Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:09:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χαρτης Candia 1740  (Αναγνώστηκε 21939 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 16, 2016, 09:08:04 πμ »

Παιδια πριν λιγες μερες αγορασα αυτον το χαρτη που απεικονιζει νησια του νοτιου αιγαιου με κυριο θεμα την Κρητη! Κυριως τον αγορασα λογο θεματος και μεγεθους, ειναι 55Χ60 σχετικα μεγαλος! Σκεφτομαι να τον κανω κορνιζα για το σαλονι!  Σαρκασμός
Το χαρτι ειναι σχετικα λεπτο (περιμενα πιο καλη ποιοτητα σε χαρτη) και ειναι δυο κοματια χαρτιου κολημενα πριν την τυπωση!
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ειναι σχετικα ακριβης (σε συγκριση με αλλους χαρτες) τοσο σε αποστασεις μεταξυ των νησιων οσο και σε αποτυπωση κατοψεων! Ειναι σχετικα νεος ομως 1740, οποτε και η χαρτογραφια ειχε προχωρησει.
Το κορυφαιο ομως που με αφησε εκπληκτο ειναι οτι εχει περιοχες στην Κρητη 100δες χαρτογραφημενες και ενα πολυ μεγαλο μερος των ονομασιων των περιοχων ισχυει και σημερα αυτολεξει!

Τον ανεβαζω για να τον δουμε ολοι μαζι και να ακουσω γνωμες! Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι αν τον κανω κορνιζα, υπαρχει περιπτωση να φθαρει? Φυσικα δεν θα τον χτυπαει ηλιος ουτε θα υπαρχει υγρασια στο χωρο που θα τον εχω! Αν εχει καποιος αποψη περι αυτου ας μου πει!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Toni-g
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 09:16:22 πμ »

Στέλιο πολυ ωραίο ,καλορίζικο και κρατά το την Τετάρτη φιλε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 10:49:02 πμ »

καλορίζικος.ωραίος  χάρτης από διάσημο γερμανό  χαρτογράφο.
η χρονολογία 1740 είναι λάθος .
το 1740 ο φουκαράς ο γιάννης έβλεπε τα  ραδίκια ανάποδα επί 16 χρόνια μια
και αποφάσισε να πεθάνει το 1724.
https://www.deutsche-biographie.de/sfz33641.html
https://fr.wikipedia.org/wiki/Johann_Baptist_Homann

1720-24 είναι η χρονολογία που αναφέρουν και άλλες πηγές.

https://www.oldworldauctions.com/archives/detail/119-696.htm
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b53011439n
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:38:35 μμ »

Τονι εννοειται θα τον δουμε  Κλείσιμο ματιού Φιλε Ανδρεα (αν θυμαμαι καλα) σε ευχαριστω για τις σημαντικες πληροφοριες! Δεν ειχα υποψιν μου τιποτα απο αυτα! Για το 1740 αρκεστικα στην περιγραφη του δημοπρατη (κακως οπως αποδειχθηκε) καθως και επανω στο χαρτη δεν αναφερεται κατι!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:12:20 μμ »

Στελιο,κανονικα καπου επανω στο χαρτη πρεπει να εχει χρονολογια(ισως στα λατινικα π.χ.MDCCXL).Για κορνιζα,προσεξε να μην ερχεται σε επαφη ο χαρτης,με το τζαμι της κορνιζας.Οτι και να κανεις,με το περασμα του χρονου,θα περασει λιγη υγρασια μεσα στη κορνιζα.Αν ακουμπα,το γυαλι με το χαρτι,θα κολλησουν και θα χαλασει ο χαρτης.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:18:48 μμ »

Υπαρχει ειδικος τροπος για να τους κορνιζαρουν, πατηστε και πανω στο λινκ που εχει μεσα, ειναι οδηγιες για τον κορνιζα που θα το πας.
http://www.mostlymaps.com/framing/
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:26:07 μμ »

Στελιο,κανονικα καπου επανω στο χαρτη πρεπει να εχει χρονολογια(ισως στα λατινικα π.χ.MDCCXL).Για κορνιζα,προσεξε να μην ερχεται σε επαφη ο χαρτης,με το τζαμι της κορνιζας.Οτι και να κανεις,με το περασμα του χρονου,θα περασει λιγη υγρασια μεσα στη κορνιζα.Αν ακουμπα,το γυαλι με το χαρτι,θα κολλησουν και θα χαλασει ο χαρτης.

χρησιμες πληροφοριες κωστα για το θεμα της κορνιζας..εχω και εγω δυο χαρτες που θελω να τους κορνιζαρω..

Οσο για τον χαρτη σου στελιο,ειναι απλα υπεροχος,και το μεγεθος του οτι πρεπει!καλοριζικος!
Σχετικα με την ημερομηνια,δεν ειναι απολυτο οτι θα την γραφει καπου.ο ενας απο τους δυο που εχω δεν εχει ημερομηνια.απο πληροφοριες τον υπολογιζω ομως γυρω στο 1830-1845.(τον δικο μου)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:57:42 μμ »

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις! Οντως θελω να τον προστατεψω αλλα και να τον κανω και ντεκορ στο σπιτι! Η κορνιζα δειχνει ιδανικη λυση αλλα δεν ηξερα οτι μπορει να κολησει στο γυαλι! Διαβασα το λινκ σου Δημητρη και πηρα καποιες ιδεες, (ο κορνιζας ειμαι εγω)  Προς το παρον τον εχω τυλιγμενο σαν μασουρι μεσα σε ενα χαρτινο κουτι απο αμορτεσερ αυτοκινητου  Σαρκασμός Ετσι οπως ηρθε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 08:56:39 πμ »

φίλε στέλιο,
μην ανησυχείς και δεν πρόκειται να κολλησει με το γυαλί ο χάρτης σου  .
πολτός από κουρέλια και ξύλο δεν κολλαει  με τζάμι.

το πρόβλημα αυτό το έχει to χαρτί της σύγχρονης φωτογραφίας.

το πρόβλημα σε παλιά χαρτιά όπως και στα γραμματόσημα,
είναι oi μύκητες και τα βακτήρια.

λύση σε αυτό το πρόβλημα δίνει το υπεροξειδίο  του υδρογόνου.
αγόρασε από το φαρμακείο ένα μπουκαλάκι με 3% και κάνε δοκιμές
σε παλιό χαρτί που δεν έχει αξία για να δεις τα αποτελέσματα.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 12:47:44 μμ »

Η υγρασια,που θα περασει μεσα,με τον καιρο,θα κανει το χαρτι να κολησει στο γυαλι(δεν εννοω σαν κολα),και θα δημιουργησει αλλοιωσεις.Τα μικροβια και τους μυκητες,τους δημιουργει η υγρασια που περναει μεσα στη κορνιζα.Γι'αυτο οσοι βαζουν σε καδρο πινακες και γκραβουρες,φροντιζουν να υπαρχει διακενο.Το υπεροξειδιο ειναι εξειδικευμενο,και καλο θα ηταν να αποφευγεται,μπορεις να βαλεις τις λωριδες αφυγρανσης,που εχουν και αντιμυκητιακη δραση.Για να μην παρεξηγηθω,φιλε ouzaki,δεν αμφισβητω αυτα που εγραψες,αλλα δεν νομιζω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση,αξιζει να ταλαιπωρηθει ο Στελιος με χημικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2016, 01:06:19 μμ από Κώστας 1979 » Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 01:30:35 μμ »

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον! Τα λαμβανω ολα υποψιν μου! Σε κορνιζα θα μπει σιγουρα, ενα αλλο ατομο, μου εδωσε συμβουλη οντως καλυτερα να μην ακουμπαει στο γυαλι και στο πλαισιο που που θα κανω να βρω καποιο υλικο που να κραταει υγρασια και αν υπαρχει η δυνατοτητα να αντικαθιστατε καθε τοσο!
Το υγρο αυτο που αναφερεις Ανδρεα (υπεροξειδιο του υδρογονου) μου ειναι τελειως αγνωστο! Με αυτο πρεπει να εμποτιστει το χαρτι? Η η κορνιζα? Δεν εχω καταλαβει πως χρησιμοποιειται!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences