Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:37:18 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βαλκανικοι πολεμοι  (Αναγνώστηκε 3083 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 14, 2016, 04:50:37 μμ »

Δυο μεταλια χωμενα σε εναν παλιο κομο, ανασκαφη αναμνησεων απο τους εν ζωη γεροντοτερους, ιστορικα στοιχεια απο διαδικτυο και αρχεια κοινοτητας, μια κορνιζα, μα απο ολα αυτο που με δυσκολεψε περισσοτερο..μια φωτογραφια του προ-παππου μου. Τοποθετηση στον πυργο με αμοιβη την συγκινηση του πατερα μου που μεχρι εκεινη την στιγμη δεν ηξερε τιποτα.
Για οποιον ξερει κατι περισσοτερο για αυτα οπως τι σημαινουν η πρασινη και η κοκκινη γραμη , καλοδεχουμενα
Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 07:09:13 μμ »

Να χαίρεσαι και να θυμάσαι τον παππού σου, έναν 'Ελληνα ήρωα του πολέμου.
Τα παράσημα που έχεις είναι αναμνηστικά του ελληνοτουρκικού και ελληνοβουλγαρικού πολέμου 1912-1913.
Οι γραμμές δε σημαίνουν κάτι, είναι το σχέδιο της κορδέλας 2 διαφορετικών παρασήμων.Οι διεμβολές που φέρει
το καθένα είναι οι μάχες/τοποθεσίες που πολέμησε ο παππούς.Εαν δεις προσεκτικά στον κρίκο της ανάρτησης θα δεις τα χρώματα της κορδέλας πριν τα ξεβάψει το φώς και ο χρόνος.
Εαν μπορείς αφαίρεσε τα συρραπτικά απο τις κορδέλες.Εκτός απο άσχημα, θα σκουριάσουν και θα σου λερώσουν
τις κορδέλες.
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:49:30 μμ »

Ευχαριστω Στρατη. Για τα συραπτικα εχεις δικιο ,θα προσπαθησω να τα αντικαταστησω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 12:27:41 πμ »

το καλυτερο με τα μεταλλια φυσικα ειναι η συναισθηματικη τους αξια.Αν ειναι του παππου σου μεγαλη υπερηφανια.Αξιος.και επειδη εχω γινει λιγο καχυποπτος δεν πιστευω να σκεφτηκες εστω στο ελαχιστο να τα πουλησεις.Αυτα δεν πουλιουνται.
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 09:20:12 πμ »

Οχι φιλε μου. Παρολο που πιστευω οτι στην καταλληλη τιμη πωλουνται τα παντα, το "παντα" δεν περιλαμβανει και την ψυχη μας. Ουτε ξερω ποσο κοστιζουν και ουτε με ενδιαφερει να μαθω. Τον προ-παππου μου φυσικα δεν τον γνωρισα. Τον γνωριζε ομως ο πατερας μου που φερει και το ονομα του, και οταν το ειδε εμεινε αγαλμα. Ε , αυτο δεν πληρωνεται με τιποτα
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 01:56:40 μμ »

Οχι φιλε μου. Παρολο που πιστευω οτι στην καταλληλη τιμη πωλουνται τα παντα, το "παντα" δεν περιλαμβανει και την ψυχη μας. Ουτε ξερω ποσο κοστιζουν και ουτε με ενδιαφερει να μαθω. Τον προ-παππου μου φυσικα δεν τον γνωρισα. Τον γνωριζε ομως ο πατερας μου που φερει και το ονομα του, και οταν το ειδε εμεινε αγαλμα. Ε , αυτο δεν πληρωνεται με τιποτα

+1000
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 08:09:53 μμ »

Φίλε Κώστα
Υπέροχο σετάκι μεταλλίων γεμάτο ιστορία και συναισθήματα για εσένα και την οικογένεια σου.
Ένα παρόμοιο καδράκι και ένα μετάλλιο του παππού μου ήταν η αφορμή και για μένα να ξεκινήσω την συλλογή μου πριν αρκετά χρόνια.
Οι μάχες των Βαλκανικών πολέμων με συγκινούσαν πάντα ιδιαίτερα. Χίλια μπράβο στο Κερκυραικό Σύνταγμα που πολέμησε για την απελευθέρωση της Βορείου Ελλάδος. Θα σου πρότεινα όποτε έχεις την ευκαιρία να επισκεφτείς τα μνημεία των μαχών αυτών. Ιδιαίτερα το μνημείο της μάχης του Λαχανά είναι πολύ επιβλητικό και βρίσκεται πολύ κοντά στην Εθνική Οδό Θεσ/κης Σερρών.
Η γραμμές στις κορδέλες δεν είναι τίποτα άλλο από το δείχνουν τις χώρες εναντίων των οποίων αποδόθηκαν τα μετάλλια. (Κόκκινη για την Τουρκία και πράσινη για την Βουλγαρία).

Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 09:46:40 μμ »

Κοκκινη για την τουρκια και πρασινο για την βουλγαρια. Πρεπει να χεις δικιο!! Να μαθαινουμε και τιποτα. Οσο για το λαχανα αυτο που με εντυπωσιαζε παντα ηταν οι τρομαχτικες μας απωλειες. Δεν θυμαμαι μαχη στην νεωτερη ελληνικη ιστορια με κατι το αντιστοιχο αν δεν κανω λαθος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences