Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:37:28 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eκτιμηση μεγαλης συλλογης ΜΚΕ !!!  (Αναγνώστηκε 49241 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 05, 2016, 05:11:43 μμ »

Ενα τελευταιο απο μενα,γιατι πιστευω οτι το κουρασαμε πολυ το θεμα• εμενα προσωπικα θα με συμφερε να συμφωνησω με τις χαμηλες τιμες που δωθηκαν για τη συλλογη,ΑΛΛΑ επειδη μετα δεν θα ειχα μουτρα να ξαναντικρισω το Χαρη,θελω να ειμαι δικαιος και αντικειμενικος,και οχι μετα να κομπαζω οτι εφαγα μια συλλογη τσαμπα.Οπως εγραψα και πιο πανω,αν θελετε να γραψετε κατι για τη συλλογη γραψτε το,αν θελετε να πειτε κατι σε μενα στειλτε π.μ.και θα κανονιστουμε απο εκει.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 12:11:37 μμ »

Κώστα  μακάρι ο Χάρης να μπορέσει να πουλήσει τα γραμματοσημα του στο -30% που αναφέρεις , το εύχομαι , η πραγματικότητα της αγοράς ομως είναι πολύ χαμηλότερα. Ολοι θα θέλαμε καποια στιγμή να πουλήσουμε τα γραμματόσημα μας στο -30% που αναφέρεις .
Ακόμα και σε δημοπρασίες είναι πού λίγα τα γραμματόσημα που χτυπιούνται και ανεβαίνουν σε τιμή, τα περισσοτερα κλείνονται στην τιμή εκκίνησης.
 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 12:20:25 μμ »

Δεν εχω σχεση καμια με τα γραμματοσημα . Αλλα .
Εαν ειναι η συλλογη που υποψιαζωμε διοτι δεν ειναι τωρινο , την εχουν δει και φιλοι μου , (εαν ειναι αυτη) ο τωρινος κατοχος της ζητουσε νομιζω αρχικα 15 χηνες και μετα κατεβηκε στις 10?
Τωρα εαν θα πιαστουν αυτα τα λεφτα απο τον Χαρη ενας θεος το ξερει.
Παντως την εχουν δει καποιοι εξ Αθηνων καλοι συλλεκτες και εκαναν πισω.
Το γιατι αυτοι το ξερουν.
Οποιος εχει το μαχαιρι  εχει και το καρπουζι.
Στην προκειμενη περιπτωση ειναι ο Χαρης αφηστε τον αυτον να κανει οτι θελει!!
Μικρος δεν ειναι.
Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 02:39:54 μμ »

@Midili,δεν εγραψα -30%,εγραψα στο 30% επι του καταλογου,δηλαδη στο ενα τριτο της τιμης καταλογου.Ξερω οτι υπαρχουν εξω συλλεκτες που αγοραζουν και στο ενα δεκατο του καταλογου,λογω κρισης.Ολοι ξερουν,λιγο πολυ,ποσες καλες συλλογες,εχουν "σκοτωθει" τα τελευταια χρονια.Και για να σταματησουμε την ασχημη συζητηση,θα ηθελα να συζητησουμε τι ποσοστο επι του καταλογου,θεωρειτε εσεις δικαιο,στην εποχη της κρισης.Το ρωταω λεγοντας οτι οι παλιες τιμες,των καλών εποχων,ηταν τεχνητα φουσκομενες(δικη μου αποψη),οπως τα παντα στην Ελλαδα της τεχνητης ευμαρειας.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 02:51:42 μμ »

Για να μην υπαρχουν παρανοησεις οσον αφορα τιμες καταλογων, κλεισιματος δημοπρασιων κλπ, θελω να δειξω 3-4 παραδειγματα του τι θεωρειται ΤΥΠΙΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΟ τιμης καταλογου.
Τα γραμματοσημα ειναι τυχαια παραδειγματα απο τη συλλογη μου.
Τονιζω παλι, μιλαω ΜΟΝΟ για τα περιθωρια, οποτε οτιδηποτε αλλο βλεπετε το αφηνουμε στην ακρη.
Τυπικο γραμματοσημο καταλογου οσον αφορα τα περιθωρια ειναι στο περιπου αυτο :


To παρακατω παραδειγμα ΔΕΝ ειναι τυπικο δειγμα τιμης καταλογου γιατι τα περιθωρια του ειναι πιο στενα σε καποια σημεια, δεν ειναι ελαττωματικο βεβαια αλλα η τιμη καταλογου δεν αφορα αυτο το γραμματοσημο. Η τιμη βασης που θα υπολογιστει το συγκεκριμενο θα ειναι σιγουρα κατα ενα ποσοστο χαμηλοτερη λογω των στενων περιθωριων. Και γενικοτερα, οσο πιο στενα τα περιθωρια, τοσο πιο κατω η τιμη σε σχεση με την τιμη βασης που αναφερουν οι καταλογοι.




Αντιθετα, υπαρχει και η πιο κατω περιπτωση. Να ειναι τα περιθωρια μεγαλα. Τοτε, εχουμε το αντιστροφο, η τιμη βασης του καταλογου να θεωρειται χαμηλη,  και να υπαρχει μια προσαυξηση!




Σε ολα αυτα υπολογιστε οτι το τυπικο γραμματοσημο που αναφερεται η τιμη καταλογου ΔΕΝ εχει λεπτυνσεις, ΔΕΝ εχει τσακισεις (τουλαχιστον σε ενα εμφανες επιπεδο, φανταζομαι μια μικρη αμυχη του χαρτιου να παραβλεπεται) και οτιδηποτε αλλο ελαττωμα.
Αρα , οταν βλεπουμε δημοπρασιες και τιμες κλεισιματος, χωρις να ξερουμε τα παραπανω (που ειναι ενα μικρο δειγμα γιατι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες, πχ καλη σφραγιδα ή οχι), τοτε καταλαβαινετε οτι οι τιμες των καταλογων ειναι απλα μια ενδειξη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 02:57:03 μμ »

Με βαση λοιπον τα παραπανω, το 1ο γραμματοσημο μπορει να αγοραστει στο 30-40% του καταλογου, το 2ο ομως θα αγοραστει πχ στο 20%, αντιθετα το 3ο μπορει να φτασει και στο 100% !!!
Θεωρηστε τα παραπανω μια χοντροκομμενη προσεγγιση, αλλα νομιζω οτι το πνευμα το πιανετε Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 03:16:45 μμ »

Κώστα δικό μου λάθος, δεν είχα καταλάβει τι έγραψες. 30% επί του καταλόγου όπως αναφέρεις αν και λίγο χαμηλή ακούγεται λογική. Ίσως ένα 35-40% να ήταν πιο λογική αλλά πάντα για γραμματόσημα χωρίς φθορές .
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 03:19:11 μμ »

Πολυ ωραια τα παραδειγματα Δημητρη.Πιστευεις οτι μπορει,αυτη τη περιοδο,ενα γραμματοσημο να πιασει το 100% του καταλογου;(δεν αντιλεγω,συζητηση θελω να γινει).Δεν μιλαω για τις τρελες σπανιοτητες,αλλα οπως στη κουβεντα μας στις ΜΚΕ.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 03:55:18 μμ »

Καλο απογευμα σε ολους τους φιλους .
Με το δεδομενο οτι εχουμε μια πιο χαλαρη συζητηση και ενδιαφερουσα οχι μονο απο την οικονομικη της πλευρα αλλα και απο την μερια της συγκρισης αγορας - τιμων καταλογου - τιμων κλεισιματος κλπ θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα παντα με τις ΜΚΕ .
1) ποιο ποσοστο επι του καταλογου ( hellas ) μπορουμε να παρουμε σαν βαση πραγματικης αξιας συναλλαγης οταν ενα γραμματοσημο ειναι στην κατασταση του ν3 ( 10 λεπτο στο παραδειγμα του φιλου heretic77 ) οταν ειναι σε μια αξιοπρεπης κατασταση ασφραγιστο με τις εκδοχες α) σαρνιερα , β) χωρις σαρνιερα ?
2) οταν ενας καταλογος * τερματιζει * το μεγιστο οριο της αξιας σε ενα * καλο * γραμματοσημο με την ενδειξη ( ασφραγιστο με σαρνιερα ) και δεν υπαρχει καμμια αλλη εκδοχη ..ποια θα ειναι η υποτιθεμενη τιμη του οταν υπαρχει ασφραγιστο χωρις σαρνιερα ? υποθετικο παραδειγμα πχ ν700 σφραγισμενο = 500 ευρω , ασφραγιστο με σαρνιερα = 1000 ευρω , ασφραγιστο χωρις σαρνιερα καμμια τιμη .
3) Πιστευετε οτι ενα γραμματοσημο μπορει να πιασει το 70-80% + εαν ειναι δυσκολο σε μια σχετικα καλη κατασταση και ποιες προυποθεσεις το καθοριζουν αυτο ?
Ευχαριστω
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 04:25:07 μμ »

Για το φιλο Κωστα, ναι πιστευω οτι μπορει να πιασει το 100% οταν μιλαμε για χαμηλες αξιες, πχ το 10λεπτο εχει 7 ευρω καταλογο (2010 που εχω), ενα τετοιο ωραιο παραδειγμα με τεραστια περιθωρια, γωνια και σφραγιδα αψογη. Ειναι ομως κατι δυσκολο να γινει απο οτι καταλαβαινεις. Το πιο συνηθισμενο παραδειγμα σε αυτα τα δεκαλεπτακια ειναι 1 ή 2 ευρω το κομματι (και πολλα βαζω), και δε το λεω εγω, ειναι τιμες κλεισιματος. Αν θελεις τη γνωμη μου, εγω τα καλα δεκαλεπτα της συλλογης μου δε θα τα εδινα ουτε 10 ευρω, αλλα οταν μιλαμε δημοσια για μια συλλογη και για τιμες, τοτε οφειλουμε να προσεγγιζουμε τις τιμες δημοπρασιων της αγορας και για μενα ο Καραμητσος ειναι μια ασφαλης πυξιδα. Απο εκει και περα υπαρχει και ο Βλαστος , υπαρχει και το ebay, υπαρχουν και οι εμποροι, στους εμπορους θα αγορασεις ακριβοτερα για προφανεις λογους, στο ebay φθηνοτερα επισης για προφανεις λογους.
Οσον αφορα το φιλο Χαρη, για τα ασφραγιστα χωρις σαρνιερα στους Ερμηδες δεν εχω αποψη μιας και συλλεγω σφραγισμενα, ομως σιγουρα αν καποιο γραμματοσημο ειναι ασφραγιστο και δεν εχει σαρνιερα αυτο ειναι ενα πλεονεκτημα ( σε σχεση με το αν εχει σαρνιερα). Υπαρχουν και υποπεριπτωσεις, ελαφρια σαρνιερα, βαρια κλπ, με αναλογες αυξομειωσεις στις τιμες.
Για να πιασει 70-80% ειναι σπανια περιπτωση οπως ειπα και παραπανω, και ειδικα αν μιλαμε για τα ακριβα κομματια. Πρεπει να εχει λουξ περιθωρια, να εχει καλη σφραγιδα ευαναγνωστη και αψογη, να εχει εντονο χρωμα κλπ, υποψιν οτι μιλαμε και για μια εποχη δυσκολη λογω και της οικονομικης κρισης.
Ενα 30% καταλογου κατ εμε ειναι μια καλη τιμη για την εποχη αλλα παντα με προυποθεση να συντρεχουν οι προυποθεσεις που αναφερα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 04:48:06 μμ »

Ωραια δημητρη ... οποτε υποθετικα παντα και βαση δημοπραισων μιλαμε για μια εκδοχη τις ταξης των 30% επι του καταλογου για τα πιο ακριβα κομματια .
Η * ποσοτικη αναλογια * στις εμφανισεις ΜΚΕ ασφραγιστων με σαρνιερα και ασφραγιστων χωρις σαρνιερα ποια ειναι περιπου εαν γνωριζει καποιος να μας πει...πχ 70%-80% σαρνιερα και 20%-30% χωρις η απεχουν ακομα παραπανω ? ( μιλαω για το συνολο που εχουμε δει και υπαρχουν στην ελληνικη επικρατεια ) .
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 05:06:44 μμ »

Συνεχιζοντας την ταυτοποιηση των μκε θα ηθελα την βοηθεια σας για 3 ακομα επιπλεον κομματια

1) σφραγισμενο 10 λεπτο με type 1 νουμερο 1
2) σφραγισμενο 40 λεπτο ναυπλιο
3) σφραγισμενη 4αδα με type 1 νουμερο 9

Τα 2 πρωτα ειναι παρισινα η προσωρινων εκδοσεων ? ...το 3 ειναι αθηναικων εκδοσεων ?
Ευχαριστω

χαρης

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2016, 05:31:49 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 05:08:10 μμ »

1)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 05:09:19 μμ »

2)
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 29, 2016, 05:30:09 μμ »

3)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences