Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:21:08 μμ
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 32
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: The Sovereign 2017: 200th anniversary range  (Αναγνώστηκε 113786 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #315 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 01:42:52 μμ »

του 89 ποσο κοστιζει τωρα?ετσι γαι να καταλαβω την συγκριση αναμεσα στις 2 λιρες?
Καταγράφηκε
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #316 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 01:45:45 μμ »

Ενα χιλιαρικο...
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #317 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 01:49:24 μμ »

Ο καθενας βαζει τα ορια του και παιρνει και οτι θελει.εγω αλλο ρωτησα ομως.περι κρισης και τιμων.
Εκανα και εγω το κεφι μου και παραλαμβανω μεθαυριο την τετραπλη του 2002 χωρις να νοιαζομαι ποσο θα την πουλησω οταν και αμα ποτε την πουλησω.Τα" γουστα "ομως για τους ελληνες εχουν γινει ονειρα πλεον επειδη το εισοδημα βαλλεται πανταχοθεν.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #318 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 01:55:32 μμ »

Διαθέσιμα μισόλιρα bullion 2017 , έχει βρει κανείς ;
Κάποια λίγα διαθέσιμα ίσως υπήρχαν τον περασμένο μήνα και απο τότε μόνο προπαραγγελίες βρίσκω.
Καταγράφηκε
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #319 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 01:57:33 μμ »

Ο καθενας βαζει τα ορια του και παιρνει και οτι θελει.εγω αλλο ρωτησα ομως.περι κρισης και τιμων.
Εκανα και εγω το κεφι μου και παραλαμβανω μεθαυριο την τετραπλη του 2002 χωρις να νοιαζομαι ποσο θα την πουλησω οταν και αμα ποτε την πουλησω.Τα" γουστα "ομως για τους ελληνες εχουν γινει ονειρα πλεον επειδη το εισοδημα βαλλεται πανταχοθεν.

Να ρωτήσω πόσο την πήρες?
Καταγράφηκε

tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #320 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 02:16:46 μμ »

το τεταρτακι το επετειακο ( proof)του 2017 για τα 200 χρονια, υπαρχει περιπτωση να εχει μετα απο χρονια υπεραξια ?
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #321 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 04:34:16 μμ »

Ρε παιδιά επειδη βλέπω και ακούω τρέλα πράγματα... του 2017 την προυφ αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα Σε  νορμαλ τιμές  την βρίσκεις  απο 600-650 όπως και ξερω καποια άτομα που την πήραν προςφατα εδω , και στο ιμπει την βριςκεις απο 800-850 διότι όπως όλοι ξέρουμε κρατάει και προμήθεια το ιμπει γι αυτο ειναι πιο ακριβά αλλα και ο καθένας ζητάει οτι θέλει.
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #322 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 04:35:55 μμ »

Mόνο και μόνο που τα κομμάτια του 2017 βγήκαν απο τα ίδια εργαλεία που ο θρύλος Benedetto Pistrucci έβγαλε   200 χρόνια πριν την πρώτη λίρα πιστεύω ότι θα έχει μια πάρα πολύ καλή πορεία.Είχα πει λίγο καιρό πριν που τα πρώτα κομμάτια έβγαιναν στα 650-700 όσοι φίλοι συλλέκτες δεν το είχαν προμηθευτεί να το έκαναν γιατί μετά θα ξέφευγε.Έτσι και έγινε.Επίσης θα έλεγα στους φίλους συλλέκτες να ψάχνουν καλά το κάθε κομμάτι που θέλουν να αποκτήσουν γιατί ευκαιρίες πάντα υπάρχουν.Έχω κατά καιρούς  δώσει στοιχεία για τα λεγόμενα μου.Να ξαναπώ για μία ακόμα φορά ότι χρυσά νομίσματα απο Αμερική δεν έχουν φόρους.Ψάξτε εδώ μέσα ο φίλος συλλέκτης πεπος είχε γράψει σχετικά και είχε ανεβάσει τα απαραίτητα χαρτιά που πρέπει κάποιος νάχει μαζί του για να αποδείξει αυτά τα οποία βάσει νόμου έπρεπε να εφαρμόζονται.Δεν ισχύει το ίδιο γιά τα ασημένια όπου πράγματι εκεί υπάρχει φόρος.
Να πω στο φίλο που έθεσε το ζήτημα των θυρεών ότι όλοι οι θυρεοί δεν είναι ίδιοι.Η αξία τους παίζει ανάλογα της καταστάσεως που αυτοί βρίσκονται και της σπανιότητας τους.Αν αυτοι οι θυρεοί που αναφέρεις ήταν ίδιας κατάστασης και σπανιότητος και στις δυο περιπτώσεις τότε κακώς δόθηκαν κατά την άποψη μου τα χρήματα αυτά.Το ότι δόθηκαν δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η τιμή τους.Ποιός απο σας έχει δώσει πάνω απο 600-700 ευρώ για να πάρει raw θυρεό γιατί αυτός που το κάνει ξέρει πότε το κάνει και γιατί το κάνει και σε ποιά κομμάτια το κάνει.Υπάρχουν και θυρεοί σλαμπαρισμένοι  που έχουν τιμές πώλησης που ίσως πλησιάζουν αυτά τα νούμερα και όμως δεν είναι καλές γιατί αφορούν πχ νόμισμα εύκολο να βρεθεί η νόμισμα που ο βαθμός δεν συμβαδίζει με την πραγματική εικόνα του νομίσματος.
Μελετήστε και διαβάστε για να γίνουν τα πράγματα ευκολότερα για σας.Κλείνω με το γνωστό ο καθένας όσο θέλει αγοράζει και όσο θέλει πουλάει
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #323 στις: Ιανουάριος 28, 2017, 05:16:57 μμ »

Εγω μιλησα για κοινους,raw θυρεους σε μετριες καταστασεις που συνηθως βγαινουν στις πωλησεις.Οποιος δεν βλεπει την κατασταση της ελληνικης πραγματικοτητας-αγορας απλα εθελοτυφλει.Βρισκεται στα τελειωματα του το "λιπος".και τα πραγματα τεινουν στην πραγματικη τους αξια ξεφουσκωνοντας.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #324 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 12:05:29 πμ »

Αγαπητοί μου, έλαβα τα μηνύματά σας και σας ευχαριστώ. Θα επικοινωνήσουμε λιαν συντόμως.
Από οτι φαίνεται το μπλοκάρισμα στο e-bay ίσως να μου βγει σε καλό.
Τί να κάνω που το μικρόβιο του συλλεκτικού μου κόλλησε αργά. Μέχρι τώρα ενδιαφερόμουν μόνο για απλές.
Ίσα που πρόλαβα να παραγγείλω τη μισή (που ούτε αυτή είναι διαθέσιμη πλέον) και το τεταρτάκι.

Ξέρετε ποιό μικρόβιο.Εκείνο που στο τέλος λες : Μαΐ πρρρρρρρεσιουςςςςςςςςς  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #325 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 04:56:34 μμ »

To Proof μισόλιρο έχει εξαντληθεί από το R.M. ?
Γιατί μέχρι προχθές το έβλεπα διαθέσιμο ...
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #326 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 06:12:01 μμ »

Ναι έχει εξαντληθεί, πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο στον chard.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #327 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 06:42:27 μμ »

Έτσι ειναι ,το μισό απο Chard και μόνο το τεταρτάκι πλέον απο RM.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #328 στις: Ιανουάριος 29, 2017, 07:49:28 μμ »

 Aσχετο αλλά και σχετικο να υπάρχει σαν καταγραφή.
Η περισινη του 16 σε τι τιμη κλείνει αυτη την εποχη;
Για σύγκριση σε εναν χρονο απο τώρα. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #329 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 04:12:30 μμ »

Εψαξα και βρηκα μια ενδεικτικη του 16

http://www.ebay.com/itm/2016-Great-Britain-Gold-Proof-Full-Sovereign-Coin-Box-Coa-Sealed-James-Butler-/391389408751?hash=item5b20a06def:g:B1wAAOSwUuFWyC2r

880 ευρω χοντρα χοντρα μεσα σε εναν χρονο απο την κυκλοφορια της!!
Μεχρι τα μεσα του χρονου οπου περασε ειχε εαν θυμαμε καλα γυρω στα 550-600 ευρω;;

Εαν λοιπον η απλη προυφ του 16 φορτωσε πανω τις αλλα 400 ευρω (την εδιναν 480 εαν θυμαμε παλι καλα) μεσα σε ενα χρονο αυτη εδω (Του 17) πιστευω οτι το 1200 θα το εχει σιγουρα μεχρι να βγει η επομενη !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 32
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences