Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:18:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100δρχ χρυσο 1876  (Αναγνώστηκε 3187 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fsbmaniac
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 25, 2012, 12:52:43 πμ »

Συγγενης καποτε εψαχνε να πουλησει ενα νομισμα και ειχα ακουσει μια τρελη τιμη ,απο περιεργεια ρωτησα ποιο νομισμα ειναι και μου ειπε ειναι 100δρχμων κοπης 1876 και ειναι χρυσο ... μεταφερθηκε απο γενια σε γενια μεσα σε κερινη πλακα και ειναι σαν καινουριο ποσο μπορει να κανει ρε παιδια αυτο ?? αυτος ελεγε για 100.000... μουφα η παιζει ?
Καταγράφηκε
AndreasB
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 178



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 25, 2012, 01:59:28 πμ »

κοιτα φιλε μου αν δεν μας βαλεις φωτο να δουμε το νομισμα να σου πουμε σε τι κατασταση ειναι δεν γινεται τιποτα.και τα 100δραχμα 1876 Γεωργιου Α οπως το παραπανω που λες οντως αξιζουν τιμη με 4 μπορει και 5 μιδενικα απο πισω λογω της σπανιοτητας τους και το τιραζ τους που ειναι μονο 76 τετοια.οποτε αν θα σου ηταν ευκολο βαλε καμια φωτογραφια να σου πουνε και αλλοι γνωμες.
Καταγράφηκε
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 25, 2012, 11:40:54 πμ »

σιγουρα ειναι απο τα σπανιωτερα, ελληνικα νομισματα κυκλοφοριας(δηλαδη τα αναφερει ο καταλογος, σαν κανονικα κυκλοφοριας,και οχι δοκιμια η αναμνηστικα!!!οπως σωστα αναφερει και ο αντρεας, εχει πολυ μικρο αριθμο κοπης,που σιγουρα ανεβαζει την τιμη του στα υψη!!!εχω στα τοσα χρονια που συλλεγω, εχω δει μονο ενα,του φιλου βασιλη(ρακοσυλλεκτης),που μπορει να μην ειναι υψηλης καταστασεως αλλα δεν παυει να ειναι σπανιωτατο!!!σε αυτα τα νομισματα δεν υπαρχουν τιμες στανταρ ,οπως σε αλλα κοινα, αλλα μονο κατοπιν συννενοησεως με τυχον αγοραστη μπορεις να παρεις τιμες,η να το βαλεις σε δημοπρασια σοβαρου οικου!!αν βεβαια ειναι και υψηλης καταστασεως.θα βοηθουσε μια φωτο να το δουν και αλλοι φιλοι,αλλα οπως και να εχει, κανεις δεν μπορει να στο εκτιμησει ακριβως,αν δεν ενδιαφερεται προσωπικα!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
fsbmaniac
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 25, 2012, 03:25:49 μμ »

Παιδια δεν ενδιαφερεται πλεον για πωληση ,ουτε μπορω να παρω φωτο ...ειναι σε θυριδα και μεσα σε κερι συσκευασμενο ...αλλα υπαρχει και οντως ειναι αυθεντικο . Απλα ηθελα να μαθω αν οντως μπορει να κοστιζει τοσο. Ειχε βρεθει πριν χρονια αντιμετωπος με φοβερο προβλημα υγειας του παιδιου του και ξοδεψε οτι ειχε και δεν ειχε απο αυτοκινητο μεχρι το δευτερο σπιτι και πολλα κτηματα ... και το μονο που ειχε απομεινει ηταν αυτο αλλα επειδη ηταν κειμηλιο ποτε δεν ηθελε πραγματικα να το δωσει ,ευτυχως το παιδι ξεπερασε την αρρωστια και με αυτο το νομισμα και ανθρωπο που γνωριζε την αξια του οταν το αντικρισε μπηκε εγγυητης για δανειο 80.000 ευρω ....για να μπορεσουν να ξεκινησουν την επιχειρηση τους παλι που την ειχαν κλεισει για 7 χρονια ενω βρισκοταν στο απογειο της μαλιστα. Ολα καλα τωρα και το νομισμα επεστρεψε ξανα στην ιδιοκτησια του και το θεωρει ευλογημενο πλεον. Ξερω οτι συνοδευεται και απο επιστολες απο τον πρωτο ιδιοκτητη μεχρι και τον τωρινο ,το νομισμα αυτο αποτελουσε "πολεμικο γουρι" εχει φτασει μεχρι το Εσκι Σεχιρ οπου ο ιδιοκτητης (προπαπους) εχασε το ποδι του και γυρισε πισω μεχρι και σε μεταναστευση στην Γεμανια απο τον πατερα του συγγενη που το κατεχει τωρα ... το ειχε παντα σε μια αργυρη θηκη γεμισμενη με κερι.Ποση ιστορια εχει ζησει ...ειναι αδιανοητο.
Καταγράφηκε
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 25, 2012, 07:21:10 μμ »

σιγουρα περα απο την συναισθηματικη αξια, ειναι σπανιο νομισμα.πολλοι συλλεκτες θεωρουν την αποκτηση του μακρινο ονειρο,οπως και εγω φυσικα,που μαζι με το 50αρικο,ειναι τα δυο νομισματα κυκλοφοριας που μου λειπουν(εκτος και των αρκετων και σπανιων δοκιμιων).του ευχομαι και εγω, αφου γλυτωσε τοσες φορες, να μεινη στην οικογενεια σας για παντα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 25, 2012, 08:05:29 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα. Ειναι ενα απο τα ομορφοτερα Ελληνικα νομισματα. Προσωπικα, εχω δει 4 μονο μια φορα ομως BU. Το ενα στην λεσχη, τα αλλα σε φιλους εμπορους. Υπαρχουν βεβαια και ελαχιστο proof με το καλυτερο NGC PF64. Εαν ειναι αριστο BU η τιμη του μπορει να φθασει τις 70-80 χιλιαδες. Το proof μου ειχε πει ενας κατοχος του οτι το ειχε παρει 170 χιλ. περιπου.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2012, 11:02:49 μμ »

κατι τετοια νομισματα ειναι πραγματικος χρυσος  Κλάμα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2012, 06:55:34 μμ »

Παιδια δεν ενδιαφερεται πλεον για πωληση ,ουτε μπορω να παρω φωτο ...ειναι σε θυριδα και μεσα σε κερι συσκευασμενο ...αλλα υπαρχει και οντως ειναι αυθεντικο . Απλα ηθελα να μαθω αν οντως μπορει να κοστιζει τοσο. Ειχε βρεθει πριν χρονια αντιμετωπος με φοβερο προβλημα υγειας του παιδιου του και ξοδεψε οτι ειχε και δεν ειχε απο αυτοκινητο μεχρι το δευτερο σπιτι και πολλα κτηματα ... και το μονο που ειχε απομεινει ηταν αυτο αλλα επειδη ηταν κειμηλιο ποτε δεν ηθελε πραγματικα να το δωσει ,ευτυχως το παιδι ξεπερασε την αρρωστια και με αυτο το νομισμα και ανθρωπο που γνωριζε την αξια του οταν το αντικρισε μπηκε εγγυητης για δανειο 80.000 ευρω ....για να μπορεσουν να ξεκινησουν την επιχειρηση τους παλι που την ειχαν κλεισει για 7 χρονια ενω βρισκοταν στο απογειο της μαλιστα. Ολα καλα τωρα και το νομισμα επεστρεψε ξανα στην ιδιοκτησια του και το θεωρει ευλογημενο πλεον. Ξερω οτι συνοδευεται και απο επιστολες απο τον πρωτο ιδιοκτητη μεχρι και τον τωρινο ,το νομισμα αυτο αποτελουσε "πολεμικο γουρι" εχει φτασει μεχρι το Εσκι Σεχιρ οπου ο ιδιοκτητης (προπαπους) εχασε το ποδι του και γυρισε πισω μεχρι και σε μεταναστευση στην Γεμανια απο τον πατερα του συγγενη που το κατεχει τωρα ... το ειχε παντα σε μια αργυρη θηκη γεμισμενη με κερι.Ποση ιστορια εχει ζησει ...ειναι αδιανοητο.

παπαριες καμαρωτες.Ρε φιλε χαραμιζεσαι,δεν γραφεις κανα αρλεκιν?Θα μοσχοπουλησεις και μετα μπορεις να επενδυσης σε κατοσταρικο 1876 η σε χρυσες λιρες φαιν το βερυ φαιν.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences