Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 07:40:27 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλιο Ανακηρύξεως του Συντάγματος 1843  (Αναγνώστηκε 11082 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 12:33:19 μμ »

Φιλε δυστυχως πολλοί που γνωρίζουν βοηθούν με προσωπικά μηνύματα πια για το λόγω που εγραψα πιο πάνω.
Το κουτί και η κορδέλα δεν είναι του μεταλλιου άλλα το μετάλλιο ειναι 100% γνήσιο.Σε διπλανό θέμα έβαλα και το αδερφάκι του μπες να το δεις.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 12:36:45 μμ »

Κρίμα που δε γράφουν γι' αυτά....κάπως έτσι (για χαζό κατ' εμε λόγο) έφυγαν απο το φόρουμ
2 άτομα που είχαν πολλές γνώσεις σε ότι αφορούσε τον Ε.Σ.....
Κρίμα γιατί στα ελληνικά militaria θα μπορούσαν να προσφέρουν πολλά...(βρε μπας και μιλάς με κανένα απ'αυτούς... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός)
Το αδελφάκι το είδα...κάτι έγραψα...
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 01:24:18 μμ »

Υπεροχα ειναι παντα να βλεπεις τετοια μεταλλια οταν μαλιστα ειναι και γνησια.Ευχαριστουμε πολυ. Οπως ειπατε κριμα ειναι που εχουν φυγει οι γνωστες.Αδικα κατα εμε.Υπηρχαν καποια ατομα που εγραφαν στα μιλιταρια με γνωσεις και επειδη καποιοι αλλοι επειτηδες εγραφαν πολιτικα και διαφορα αλλα σχολια οι γνωστες αναγκαστηκαν να φυγουν. Απο οτι καταλαβα απλα σε καποιους χαλανε τα μιλιταρια και το εβγαλαν εδω το κομπλεξ τους αυτο.Φυσικα ουτε που μπαινουν και αυτοι ξανα εδω.
Αλλο ομως να υπαρχει διαφωνία σαν χτες.Αυτη πιστευω ειναι γονιμη καμια φορα και μαθαινουμε και πραγματα.Δεν γινεται να συμφωνουμε παντα.Αν δεν υπαρχει και δολος πιστευω ολα ξεπερνιουνται
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 21, 2016, 05:40:28 μμ »

Καμία διαφωνία δεν υπήρξε φίλε μου. 99% Υπήρξαν φιλικά και με  καλό τρόπο εκτιμήσεις . Βεβαία υπήρξε όπως πάντα και ο άσχετος που κάνει τον σχετικό επειδή διάβασε ένα βιβλίο και νομίζει ότι έμαθε τα πάντα.Πάμε μπροστά όμως...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 01:00:54 μμ »

Μεγάλε εγώ στα σχόλια μου δεν σε πρόσβαλα καθόλου και ούτε σε έθιξα επι προσωπικού.
Οπότε τους χαρακτηρισμούς "άσχετος" "ξερόλας" και "μ@λ@κιες" στις επιστρέφω αυτούσιες και προσαυξημένες. Λες και με ήξερες και από εχτές για να κρίνεις τις γνώσεις μου.
Εκτός και αν στο Forum ισχύει ότι τα "Χρυσά μέλη" έχουνε το αλάθητο του Πάπα και επιβάλουν κανόνες στους υπόλοιπους. Έτσι πάω πάσο.

Υ.Γ. Τελικά ο "άσχετος" είχε δίκιο για το κουτί ε? Για κοίτα ρε φίλε μου....
Για φαντάσου να έχει δίκιο και για το μετάλλιο....
   
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 22, 2016, 02:07:14 μμ »

Δεν σου φτάνει το ρομπιλίκι της ασχετοσυνης το συνεχίζεις κι ολας...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 09:05:43 μμ »

Το σχόλιο αυτό απευθύνεται σε φίλους συλλέκτες και μόνο, και όχι σε κερδοσκόπους εμπόρους.

Όταν κάποιος γνωστός μου σύστησε το «Στέκι συλλεκτών» ήμουν πολύ καχύποπτος σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας και για το ύφος των συζητήσεων που θα συναντούσα. Συνηθισμένος όλα αυτά τα χρόνια σαν μέλος σε Militaria forums του εξωτερικού είχα μια άλλη εικόνα.  ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ  από όλο τον κόσμο ανταλλάσουν φιλικά απόψεις και πληροφορίες  π.χ. στα “warrelics.eu” και “gmic.co.uk” έχοντας  διαφορετικά πιστεύω (απο λάτρεις του 3ου Ραίχ μέχρι Κομ#####στές και Εβραίοι) χωρίς τσακωμούς και κόντρες έχοντας πάνω από όλα το κοινό μικρόβιο του να συλλέγεις και να μαθαίνεις.

Έτσι με ξένισε πολύ όταν o ανωτέρω “κύριος” θίχτηκε από το σχόλιο μου για το μετάλλιο του σε ένα topic που ο ίδιος ανέβασε για να ζητήσει γνώμες και εκτίμηση !! Με τρόπο αγενέστατο και θρασύ άρχισε τους χαρακτηρισμούς λες και το σχόλιο μου του προκάλεσε κάποιου είδους “ζημιά”.

Και ακριβώς αυτό είχε συμβεί.

Ο ξερόλας, παντογνώστης και ειδήμων στα μετάλλια και τα παράσημα δεν είναι τίποτα άλλο από έναν έμπορο ο οποίος στο μαγαζάκι του στο eBay πουλάει νομίσματα και χαρτονομίσματα.  Έχοντας γίνει “Χρυσό μέλος” ποστάροντας 3500 μυνήματα – πορδές όπως λ.χ. “Χαιρετισμούς στην ωραία Κρήτη” και έχοντας και “κολλητούς” συν-συλλέκτες (!?) που του αναβαθμίζουν το εμπόρευμα κράζει όλους όσους έχουν αντίθετη άποψη. Με παντελή έλειψη επιχειρημάτων επί της ουσίας, παρά μόνο γαβγίσματα σαν πλανόδιος πωλητής λαικής υπερασπίζεται το προιόν / αντικείμενο που θέλει να μοσχοπουλήσει εδω

http://www.ebay.com/itm/112176719795?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

το οποίο βρήκε λέει κρυμένο σε ένα σεντούκι σε ένα αρχοντόσπιτο στην Χίο !! (η Πάτρα βγάζει και Indiana Jones. Το ξέρατε?). Ξέχασε να μας πεί ότι εκεί τον οδήγησε ένας παλιός χάρτης που τον είχε πάρει από έναν πειρατή του Αιγαίου και αφού πρώτα έδωσε και μάχη με τους φύλακες της κρύπτης του σεντουκιού !!!!
Ο ειδήμων στα παράσημα που δεν μπορεί να ξεχωρίσει ένα κουτί Σωτήρα από ένα κουτί με τσιγάρα ανέβασε το θέμα προκαταβάλοντας όλους για την γνησιότητά του ώστε να εξασφαλίσει μια καλή τιμή πώλησης στο greek_nomismatics που έχει στήσει στο e-Bay.  Έξυπνος και  πονηρός ο Έλλην παζαροπώλης κρεοπώλης από την Αχαία! ))

Όλες αυτές τις ημέρες κοίταξα και τα υπόλοιπα θέματα του site εκτός των μεταλλίων και παρασήμων. Πολύ φαγωμάρα ρε παιδιά. Όπου παίζει συμφέρον και χρήμα, τύποι σαν τον “Έξυπνο ύπνο” κράζουν ασύστολα. Τι σχέση έχει ο κάθε εμποράκος του e-Bay με αυτούς που συλλέγουν ? Γιατί βάλατε στην κοινότητα αυτών που αγαπάνε τον συλλεκτισμό και τον συνδιάζουν με την γνώση ανθρώπους που χλευάζουν, απορρίπτουν, δεν δέχονται αντίλογο, και μηδενίζουν τα πάντα μόνο και μόνο για να “πασάρουν” με το ζόρι κάτι ?

Κρίμα γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και αξιόλογα παιδιά πραγματικοί συλλέκτες που δεν έχουν σχέση με το “κύκλωμα“ της αγοροπωλησίας και της κόντρας και που αναγκάζονται να φύγουν από το Forum σαν τους giorgos_p και panos_v . Οπότε προσοχή σε όλους γιατί ανα πάσα στιγμή μορεί να σας μιλήσει για “ρομπιλίκια ” κανένας “Χρυσός” μυρωδιάς )))
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 09:16:52 μμ »

Είσαι μεγάλος Αρχίδας τελικά.
Δεν νομίζω να χρειάζεται να σου δωσω αναφορά τι αγοράζω και τι πουλάω πανίβλακα.
Εμένα με γνωρίζουν χρόνια σε αυτον τον χώρο παπαράκο δεν είπα ποτε οτι κάτι ειναι πλαστό ενω δεν ειναι άσχετε.

Φυσικά και υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι εδω μέσα άλλα υπάρχουν και Ηλίθιοι σαν κι εσενα που το παιζουν έξυπνοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2016, 09:27:35 μμ από Smartmorpheus » Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 08:55:25 πμ »

Δεν εχω γνωσεις για να εκφερω γνωμη περι πλαστου η γνησιου..βασικα ο Θοδωρης το εβαλε για εκτιμηση και ειναι υποχρεωμενος να ακουσει ολες τις αποψης  ειτε καλες ειτε κακες ,παντα σε μια δημοσια εκτιμηση μπορει να μαθεις περι του αντικειμενου σου  οπως εχεις και το ρισκο να το θαψεις χωρις να ξερουμε πραγματικα ποιος ειναι σωστος στην εκτιμηση του και ποιος οχι ( η πορεια το δειχνει)..αυτο που δεν μπορω μα καταλαβω ειναι γιατι μερικοι νομιζουν οτι οποιος ειναι εμπορος  ειναι απατεωνακος και εχει σχεσεις με θεωριες συνωμοσιας και οτι εχει 5-6 γυρω του αβανταδορους , για να ξεκινησει καποιος την εμπορια πιστευω εκ των πραγματων εχει ξεκινησει απο το συλλεγειν και πανω απο ολα ειναι συλλεκτης ..οποτε ας σταματησει επειτελους αυτος ο κομπλεξισμος και ας ανταλλασσουμε τις γνωσεις μας ελευθερα σε κατι που ολοι αγαπαμε
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 12:54:15 μμ »

Και αρχίδας.. και παπαρακος μαζί γίνεται βρε θοδωρή?..
Πάντως εμένα γνήσιο μου φαίνεται το μεταλιο..
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 03:42:43 μμ »

H αληθεια ειναι οτι σε αντιστροφη περιπτωση οταν καποιος ζητησε βοηθεια στο στεκι μας , εγω συμβουλευτικα ενα ξενο σαιτ. εδωσα την απαντηση μου μαζι με το σχετικο λινκ και την  αξια του αντικειμενου για πωληση που ηταν στα 600 ευρω περιπου.Με λυπη ειδα οτι καποιος απο το φορουμ μας τον δαγκωσε του πηρε το αντικειμενο με 350 ευρω και τωρα το εχει στα ξενα σαιτ για πωληση στα 900 ευρω.Δυστυχως υπαρχουν πολλοι ''συλλεκτες'' εδω με πονηρες προθεσεις. Δικαιως υπαρχει δυστυχως τοτε διαχωρισμος τετοιος. Και πολυ φοβαμαι βλεποντας τα ξενα φορουμ ειναι και χαρακτηριστικο ελληνικο. Εξω δεν δαγκωνουν ετσι.θα μου πειτε ηθελεστα και παθεστα αλλα εμενα με λυπει αυτο παρολου αυτα .. (δεν αναφερομαι για τον μεταλλιο του Συνταγματος που λεμε. Δεν εχω ιδεα για αυτο)
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 04:22:23 μμ »

Elko, το ποιος πουλαει τι και πως, εκτος στεκιου, δεν μας αφορα και τα περι εμπορων συλλεκτων κλπ που γραφεις ειναι απαραδεκτα, το ιδιο και οι χαρακτηρισμοι που προσαπτεις.
Πολλα μελη πουλουν στο ebay, καθως και αγοραζουν απο εκει, γιατι συλλεκτισμος χωρις αλισβερισι δεν υπαρχει.
Το ιδιο απαραδεκτα ειναι και τα ντεντεκτιβικα ρουφιανιλικια γιατι εμεις εδω στο στεκι δεν λειτουργουμε με αυτον τον τροπο, δεν ξερω τι κανουν στα αλλα σαιτ που συμμετεχεις, αλλα εμεις εδω δεν τα συνηθιζουμε.

Smartmorfeus, σαν παλιο μελος, θα επρεπε να γνωριζεις οτι οταν βαζεις ενα αντικειμενο για εκτιμηση θα ακουστουν πολλες γνωμες (και καλοπροαιρετες και κακοπροαιρετες) και μερικες μπορει και να σε ξενισουν, ειτε αυτες καθαυτες, ειτε ο τροπος που εκφραζονται.
Οι υβριστικοι χαρακτηρισμοι και εκφρασεις ομως δεν γινονται αποδεκτες, οσο και να θυμωνεις για κατι που γραφτηκε.
Το θεμα κλειδωνει γιατι ξεφυγε εντελως.
Θα παρακαλουσα να μην συνεχιστει αυτη η κοντρα σε αλλα θεματα και να σταματησει εδω.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences