Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:05:31 πμ
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 45
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αυστριακό Νομ/πείο. Όλες οι Νέες Εκδόσεις (εκτός Νιόβιο  (Αναγνώστηκε 125570 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 06:00:19 μμ »

1) νομιζω το καταλαβαμε με σκληρο τροπο. 😉
2)να και ευχαριστο. Οποτε σε 2 βδομαδες το πολυ .
3) σωστοτατος. Γιατι εγω που τους ρωτησα στο mai αν θα εχει συνδρομες απο δω και περα η σειρα, μου απαντησαν οτι εχουν κλεισει.
4)σωστος. Αλλα κανενα νομισματοκοπειο δεν το συμφερει να χαλαει το δικο του ονομα, για να κερδοσκοπουν οι εμποροι και να τους βλεπει να βγαζουν περισσοτερο κερδος απο αυτα. Το κοστος μισθοδοσιας μαλλον δεν το γλιτωσαν με τοσα mail που τους πρηξαμε.
5)τους συλλεκτες μπορει να τους σκεφτει μονο ο εμπορος, αν τους δει για μακροχρονιο κερδος. Π.χ Μια συμφωνια οπως ειπες και για αλλα νομισματα, με σταθερο κερδος για αυτον βραχυπροθεσμα και μακροπροθεσμα. Στην τελικη ας παιρνουμε και τους αρχαγγελους απο κει ακομη και σε λιγο υψηλοτερη τιμη αν ειναι να εξασφαλιζει ο πωλητης και τα υπολοιπα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 14, 2017, 08:55:56 μμ »

Ρε λεβέντες, συλλογή για τον χαβαλέ σας κάνετε ή καταναγκαστικά έργα;;;

Πρέπει να αρχίσουμε να οργανώνουμε τελετές κάθαρσης για το αίσθημα ματαίωσης (frustration) από τη δυσκολία προμήθειας συγκεκριμένων νομισμάτων... :-)))))

(Εκ του προχείρου, επαναλαμβάνω:
Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό χωρίς λόγο. Το ερώτημα είναι να γράψουμε βιβλίο ή να φτιάξουμε τις συλλογές μας όπως μας αρέσει και όπως μπορούμε.
Τονίζω το "μπορούμε", γιατί όταν βλέπεις ότι κάτι δεν σε παίρνει, το ξεχνάς και το αφήνεις κενό. Δεν κόβεις τις φλέβες σου... Δεν έχω Μονακό και τι έγινε; Στα π@π@ρια του Χανιώτη (sic)...)

Χεχε, η έκφραση "στα π@π@ρια του Χανιώτη" θα μείνει και αυτή στην ιστορία (και αυτή). Στα π@π@ρια του Χανιώτη, λοιπόν. Και η τίγρη και όλα τα φωσφορίζοντα ζώα!
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 12:46:22 πμ »

εγω το πηρα αποφαση,πανω απο 20 ευρα δεν βγαζω απτη τσεπη μου για τους εμπορους....δεν ειναι παλιο νομισμα με μικρο τιραζ ,ουτε εχει ασημι μεσα και παιζει πολυ κοροιδια.........................................αρα αν κανεις το παν να το αγορασεις πανω απο 2 φορες την τιμη του πρεπει να χεις πολυ εμμονη (και το 2 φορες πανω,πολυ ειναι αλλα ειναι προσεγγισιμο)
ας τα παρουν στο ταφο μαζι τους......................φιλακια
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 03:31:23 μμ »

Ρε λεβέντες, συλλογή για τον χαβαλέ σας κάνετε ή καταναγκαστικά έργα;;;

Πρέπει να αρχίσουμε να οργανώνουμε τελετές κάθαρσης για το αίσθημα ματαίωσης (frustration) από τη δυσκολία προμήθειας συγκεκριμένων νομισμάτων... :-)))))

(Εκ του προχείρου, επαναλαμβάνω:
Πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό χωρίς λόγο. Το ερώτημα είναι να γράψουμε βιβλίο ή να φτιάξουμε τις συλλογές μας όπως μας αρέσει και όπως μπορούμε.
Τονίζω το "μπορούμε", γιατί όταν βλέπεις ότι κάτι δεν σε παίρνει, το ξεχνάς και το αφήνεις κενό. Δεν κόβεις τις φλέβες σου... Δεν έχω Μονακό και τι έγινε; Στα π@π@ρια του Χανιώτη (sic)...)

Χεχε, η έκφραση "στα π@π@ρια του Χανιώτη" θα μείνει και αυτή στην ιστορία (και αυτή). Στα π@π@ρια του Χανιώτη, λοιπόν. Και η τίγρη και όλα τα φωσφορίζοντα ζώα!


Έτσι είναι!!!
Έχεις το θάρρος και το λές!!
Τώρα μένει να το πάρω και απόφαση! Εγώ.
Και να τους γράψω: ''στα π@π@ρια του Χανιώτη '' και εγώ.


εγω το πηρα αποφαση,πανω απο 20 ευρα δεν βγαζω απτη τσεπη μου για τους εμπορους....δεν ειναι παλιο νομισμα με μικρο τιραζ ,ουτε εχει ασημι μεσα και παιζει πολυ κοροιδια.........................................αρα αν κανεις το παν να το αγορασεις πανω απο 2 φορες την τιμη του πρεπει να χεις πολυ εμμονη (και το 2 φορες πανω,πολυ ειναι αλλα ειναι προσεγγισιμο)
ας τα παρουν στο ταφο μαζι τους......................φιλακια

Αν συνεχιστεί αυτό το βιολί με το Αυστριακό μιντ, θα κάνω τις τελευταίες μου προσπάθειες αρχές του 2018,
ταβάνι 30 ευρώ.Και μετά αν δεν............αναλαμβάνει ο Χανιώτης!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 04:53:13 μμ »

''Γνωστός'' Γερμανός έμπορος έβγαλε την τίγρη στα 65Ε με όριο 2 κομμάτια
ανά παραγγελία ... Ενδιαφέρει κανέναν ?  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 04:57:44 μμ »

''Γνωστός'' Γερμανός έμπορος έβγαλε την τίγρη στα 65Ε με όριο 2 κομμάτια
ανά παραγγελία ... Ενδιαφέρει κανέναν ?  Στριφογύρισμα ματιών

χμμμμμ,εγω λεω να περιμενουμε λιγο μεχρι την εκδοση τους και κανα μηνα ακομα να δουμε που θα κατασταλξει.τα 65ε αυτη την στιγμη τα θεωρω υπερβολη.για τα μισα δεν θα το συζητουσα καθολου ομως.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 05:05:48 μμ »

Συμφωνώ Κώστα.

Περιμένω και ένα ακόμη έμπορο, που έχει αναγγείλει την άφιξη της Τίγρης στην
σελίδα του, να βγάλει τιμή αλλά δεν ελπίζω σε κάτι καλύτερο.

Δυστυχώς και από ebay (αν βάλεις και τα ταχυδρομικά), κοντά στα 60Ε θα βγει.

Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 05:09:34 μμ »

επειδη και εγω υποψιαζομαι οτι εν τελει καπου εκει θα κατασταλαξει,στα 50-65 ευρω,δεν το βρισκω σκοπιμο να βιαστουμε να το παρουμε τωρα στα ιδια λεφτα.επισης αν μπορεις κανε μια προσφορα κατω απο το τραπεζι στον εμπορο που περιμενεις μπας και παρουμε μερικα κομματια φθηνοτερα να βολευτουμε ολοι.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 05:11:53 μμ »

Απλά τα ζωάκια στη συλλογή μας θα είναι 11 αντί για 12. Εκτός και αν στο επόμενο γίνει πάλι ο ίδιος χαμός οπότε τα ζωάκια θα μείνουν ένα ακριβώς.
Γνωστός κλέφτης (δεν τον λες έμπορο) Αυστριακός (όχι ο δικός μου) έβγαλε την τίγρη στα 60 και τη νυχτερίδα στα 70. Οπότε κάτι μου λέει να μην περιμένετε να πέσει κι άλλο η τίγρη. Μόνο αν βρείτε κανένα συλλέκτη που έχει πολλές και θέλει να δώσει μερικές αλλά κάτω από 50 δεν ελπίζω ούτε σε 100 χρόνια.

Bye Bye ζωάκια
Καταγράφηκε

Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 05:16:06 μμ »

Φίλε, αν είναι να πάρεις τα υπόλοιπα 10 ζωάκια (την νυχτερίδα την έχουμε) σε ''λογική'' τιμή,
(που δεν το βλέπω), ε μετά, για να είναι η συλλογή σου πλήρεις, θα σκάσεις τα 60Ε να πάρεις
και τον τιγρούλη ...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 05:18:13 μμ »

Χμμμ, δεν έχεις και άδικο. Αλλά σε βάθος χρόνου. Την υγειά μας να έχουμε και βλέπουμε.
Προς το παρόν το κλείνουμε το κεφάλαιο τίγρη αλλά όχι οριστικά.
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #281 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 05:18:59 μμ »

Φίλε, αν είναι να πάρεις τα υπόλοιπα 10 ζωάκια (την νυχτερίδα την έχουμε) σε ''λογική'' τιμή,
(που δεν το βλέπω), ε μετά, για να είναι η συλλογή σου πλήρεις, θα σκάσεις τα 60Ε να πάρεις
και τον τιγρούλη ...  Σαρκασμός

συμφωνω με αυτο..αν τα εχεις παρει ολα σε λογικες τιμες,ε,για να κλεισεις την σειρα θα τα σκασεις για το κλειδι της υποθεσης...θα ειναι χαζομαρα να το αφησεις κενο..εκτος και αν συνεχιστει ετσι και στο τελος δεν ασχοληθει κανεις να παρει τα υπολοιπα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #282 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 03:20:37 μμ »

Το μακρύ ταξίδι των αρχαγγέλων από την παγωμένη Αυστρία προς τη ζεστή και φιλόξενη Ελλάδα μόλις ξεκίνησε.
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #283 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 03:24:56 μμ »

Θα έρθουν με τον κρίνο?  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #284 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 03:37:19 μμ »

Το μακρύ ταξίδι των αρχαγγέλων από την παγωμένη Αυστρία προς τη ζεστή και φιλόξενη Ελλάδα μόλις ξεκίνησε.
Να κι ένα ευχάριστο νέο! Καλώς να τους δεχθούμε.
Και να φανταστείς το μεσημέρι μου έφερε ο ταχυδρόμος το prospect παραγγελίας.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 45
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences