Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 06:38:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1832  (Αναγνώστηκε 19712 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 05:44:51 μμ »

Βρε παιδια;
Το παιδι είναι νέος.
Έκανε μια αγορά και σας δείχνει ενα νομισμα και ρωταει κάποια αυτονοητα πραγματα δειχνωντας το ριμ.
Και ουσιαστικά τοση ωρα πήρε μια απάντηση; ;

Τι να λω   Απορία Απορία

Πήγαινε παιδι μου γυρνα πισω το νομισμα και παρε τα χρήματα σου εαν μπορείς διοτι η ταπα  πάει σύννεφο! !!!
Φιλικα φιλικά στα λεω .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 07:08:14 μμ »

ευχαριστω πολυ  Λύπη Λύπη
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 11:17:06 πμ »

κυριε γιωργο μπορειτε να μας πειτε σε πιο σημειο πηγαινει η ταπα συννεφο? ...επειδη ειστε ειδικος για πειτε μας...

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 11:36:20 πμ »

Το νόμισμα αυτό Άρη έμαθα ότι πουλήθηκε 50 € .
Πρώτον και καλύτερο δεν έμαθα ότι ήσουν εσύ ο πωλητης, το έμαθα μετά με προσωπικά μηνύματα .
Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία στο θέμα της τελευταίας έκβασης που θα έπαιρνα βλέποντας το.
Το νόμισμα αυτό βλέπω ότι είναι επισκευασμένο από κρίκο εμφανως λείπει οδόντωση που σημαίνει ότι έχει λιμαριστη .
Όταν έχουμε ένα νόμισμα το οποίο έχει κάποιο θέμα βάζουμε και τις φωτογραφίες αυτού του θέματος προβλήματος στη δημοπρασία μας ,για να βλέπουν αυτοί που αγοράζουν  το τι αγοράζουν.
Για να ειμαστε καλυμμένοι απο τετοια παρατραγουδα αγαπητέ φίλε.
Φιλικά
 Herakliotis.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 11:51:17 πμ »

αρα δεν ειναι ταπωμενο...δηλαδη ΔΕΝ ειναι μπαλωμενο...και κατα δευτερον ειναι εκτιμηση σου οτι μπορει να εχει λιμαριστει...
στα κερματα τα fine και ειδικα στις δρχ 32 και 33 η ελιπης οδοντωση ποσο μαλλον μαζι με την φθορα δεν ειναι σπανιο φαινομενο...αν το κερμα ηταν AU η UNC τοτε αυτο που λες πιθανον να ειχε βαση γιατι θα φαινοταν κανονικα ...για μενα το νομισμα δεν ειναι λιμαρισμενο και η τιμη των 50 ευρω ειναι μια κανονικη τιμη για την κατασταση του...ουτε ειχα παλιοτερα συνδιαλλαγη με τον πηγασο...εχω ομως με παρα πολλους συλλεκτες μεσα απο το φορουμ και δε νομιζω να ειχε καποιος θεμα ως προς την συνδιαλλαγη...θα συμφωνησω γιωργο μαζι σου οτι ισως να χρειαζονται περισσοτερες φωτο σε νομισματα που πιθανον σε καποιον αρχαριο να δημιουργουν αμφισβητησεις περι καταστασης κλπ.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 11:55:44 πμ »

Η φωτογραφιες που σας δεινει ο φιλος το ριμ του νομισματος και λειπει η οδοντωση την θεωρητε φυσιολογικη??

η ελειπης οδοντωση στα οθωνικα νομισματα ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο σε καποια ασημενια και σε πολλα μονολεπτα! υπαρχει στις περισσοτερες δρχ 1832 που εχω δει! εχω δει και ακυκλοφορητη με το ιδιο προβλημα και ειχα και μια στη συλλογη μου AU! θεωρω οτι η συγκεκριμενη δεν εχει προβλημα κρικου απο οσο μπορω να κρινω απο τις φωτος! μια πιο αναλυτικη φωτο απο το επιμαχο σημειο θα βοηθουσε περισσοτερο!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:22:33 μμ »

Να σε ρωτησω κατι Θωμά; ; Σε ποιο μερος του νομισματος ηταν το πρόβλημα στην οδοντωση στο δικό σου;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:47:09 μμ »

Εγώ σαν νέος συλλέκτης θεωρώ ότι όταν υπάρχουν τέτοια θεματακια σε νομίσματα , θα πρέπει να αναφέρονται με φώτο τουλάχιστον και πολύ περισσότερο όταν υπάρχει συναλλαγή χέρι χέρια να αναφέρεται απ τον πωλητή. Αυτό θεωρώ πρέπον απο έμπειρους συλλέκτες σε νεότερους. Φιλικά Κώστας
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 12:50:55 μμ »

Μια και δεν θα παρω απαντηση θα συνεχιζω μονος μου τις σκέψεις μου.
Όπως ειναι ο κυκλος του νομίσματος σε δυο μέρη δεν θα ήθελα να εμφανιστεί αυτο το πρόβλημα οδοντωσης οπως λετε.
Το ενα εναι στην κορφη του κεφαλιού  του Όθωνα  και απο την αλλη πλευρά δεν θα ήθελα να είναι στην κορφη του θυρεού.
Όταν συμβαίνει αυτο εγω δεν πιστεύω στίς συμπτωσεις.
Απο εκει και περα ας πιστευει ο καθένας  οτι θέλει.
Εγω θα παρακαλεσω όλους τούς πωλητες να δειχνουν τα προβλήματα των νομισματων στην αγγελια τους και οχι να τα βλεπουν οι αγοραστές κατόπιν εορτής.  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:26:20 μμ »

Εγώ σαν νέος συλλέκτης θεωρώ ότι όταν υπάρχουν τέτοια θεματακια σε νομίσματα , θα πρέπει να αναφέρονται με φώτο τουλάχιστον και πολύ περισσότερο όταν υπάρχει συναλλαγή χέρι χέρια να αναφέρεται απ τον πωλητή. Αυτό θεωρώ πρέπον απο έμπειρους συλλέκτες σε νεότερους. Φιλικά Κώστας

φίλε πήγασος,
αυτό που θεωρώ εγώ απαραίτητα "πρέπον" για αγοραπωλησίες είτε είναι σωβρακα, είτε κατσαρόλες  είτε νομίσματα, είναι  να έχει ο αγοραστής δικαίωμα επιστροφής .
αν δεν δίνει ο πωλητής αυτό το δικαίωμα (για ένα χρονικό διάστημα )να μην επιτρέπεται πώληση .
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:40:31 μμ »

Εγω νομιζω οτι η τιμη ειναι μεσα στα λογικα πλαισια , και αυτο που επιχειρειται για 10-15 δεν ειναι σωστο .

Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 01:43:15 μμ »

Και γαι να μην παρεξηγηθω φυσικα και δεν εννοω οτι η δυνατοτητα  επιστροφης ειναι λανθασμενη ως λογικη
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2016, 01:52:15 μμ από coll » Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 03:55:17 μμ »

Να σε ρωτησω κατι Θωμά; ; Σε ποιο μερος του νομισματος ηταν το πρόβλημα στην οδοντωση στο δικό σου;;


ξερεις οτι ειναι αδυνατον να θυμαμαι τετοια λεπτομερια, ουτε εχω κρατησει φωτο! δεν υποστηριζω σονι και καλα οτι ειναι καθαρο αλλα ας μην το καταδικασουμε λογω συμπτωσεων! ο φιλος που το εχει στο χερι ας το κοιταξει προσεκτικα με ισχυρο φακο μηπως δει σημαδια απο ξυσιμο!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:04:11 μμ »

αυτη ειναι η δρχ που ειχα, παραδοξως ιδιαιτερα στον οπισθοτυπο φαινεται το σημειο που λειπει η οδοντωση! κατα συμπτωση ειναι παλι ακριβως πανω απο την κορωνα!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 06:15:04 μμ »

Το νομισμα σου Θωμα Εχει διαφορετικό προβλημα το οποιο ειναι εκδηλο πανω στο σχέδιο και φαίνεται απο το χτυπημα του και μονο.
Τέλος παντων εγω οτι ειχα να πω το ειπα και οτι έπρεπε να γραφτεί με κόκκινα γράμματα γράφτηκε.
Ας προσεχουν οσοι αγοραζουν τι αγοραζουν και ας προσεχουν οσοι πουλανε πως πουλανε .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences