Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:41:12 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επενδυτικα χρυσα νομισματα  (Αναγνώστηκε 21337 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 11:57:15 μμ »

Καλά είναι να αποφεύγονται οι αγορές χωρίς φωτογραφία (συλλεκτικά και μη)
Όσο περισσότερες πληροφορίες έχετε τόσο καλύτερα (διαστάσεις-βάρος)
Δεν βλέπετε τον Μανο1234 που ρωτάει συνέχεια.....
δεν ρωτάει τυχαία Κλείσιμο ματιού

να κάνω και ένα αστεία χωρίς παρεξήγηση... Μεγάλο χαμόγελο

1 φωτογραφία
2 βάρος
3 διάμετρος
4 Πάχος

Τα 4 βασικά στοιχεία (βλέπε Μάνο) που δεν πρέπει να ξεχνάμε Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:45:12 πμ από akcollector » Καταγράφηκε

acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:09:24 πμ »

Με τιμές coininvest:

1 έως 5 μισόλιρα 2016 ----------1238€ /oz
1 εως 4 μπάρες 5gr Heraeus-----1180€ /oz

Μήπως για επένδυση / αποταμίευση καλύτερα να πάρεις μικρές μπάρες αντί για μισόλιρα?
Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:15:55 πμ »

γενικά μπορεί κάποιος να βρεί ευκαιρίες γύρω του (μισόλιρα) σε τιμή μετάλου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:26:43 πμ από akcollector » Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:22:40 πμ »

Οκ αγαπητε Πρυτανη την συλλεκτικη τους αξια την κατανοω. Την επενδυτικη τους δυσκολευομαι με οτι διαβαζω.
Απο την αλλη ο Douglas ειναι πολυ εμπειρος κ συλλεκτης με γνωσεις ειμαι βεβαιος οτι δεν θα εκανε λαθος κινηση. Καταλαβες που μπερδευομαι?

Χα-χα!
Όχι ρε φίλε!

Ούτε έμπειρος είμαι, ούτε συλλέκτης με γνώσεις!
Θεωρώ (για μένα) ότι:
1) Έχω κάποιες ΓΕΝΙΚΕΣ γνώσεις (και όχι ιδιαίτερες πάνω σε συλλεκτικά θέματα).
2) Έχω την κοινή λογική.
3) Ξέρω μαθηματικά και φυσική (τα θυμάμαι απ' το σχολείο).
4) Μετά από κάποια έτη "τριβής" με το αντικείμενο (το internet εννοώ) έχω γίνει καλός στο ψάξιμο πληροφοριών.
5) "Πιάνουν τα χέρια μου", αν κάποια στιγμή χρειαστεί να μαστορέψω κάτι.

Για τα μισόλιρο τώρα:
1) Είναι "αναγνωρισμένο" νόμισμα. Είναι λίρα, όπως και να το κάνουμε. Royal mint, κλπ.
2) Είναι μικρότερης (επενδυτικής) αξίας από την ολόκληρη λίρα, επομένως πιο εύκολα ρευστοποιήσιμο. Αντί για 260~270 ευρώ που κάνει σήμερα μια λίρα, το μισόλιρο κάνει τα μισά. Επομένως πιο εύκολα τα βρίσκεις, αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το "σκοτώσεις".
Επιβεβαίωση αυτού είναι το πεντόλιρο (που δουλεύει αντίστροφα): Κάνει (σαν επενδυτικό) 1.300~1.350 ευρώ, δηλαδή αν θέλεις να πουλήσεις ένα τέτοιο περιορίζεις το αγοραστικό σου κοινό σ' αυτούς που έχουν διαθέσιμο, ζεστό, τέτοιας τάξης ποσό. Λιγότεροι απ' όσους έχουν 260~270, κι ακόμα λιγότεροι απ' αυτούς που έχουν 130~135. Και το Krugerrand (λίγο μικρότερο από το πεντόλιρο που είναι 36,613 γρμ χρυσός =1,177135 ουγγιές) με μια ουγγιά ακριβώς χρυσό (31,10348 γρμ) παρ' ότι πολύ γνωστό και μάλλον το νόμισμα με το μικρότερο premium παγκοσμίως σε όλα τα μαγαζιά, "δυσκολόχρηστο" είναι. Κάνει, βλέπεις, 1.100~1.150 ευρώ, δεν κάνει δυο-τρία κατοστάρικα.

Με αυτό το σκεπτικό είπα "ας πάρω μερικά μισόλιρα".
Αισθάνομαι "ασφαλέστερα" να έχω τέτοια στην κατοχή μου, παρά χάρτινα ευρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:38:09 πμ από Douglas Whittacker » Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:30:14 πμ »

πάντος λάθη όλοι κάνουμε....
και δεν αναφέρομαι στο Douglas αλλά σε εμένα.
Έχει τύχη να αγοράσω νόμσιμα από θολή φωτογραφία και να μου βγεί fake  Χαμόγελο
ήλπιζα για κάτι καλύτερο αλλά δεν μου βγήκε Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:42:27 πμ από akcollector » Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:37:30 πμ »

Με τιμές coininvest:

1 έως 5 μισόλιρα 2016 ----------1238€ /oz
1 εως 4 μπάρες 5gr Heraeus-----1180€ /oz

Μήπως για επένδυση / αποταμίευση καλύτερα να πάρεις μικρές μπάρες αντί για μισόλιρα?

Όταν (εσύ ή οι απόγονοι σου) πάνε να τις πουλήσουν στην "πιάτσα", θα συναντήσουν μεγαλύτερη δυσπιστία (από πλευράς αγοραστών) σε σχέση με τη γνησιότητα τους, απ' ότι θα συναντούσαν για λίρες.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:45:52 πμ »

Τωρα καταλαβα τα κριτηρια σου φιλε Douglas. Οκ αυτο ηθελα.
Ξαναπαλι σε ευχαριστω πολυ.
Τελικα μαλλον μετα την λιρα οι περισσοτεροι συμφωνουν στο μισολιρο.  Χαμόγελο Χαμόγελο
Επισης πολυ ενδιαφερουσα η αποψη του φιλου acal  για τα μπαρακια της HARAEUS
Βεβαια οπως ισως οι περισσοτεροι εχετε καταλαβει εδω μεσα εχω μια σχετικη απεχθεια για τους Γερμανους κ τα προιοντα τους κ αυτο θα δημιουργησει ηθικα προβληματα σε μενα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 09:23:48 πμ »

τα μισολιρα εχουν καποια αξια συλλεκτικη..αλλα η συλλεκτικη αξια δεν ειναι κ απαραιτητα σωστη γιατι αν εσυ εχεις παρει 2 μισολιρα με 150 ευρω ας πουμε το ενα την ιδια στιγμη που η λιρα κανει 270 με 280 αν χρειστεις σημερα φραγκα κ πας τα μισολιρα τα δυο στην τραπεζα της ελλαδας κ την λιρα την ιδια στιγμη,για την λιρα θα παρεις 248 σημερα {αν ειναι ελλισαβετ} κ για τα δυο μισολιρα θα παρεις 242..οσο πιο μεγαλο ενα νομισμα {οχι παντα}τοσο πιο καλη τιμη εχει{για απλα μπουλιω μιλαω}..επομενως για επενδυση λιρες κ μετα 20 φραγκα οσο πιο κοντα στην τιμη του χρυσου{γαλλικα,βρενελι,βελγικα κ πολλα αλλα..ναι ο νταγλας εχει εμπειρια αλλα πολλοι θελουμε περα απο την επενδυση κ καποια ποικιλια σε αυτην..φιλικα μανος..
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 09:56:52 πμ »

Τα μισόλιρα έχουν συλλεκτική αξία, αυτή που είναι τέλος πάντων.
Αν όμως τα πάς σήμερα στην ΤΤΕ θα πάρεις 120,12 έκαστο, στην καλύτερη των περιπτώσεων.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 09:59:06 πμ »

Τα μισόλιρα έχουν συλλεκτική αξία, αυτή που είναι τέλος πάντων.
Αν όμως τα πάς σήμερα στην ΤΤΕ θα πάρεις 120,12 έκαστο, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Αν λοιπόν αντί για μισολιρα πας μπάρες ίδιου καθαρού  βάρους , τα ίδια θα πάρεις ;
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:01:47 πμ »

Είπαμε παιδιά, η τράπεζα τα παίρνει όλα χαμηλά. Σε ιδιώτη συλλέκτη άν τα δώσεις θα πάρεις το κάτι παραπάνω. Όσο υπάρχουν λεφτά! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:02:36 πμ »

Τα μισόλιρα έχουν συλλεκτική αξία, αυτή που είναι τέλος πάντων.
Αν όμως τα πάς σήμερα στην ΤΤΕ θα πάρεις 120,12 έκαστο, στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Αν λοιπόν αντί για μισολιρα πας μπάρες ίδιου καθαρού  βάρους , τα ίδια θα πάρεις ;
ΟΧΙ βέβαια θα χρεωθείς κάποια έξοδα ελέγχου γνησιότητας, και θα πληρωθείς κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον.
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:11:57 πμ »

δηλαδή αν κατάλαβα καλά φίλε Douglas, τα μισόλιρα σήμερα κάνουν 130-135€ και τα πεντόλιρα 1300-1350;;;
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:18:49 μμ »

δηλαδή αν κατάλαβα καλά φίλε Douglas, τα μισόλιρα σήμερα κάνουν 130-135€ και τα πεντόλιρα 1300-1350;;;


Δεν μπορώ εγώ φίλε μου να σου πω "πόσο κάνουν".
Κάνουν όσο βρίσκεις (να πουλήσεις ή να αγοράσεις - ανάλογα).

Και κάτι ακόμα:
Αν πας (το οτιδήποτε) στην ΤτΕ, θα πάρεις... χμ.

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/default.aspx

Παράθεση
Στις σελίδες αυτής της ενότητας μπορείτε να βρείτε πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία των παραπάνω συναλλαγών καθώς και τα δελτία τιμών  χρυσού και χρυσών νομισμάτων που εκδίδει η Τράπεζα της Ελλάδος και περιέχουν πληροφορίες σχετικά με τις τιμές αγοράς και πώλησης χρυσού και χρυσών νομισμάτων για συναλλαγές της Τράπεζας της Ελλάδος με ιδιώτες έναντι ευρώ.

Στις εργασίες της Τράπεζας της Ελλάδος περιλαμβάνεται η αγοραπωλησία χρυσού σύμφωνα με τον ν. 2771/99, άρθρο 15, παρ. 1, και τις κατ΄ εξουσιοδότησή του αποφάσεις της Τράπεζας της Ελλάδος. Σύμφωνα με αυτό το νομοθετικό πλαίσιο, η αγορά και πώληση επενδυτικού χρυσού (χρυσών λιρών, χρυσών νομισμάτων και τυποποιημένων ράβδων ή πλακών διεθνών προδιαγραφών, του χρυσού δηλαδή που δεν χρησιμοποιείται για εμπορευματικούς ή βιομηχανικούς σκοπούς) διενεργείται νομίμως μόνον από την Τράπεζα της Ελλάδος και τα πιστωτικά ιδρύματα. Η κατ’ επάγγελμα άσκηση των εν λόγω δραστηριοτήτων από άλλα πρόσωπα κατά παράβαση της ισχύουσας νομοθεσίας επισύρει κυρώσεις εις βάρος τους.

- Η Τράπεζα της Ελλάδος πωλεί χρυσές λίρες Αγγλίας στο Κεντρικό Κατάστημα (Ελ. Βενιζέλου 21, Αθήνα - είσοδος από την οδό Σταδίου) και στα Υποκαταστήματά της.
- Η Τράπεζα της Ελλάδος αγοράζει χρυσές λίρες Αγγλίας, χρυσά νομίσματα και τυποποιημένες ράβδους χρυσού μόνο στο Κεντρικό Κατάστημα (όχι στα Υποκαταστήματά της).

Επί όσο διάστημα παραμένουν σε ισχύ οι περιορισμοί στην ανάληψη μετρητών και τη μεταφορά κεφαλαίων βάσει της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου της 18.7.2015 (ΦΕΚ Α 84), όπως ισχύει, η Τράπεζα της Ελλάδος δεν θα αγοράζει χρυσές λίρες, χρυσά νομίσματα και ράβδους χρυσού έναντι μετρητών και δεν θα πωλεί χρυσές λίρες Αγγλίας με είσπραξη επιταγών. Οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να πωλήσουν χρυσό απαιτείται να γνωστοποιήσουν τον αριθμό του λογαριασμού (προσκομίζοντας βιβλιάριο καταθέσεων, εφόσον υπάρχει) στον οποίο θα πιστωθεί το αντίτιμο της συναλλαγής. Όσοι επιθυμούν να αγοράσουν χρυσές λίρες Αγγλίας θα πρέπει να καταβάλουν το αντίτιμο σε μετρητά.


Θα πας δηλαδή τη λίρα σου στην τράπεζα, και μετά θα παίρνεις τα λεφτά 840-840-840 κάθε δυο βδομάδες.
(Χώρια που θα στην πάρουν φτηνότερα από οποιονδήποτε άλλον).

Έχει πλάκα αυτή η πρόταση, "Η κατ’ επάγγελμα άσκηση των εν λόγω δραστηριοτήτων από άλλα πρόσωπα κατά παράβαση της ισχύουσας νομοθεσίας....".
Δηλαδή, όλοι αυτοί οι "Αγορά Χρυσού" που έχουν ξεφυτρώσει σα μανιτάρια τα τελευταία χρόνια, διαφημίζονται στην τηλεόραση κλπ, παραβαίνουν τη νομοθεσία.
Κυρώσεις όμως δε βλέπω.

Απίστευτη χώρα...


Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 12:22:51 μμ »

Όσο υπάρχουν λεφτά! Στριφογύρισμα ματιών

Πάντα θα υπάρχουν λεφτά
(για λίρες)
φίλε ΜΙΔΑΣ.
Ότι είδους κι αν είναι αυτά τα λεφτά, αν κάποτε πρέπει να πουληθούν οι λίρες σου.

Κι αν δεν υπάρχουν λεφτά, θα υπάρχουν αλεύρι, λάδι, κρέας, κανα κοτόπουλο, μη σου πω και γκόμενες, να πάρεις, αν έχεις λίρες να δώσεις.
Τουλάχιστον η ιστορία της λίρας (στη χώρα μας) αυτό έχει καταδείξει.
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences