Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:32:50 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κουμπια και μεταλλιο... βοηθεια!  (Αναγνώστηκε 4899 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:57:38 μμ »

εχω κατι στρατιωτικα κουμπια που δεν καταφερα να βρω απο που ειναι, ποιας χωρας, και του ποτε...

τα δυο πρωτα ειναι υγειονομικου και ειναι σχεδον ιδια αν και το πρωτο ειναι στην πισω μερια γεματο... ενω το αλλο ειναι κοιλο..

το τριτο δεν μπορω να καταλαβω..... μοιαζει με αγγλικο.. αλλα...







επισης, ενα μεταλλιο ιταλικο.... ειναι του 24ου συνταγματος πεζικου με την ονομασια ΚΟΜΟ... ειναι λογικα του Β παγκοσμιου, αλλα τι ακριβως ειναι; απονεμωταν; σαν μεταλλιο ειναι κουκλακι παντως...



Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 08:59:09 μμ »

εχω την εντυπωση οτι τα κουμπια του υγειονομικου ειναι απο γαλλια.. αλλα του ποτε;;
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:23:00 μμ »

Νικο μου νομιζω οτι μονο εσυ μπορεις να δωσεις απαντηση στην ερωτηση σου
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 12:15:00 πμ »

Νίκο, τα πρώτα κουμπιά είναι όντως γαλλικά του υγειονομικού. Γενικά η πίσω πλευρά των κουμπιών είναι πολύ "αποκαλυπτική". Αν υπάρχει κάποιο όνομα κατασκευαστή, μπορεί να βρεθεί κατά πάσα πιθανότητα με σχετική ακρίβεια και η περίοδος.

Για το άλλο θα βοηθούσε επίσης κάποιο όνομα κατασκευαστή ή αν βγάζεις τα γράμματα στο μπροστά μέρος. Γενικά το ξίφος με το βιβλίο μπορεί να παίζει σα μοτίβο τόσο στη στρατιωτική δικαιοσύνη, όσο και στο "Educational Corps" σε όσους στρατούς αυτό υπάρχει.

Το μετάλλιο είναι πιθανόν λίγο πριν από τον Β' ΠΠ, το σύνθημα "Virtute Duce, Comite Gloria" χρησιμοποιούνταν από το 24ο Σύνταγμα μέχρι το 1939. Το 1941 χρησιμοποιούσε το "Mi è di guida il valore, compagna la gloria".

Σηκώνουν λίγο ψάξιμο όλα, αλλά θα βρεθεί η άκρη.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:14:51 μμ »

να σε καλα γιωργο μου!!! 

στα γαλλικα, το ενα με το μεγαλυτερο φιδι, ειναι κοιλο στην πισω οψη.. δεν εχει κατι... μαλλον ειναι νεωτερο
το αλλο γραφει απλα qualite superieure

το αλλο με το βιβλιο ειναι πολυ φθαρμενο... δεν μπορω να διαβασω τιποτα στην εμπρος οψη εκτος απο ενα MILITARY.
στην πισω οψη εχουν φθαρει πολυ τα γραμματα... αλλα νομιζω διαβαζω και σαν Henderson ames co, kalamazoo, mich (για το τελευταιο δεν ειμαι καθολου σιγουρος... δεν μπορω να το διαβασω.) χχμμμ με αυτο το δεδομενο... μαλλον αμερικανικης στολης κουμπι ειναι ε;;

προπολεμικο μεταλλιο το αλλο; ενδιαφερον!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:26:44 μμ »

Το τελευταίο κουμπί είναι όντως αμερικάνικο, Νίκο. Η Henderson-Ames με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα είχε αυτήν την επωνυμία από την ίδρυσή της το 1893, μέχρι το 1933. Χονδρικά βρήκαμε τη χρονική περίοδο και τη χώρα, μόλις έχω λίγο παραπάνω χρόνο το βράδυ θα ψάξω παραπάνω!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 11:40:26 μμ »

Νίκο, υπάρχει περίπτωση στο αμερικάνικο κουμπί η λέξη που διακρίνεται κάτω από τη δεξιά φτερούγα όπως βλέπουμε εμείς τον αετό να είναι "ACADEMY";
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 04:28:34 πμ »

χαχαχα ναι!!! Γιωργο μου εισαι απιστευτος! επιασα με μεγενθυντικο φακο και με πολυ δυσκολια ειδα καποια γραμματα απο τις λεξεις που εχει πανω...

εψαξα ετσι και το βρηκα!!! Sewanee Military Academy Est 1868 λογικα γραφει πανω!!

βρηκα ενα σημα καπελου στο νετ

http://www.ebay.com/itm/Sewanee-Military-Academy-Hat-Badge-ROTC-/201563902850?nma=true&si=a%252BQJ3yqIik46%252FoyMjAIRemHCbJA%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

δεν ξερω απο δυσκολια κτλ... αλλα ειναι ενδιαφερον αν σκεφτεις οτι ειναι και προπολεμικο...

που να παει το μυαλο μου για κουμπι απο στολη στρατιωτικης σχολης....

να σε καλα φιλε μου!!!! Χαμόγελο σε ευχαριστω!!!
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 23, 2016, 02:41:56 μμ »

Τίποτα! Έχουν την πλάκα τους αυτοί οι γρίφοι...

Τα κουμπιά είναι ολόκληρη συλλεκτική κατηγορία από μόνα τους, εφάμιλλη θα μπορούσε να πει κανείς των νομισμάτων, με απίστευτη εξειδίκευση ανά χώρα και περίοδο, όσο περίεργο κι αν μπορεί να φαίνεται!

Με αυτό τη βγάλαμε την άκρη, πάντως! Αν βρω κάτι πιο συγκεκριμένο και για τα υπόλοιπα, θα επανέλθω!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 05:14:59 πμ »

το "μεταλλιο" δεν ειναι παρασημο-μεταλλιο
militare in congido = στρατιωτικος σε αδεια
r. esercito italiano = υποθετω το r einai reservista εφεδρος στρατου ιταλικου
απταλλα στην κορδελλα μονο το obeedire βλεπω που ειναι αυτονοητο, ταλλα οχι
και τα μπροστα πανω κατω τα πατε

γιατι ομως να το φορας αυτο ? για να σε βρουνε στην επιστρατευση πιο ευκολα ? μαλλον οχι τοσο γιαυτο οσο ως ενδειξη νομιμοφροσυνης και μερικοι "κυριοι" ως ενδειξη υποστηριξης στο κομμα

μην ξεχναμε οτι η περιοχη αυτη καλυψε τον αρχηγο ακομα και οταν ολα ειχαν καταρρευσει

το κομμα λοιπον εκανε τη συγκεντρωση του και μετα μοιραζαν μεταλλιακια στους παρελαυνοντες, στη σικελια δεν πιστευω να μοιρασανε πολλα, στη ρωμη που κανανε για τους αξιωματικους 8α τα φοραγαν ολοι(το χει παρει το ματι μου αυτο απτην "συγκεντρωση" της ρωμης) και στο κομο πιστευω αρκετοι. κιαν το φοραγαν οι πολλοι ας μην το φοραγες εσυ αμα σεπαιρνε...

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 03:51:44 μμ »

το "μεταλλιο" δεν ειναι παρασημο-μεταλλιο
militare in congido = στρατιωτικος σε αδεια
r. esercito italiano = υποθετω το r einai reservista εφεδρος στρατου ιταλικου

Το "μετάλλιο" είναι μετάλλιο συνδέσμου απόστρατων. Μπορεί να μην είναι Τάγμα Αριστείας, μπορεί να μην είναι μετάλλιο ανδρείας, υπηρεσίας ή συμμετοχής σε κάποια εκστρατεία, δεν παύει να είναι "ιδιωτική" κοπή μεταλλίου. Τέτοια μετάλλια υπήρχαν πολλά στη φασιστική Ιταλία, με έτοιμα σχέδια και οι ενδιαφερόμενοι μπορούσαν να κάνουν παραγγελίες προσαρμόζοντας το σχέδιο. Είναι επομένως ένα μετάλλιο το οποίο έφεραν απόστρατοι του συγκεκριμένου συντάγματος.

Congido σημαίνει εκτός από άδεια και αποστρατεία. Άρα Militare In Congido = Στρατιωτικός εν αποστρατεία.

R. Esercito Italiano = Regio Esercito Italiano, Βασιλικός Ιταλικός Στρατός.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 05:49:31 μμ »

συγγνωμη, αλλα το χω δει απο κεινη τη συγκεντρωση στη ρωμη να δινεται σε ενεργους αξιωματικους αποτι θυμαμαι
δεν μπορεσα να βρω το λινκ

το δικηγορο του διαβολου να κανω ομως : οταν σε διωχνουνε το λενε in congido illimitade ή καπως ετσι (δεν τα παω και πολυ καλα με τις κλισεις στα ιταλικα ) αλλα αυτο που θα λεγαμε εμεις εν αποστρατεια το γραφουν καπως ετσι, "χωρις οριο" "επ'αοριστον" να το μεταφρασω

στα στρατιωτικα αρχεια τους υπαρχει παντως η διαφοροποιηση
και μετα τον πρωτο παγκοσμιο, οταν διαλυθηκε πχ ο στρατος ήταν ολοι in congido
και στα 1930 τοσο μετα απο την βασικη τους θητεια ηταν in congido <-- αυτο ειναι απο αρχειο του como
και τωρα χρησιμοποιειται αλλα αμα εισαι μονιμος ή τελειωσες τη θητεια σου και δεν προκειται να σε ξαναφωναξουν μπαινεις in congido illimitade

βεβαια εσεις ξερετε περισσοτερα απο μενα και σαφως μπορει να το βαλανε πανω στο μεταλλιο σκετο in congido ή επειδη δεν ξερανε ή επειδη (πιο πιθανο) δε θελανε και θελανε να φαινονται και παλι ολοι ετοιμοπολεμοι (ετσι ηταν και το κλιμα)

μπορει και γω να χω μπερδευτει επειδη οι αξιωματικοι φορουσανε στολες στη ρωμη και πιστεψα ασυναισθητα οτι ηταν ενεργοι, αλλα θα οκριζομουνα οτι ήταν και μικρης ηλικιας

αμα βρω το λινκ θα το ανεβασω

για το οτι ηταν "ιδιωτικη" κοπη συμφωνουμε, οσο "ιδωτικη" μπορει να ναι η κοπη του "κομματος", γιαυτο ειμαι σιγουρος δλδ, οτι τα μοιραζαν μετα απο "συγκεντρωσεις" "συνεδρια" του φασιστικου κομματος, οι οποιες δεν ειχαν μονο τζερτζελεδιστικο χαραχτηρα, αλλα υποτιθεται οτι σε αυτες των αξιωματικων παιρνονταν και "αποφασεις"

edit: για το regio δικαιο εχετε προφανως, δεν ημουν σιγουρος γιαυτο, απτα υπολοιπα το υπεθεσα

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences