Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 10:58:59 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eκτιμηση μεγαλης συλλογης ΜΚΕ !!!  (Αναγνώστηκε 49363 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:01:45 μμ »

Καλημερα σε ολους τους φιλους

Υπαρχει μια ενδιαφερουσα συλλογη ΜΚΕ και θα ηθελα μια αντικειμενικη κατα προσεγγιση εκτιμηση απο τους γνωστες του ειδους !
Θα δειτε οτι ειναι μεσα σε ντοσιε με αριθμηση αλλα καποια απο αυτα δεν ειναι στην σωστη σειρα οποτε δωστε λιγακι επιεικια για αυτο .
Ευχαριστω εκ των προτερων ...

χαρης .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2016, 01:30:50 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:06:05 μμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:21:11 μμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:24:20 μμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:27:16 μμ »

.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:30:10 μμ »

.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 02:00:43 μμ »

Για να σου δωθεί μια -έστω κατά προσέγγιση τιμή- θα πρέπει να γραμματόσημα να ταυτοποιηθούν στις διάφορες εκδόσεις και να ελεγχθεί η κατάσταση τους. Κάτι τέτοιο προυποθέτει εξέταση στο χέρι, ξεχωριστά το κάθε γραμματόσημο. Για μια έστω πρώτη, πρόχειρη εκτίμηση εδώ, απαιτούνται πολύ καλής ποιότητας σκαναρίσματα για το κάθε γραμματόσημο ξεχωριστά, μπροστά-πίσω.
Με την πρώτη ματιά φαίνεται πως πρόκειται για μια μάλλον αξιοπρεπή, μικρή αλλά ενδεικτική συλλογή της περιόδου 1861-1886, με κάποια ενδιαφέροντα γραμματόσημα, σε καταστάσεις σχετικά καλές.
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 02:28:15 μμ »

Τα χει τα λεφτακια της Χαμόγελο Ωραια συλλογη, αλλα φυσικα χωρις την πισω πλευρα και χωρις κοντινες φωτογραφιες και φωτογραφιες σε διαφανεια για τυχον λεπτυνσεις , δε μπορει να γινει εκτιμηση καταστασης. Παντως ειναι ομορφη οσον αφορα την ποικιλια και ΑΝ τα γραμματοσημα (μεγαλο αν) ειναι σε μια VF κατασταση, τοτε αξιζει αρκετα χρηματα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 03:10:32 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις απαντησεις σας .
Την συλλογη κατειχε αξιολογος ελληνας συλλεκτης γραμματοσημων ο οποιος δυστυχως δεν ειναι ποια εν ζωη και ο κληρονομος τους δεν εχει σκοπο να την κρατησει .
Σαφεστατα χρειαζεται αρκετος χρονος ωστε να φωτογραφηθουν να μπουν σε μια σειρα και να εκτιμηθουν αναλογα τις χρονολογιες και τις καταστασεις τους αλλα αυτο δεν ειναι τοσο απλο οποτε τα εβαλα εδω για μια πρωτη προσεγγιση...
Το μεγαλυτερο ποσοστο των γραμματοσημων ειναι ασφραγιστα αλλα υπαρχουν και καποια σφραγισμενα .
Μου ειναι εφικτο μονο να βαλω μεγαλυτερες ( σε μεγεθος ) φωτο σε καποια που θεωρειται οτι εχουν μεγαλυτερο ενδιαφερον .



Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 03:39:27 μμ »

Σιγουρα ολα απο τις 4 πρωτες φωτο!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 04:54:26 μμ »

Και εγώ θα συμφωνήσω με τον Helios οτι είναι μια  αξιοπρεπείς ωραία συλλογή με αρκετά κομμάτια  εφόσον βέβαια  ισχύει και αυτή η αρίθμηση καταλόγων .
Βλέπω αρκετά με στενά περιθώρια , κάποια ασφράγιστα σίγουρα άλλα όχι τα ακριβά νομιζω  , τα Αθηναικά  που ειναι η ακριβή έκδοση είναι με προβλήματα  . Η ανάλυση είναι χαμηλή και δε βλεπουμε καθόλου Α.Ε  ή σφάλματα πλάκας που μπορούν να ανεβάσουν την τιμή . Σε τόσα γραμματόσημα δε μπορεί να μην υπάρχουν ομως  και φθορές. 

Όλα τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη .Εαν η συλλογή αυτή είναι για αγορά  θέλει προσοχή γιατί οι τιμές πέφτουν πολύ ανάλογα με διάφορους παράγοντες .
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 05:40:25 μμ »

Ασχολουμαι συλλεκτικα με νομισματα περισσοτερο και ελαφρως λιγοτερο με χαρτονομισματα , απο γραμματοσημα εχω * μαυρα μεσανυχτα * και ξερω απλα βασικα πραγματακια που νομιζω οτι γνωριζουμε ολοι οι κοινη θνητοι !!!
Παιδια Α.Ε - σφαλματα πλακας - εκδοσεις - ποικιλιες κλπ φανταζουν στα ματια μου φιλοτελικοι οροι διδακτωρα του πανεπιστημιου του χαβαρντ  Σαρκασμός...εγω ακομα μαθητης ειμαι οποτε οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 05:44:39 μμ »

Ξεκινα με ενα ενα τα γραμματοσημα της 3ης φωτο ειδικα, μπρος-πισω κοντινες φωτογραφιες με οσο πιο υψηλη αναλυση γινεται και ποσταρε τα εδω στο στεκι. Θα βγει ακρη Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 10:26:54 μμ »

Φαίνονται να είναι κομμάτια διαλεγμένα με προσοχή, έχουν περιθώρια και κατά πάσα πιθανότητα δεν έχουν λεπτύνσεις πίσω, τρύπες, σκισίματα ή κοψίματα.
Επίσης φαίνεται να εκπροσωπούνται τόσο η παρισινή όσο και η προσωρινή "έκδοση".
Κατά τη γνώμη μου η αξία τους έχει 4 ψηφία.
Προτείνω να τα πάρεις υπο μάλης και να σκάσεις μύτη στην ΕΦΕ Αθηνών μιας και στο στέκι σπάνια τολμάται  η εξωτερίκευση συγκεκριμένων οικονομικών εκτιμήσεων για γραμμ/μα.
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2016, 09:26:25 πμ »

Ευχαριστω πολυ για την αντικειμενικη γνωμη .
Ο νεος τους κατοχος σαφως και εχει εικονα της ιδιαιτερης αξιας τους και αυτος ειναι ο λογος που μου ζητηθηκε να κανω μια πιο λεπτομερη ερευνα πριν προβει στην οποιαδηποτε αποφαση του .
Με την σειρα μου και εγω θα προσπαθησω να τα αξιολογησω αναλογα ωστε να εχω μια σωστη και δικαιη εκτιμηση τους !
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences