Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:49:33 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 ΛΕΠΤΑ 1976  (Αναγνώστηκε 15686 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 07:33:31 μμ »

Πως το βλέπεται αυτό?
Καταγράφηκε
kap
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 539

sotirakis


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 07:34:20 μμ »

Πως το βλέπεται αυτό?
σαν σφαλμα,αλλα ειμαι απειρος σε αυτα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 07:47:22 μμ »

...καπακι αναψυκτικου-μπυρας...δεν βρισκω σφαλμα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 08:03:14 μμ »

Τι εννοείς Κώστα???
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 08:25:03 μμ »

Τι εννοείς Κώστα???

αν εχω καταλαβει καλα,μιλας για την μερια με το πορτραιτο,εκεινο το οδοντωτο περιγραμμα που κανει..εχουμε δει και παλιοτερα στο στεκι φωτο απο τετοια 'σφαλματα'.επαιρναν ενα καπακι αναψυκτικου και το βαζαν πανω στο νομισμα.μετα το χτυπουσαν και αφηνε αυτα τα δοντακια στο κερμα.ετσι εχω καταλαβει τουλαχιστον..και ετσι νομιζω και για το δικο σου..βεβαια φωτο απο το ριμ ισως δωσουν περισσοτερες πληροφοριες και διαφορετικες σκεψεις για το τι συμβαινει.ας πουν και αλλοι την αποψη τους...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 09:15:20 μμ »

Μιλάω για την γενική εικόνα του νομίσματος και όχι μόνο εκεί που είναι αυτά τα δοντάκια.. Οσο γιά το καπάκι που λές δεν το έχω ακούσει ξανά. Θα ανεβάσω φωτό και το ριμ.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 11:06:41 μμ »

  Για εμένα είναι σφάλμα (βέβαια οι περισσότεροι διαφωνούν μαζί μου Κλείσιμο ματιού ), ρίξε μια ματιά εδώ  http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=3924.0  .
  Το έστειλα pcgs και μου το έστειλα πίσω, γιατί δεν μπορούσαν να αποφασίσουν (μαζί με τα χρήματα της πιστοποίησης). Τώρα είναι ngc....
  Αν δεν το θες και πιστέψεις οτι είναι κακοποιημένο, προσφέρομε να σε απαλλάξω με ενα συμβολικό τίμημα Χαμόγελο..
Καταγράφηκε
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 01:51:41 πμ »

  Για εμένα είναι σφάλμα (βέβαια οι περισσότεροι διαφωνούν μαζί μου Κλείσιμο ματιού ), ρίξε μια ματιά εδώ  http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=3924.0  .
  Το έστειλα pcgs και μου το έστειλα πίσω, γιατί δεν μπορούσαν να αποφασίσουν (μαζί με τα χρήματα της πιστοποίησης). Τώρα είναι ngc....
  Αν δεν το θες και πιστέψεις οτι είναι κακοποιημένο, προσφέρομε να σε απαλλάξω με ενα συμβολικό τίμημα Χαμόγελο..


Ευχαριστώ πολύ για τήν απάντηση. Και εγώ που το έχω στο χέρι για σφάλμα το βλέπω.. Οταν παραλάβεις απο ngc ενημέρωσε να δούμε τι θα πούν και αυτοί..  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 01:59:44 πμ »

Και εγω πιστεύω οτι παραποιηθηκε μετέπειτα.
Και λεω και ενα μπραβο στον Κώστα που είπε δημόσια τον τροπο που θα μπορούσε να γίνει αυτο. Το εργο κάποιοι το εχουν ξαναδει. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
splros_collec
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 987


Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:11:20 πμ »

Ολες οι γνώμες δεκτές. Δεν το πουλάω άλλωστε.. Μου αρέσει όπως το βρήκα (εγώ τουλάχιστον).
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:27:37 μμ »

Μπορεί να είναι και από καπάκι. Αλλα πως?, το βάλανε επάνω στο νόμισμα και το χτυπήσανε (με κάτι βαρύ φαντάζομαι) και άφησε σημάδι από το καπάκι, γύρο-γύρο στο νόμισμα, και κανένα σημάδι στο κέντρο?....μπορεί.
 Βγάλε και μια φωτογραφία από την περίμετρο, και μια να πιάνει και μπροστά, να δούμε αν συνεχίζουν οι ραβδώσεις από το πλάι.  Κάπως έτσι αν μπορείς...
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:35:29 μμ »

Μιμη,βαλε αν μπορεις και εικονες απο το δικο σου νομισμα γιατι στον συνδεσμο που ανεβασες δεν μπορω να δω εικονες.αν συμφωνει κ ο σπυρος βεβαια.τετοια φωτο εννοουσα να ανεβασει ο σπυρος.αυτο που με κανει να πιστευω οτι δεν προκειται για σφαλμα στο 50ρακι, ειναι πως το εχει η μια μερια,και πως αν παρατηρησετε απο ωρα 4-5 μεχρι 11 περιπου ειναι συνεχομενο και μετα μπαινει προς τα μεσα το σχεδιο.υποθετω οτι αυτο θα εγινε γιατι το καπακι ειναι μεγαλυτερο του νομισματος και δεν μπορουσε να το πιασει ολο με την μια..βεβαια οι νεες φωτο του σπυρου ισως βοηθησουν παραπανω...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:45:09 μμ »

Οπωσδήποτε θέλει και άλλες φώτο. Αλλα να, αυτό με το καπάκι, η ακόμα (να το ξεπεράσουμε αυτό) και με ένα Χ εργαλείο, δεν θέλει κάποιες, (μεγάλες φαντάζομαι) πιέσεις για να διαμορφωθεί ένας μεταλλικός δίσκος. Το χτύπημα θα άφηνε σημάδια και στο κέντρο. Δυστυχώς δεν εχω γνώσεις ούτε  μεταλλουργικές , αλλά δεν ξερω και πως διάολο δουλεύει μια πρέσα (πιέσεις χτυπήματος), και ίσως να το βλέπω από λάθος μεριά. Το σίγουρο είναι οτι δεν το προσπερνάς κάτι τέτοιο, δώσε μου λίγο χρόνο να βρω κάποιες φώτο (αν επιτρέπει και ο splros_collec) , που θα βοηθήσουν νομίζω..
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:52:13 μμ »

Σιγουρα δεν το προσπερνας αλλα θελει κ ψαξιμο.δυστυχως δεν κρατω συχνα αρχεια φωτογραφειων και δεν εχω καποιο αντιστοιχο να σου δειξω απο καπακι..οσο για το σημαδι,στην μερια της αξιας φαινεται μια πλατυνση του κερματος και ενα σβησιμο των λεπτομεριων.πιθανον επειδη στηριχτηκε καπου πριν το χτυπημα.υποθετω πως μια σφυρια δεν θα αφηνε σοβαρα σημαδια στο κεντρο μιας και ολη την δυναμη την απορροφα το σημειο που πατανε τα δοντια.επισης υπαρχει και το πλαστικο απο μεσα που θα λειτουργουσε σαν "μαξιλαρι" μεταξυ κερματος και καπακιου...υποθεσεις βεβαια ολα αυτα...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 02, 2016, 02:54:33 μμ »

Αυτές είναι οι φώτο απο το πενηνταράκι του 1964..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences