Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:08:40 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά Στρατιωτικά Διάσημα  (Αναγνώστηκε 19422 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 28, 2016, 09:56:18 μμ »

Θα μοιραστώ μαζί σας τρία στρατιωτικά διάσημα που έχω στη συλλογή μου.

Το πρώτο είναι το διάσημο της Ελληνικής Τρίτης Ορεινής Ταξιαρχίας της επονομαζόμενης και "Ρίμινι", καθώς είναι κυρίως γνωστή για τη συμμετοχή της στην ομώνυμη μάχη(14-25 Σεπτεμβρίου 1944).

                                
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:07:40 μμ »

Το δεύτερο απονεμήθηκε κατά την περίοδο 1942-1945 στους άντρες του "Ιερού Λόχου", μιας ειδικής μονάδας του Ελληνικού Στρατού που συγκροτήθηκε στη Μέση Ανατολή και αποστολή της ήταν η εκτέλεση καταδρομικών επιχειρήσεων στα μετόπισθεν των Γερμανών. Έδρασε από το Νοέμβριο του 1942 μέχρι και το καλοκαίρι του 1945 στη Β. Αφρική και στα νησιά του Αιγαίου.

Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 10:20:05 μμ »

Το τρίτο είναι το διάσημο για το "Άγημα Εμβολής", το οποίο ήταν μια μονάδα ελλήνων εθελοντών που συγκροτήθηκε με σκοπό την ανακατάληψη του Ελληνικού στόλου που είχε καταληφθεί από στασιαστές, ενώ ναυλοχούσε στον κόλπο της Αλεξάνδρειας. Η επιτυχημένη επιχείρηση έγινε στις 23 Απριλίου του 1944 από 262 στο σύνολο άνδρες.

Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 11:42:51 μμ »

Υπεροχα.Ευχαρισουμε που τα μοιράστηκες μαζι μας
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:24:53 πμ »

Καλορίζικα Κώστα!!!!!!!
Σπάνια διάσημα με σπανιότερο του Αγήματος εμβολής Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 02:01:41 μμ »

Σας ευχαριστώ παιδιά! Τα έχω λίγο καιρό, δεν είναι πρόσφατα, αλλά είναι από τα αγαπημένα μου στρατιωτικά μετάλλια-διάσημα που έχω στη συλλογή μου. Όλα άμεσα συνδεδεμένα με μερικές από τις πιο σημαντικές στιγμές που έζησε ο νεώτερος ελληνισμός, είτε ηρωικές, είτε σκοτενές (όσον αφορά το διάσημο του Αγήματος Εμβολής).

Παιδιά για να κλείσω ψάχνω ένα Ταξιάρχη του Αριστείου Ανδρείας απονεμημένο. Λοιπόν, αν τύχει και βγάλουν κανένα σε καμμιά παρέλαση πάνω στις πολεμικές σημαίες και πέσει κάτω, σας παρακαλώ, κάντε ένα ψυχικό,  μαζέψτε τον και δώστε τον μου. (Πλάκα κάνω, έτσι...).
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 02:27:56 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο πιστεψε με αν γινει αυτο πολλοι θα βρεθουν να το παρουν..χαχαχαχα. (πρωτος εγω)
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 03:22:39 μμ »

Έχω προτεραιότητα γιατί πήρα χαρτάκι με το νούμερο ένα. Αν δε με βλέπετε είναι γιατί μου κόβουν το τυρί δίπλα.
Τελειώνω κι έρχομαι. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 02:19:15 μμ »

Τώρα τα είδα...!!!
Υπέροχα και τα τρία Κώστα..για χάζεμα  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2018, 02:18:44 πμ »

Επαναφέρω το θέμα, καθώς τον τελευταίο καιρό έψαχνα πληροφορίες σχετικά με το διάσημο της 3ης ΕΟΤ, βρίσκοντας άκρη με κάποια πράγματα, αλλά έχω δρόμο ακόμη, μέχρι να βρω οριστικές απαντήσεις στα πιο δύσκολα ερωτήματα. Τα κλασικά προβλήματα στα ελληνικά militaria...  Στριφογύρισμα ματιών

- Αρχικά μάλλον βασίζεται στο ρωμαϊκό αντίγραφο του αγάλματος της Αθηνάς Προμάχου, που βρέθηκε στη Βίλα των Παπύρων στο Herculaneum.

- Σε σχέση με το χρόνο κατασκευής του, αυτός μάλλον ήταν ο Οκτώβριος-Νοέμβριος του 1944, στην Ιταλία, πριν επιστρέψει η Ταξιαρχία στην Ελλάδα, όπως έχει συζητηθεί και στο παρελθόν σαν πιθανότητα. Με όλα τα περιθώρια λάθους των τεκμηρίων και των μαρτυριών τα στοιχεία συγκλίνουν εκεί. Ο τρόπος κατασκευής είναι επίσης παρόμοιος με αυτόν των ιταλικών διακριτικών, όπως και των συμμαχικών που κατασκευάστηκαν στην Ιταλία.

- Το πιο κοντινό που μπόρεσα να βρω ως προς τον τόπο κατασκευής, είναι ότι αυτός ήταν πιθανόν η Ρώμη, σε διάστημα περίπου 20 ημερών. Ο αριθμός μάλλον είναι αυτός που "κυκλοφορεί", δηλαδή περίπου 3.500 κομμάτια.

- Πάνω από τον αριστερό ώμο της Αθηνάς, πάνω από τη "χαίτη" του κράνους, υπάρχει κάτι που μοιάζει με σύμπλεγμα αρχικών. Σε μια πηγή το σχέδιο του διασήμου αποδίδεται σε δυο ανώνυμους στρατιώτες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει, αν δε διασταυρωθεί. Τα αρχικά μπορεί επομένως να είναι του χαράκτη ή και του κατασκευαστή. Δυστυχώς στο δικό μου έχω... βγάλει τα μάτια μου, αλλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα γράμματα.

Ελπίζω να μπορέσει να βρεθεί άκρη σε σχέση με το χαράκτη και τον κατασκευαστή κάποια στιγμή, θα έχει ενδιαφέρον πιστεύω.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2018, 10:03:12 πμ »

H τιμη τους και ειδικα του πρωτου εαν βρεθουν πια περιπου ειναι ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2018, 11:05:58 πμ »

Της 3ης ΕΟΤ ο Στρατουδάκης το εκτιμά στα "Ελληνικά Μετάλλια" στα 300 ευρώ. Αυτό το 2001. Πλέον γύρω στα 400-450 ευρώ θα έλεγα, με βάση ό,τι έχω δει.

Του Ιερού Λόχου -εκεί είναι το παράδοξο για μένα- το δίνει στα 150 ευρώ. Η αλήθεια είναι ότι στο εξωτερικό βρισκόταν περίπου σ' αυτήν την τιμή τότε και κάποια χρόνια αργότερα. Τώρα για τιμή... Μάλλον η αγορά θα έπρεπε να αποφασίσει, δεν υπάρχουν όμως αρκετά δείγματα. Προσωπικά δε θα θεωρούσα τα 600-700 ευρώ υπερβολικά.

Του Αγήματος Εμβολής, καθώς απονεμήθηκε σε πολύ μικρό αριθμό (λιγότερα από 150 κομμάτια αν δεν κάνω λάθος), νομίζω ότι θα μπορούσε να αγγίξει τα 1000 ευρώ. Δική μου εκτίμηση αυτή. Στα 15 χρόνια που ασχολούμαι, αυτό που είδα εδώ είναι μόλις το τρίτο ή τέταρτο.

Γενικά έχει να κάνει και με το τι προτίθεται να πληρώσει ο αγοραστής. Έχασα ένα της 3ης ΕΟΤ για 450 ευρώ και πλήρωσα 600 γι αυτό, ξέροντας ότι είναι πολλά. Καμιά φορά είμαστε και λίγο περίεργα όντα...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2018, 06:21:55 μμ »

Γιώργο αν θυμάμαι καλά, στο βιβλίο του ο Ζάχος Χατζηφωτίου "Στα μονοπάτια του πολέμου", περιγράφει τις συνθήκες και που κατασκευάστηκαν τα διάσημα της 3ης ΕΟΤ, στην Ιταλία. Δυστυχώς δεν το έχω πια το βιβλίο καθώς το δάνεισα σε κάποιον και δεν μου επιστράφηκε ποτέ, για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2018, 06:42:48 μμ »

Γιώργο το δικό σου ειναι άψογο απο πλευράς κατάστασης!! Οσο για την τιμή..άουτς..και χαλάλι!
Το σήμα του Ιερού Λόχου θα το κοστολογούσα,πλέον, μεταξύ 450 και 550 € απότι έχω παρακολουθήσει.
Στα αρχικά που λές στο σήμα της 3ης Ο.Τ διακρίνω σαν ενα Ξ και απο κάτω ενα Ιώτα..
Οσο για το Αγήματος Διεμβολής και σύμφωνα με τα γραφόμενα του Κώστα θα πρέπει λογικά να υπάρχουν 262 κομμάτια, εαν απονεμήθηκαν σε όλους.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 21, 2018, 08:12:55 μμ »

Πάνο, όντως έχει κάποιες πληροφορίες ο Χατζηφωτίου, κάποια από τα παραπάνω τα βρήκα σε αυτόν (σχεδίαση από δυο στρατιώτες, κοπή στη Ρώμη). Το θέμα είναι ότι οι μαρτυρίες είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο υλικό, στη συγκεκριμένη διατηρώ και κάποιες παραπάνω επιφυλάξεις λόγω του εκκεντρικού χαρακτήρα του συγγραφέα. Μακάρι να βρεθεί κάτι από επίσημα έγγραφα στο μέλλον. Κάτι έχει αρχίσει να αλλάζει και σε αυτόν τον τομέα πλέον...

Στρατή, έχεις πετύχει κάπου κάποιο άλλο του Ιερού Λόχου τελευταία εκτός από τη Συλλεκτική Αθηνών; Για τους αριθμούς του Αγήματος Εμβολής έχεις δίκιο, θυμόμουν τους συμμετέχοντες λιγότερους...

Όντως στα αρχικά φαίνεται κάτι σαν "Ι", πιθανόν όμως να είναι και "J". Το επάνω, ανάλογα με τη γωνία φαίνεται και σαν "Α" ή σαν "S". Είναι χτυπημένο ελαφρά από τη μήτρα μάλλον και το διάσημο είναι και γυαλισμένο, οπότε δυσκολεύομαι αρκετά, ακόμη και από κοντινά τραβηγμένες, μεγεθυμένες φωτογραφίες καλής ποιότητας. Θα μπορούσε να είναι "SJ", υπήρχε κατασκευαστής Stefano Johnson με αυτά τα αρχικά, αλλά σκέφτομαι ότι τα μάτια μου σε αυτήν την περίπτωση μπορεί απλά να βλέπουν αυτό που θα ήθελαν να δουν...
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences