Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:31:33 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eκτιμηση μεγαλης συλλογης ΜΚΕ !!!  (Αναγνώστηκε 49240 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 23, 2017, 10:59:47 πμ »

Kαλημερα και σας ευχαριστω πολυ απο κοινου νικο και πανο για την βοηθεια σας !
Οτι βαζω εως σημερα στο συγκεκριμενο θεμα μου προερχονται απο την γνωστη συλλογη που ηδη εχετε δει τους τελευταιους μηνες απλα λογω χρονου δεν εχω προλαβει να τα κοιταξω ακομα ολα ...
Αυτος ειναι ο λογος που μερικες φορες κανω 2 και 3 ερωτησεις για ενα κομματι γιατι ερευνωντας το λιγακι παραπανω πιστευω οτι ισως ειναι κατι πιο ιδιαιτερο .
Νικο ηθελα να σε ρωτησω οι αδερφοι σπετσιωτη ποιες δεκαετιες περιπου ειχαν δραστηριοτητα στην αθηνα ?
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 28, 2017, 08:18:22 πμ »

Δεν θέλω να χαλασω το θέμα του Χάρη,όμως επειδή έγινε αναφορά στους αδερφούς Σπετσιώτη,θέλω να ρωτησω κάτι.Τελικά αυτοι ηταν εμποροι- πραγματογνώμονες ή παραχαράκτες;Σε ενα άλλο θέμα έχω βάλει κάτι κομματια "Αυτόνομος Ηπείρους" με σφραγίδα s.f.  και έμαθα οτι είναι πλαστά που εκδόθηκαν απο τους αδερφούς Σπετσιωτη.Πως γίνεται έμποροι σεβαστοί στο χώρο τους να έκαναν κάτι τέτοιο και να συνέχισαν την επαγγελματική του δραστηριότητα;
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 28, 2017, 01:05:14 μμ »

Δεν θέλω να χαλασω το θέμα του Χάρη,όμως επειδή έγινε αναφορά στους αδερφούς Σπετσιώτη,θέλω να ρωτησω κάτι.Τελικά αυτοι ηταν εμποροι- πραγματογνώμονες ή παραχαράκτες;Σε ενα άλλο θέμα έχω βάλει κάτι κομματια "Αυτόνομος Ηπείρους" με σφραγίδα s.f.  και έμαθα οτι είναι πλαστά που εκδόθηκαν απο τους αδερφούς Σπετσιωτη.Πως γίνεται έμποροι σεβαστοί στο χώρο τους να έκαναν κάτι τέτοιο και να συνέχισαν την επαγγελματική του δραστηριότητα;

Το post σου απ όπου και να το πιάσεις είναι αμαρτωλό  Σαρκασμός Σαρκασμός και σηκώνει θέμα μόνο του. Αν είναι να το συνεχίσουμε καλύτερα να γίνει νέο θέμα. Δύο πράγματα θα πω μόνο και αν ειναι να συνεχιστεί ας γίνει νέο θέμα γιατί θα πάει αλλού το πρόγραμμα.

Λοιπόν θα ήθελα το αμαρτωλό να μην παρεξηγηθεί το λέω με χαριτομένο τρόπο.

1ο θέμα ειναι μια κουβέντα μόνο του για τα γραμματόσημα αν θεωρούνται επίσημα γραμματόσημα ή κάτι άλλο κλπ.  κατά την γνώμη μου αφου τυπώθηκαν για ταχυδρόμηση (πέρα απο το προπαγανδιστικό του πράγματος) είναι γραμματόσημα.

2ο θέμα είναι οι αδερφοί Σπετσιώτη. Δυστηχώς δεν ξέρουμε και κανέναν να ζούσε τόσο παλιά να μας πει καμια ιστορία. Νομίζω τα είχε γράψει και ο hellios κάπου οτι με κάποιο τρόπο οι Σπετσιώτη είχαν αποκτήσει πρόσβαση στις αυθεντικές πλάκες εκτύπωσης, αυτό που δε ξέρω προσωπικά εγώ ακόμα απλά το αναρωτιέμαι είναι οτι αν απλά στην εποχή τους έκοβαν μόνοι τους γραμματόσημα τα πούλαγαν ως ανατυπώσεις με τη σφραγίδα τους ώστε να κλείσουν τρύπες σε συλλέκτες τις εποχής. Ο συλλέκτης της εποχής νομίζω γνώριζε ξεκάθαρα τι έπαιρνε. Οι έμποροι γραμματοσήμων τότε ήταν πιο δραστήριοι και ραδιούργοι απο τους σημερινούς
πέρα απο τέτοιες ιστορίες είναι γνωστές ιστορίες με κατασκευές φακέλων κλπ.

Αν ασχολείσαι με τον φιλοτελισμό είναι αδύνατο να μην πέσεις και να πάρεις στη συλλογή σου κιόλας πλαστά ή μάλλον κατασκευάσματα γραμματοσήμων. Το θέμα μόνο είναι να μην τα πληρώσεις για αυθεντικά οπότε κάποιος άλλος εν γνώση του ίσως σε εξαπατά. Την εποχή εκείνη κάποιος που πήγαινε στους Σπετσίωτη ενδεχωμένος να ήξερε κιόλας οτι έπερνε μια ανατύπωση για να κλείσει μια τρύπα στη συλλογή του.

Αυτό ειναι μια προσωπική εικασία δική μου την οποία ακόμα δεν εχω εξακριβώσει πλήρως. Διαβάζοντας όμως παλιά φιλοτελικά περιοδικά περίοδο του 40 που έχω πιάσει τώρα με τις φιλοτέλιες, βλέπεις ξεκάθαρα ένα πολύ διαφορετικό σκεπτικό του φιλοτελισμό σε σχέση με αυτό που έχουμε σήμερα. 
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 28, 2017, 09:23:25 μμ »

Αυτό ακριβως που λες,είναι που μου κανει εντύπωση.Ολον ήξεραν οτι οι αδερφοί Σπετσιώτη δεν ηταν 100% νομοτυποι, αλλά δεν τους ένοιαζε,αρκεί να έκλειναν τρύπες.Αυτό όμως δεν καθιστά την σφραγίδα τους γενικά αναξιόπιστη;Αφού ξέρουμε οτι εβαζαν την σφραγίδα τους σε δικά τους κατασκευάσματα,πως γίνεται να είμαστε σίγουροι οτι τα υπολοιπα που σφράγισαν(ως πιστοποιηση) είναι εντάξει;
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 29, 2017, 10:39:37 πμ »

Αυτό ακριβως που λες,είναι που μου κανει εντύπωση.Ολον ήξεραν οτι οι αδερφοί Σπετσιώτη δεν ηταν 100% νομοτυποι, αλλά δεν τους ένοιαζε,αρκεί να έκλειναν τρύπες.Αυτό όμως δεν καθιστά την σφραγίδα τους γενικά αναξιόπιστη;Αφού ξέρουμε οτι εβαζαν την σφραγίδα τους σε δικά τους κατασκευάσματα,πως γίνεται να είμαστε σίγουροι οτι τα υπολοιπα που σφράγισαν(ως πιστοποιηση) είναι εντάξει;

Νομίζω καταχραζόμαστε το θέμα αν συνεχίσουμε εδώ, οπότε θα γράψω κάτι για να κλείσουμε λίγο την παρένθεση. Αλλά θα ήταν ενδιαφέρον να συνεχιστεί σε άλλο θεμα.

Δεν υπάρχει στην Ελλάδα σίγουρα, και μάλλον και στο εξωτερικό νόμος που να τιμωρεί την παραχάραξη γραμματοσήμων οπότε οι παραχαράκτες δρούσαν ανενόχλητοι. Υπήρχε όμως νόμος για τιμωρία των υπαλλήλων ελτά να μην πουλάνε πλαστα κλπ αλλά όχι για τους παραχαράκτες. Τώρα αν οι αγοραστές το ήξεραν κιόλας οτι ήταν κατασκευάσματα δεν υπάρχει και κάτι παράνομο.. καταλαβαίνεις πως το ενοοώ.

Η πιστοποίηση είναι κάτι αόριστο στο φιλοτελισμό και εντελώς διαφορετικό απ ότι είναι στα νομίσματα. Βασικά δεν έχει καμία σχέση, υπάρχουν οι κριτές των διεθνών εκθέσεων κλπ και τέλος. Μπορεί κάποιοι έμποροι κλπ να κάνουν πιστοποιήσεις πχ Βλαστός αλλά για κάποιον φιλοτελιστή δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.

Κάτι ακόμα που πρέπει να έχουμε υπόψιν μας και το διαπιστώνω συνεχώς διαβάζοντας φιλοτελικά έντυπα της εποχής, είναι πως δεν πρέπει να κρίνουμε - συγκρίνουμε την τότε εποχή με το πρίσμα της σημερινής μας εποχής. 
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 29, 2017, 10:55:17 πμ »

Μπορειτε να συνεχισετε την συζητηση δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα .
Αλλωστε ειναι καλο εμεις οι νεοτεροι να μαθαινουμε και να εμπλουτιζουμε τις γνωσεις μας ....
Μια τελευταια βοηθεια θα ηθελα σχετικα με την αναγνωριση περιοδου-χρονολογιας των παρακατω 9 γραμματοσημων απο την γνωστη συλλογη .
Καπου εδω τελειωνουν τα σφραγισμενα κομματια και απο την ερχομενη εβδδομαδα θα δουμε τα ασφραγιστα που εχω ωστε να τα βαλω και αυτα σε μια ταξη !!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 29, 2017, 11:01:21 πμ »

1)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 29, 2017, 11:02:07 πμ »

2)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 29, 2017, 11:02:40 πμ »

3)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 29, 2017, 11:03:10 πμ »

4)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 29, 2017, 11:04:32 πμ »

5)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 29, 2017, 11:05:04 πμ »

6)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 29, 2017, 11:05:43 πμ »

7)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 29, 2017, 11:06:54 πμ »

Άνεση
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 29, 2017, 11:07:42 πμ »

9)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences