Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:55:50 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 λεπτα 1828 στο Ebay  (Αναγνώστηκε 19256 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 13, 2011, 08:13:10 μμ »

Η δικη μου η αποψη ειναι οτι δεν μ' αρεσει το νομισμα ετσι οπως εγινε.Το πεδιο ειναι καθαρο και αναμεσα στα γραμματα υπαρχει μαυριλα.Γενικα και πριν δεν ειχε ωραια εικονα αλλα ουτε τωρα μ αρεσει.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 13, 2011, 09:28:30 μμ »

Το μονολεπτο σαν εμφανιση ειναι πεντακαθαρο στα πεδια με εντονο λουστρο και στο φως παιρνει ενα κοκινο-μπλε χρωμα. Υπαρχουν πολυ μικρα σημαδακια σα βουλιτσες, αλλα γενικοτερα ειναι αψεγαδιαστο, τωρα αν ολο αυτο το συνολο ειναι κατι αφυσικο σα χρωμα, λογω οτι δεν εχω τεραστια εμπειρια δε μπορω να το γνωριζω, παντως επειδη εχω και τα μονολεπτα 78-69 σε 63rb, σιγουρα το 1λεπτο του 79 ειναι πιο γυαλιστερο-πατινατο. Παντως χωρις να ξερω πως ηταν πριν το νομισμα, αν εγινε καθαρισμος, τοτε ηταν κατι πολυ επαγγελματικο, αν εξαιρεσουμε 2-3 πολυ μικρα σημαδακια, το νομισμα δεν εχει καποια φθορα. Δυστυχως δεν τα παω καλα με τις φωτογραφιες, και δε μπορω να ανεβασω καποια φωτο ,ειναι και το νομισμα μικρο σα μεγεθος και θελει επαγγελματικο zoom για να φανουν οι λεπτομερειες.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 13, 2011, 10:25:40 μμ »

Αυτον τον χρωματισμο Δημητρη τον κοκκινομπλε οπως πολυ σωστα τον περιεγραψες τον ανεδιξε η συντηρηση που εγινε απο την εταιρια!! Η βουλιτσες που περιγραφεις με φοβισαν μην τυχον σε βαθος χρονου (ισως σε δεκα ισως σε εικοσι χρονια) κανουν καποιο κακο στο νομισμα!!
Γιαυτο τον λογο αποφασισα τοτε να στειλω τα νομισματα για συντηρηση και σας πληροφορω δεν το μετανιωσα!! Θυμαμε πολυ καλα πως ηταν οταν τα παρελαβα απο τον Αμερικανο και θυμαμε πολυ καλα πως γυρισαν φουλ λουστρο οταν τα πηρα πισω απο την ΝCS !!
Προσωπικα τους βγαζω το καπελο!! Κανουν απιθανη δουλεια στα νομισματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 13, 2011, 11:15:47 μμ »

σιγουρα οι ανθρωποι,ειναι επαγγελματιες,βαζουν αδρανη υλικα(χωρις ιχνος οξεος)τα παιρνανε απο διαφορα εργαλεια που αφαιρουν τα επικαθημενα υλικα.κλπμου ειχε πει την διαδικασια ενας φιλος νομισματολογος της αρχαιολογικης της αγγλιας.ειναι επιπονη αλλα στανταρ δουλεια,αλλα και του θωμα το καθαρισμα το ανεδειξε,δεν περιμενα την διαφορα αυτη που ειναι ενφανης.παντως εγω δεν τα πειραζω,δεν ξερεις τι γινεται καμμια φορα,ειδικα του καποδιστρια,ουτε το σκεφτομαι.χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 14, 2011, 07:34:47 πμ »

με βλεπω κατα το καλοκαιρι να ερχομαι να σε βρω θωμα.
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:10:10 πμ »

Η δικη μου η αποψη ειναι οτι δεν μ' αρεσει το νομισμα ετσι οπως εγινε.Το πεδιο ειναι καθαρο και αναμεσα στα γραμματα υπαρχει μαυριλα.Γενικα και πριν δεν ειχε ωραια εικονα αλλα ουτε τωρα μ αρεσει.

αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν εχει να κανει με το αν καθαριστηκε σωστα το νομισμα η οχι εχει να κανει περισσοτερο με την ποιοτητα γενικοτερα του νομισματος και με τα γουστα του καθενος. σε διαβεβαιω πως με τα εργαλεια και υλικα αλλα και γνωσεις που εχω αυτη τη στιγμη εκανα οτι καλετερο μπορουσα.
Δυστυχως δεν ειχε καθολου πατινα στα ψηλα σημεια του οπισθοτυπου ειχε απλα μια θαμπαδα η οποια ψιλοεφυγε και αυτο για μενα ειναι ενα μειον που την επομενη φορα ισως μπορεσω να το αποφυγω. οσο για τα μαυρισματα που λες αυτα υπηρχαν και δεν παιρνει κατι ειναι η πατινα του νομισματος.

Γιωργο δεν κανουμε κοντρα διαλογο κανουμε αλλα αυτα που λες κατα καιρους ειναι ασχετα και ανυποστατα οπως για τη γιαλαδα που ειπες και οπως επισης εχεις μπερδεψει το corrosion με την πρασινιλα που προκαλει το PVC εχεις κατατρομαξει οτι το καθε νομισμα μεσα σε λιγα χρονια θα καταστραφει ενω ξεχνας οτι τα νομισματα αυτα κουβαλαν την πρασινιλα αυτη εκατονταδες χρονια πανω τους και το χειροτερο απο ολα εισαι αγυριστο κρητικατσικο κεφαλι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ειδαμε και παθαμε την αλλη φορα να σε πεισουμε (αν σε πεισαμε) οτι το μονολεπτο 1838 ειναι μακραν πιο σπανιο απο το 1839! ηρεμισε γιωργο δεν ειναι τιποτα οπως ελεγε και ενας καθηγητης μου στη φυσικη: βρισκεσαι σε παλομενο συστημα και σου εχει επελθει πληρης συγχιση  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

πλακα κανω γιωργο παντως η δεκαρα γιαλισε γιατι την ωρα που εκανα τις αλχιμιες μου την εβαλα με μια λιρα σε ενα διαλητη λες αν τηξν αφηνα να γινοταν λιρα???  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:13:49 πμ »

σιγουρα οι ανθρωποι,ειναι επαγγελματιες,βαζουν αδρανη υλικα(χωρις ιχνος οξεος)τα παιρνανε απο διαφορα εργαλεια που αφαιρουν τα επικαθημενα υλικα.κλπμου ειχε πει την διαδικασια ενας φιλος νομισματολογος της αρχαιολογικης της αγγλιας.ειναι επιπονη αλλα στανταρ δουλεια,αλλα και του θωμα το καθαρισμα το ανεδειξε,δεν περιμενα την διαφορα αυτη που ειναι ενφανης.παντως εγω δεν τα πειραζω,δεν ξερεις τι γινεται καμμια φορα,ειδικα του καποδιστρια,ουτε το σκεφτομαι.χαιρετω γιαννηςτ.

ουτε εγω δεν τα πειραζω φιλε μου αλλα αυτο δεν ηταν να μεινει οπως προειπες η διαφορα ειναι εμφανης και αξιζε ο κοπος βεβαια με βοηθησε και το νομισμα γιατι ολα αυτα που ειχε ηταν επιφανειακα και δεν ειχε πειραχτει καθολου το μεταλο ουτε η πατινα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 14, 2011, 11:22:19 πμ »

σιγουρα εχεις δικιο,οπως το διλεπτο του οθωνα του 36,ειχε πλεον πιασει την ψωρα του χαλκου,και οτι και να πειραζοταν θα το χαλαγε,δε ξερω αν το θυμασαι?γιαυτο του ειπα αφου τοσα χρονια παραμενει ετσι,αστο μην το κανεις χειροτερο.διλεπτο του 36,δεν βρισκεται καθε μερα, και ας εχει προβληματα.παντως και ο γιωργος εχει καποιο δικιο,γιατι εσυ εχεις βρει με τις προσπαθειες σου και τον χρονο, μια μεθοδο να τα διωρθωνεις(σιγουρα οχι, οπως βγηκε απο την μηχανη),αλλα ειναι και πειρασμος για καποιον πρωταρη, να χαλαση κανενα τετοιο νομισμα.θυμαμαι πιτσιρικας,μου ειχε πει ενας θειος μου,ασχετος και αυτος, με κατι γεωργιους λιωμα σχεδον  του 69 δεκαρες, να παρω αμμωνια!!!,για να γιαλισουν,δεν ηξερε και αυτος για πατινες και τετοια,και στο τελος γινανε,  πιο κιτρινες απο λιρες χρυσες.ειχε πλακα,γιατι χαρηκα που καθαρισανε κυριολεκτικα.ειναι αυτο που λεμε, αν δεν παθεις δεν θα μαθεις,χαιρετω ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 14, 2011, 07:45:19 μμ »

απ' το νόμισμα έφυγαν μόνο ξένα σώματα και δεν έγινε doctoring (''πείραγμα'') αλλά conservation, δηλ διατήρηση και διαφύλαξη. έχω διαμορφώσει την άποψη οτι νομίσματα κομμένα με πρωτόγονους τρόπους και ανομοιογενή κράματα χαλκού όπως τα καποδιστριακά πρέπει να θεραπεύονται οπωσδήποτε απο την 'ασθένεια του χαλκού' και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος απ το αποτέλεσμα που προέξυψε και το τωρινό eye appeal του νομίσματος σε σχέση με πριν, παντα χαρη στην MCS Molossos Conservation Services  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 14, 2011, 08:27:07 μμ »

τα καποδιστριακά πρέπει να θεραπεύονται οπωσδήποτε απο την 'ασθένεια του χαλκού' και ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος απ το αποτέλεσμα που προέξυψε και το τωρινό eye appeal του νομίσματος σε σχέση με πριν, παντα χαρη στην MCS Molossos Conservation Services  Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο

Μην ξεχναμε οτι ο θωμας εχει μεγαλη πειρα απο χαλκο-σωληνες Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:59:30 μμ »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=310327467837&ssPageName=STRK:MEDWX:IT

Κανενα σχολιο επ αυτου εχουμε??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:21:19 μμ »



και καλό και φθηνό!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 30, 2011, 03:30:37 μμ »

Ε οχι και φτηνο Γιαννη!!
Για δες το καλα!!
Το βαζω φωτογραφιες για να το εχουμε, το νομισμα ειναι χυτο!! Γλώσσα
Εγω λεω στον συλλεκτη που το αγορασε αμα θελει να μου το δωσει για 350 ευρω (τα διαθετω μονο και μονο για να το μελετησω καλα) ωστε να εχει μιση χασουρα!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 30, 2011, 04:22:48 μμ »

καλά, δεν παίζεστε!  Σαρκασμός Σφραγισμένα χείλη  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 30, 2011, 04:45:12 μμ »

Για μένα έφυγε σε καλή τιμή.  Η ποικιλία θεωρείται δύσκολη (1828 πλάγια ανατροπή ίδιος εμπροσθότυπος με του 1830).  Η κατάσταση ήταν καλή....................εκτός και αν προτειμάτε αυτό με 900 ευρώ + προμήθειες:

http://www.karamitsos.com/preview.php?img=07004.jpg&item_id=5&auc=403

http://www.karamitsos.com/view_closed_auctions.php?auc=403&st=unsold
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences