Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 08:44:45 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Fisch  (Αναγνώστηκε 5685 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:28:13 πμ »

Σύμφωνα με το fisch, http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=32216.0 :

Αν παλι κανουν την πλαστη λιρα ιδιου παχους και διαμετρου με μια γνησια τοτε θα ειναι αναποφευκτα ελαφρυτερη εφοσον χρησιμοποιουν κραμα χρυσου κατω των 22 καρατιων. Το εργαλειο Fisch ειναι ισοζυγισμενο καταλληλα ωστε να απορριπτει το ελλιποβαρες πλαστο νομισμα.

Δεν υπάρχει η δυνατότητα να φτιαχθεί λίρα, απο άλλο υλικό εσωτερικά που να είναι βαρύτερο απο τον χρυσο διατηρωντας ταυτόχρονα την διάμετρο και το πάχος? Σε αυτή την περίπτωση δεν θα πέρναγε και τους 2 ελέγχους επιτυχώς?
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:43:29 πμ »

Από επίχρυσο βολφράμιο ,με  αποτέλεσμα σαν το παρακάτω.

Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:48:15 πμ »

Υπάρχει τέτοιο υλικό και λέγεται βολφράμιο. Έχει σχεδόν το ίδιο ειδικό βάρος με τον χρυσό αλλά το γεγονός οτι έχει υψηλό βαθμό τήξης, κάνει πολύ δύσκολη της επεξεργασία του σε μικρού όγκου νομίσματα.  Χρησιμοποιείται κυρίως σε μεγαλύτερα όπως αυτα της ουγκιάς, τα οποία έχουν τις ίδιες διαστάσεις και βάρος  με τα γνήσια.

Ένα στοιχείο που δεν είναι το ίδιο στα κίβδηλα με βολφραμιο νομίσματα είναι ο ήχος που παράγεται κατά την κρούση τους σε σχέση  με τα χρυσά.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:48:08 πμ »

Κ το βολφραμίο πέρα από αυτά που είπε ο φίλος κοσμας είναι κατάμαυρο..έχουν κάνει μεγάλες απάτες σε μπάρες..
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 10:13:04 πμ »

Με ήχο προφανως ελέγχεις και το εσωτερικό μέσω του κουδουνισμού.
Το fisch δεν έχει ήχο. Οπότε την περίπτωση με το βολφράμιο σε νομίσματα πως την ελέγχεις (χωρίς ήχο)?
Ή απλά δεν υφίσταται λόφω της δυκολίας κατασκευής?

Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 10:16:03 πμ »

Εχει και αδελφακι το fisch

https://m.youtube.com/watch?v=boB4yyS-fDk
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:35:53 πμ »

sovereigns ή λιρες κατα το ελληνικοτερον δεν εχουν ανεφερθει ακομα πλαστες με βολφραμιο. Εινια μεταλλο δυσκολο στην επεξεργασια του και δυσκολα ελασιμο σε τοσο μικρους δισκους.Απο οσο ξερω εχουν βρεθει μπαρες 10 ουγγιων και κρουγκεραντ νοτιοαφρικανικα.
Υπαρχουν πολλα μεταλλα που ειναι βαρυτερα απο το χρυσο αλλα εχουν ενα βασικο μειονεκτημα ειναι ολα ακριβοτερα απο το χρυσο.Τωρα που βλεπω βεβαια τα charts με τις τιμες παρατηρω οτι η πλατινα ειναι 30% περιπου φτηνοτερη απο το χρυσο οποτε θεωρητικα τουλαχιστον θα μπορουσαν  να φτιαχτουν πλαστες λιρες απο πλατινα!
Η αληθεια οτι εμενα προσωπικα δεν θα με χαλουσε να εχω καμμια πλαστη λιρα απο πλατινα...... Η τελευταια που ειχα δει σε δημοπρασια ηταν μια Viktoria του 19ου αιωνα -απο τοτε που η πλατινα ηταν παλι πολυ φτηνοτερη απο το χρυσο και εκλεισε στα 1500 ευρω...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:44:23 πμ »

Το εργαλειο Fisch δεν μπορει να εξακριβωσει αν η λιρα που εχεις μπροστα σου ειναι πλαστη. Το μονο που σε διαβεβαιωνει ειναι οτι το νομισμα -που εχεις στα χερια σου- αν περασει και τα τρια τεστ, ειναι 22 καρατιων. Πλαστες λιρες που εχουν φτιαχτει απο κραμα 22 καρατιων προφανως θα περασουν απο τα τεστ του Fisch.  Νομισμα ομως με 22 καρατια και βαρος 7,98 αυτη τη στιγμη περιεχει μεταλλο 274 ευρω ενω λιρες γνησιες πουλιουνται στο στεκι με 265 ευρω....
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:30:55 μμ »

Υπάρχει και ο οπτικός έλεγχος του σχεδίου.

Λογικα αν περνάει τα τέστ του fisch (βάρος, και δύο διάστασεις) και το σχέδιο δείχνει ΟΚ τότε λογικά ειμαι καλυμμένος για μοντέρνα κομμάτια (2000 και μετά). Σωστά?


Το βολφραμιο μαγνητίζεται? [Αν θεωρητικά περάσει και το τεστ του μαγνήτη είμαστε ΟΚ]
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:38:53 μμ »

sovereigns ή λιρες κατα το ελληνικοτερον δεν εχουν ανεφερθει ακομα πλαστες με βολφραμιο. Εινια μεταλλο δυσκολο στην επεξεργασια του και δυσκολα ελασιμο σε τοσο μικρους δισκους.Απο οσο ξερω εχουν βρεθει μπαρες 10 ουγγιων και κρουγκεραντ νοτιοαφρικανικα.
Υπαρχουν πολλα μεταλλα που ειναι βαρυτερα απο το χρυσο αλλα εχουν ενα βασικο μειονεκτημα ειναι ολα ακριβοτερα απο το χρυσο.Τωρα που βλεπω βεβαια τα charts με τις τιμες παρατηρω οτι η πλατινα ειναι 30% περιπου φτηνοτερη απο το χρυσο οποτε θεωρητικα τουλαχιστον θα μπορουσαν  να φτιαχτουν πλαστες λιρες απο πλατινα!
Η αληθεια οτι εμενα προσωπικα δεν θα με χαλουσε να εχω καμμια πλαστη λιρα απο πλατινα...... Η τελευταια που ειχα δει σε δημοπρασια ηταν μια Viktoria του 19ου αιωνα -απο τοτε που η πλατινα ηταν παλι πολυ φτηνοτερη απο το χρυσο και εκλεισε στα 1500 ευρω...

δεν ασπριζε ?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:41:36 μμ »

Οπτικος ελεγχος ειναι το α και το ω.Το εργαλειο ειναι βοηθητικο.Λιρες απο το 2000 και μετα δεν χρειαζεται κατα την γνωμη μου να περνανε απο το φιλερ γιατι δεν υπαρχουν πλαστες μεχρι σημερα. Εγω τοσα χρονια πλαστες Ελισαβετ δεν χω δει απο κοντα .Μονο μια φωτο σηκωθηκε απο μια Ελισαβετ του  '58 εδω στο στεκι που θα ηθελα και να την εξετασωαπο κοντα πρωτα.
Οι πλαστες βρισκονται κυριως στα χροναι του Γεωργιου και της Βικτωριας και το 95% ειναι ευκολα αναγνωρισιμο.  Σ' αυτες που δυσκολευτικα ,εγω προσωπικα, ειχαν 21-22 καρατια οποτε  ακομα και αν  τις αγοραζα λογω περιεκτικοτητας το χασιμο θα ηταν μηδαμινο αφου ο  χρυσος που περιειχαν ηταν οσο και μια γνησιας.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:59:08 μμ »

Υπάρχει και ο οπτικός έλεγχος του σχεδίου.

Λογικα αν περνάει τα τέστ του fisch (βάρος, και δύο διάστασεις) και το σχέδιο δείχνει ΟΚ τότε λογικά ειμαι καλυμμένος για μοντέρνα κομμάτια (2000 και μετά). Σωστά?


Το βολφραμιο μαγνητίζεται? [Αν θεωρητικά περάσει και το τεστ του μαγνήτη είμαστε ΟΚ]
fish δεν ειχαποτέ αλλά νομίζω όπως και  στο φιλερ  δεν περνάνε  οι και καινούριες λόγω παχύ τέλους ριμ. κατάκες την γνώμη  μου  αν δεν μπορείς στο χέρι  .οπτικά. να αναγνωρίσει ενα γνήσιο  ομισμα  δεν το ακουμπας... και με τα πλακάκια    παίζεις Τζόκερ 
Προσπαθω βρε μπαγασα να καταλαβω τι λες αλλα δεν  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:03:34 μμ »

Υπάρχει και ο οπτικός έλεγχος του σχεδίου.

Λογικα αν περνάει τα τέστ του fisch (βάρος, και δύο διάστασεις) και το σχέδιο δείχνει ΟΚ τότε λογικά ειμαι καλυμμένος για μοντέρνα κομμάτια (2000 και μετά). Σωστά?


Το βολφραμιο μαγνητίζεται? [Αν θεωρητικά περάσει και το τεστ του μαγνήτη είμαστε ΟΚ]
fish δεν ειχαποτέ αλλά νομίζω όπως και  στο φιλερ  δεν περνάνε  οι και καινούριες λόγω παχύ τέλους ριμ. κατάκες την γνώμη  μου  αν δεν μπορείς στο χέρι  .οπτικά. να αναγνωρίσει ενα γνήσιο  ομισμα  δεν το ακουμπας... και με τα πλακάκια    παίζεις Τζόκερ 
Προσπαθω βρε μπαγασα να καταλαβω τι λες αλλα δεν  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
λέω φιλάρακι ότι η καλύτερη  μέθοδος  είναι να ελέγχεις οπτικά  το  νομισμα  και να επιλέγεις  λίρες σε bu κατάσταση ώστε να έχεις το κεφάλι σου υσηψο. και αν έχεις  αμφιβολία  να μην το πάρεις
Καταγράφηκε
SimouK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 125

The less you give a f4kk, the happier you'll be.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:04:42 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο

Υπάρχει και ο οπτικός έλεγχος του σχεδίου.

Λογικα αν περνάει τα τέστ του fisch (βάρος, και δύο διάστασεις) και το σχέδιο δείχνει ΟΚ τότε λογικά ειμαι καλυμμένος για μοντέρνα κομμάτια (2000 και μετά). Σωστά?


Το βολφραμιο μαγνητίζεται? [Αν θεωρητικά περάσει και το τεστ του μαγνήτη είμαστε ΟΚ]
fish δεν ειχαποτέ αλλά νομίζω όπως και  στο φιλερ  δεν περνάνε  οι και καινούριες λόγω παχύ τέλους ριμ. κατάκες την γνώμη  μου  αν δεν μπορείς στο χέρι  .οπτικά. να αναγνωρίσει ενα γνήσιο  ομισμα  δεν το ακουμπας... και με τα πλακάκια    παίζεις Τζόκερ 
Προσπαθω βρε μπαγασα να καταλαβω τι λες αλλα δεν  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

It's all lies. Don't worry.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 01:05:00 μμ »

Υπάρχει και ο οπτικός έλεγχος του σχεδίου.

Λογικα αν περνάει τα τέστ του fisch (βάρος, και δύο διάστασεις) και το σχέδιο δείχνει ΟΚ τότε λογικά ειμαι καλυμμένος για μοντέρνα κομμάτια (2000 και μετά). Σωστά?


Το βολφραμιο μαγνητίζεται? [Αν θεωρητικά περάσει και το τεστ του μαγνήτη είμαστε ΟΚ]
fish δεν ειχαποτέ αλλά νομίζω όπως και  στο φιλερ  δεν περνάνε  οι και καινούριες λόγω παχύ τέλους ριμ. κατάκες την γνώμη  μου  αν δεν μπορείς στο χέρι  .οπτικά. να αναγνωρίσει ενα γνήσιο  ομισμα  δεν το ακουμπας... και με τα πλακάκια    παίζεις Τζόκερ 
Προσπαθω βρε μπαγασα να καταλαβω τι λες αλλα δεν  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
λέω φιλάρακι ότι η καλύτερη  μέθοδος  είναι να ελέγχεις οπτικά  το  νομισμα  και να επιλέγεις  λίρες σε bu κατάσταση ώστε να έχεις το κεφάλι σου υσηψο. και αν έχεις  αμφιβολία  να μην το πάρεις
Τωρα τα ειπες πολυ ωραια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences