αλλου!!
Αυτο τι σημαινει?
Οτι εσυ μπιφτεκι που δεν πιστευεις στα σφαλματα θα πρεπει να δεχτεις τον φιλο εχμιμ ο οποιος μαλλον τα λατρευει!!
Το ιδιο θα πρεπει να γινει και αντιστροφα!!
Αυτο που θελω λοιπον ειναι να ακουγωνται ολες οι γνωμες , ολες οι αποψεις αλλα μεσα σε κλιμα φιλικο και αλληλοκατανοησης για την διαφορετικοτιτα που κρυβουμε μεσα μας σαν συλλεκτες!!
Με εκτιμηση και προς τις δυο πλευρες ευχομε να εχετε μια πολυ καλη επικοδομητικη συζητηση , με ομορφα επιχειρηματα η μια πλευρα προς την αλλη (οσοι συμετεχετε) και η χαμενη πλευρα να με κερασει σουβλακια!!  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 08:47:40 μμ »

Πανω σε αυτο μπορω να σου απαντησω.
Πρωτον ο ανθρωπος που τα δημιουργησε οντως δεν ειναι στην ζωη.
Δευτερον εχουν περασει πανω απο 35 χρονια, βαση νομου εχει παραγραφει το αδικημα που δεν υπαρχει αδικημα διοτι ποτε δεν τους επιασαν!!
Τριτον  Ναι στο νομισματοκοπειο εκεινης της περιοδου εγιναν πολλα , μπορει να φταιγαν και οι τοτε συλλεκτες οι οποιοι τα ζητουσαν για τις συλλογες τους!!
Οταν λοιπον ειναι απεξω ατομα που πεινουσαν για τετοια καποιοι εφτιαχναν την τροφη!!

Και σε ρωτω τωρα εγω:
Οτι εγινε τοτε εγινε!!
Εμεις  δλδ σημερα τι πρεπει να κανουμε? Να τα πεταξουμε? Να τα καταστρεψουμε?
Εδω λοιπον ερχετε η διαφορετικοτητα του καθε συλλεκτη οπως ερχετε η διαφερετικοτητα στον καθε ανθρωπο εαν θα βαλει η γυναικα του μια γουνα φυσικη οπου σκοτωθηκαν καποια ζωα για να γινει ή θα παρει μια συνθετικη!!
Το ιδιο και στον συλλεκτισμο.
Οποιος θελει ασχολητε με τα σφαλματα και οποιος  πιστευε οτι ειναι προιον καιροσκοπων δεν τα συλλεγη!!
Αλλα δεν μπορουμε να απαγορεψουμε στον διπλανο μας να μην κανει το κεφι του!!
Βολταιρος εδω.

Μιλαμε λοιπον και λεμε τις αποψεις μας ΟΛΟΙ σεβωμενοι την διαφορετικοτητα της συλλογης του αλλου.
Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 09:02:25 μμ »

Δεν ξέρω πως με έχετε κόψει, αλλά συλλέγω νομίσματα (και όχι μόνο) από το δημοτικό, φτάσαμε 50 Κλείσιμο ματιού.Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, το τι είναι μαλακία και τι οχι το ξέρει καλύτερα ο μ#λ#κ#ς!!.
 Γιώργο εμένα πάντως με κάλυψες πλήρως, ακριβός έτσι σκεφτόμουν πάντα για όλους, και ποτέ , μα ποτέ δεν εκρινα κανέναν. Αυτά,σας χαιρετώ φιλικά Μίμης Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 09:43:14 μμ »

Σαφως και ο καθενας μαζευει ο,τι θελει Γιωργη δεν διαφωνω ουτε θα κρινω τον αλλο. Αποψη μου καθαρα εξεφρασα και τιποτε αλλο.
Ορισμενοι δεν χρειαζεται να ''τραβατε το ζωναρι σας'' για καβγα παιδια, ουτε θα θιγεστε! Συζητηση κανουμε απλα ο γραπτος λογος σ ενα φορουμ, ειναι καπως...το εχουμε ξαναπει.
Για μενα ειναι βλακεια για καποιον αλλο ειναι σημαντικο. no problem  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 09:48:39 μμ »

Απλα μια λεξη σου φιλε εαν την ξαναδιαβασεις αναβει το μπαρουτι  Κλείσιμο ματιού

Ενω εαν διαβασεις την δικη μου λεω:
Δεν πιστευω στα θαυματα και μετα δεν πιστευω στα σφαλματα!!

Δεν ειναι ποιο ωραιος τροπος εκφρασης αυτος??  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 10:04:40 μμ »

Μια αναζήτησή στο internet θα δείξει οτι υπάρχουν άνθρωποι που μαζεύουν οτι πιο απίθανο για την συλλογή τους

http://perierga.gr/2014/11/οι-μεγαλύτερες-ιδιωτικές-συλλογές/

http://www.athensmagazine.gr/weird/59057
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 10:12:47 μμ »

Έχετε απόλυτο δίκιο, μην τραβάτε το ζωνάρι σας για καβγά,κουβέντα κάνουμε, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε σε όλα. Βασικό είναι πριν ανεβάσετε κάτι , κάλο είναι να το διαβάζετε πριν. για να μην αφήνετε περιθώρια να θιχτεί κάποιος χωρίς λόγο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences