Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:00:56 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1832  (Αναγνώστηκε 19511 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:37:33 μμ »

Η γνωστη Ελληνικη κοπια.Εχουν βγει σε διαφορες ημερομηνιες,32,33,34.
Καταγράφηκε
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 07:19:35 μμ »

εγω ταπεινα θα ελεγα ,οτι τετοιου ειδουs πωλησειs με μη φωτο σε επιμαχα σημεια νομισματων( εσκεμενα)  το μονο που καταφερνουν ειναι να απομακρυνουν νεουs απτον συλλεκτικο κοσμο..
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 08:09:55 μμ »

Μην απογοητευεσαι ακομα και οσοι δηλωνουν πεπειραμενοι ειναι στο δρομο και παντα κατι υπαρχει να μαθουν.
Ο συλλεκτισμος ειναι μακρυ και δυσκολο μονοπατι.
Προτιστως θα χρειαζοταν μια καλη φωτο, αν και εφ οσον ειναι γνησια νομιζω τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο σημαντικα . Προσωπικα δηλωσα αναρμοδιος να κρινω .
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 10:10:40 μμ »

συγνωμη για να συνενοηθουμε εδω μεσα ειναι και κοπια τωρα το νομισμα κατα τη γνωμη σας?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 10:50:01 μμ »

συγνωμη για να συνενοηθουμε εδω μεσα ειναι και κοπια τωρα το νομισμα κατα τη γνωμη σας?

Για το δικο σου αυτη η αναφορα εγινε απ οτι φαινεται.
Για το αλλο δεν καταλαβα κι εγω Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 12:59:06 πμ »

Η γνωστη Ελληνικη κοπια.Εχουν βγει σε διαφορες ημερομηνιες,32,33,34.
Μια επεξηγηση για να μαθαίνουμε?
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 08:16:59 πμ »

μπλεχτικε το θεμα κ θα ξεχαστει σιγα σιγα κ απαλλα.. Κλείσιμο ματιού ;)καλα τα λεει ο ηρακλειωτης για μενα..
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 08:31:12 πμ »

εγω ταπεινα θα ελεγα ,οτι τετοιου ειδουs πωλησειs με μη φωτο σε επιμαχα σημεια νομισματων( εσκεμενα)  το μονο που καταφερνουν ειναι να απομακρυνουν νεουs απτον συλλεκτικο κοσμο..
τζαμπα αποθαρρυνεσαι...νομιζω πως σχεδον ολοι το χουν παθει(και μετα μαθει)..αν ειναι αυθεντικο η' μουφα κρατα το ουτος η' αλλιως..οι πιο εμπιροι μπορουν να σου πουν για αυτο...
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 10:14:51 πμ »

συγνωμη για να συνενοηθουμε εδω μεσα ειναι και κοπια τωρα το νομισμα κατα τη γνωμη σας?

Για το δικο σου αυτη η αναφορα εγινε απ οτι φαινεται.
Για το αλλο δεν καταλαβα κι εγω Αναποφασιστικότητα

το δικο μου κοπια? αν ειναι αυτη η δραχμη κοπια τα πεταω ολα στη θαλασσα αυριο το πρωι! δεν εχετε παρει τα χαπια σας μου φαινεται μερικοι!
αλλα και του ναυαρχου τη δραχμη που τη βγαλατε απο κρικο δε νομιζω οτι εχετε επαρκη στοιχεια δηλαδη το νομισμα στο χερι η φωτογραφιες υψηλης αναλυσης δε λεω οτι ειναι η δεν ειναι αλλα με αυτες τις φωτογραφιες δε φαινεται τιποτα!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 12:05:50 μμ »

παντως αν εννοει οντως το δικο (πρωην δικο μου) μου νομισμα ο Γιααννης η δε φοραγε τα γυαλια του η τρολαρει στανταρ!

δεν εχω προβλημα σε καθε περιπτωση το νομισμα εχει πουληθει προ τριετιας! αλλα εδω γενναται ενα μεγαλο ερωτημα που ειναι και το πιο ουσιωδες! βοηθησαμε καθολου το νεο συλλεκτη και ολους τους νεους συλλεκτες που μας διαβαζουν? κατι το οποιο ειναι και ο σκοπος του φορουμ! θεωρω πως οχι μαλλον αποθαρινουμε παρα ενθαρινουμε και βοηθαμε! δυστυχως! ο φιλος αγορασε μια δραχμη σε τιμη δεκαετιας του 90 και εχει καποιες υποψιες, καποιοι απο σας βγαζετε το νομισμα σκαρτο συμπερασματικα  και χωρις να εχετε ξεκαθαρη εικονα! προτεινω λοιπον στο φιλο να κανει ενα εξοδο 5 ευρω ακομα και να στειλει το νομισμα σε καποιον πιο εμπειρο να το εξετασει και ετσι να εχουμε μια πιο ξεκαθαρη εικονα για το τι εχει γινει πραγματικα! και απο κει και περα το ξανασυζηταμε! αν θελει ο φιλος μπορει να το στειλει σε μενα εχω φακους μικροσκοπια τα παντα δεν προκειται να μου ξεφυγει αν εχει γινει κομπινα!

οσο για σενα γιαννη η βαλε τα γυαλια σου η κοψε τις μακακιες!  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 03:51:15 μμ »

 οι κοπιες ειναι πιο μικρες και πιο ελαφριες,ας το δει ο φιλος.Ευχομε να ειναι γνησιο Θωμα. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 04:55:24 μμ »

Διάμετρο και βάρος να μετρήσεις και να τα συγκρίνεις με τα ονομαστικά.
Πάντως πολλές δραχμές(κανονικές οχι κόπιες) 1832-1833 οπως και 1/2 δραχμή 1833 εχουν τέτοια θέματα στην περιοχή του στέμματος.Μια εκδοχή ειναι οτι έξυναν το μέταλλο για να ερθει στο σωστό βάρος το νόμισμα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 05:32:06 μμ »

Οπως ξαναπα Χωρις στοιχεια απο μια κακη φωτο στεναχωρειτε ανθρωπους πιθανοτατα χωρις λογο. Απορία Απορία


Επιμενω οτι το μονο βασικο στην περιπτωση ειναι Η ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ!!!!!

Το νομισμα φυσικα και ειναι χαμηλο , αλλα θελω να ρωτησω κατι τους γνωστες μιας και εγινε αναφορα σε κρικο καθως εχω βγαλει απο  2-3 απο νομισματα.

1.Ποσο λιμαρισμα νομιζετε οτι χρειαζεται για να βγει ενας κρικος;
2. Με λιμα βγαινει και χρειαζεται ενας ποντος κατα μηκος για να καλυφθει η ζημια;
3. Αιντε και καλυφτηκε κρικος ,αντε και ηταν κτυπημα(αν ηταν ) τι σημασια εχει σε ενα με το ζορι φινε νομισμα;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 05:41:17 μμ »

Σωτήρη για μένα έχει πχ τιμη μεταλου μετά εφόσον είναι κοινό νόμισμα.
Και επειδή το γυρίζετε από εδω το γυρίζετε από εκεί το κακο τής όλης υπόθεσης ειναι η μη φωτογράφηση του να ξέρει ο άλλος τι αγοράζει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 05:48:01 μμ »

Και αμα για σενα ειναι ενα απλο λιμαρισμα να σου καθισω πχ κανενα ταληρο του 51 στα 5000 και μετά να σου πω : ελα μωρέ πως κάνεις έτσι;ενα απλο λιμαρισμα
Ειναι ισα ισα ένα πόντο. Οκ;
Ειτε λιμα , ειτε καθαρισμός ειτε γραμμές είτε είτε είτε Κάθε πωλητής που σέβεται τον εαυτό του τα αναφέρει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences