Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 10:47:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τιμες χαρτονομισματων δεκαετιας του 50.  (Αναγνώστηκε 2939 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 22, 2016, 02:05:55 μμ »

Εχω παρατηρησει οτι οι τιμες των χαρτονομισματων της δεκαετιας του 50 ειναι αρκετα υψηλες. Χαρτονομισματα σε used κατασταση (σε χαλι μαυρο θα ελεγα) πουλιουνται 10€ και ανω το κομματι. Γιατι συμβαινει αυτο;
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 07:55:03 πμ »

Δεν υπάρχει τιμολόγηση στα συλλεκτικά! Το πόσο πωλείται κάθε κοματι είναι μια συγκυρία κάθε φορά!  Πάντως ς αν έχεις κάποιο παράδειγμα να μας δείξεις θα ήταν καλύτερα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 02:07:50 μμ »

Για παραδειγμα, το 100ρικο του 1967 πωλειται 1€ σε vf κατασταση: http://www.coinsworld.eu/shops/coins-world/item3182/ επισης στην ιδια σελιδα ef με 3€: http://www.coinsworld.eu/shops/coins-world/item4773/ και φτανει τα 5 με 7€  σε unc. Το 100ρικο του 1955 σε used κατασταση ξεκινα απο 4€. Ποσο μαλλον μια vf κατασταση. Το 20ρικο του 1955 σε μια χαλια used κατασταση εχει 9.95€. Εγω προσωπικα δεν θα εδινα πανω απο 2€ για αυτο το κομματι, και τα 2€ τα θεωρω πολλα στην κατασταση που βρισκεται. Κατι παρομοιο διαπιστωνω και για αλλα χαρτονομισματα της περιοδου αυτης.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 03:43:51 μμ »

Η τιμη διαμορφώνεται περα απο την κατασταση και απο τη σπανιοτητα.πχ το 100ρικο του '67 που αναφέρεις ειναι πολυ πιο ευκολο απο το 100ρικο του '66 με υπογραφή Ζολώτα γιατί απλα κυκλοφόρησαν πολλα πολλα περισσότερα. Το 100 του '55 ειναι πολύ πιο εύκολο απο του '54 με υπογραφή Μαντζαβίνου. Το 10 του '54 πιο δύσκολο απο το 10 του '55 αλλα πολύ πιο εύκολο απο του 54 ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΙΣ, οπως και ολη η σειρα γιατι κυκλοφορησε μονο για 3 χρονια. Το 20αρικο θεωρείται απο τα ψιλοδύσκολα σε καλη κατάσταση και τιμολογείται αναλόγως. Γενικά ομως μπορούμε να πουμε οτι η δεκαετια '45-'55 ειναι η πιο δυσκολη περιοδος της ΤτΕ, ομως μαζεύεται.
Καταγράφηκε
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 01:21:55 μμ »

Η τιμη διαμορφώνεται περα απο την κατασταση και απο τη σπανιοτητα.πχ το 100ρικο του '67 που αναφέρεις ειναι πολυ πιο ευκολο απο το 100ρικο του '66 με υπογραφή Ζολώτα γιατί απλα κυκλοφόρησαν πολλα πολλα περισσότερα. Το 100 του '55 ειναι πολύ πιο εύκολο απο του '54 με υπογραφή Μαντζαβίνου. Το 10 του '54 πιο δύσκολο απο το 10 του '55 αλλα πολύ πιο εύκολο απο του 54 ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΙΣ, οπως και ολη η σειρα γιατι κυκλοφορησε μονο για 3 χρονια. Το 20αρικο θεωρείται απο τα ψιλοδύσκολα σε καλη κατάσταση και τιμολογείται αναλόγως. Γενικά ομως μπορούμε να πουμε οτι η δεκαετια '45-'55 ειναι η πιο δυσκολη περιοδος της ΤτΕ, ομως μαζεύεται.

Συμφωνω. Ειναι τι υπαρχει εκει εξω. Ολα εξαρτωνται απο την προσφορα για μενα. Τι υπαρχει . Για παραδειγμα το 20 αρικο που λες σε χαμηλες καταστασεις υπαρχει σχετικα ευκολα αλλα οχι και σε υπερπληθωρα για να πεσει η τιμη. Σε υψηλη κατασταση ειναι πιο δυσκολο. Την τιμη δεν την καθοριζει καποιος συγκεκριμενος. Ο πωλητης λεει αυτα θελω ο αγοραστης αυτα δινω. Πρακτικα για μενα υπαρχει ενας μπουσουλας στις τιμες. υπαρχει μια τιμη και πανω κατω εκει ειναι ολα του ειδους.

Το κατοσταρικο του 67 που αναφερεις σε ακυκλοφορειτο κατα την αποψη μου παιζει γυρω απο τα 2 ευρω. ενα πανω ενα κατω ειναι μια νορμαλ τιμη για μενα. Του 66 ομως που ειναι το ιδιο και αλλαζει μονο μια υπογραφη κι η ημερομηνια (στο γενικο σχεδιο ειναι ιδιο) παιζει γυρω στα 100 ευρω.

Γενικα αυτη η περιοδος ειναι περιεργη γιατι αλλαξαν τοσες πολλες σειρες που αποσυρθηκαν γρηγορα και δεν "ξεχαστηκαν" καπου κομματια. Επισης με παλαιοτερους του οικογενειακου μου περιβαλοντος που μιλησα μου ανεφεραν οτι ετρεχαν στις τραπεζες να αλλαξουν τα παλαια γραμματια με νεα γιατι δεν ειχαν την πολυτελεια να χασουν ουτε μια δραχμη. Δεν ειναι σαν τα κατοχικα που χαθηκε η αξια τους και δεν ασχολιθικαν καν οποτε υπαρχουν τσουβαλια απο αυτα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 01:57:16 μμ »

Κατοσταρικο 67 ακυκλοφορητο με 2 ευρω δεν υπαρχει ρε παιδια, ας μην αρχισουμε παλι αυτο με τις τιμες γιατι πραγματικα νομιζω οτι πρεπει να δημιουργηθει ενα στεκι 2 ταχυτητων, αυτοι της επαρχιας και αυτοι των Αθηνων, και παλι δε ξερω και αυτοι αν βρισκουν σε τετοιες τιμες. Ειχα τσακωθει για το θεμα των τιμων παλιοτερα για τα νομισματα στο αλλο φορουμ ( και για τα γραμματοσημα ακουω τα ιδια αλλα τουλαχιστον εκει υπαρχουν 2-3 σταθερες αναφορες) . Πραγματικα δε ξερω που τα βρισκετε εσεις σε τοσο καλες τιμες, σας ζηλευω πραγματικα. Υποψιν οτι και στα χαρτονομισματα υπαρχει διαβαθμιση ως προς το τι ειναι ακυκλοφορητο, αλλο ειναι το ms63, αλλο το 65 και αλλο το 67.
Επισης βλεπω σε δημοπρασιες απο ιδιωτες (κυριως στο facebook που δεν ειναι αξιοπιστο βεβαια), οτι χαρακτηριζουν ακυκλοφορητα κομματια που με το ζορι ειναι AU, αλλα νομιζω ειναι που ειναι η κριση, αν ριξουμε και τις τιμες απο μονοι μας στα ταρταρα δε συμφερει κανεναν αυτο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 02:36:35 μμ »

Προσωπικη αποψη καταθετω δεν ειμαι ειδικος της αγορας. Οι αγορες μου προερχονται απο Αμερικη κυριως. Και θεωρω οτι οι τιμες ειναι και θεμα συγκηριας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences