Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:56:01 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: New series Greek myths from Cook Islands Oedipus and Sphinx 2 oz.  (Αναγνώστηκε 8564 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 04:26:26 μμ »

δηλαδή ολα τα νομιςματα που έχουν βγει Cook Islands I Niue  με νάνο τσιπς και τέτοια διαφορα ειναι ιδιωτικής κοπής , σωστά ?

Δεν ξέρω σε ποιο αναφέρεσαι.
Αν δε με απαντά η μνήμη μου, η χώρα Cook Islands είναι αρκετά δραστήρια (επίσημα, σαν χώρα) στην έκδοση νομισμάτων.
Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε βέβαια για ιδιωτικές κοπές, αλλά όπως και να το κάνεις (και έτσι να είναι δηλαδή), άλλο είναι να βγάζει μια χώρα σαν την Αγγλία ή την Κίνα νόμισμα, και άλλο μια χώρα 20 τετραγωνικά χιλόμετρα, που το κάνει 40 φορές το χρόνο. Κι' αυτά αξιολογούνται.
Για να σου πω συγκεκριμένα, δώσε μου στοιχείο (λινκ) για το νόμισμα που λες (I Niue), γιατί δεν το ξέρω.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 04:38:20 μμ »

δώσε μου στοιχείο (λινκ) για το νόμισμα που λες (I Niue), γιατί δεν το ξέρω.

Εγώ π.χ. κάποτε είχα ταλαντευτεί να παραγγείλω ένα τέτοιο
https://www.coininvest.com/en/platinum-coins/cook-islands/1-oz-cook-island-platinum/
επίσης από τα Cook Islands, με το εξής σκεπτικό:

Είναι 100% πλατίνα, δεν έχω κανένα νόμισμα "πλατινένιο", ας το πάρω να το έχω να το κοιτάω...

Αλλά η τιμή του είναι 31% πάνω από την τιμή της πλατίνας (έχει και VAT 19%), οπότε αυτό το "καπέλλο" (+1/3 της τιμής του μετάλλου) με φρενάρησε...
Ποιος ο λόγος να τα σκάσω?
Για να ικανοποιήσω μια περιέργεια?
Για να φέρω σε δυσκολώτερη θέση τους κληρονόμους μου (αφού εγώ τα τινάξω), για το τι θα κάνουν με αυτό το πράμα που κανείς δεν καταλαβαίνει τι είναι, κι αν πάνε να το πουλήσουν θα τους δίνουν τα μισά από όσο το πήρα?
Να μένει λοιπόν, και έμεινε...

Αν πουλιόταν 5, άντε 10% πάνω απ' την τιμή μετάλλου, θα το είχα πάρει. Χαλάλι του.
Αλλά όχι 30.

Τα ίδια ακριβώς και με αυτό:
https://www.coininvest.com/en/palladium-coins/cook-islands/1-oz-cook-island-palladium/
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:00:50 μμ »

Έχουν βγει κάποια νομιςματα με νάνο τσιπς πανω που μπορεις να διαβάσεις με μικροσκόπιο όλες τις πληροφορίες για το κάθε αντίστοιχο θέμα του νομίσματος. Μια συλλογή που μου άρεσε απο Cook Islands ειναι τα nano earth nano space nano sea Kai nano life . Βγαίνουν σε 50 γρ. Ασημί .925 1000 κομμάτια με τιμη νομίζω κοντά στα 200. Επίσης πρόσφατα συζητούσαμε για μια σειρά που έχουν βγάλει τα Niue islands με θέμα Warriors of history τα οποία έχουν και χρώμα πανω. Αυτα ολα δλδ ειναι ιδιωτικής κοπής ?

Cook Islands  with Nano chip.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=cook+islands+nano&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xcook+islands+nano+life.TRS0&_nkw=cook+islands+nano+life&_sacat=0


Niue islands Warriors of history
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=niue+islands&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xniue+islands+warrios+of+history.TRS0&_nkw=niue+islands+warrios+of+history&_sacat=0
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 05:07:15 μμ »

Από ότι έψαξα στο Ίντερνετ τωρα στα γρήγορα του Niue islands η σειρά εχει βγει απο το νομισματοκοπεία της νέας ζηλανδιας . Τα αλλα μάλλον ιδιωτικής.
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 02:12:04 πμ »

Foumantsou,

Έψαξα τώρα τι είναι Niue islands. (Δεν την ήξερα).
https://en.wikipedia.org/wiki/Niue
Είναι μια "χώρα", 260 τετρ χιλιομέτρων (φαντάσου 16x16 χιλιόμετρα δηλαδή), και 1.600 κατοίκους.
Γενικώς, είναι "υπό" τη Νέα Ζηλανδία.

Τώρα τι νόημα έχει να ασχολείται κανείς με εκδόσεις νομισμάτων μιας τέτοιας "χώρας"?
Προφανώς οι τύποι την έχουν δει να κοναμάνε από κάτι τέτοια, έχουν και τη σφραγίδα, έχουν και υποστήριξη (η Ν. Ζηλανδία δε θα τους πει όχι να τυπώσει κέρματα, αν πληρώνουν τα έξοδα), οπότε έφτιαξαν μια υπηρεσία που ασχολείται και βγάζει κέρματα.
Όταν πουλάνε με premium 200 και 300%, προφανώς κονομάνε.
Θα έχουν και κάποια σφραγίδα του ΟΗΕ ότι είναι "χώρα", και με όλα αυτά, το πράμα περνάει στις "μη" ιδιωτικές κοπές.
Ο καθένας (μας) από κει και πέρα κάνει την εκτίμηση του. Τέτοιες εκδόσεις, πάντα θα βγαίνουν. Τι θα κάνεις θα τις μαζεύεις όλες? Στην δικιά σου κρίση επαφίεται.
Εγώ, ΔΕΝ θα έπαιρνα.
Σου είπα για ποιο πράμα ταλαντεύτηκα, κι αυτό (τελικά) δεν με έπεισε (λόγω premium 31%).
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 02:23:04 πμ »

Υπάρχουν πολλά νησιά και νησιωτικά συμπλέγματα που κάνουν συστηματική παραγωγή
νομισμάτων με δεκάδες εκδόσεις κάθε χρόνο και μεγάλο premium.

Ενδεικτικά : Niue Islands, Cook Island, Tuvalu κτλ.

Κάποιες από τις εκδόσεις τους είναι ''πιασάρικες'' και μπορεί να αποκτήσουν υπεραξία.
Τώρα, από εκεί και πέρα, ο καθένας βλέπει τι του αρέσει και ρωτάει και το πορτοφόλι του !
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 03:55:34 πμ »

Φίλε Foumantsou,

Όλες οι περιπτώσεις που αναφέρεις επειδή είναι ιδιωτικές παραγωγές και στερούνται κάθε χαρακτήρα επίσημης κρατικής κοπής, έχουν μηδαμινή νομισματική βαρύτητα και σαφώς πολύ περιορισμένη δυνατότητα μεταπώλησης. Εγώ τα χαρακτηρίζω ως.. "παρανομισματικά προιόντα" που παρουσιάζουν.. καλλιτεχνικό/εικαστικό και μόνο ενδιαφέρον.

Επίσης, λάβε σοβαρά υπόψη σου το γεγονός ότι επειδή αυτά τα "παρανομισματικά προιόντα" έχουν μοναδικό σκοπό το κέρδος, έχουν κατά την αρχική τους διάθεση εξαιρετικά υψηλές τιμές, που σε ορισμένες περιπτώσεις έχουμε ξεκάθαρη αισχροκέρδεια.

Το νόμισμα που αρχικά αναφέρεις και ενδιαφέρεσαι (Cook Islands Oedipus and Sphinx 2 oz.) αξίζει ουσιαστικά όσο η τρέχουσα αξία των μετάλλων που περιέχει, τουτέστιν.. 32 ευρώ! Δηλαδή την αξία των 2 oz. αργύρου, δεδομένης της απειροελάχιστης περιεκτικότητας σε χρυσό και ροδίο (επιμετάλλωση). Ας πούμε λοιπόν οριακά 40 ευρώ και πωλείται στα.. 400!

Επομένως καλείσαι να συμφωνήσεις πως η καλλιτεχνική αξία του αντικειμένου αποτιμάται περί τα 350 ευρώ και να τα διαθέσεις γιά να το αποκτήσεις, με την γνώση πως μάλλον ουδέποτε θα την εξαργυρώσεις σε μελλοντική μεταπώληση.

Παραθέτω και ένα σχετικό.. tip:
Αυτού του είδους τα προιόντα στερούμενα νομισματικής βαρύτητας, προσπαθούν να αλιεύσουν το ενδιαφέρον του αγοραστή χρησιμοποιώντας ως δόλωμα την (αμφιλεγόμενη) καλλιτεχνική καινοτομία τους σε συνδυασμό με την (απειροελάχιστη) παρουσία ευγενών "εξωτικών" μετάλλων.
Στην περίπτωσή μας, τον ρόλο του δολώματος-μετάλλου τον παίζει το σπάνιο στοιχείο ονόματι "Ρόδιον", το οποίον ειρήσθω εν παρόδω, αν και πραγματικά σπανιότατο και με πολύ περιορισμένη ετήσια παραγωγή συγκριτικά με τον χρυσό (2.500 τόνοι ο χρυσός έναντι.. 30 του ροδίου), κοστίζει αυτή την στιγμή πολύ.. φθηνότερα του χρυσού (στα 1.125 ευρώ/oz ο χρυσός, περί τα.. 700 το ρόδιον).

Όλα τα παραπάνω αντικειμενικά στοιχεία πρέπει κατά την γνώμη μου να επεξεργαστείς φίλε Foumantsou, ώστε να εξάγεις ένα ασφαλές συμπέρασμα γιά τον προβληματισμό σου.


 




Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:21:44 μμ »

Ευχαριστω πολυ όλους για τις πληροφορίες και τις συμβουλές μάλλον θα πράξω αναλόγως και δεν θα πάρω τπτ προς το παρόν. Ίσως αργότερα να πάρω τα τέσσερα νομιςματα με τα νάνο τσιπς που ανέφερα γιατι ειναι πρωτότυπα και πολυ ωραία και μπορεις να τα βρεις στο 100ευρω πιστεύω , που δεν ειναι μεγάλο ποσό σε σχέση με τα 400 του άλλου .
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 02:19:21 μμ »

Θεωρώ την ανάλυση του gemuncey23 εδώ δυο ποστ πιο κάτω, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.

Τα παραδείγματα που έλεγα νωρίτερα (ιδιωτικές κοπές που αν και αγοράστηκαν πριν 30-40 χρόνια ΣΗΜΕΡΑ δεν πιάνουν τα λεφτά που τότε δόθηκαν γι' αυτές)
ευελπιστώ ότι θα έχω (σύντομα) την ευκαιρία να τα φωτογραφίσω (δειγματοληπτικά), για να καταλάβουν όλοι τι εννοώ.
Να μη λέω μόνο λόγια.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 06:45:35 μμ »

Θεωρώ την ανάλυση του gemuncey23 εδώ δυο ποστ πιο κάτω, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ.

Τα παραδείγματα που έλεγα νωρίτερα (ιδιωτικές κοπές που αν και αγοράστηκαν πριν 30-40 χρόνια ΣΗΜΕΡΑ δεν πιάνουν τα λεφτά που τότε δόθηκαν γι' αυτές)
ευελπιστώ ότι θα έχω (σύντομα) την ευκαιρία να τα φωτογραφίσω (δειγματοληπτικά), για να καταλάβουν όλοι τι εννοώ.
Να μη λέω μόνο λόγια.

Παιδιά, έκανα λάθος.
Αυτά που έχω ΔΕΝ είναι ιδιωτικές κοπές.
Και έκανα λάθος γιατί είχα να τα δω 8-10 χρόνια, και δεν τα θυμόμουν.
Είναι official κοπές του Canadian mint για τους ολυμπιακούς αγώνες του 1976, που έγιναν (έτσι φαίνεται) στον Καναδά.
Είναι 24 νομίσματα διαφόρων τύπων, σε 6 κουτιά των 4.
Κάθε νόμισμα είναι σφραγισμένο σε πλαστική θήκη (blister ή cacule, αν δεν κάνω λάθος).

ΔΕΝ έχω κάτι ιδιωτικής κοπής. Αυτά νόμιζα ότι είναι ιδιωτικής κοπής.

Τα βάζω εδώ σε φωτογραφίες. Θα χρειαστούν δυο ποστ.
Οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ σόϊ, αλλά τα νομίσματα είναι. Οι κάψουλες δεν έχουν ανοιχτεί ποτέ και μάλλον δεν ανοίγουν, είναι "ultrasonically sealed".
Κάπου γράφει ότι είναι 92,5% ασήμι και 7,5% χαλκός.
Επίσης: Δύο διάμετροι, 45mm και 38mm, βάρος αργύρου (καθαρού) 1,44oz και 0,72oz.
Δε λέει πουθενά ποιο ήταν το tirage τους. Ξέρει κανείς?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 06:49:00 μμ »

Το κοσάρικο στην πρώτη φωτο του προηγούμενου ποστ, το έβαλα για σύγκριση μεγέθους.
Τα 45 mm διάμετρος είναι (πράγματι) ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ πράμα.

Με την ευκαιρία (και για να μην ανοίγω άλλο νήμα) ξέρει να μου πει κάποιος πόσο θα πουλιόντουσαν αυτά, αν αποφάσιζα να τα πουλήσω? Εκτίμηση δηλαδή.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 07:31:43 μμ »

Το κοσάρικο στην πρώτη φωτο του προηγούμενου ποστ, το έβαλα για σύγκριση μεγέθους.
Τα 45 mm διάμετρος είναι (πράγματι) ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ πράμα.

Με την ευκαιρία (και για να μην ανοίγω άλλο νήμα) ξέρει να μου πει κάποιος πόσο θα πουλιόντουσαν αυτά, αν αποφάσιζα να τα πουλήσω? Εκτίμηση δηλαδή.
μεταλο +5%
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 10:08:04 μμ »

 Απο ότι κοίταξα κοντά στα 2 εκατομμύρια ειναι το mintage δες και σε αυτήν την σελίδα.   
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Royal_Canadian_Mint_Olympic_coins
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 10:11:30 μμ »

βασικά τα μισά ειναι κοντά στο εκατομμύριο αυτό που λέει ειναι και για τα 2 νομιςματα των 10 και 5 αντίστοιχα.
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:52:43 πμ »

Όταν λοιπόν τα επίσημα των ολυμπιακών αγώνων, 40 χρόνια μετά έχουν μόνο +5% απ' το μέταλλο (δεν αμφιβάλλω γι' αυτό που έγραψε ο methodios), τι να τις κάνεις τις ιδιωτικές κοπές που σκαρφίζεται ο κάθε απίστευτος...

Προφανώς ο μακαρίτης συγγενής μου που τα αγόρασε αυτά το 1976, είχε σκάσει ΠΟΛΥ πάνω από το μέταλλο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences