Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:01:01 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελλ.Φιλοτελική Εταιρία και ο κόσμος του οργανωμένου φιλοτελισμού  (Αναγνώστηκε 66040 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 14, 2017, 07:39:26 μμ »

Πολύ ωραία ολα αυτά που γράφουμε για την ΕΦΕ και την προσπάθεια που γίνεται από τους ανθρώπους της , και ολους εμάς με τις σκέψεις που κάνουμε για την ανάπτυξη του χώρου των ΜΚΕ.

Παρολαυτα θα ήθελα να γράψω και για την ΦΕΛ (ΦΙΛΟΤΕΛΙΚΉ ΛΕΣΒΟΥ ).  Στο τελευταίο τεύχος που έλαβα ( είμαι συνδρομητής )  με χαρά είδα  τον Νικο (Helios) να ξεκινάει να γραφει αρθρο σχετικά με την κατάταξη των ΜΚΕ και την εύκολη αναγνώριση τους, και απο οσο κατάλαβα θα υπάρξει συνέχεια στο τευχος με πολλά μέρη καθότι το πεδίο αυτό είναι τεράστιο   . Πρώτη μου εντύπωση ? Το άρθρο του δεν είχε τίποτα να ζηλέψει απο τους καταξιωμένους μελετητές του χώρου , με έγχρωμες  εικόνες, πληροφόρηση  και σωστή χρήση του λόγου.
 
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 14, 2017, 07:52:58 μμ »

με χαρά είδα  τον Νικο (Helios) να ξεκινάει να γραφει αρθρο σχετικά με την κατάταξη των ΜΚΕ και την εύκολη αναγνώριση τους, και απο οσο κατάλαβα θα υπάρξει συνέχεια στο τευχος με πολλά μέρη καθότι το πεδίο αυτό είναι τεράστιο   .

αυτο το παραπανω αρθρο,πως μπορουμε να το εχουμε και εμεις που δεν ασχολουμαστε ιδιαιτερα με το κομματι αυτο?σιγουρα μια ευκολη κ γρηγορη καταταξη θα βοηθησει αρκετους συλλεκτες οι οποιοι δεν εχουν 'χωθει' βαθια στον χωρο αυτον,οπως εγω.σε πολλους αρχαριους φανταζει βουνο η αναγνωριση-καταταξη των κομματιων και ισως αυτο να αποθαρρυνει αρκετους απο το να ασχοληθουν εκει..

συγχαρητηρια στον νικο για τον λιθο που βαζει προσφεροντας τις γνωσεις του!και εις ανωτερα!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 17, 2017, 11:30:26 πμ »

Πολύ ωραία ολα αυτά που γράφουμε για την ΕΦΕ και την προσπάθεια που γίνεται από τους ανθρώπους της , και ολους εμάς με τις σκέψεις που κάνουμε για την ανάπτυξη του χώρου των ΜΚΕ.

Παρολαυτα θα ήθελα να γράψω και για την ΦΕΛ (ΦΙΛΟΤΕΛΙΚΉ ΛΕΣΒΟΥ ).  Στο τελευταίο τεύχος που έλαβα ( είμαι συνδρομητής )  με χαρά είδα  τον Νικο (Helios) να ξεκινάει να γραφει αρθρο σχετικά με την κατάταξη των ΜΚΕ και την εύκολη αναγνώριση τους, και απο οσο κατάλαβα θα υπάρξει συνέχεια στο τευχος με πολλά μέρη καθότι το πεδίο αυτό είναι τεράστιο   . Πρώτη μου εντύπωση ? Το άρθρο του δεν είχε τίποτα να ζηλέψει απο τους καταξιωμένους μελετητές του χώρου , με έγχρωμες  εικόνες, πληροφόρηση  και σωστή χρήση του λόγου.
 

Παναγιώτη, είναι τιμή και χαρά για εμένα η συνεργασία μου από τα μέσα της προηγούμενης χρονιάς με το μακροβιότερο φιλοτελικό περιοδικό της ελληνικής περιφέρειας. Πέρα από τις σχετικές με τις ΜΚΕ δημοσιεύσεις στις οποίες αναφέρθηκες με όμορφα λόγια, σε ευχαριστώ για αυτό, προγραμματίζονται για το μέλλον άρθρα μου στο περιοδικό που θα αφορούν και άλλα ενδιαφέροντα φιλοτελικά θέματα.

@ kostakis88
Ανάτυπα ολόκληρης της εργασίας από τις σελίδες των τευχών του περιοδικού θα εκδοθούν αργότερα, ένας αριθμός αυτών φαντάζομαι θα μοιραστεί σε όσους τότε ενδιαφερθούν.

Νίκος
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 17, 2017, 11:36:34 πμ »

καλησπερα νικο και χρονια πολλα!πολυ ωραια!θα αναμενουμε τις εξελιξεις και την ολοκληρωμενη εργασια..να εισαι καλα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 18, 2017, 05:19:50 μμ »

Η ετήσια συνδρομή στην ΦΕΛ είναι 20 ευρώ.
Νομίζω το καλύτερο που εχει να κάνει κάποιος είναι να εγγραφεί και να λαμβάνει τα περιοδικά με τα αναφερθείσα άρθρα, που θα του μείνουν και ολας . Στο τελευταίο τεύχος έγραφε και ο Καιτατζίδης κάποιες λεπτομέρειες για τα σφάλματα πλάκας . 
Η ποιότητα του περιοδικού της ΦΕΛ είναι στα ίδια επίπεδα του περιοδικού της ΕΦΕ .
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 05, 2017, 11:55:05 πμ »

Θέλω να ενημερώσω τους φίλους ότι τη Κυριακή το πρωί θα πάω μια βόλτα στην ΕΦΕ,Ακαδημίας 57,στη στοά.
Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι εκει και ο φίλος μας valeroi,και οπωσδήποτε όποιος άλλος διαβάσει αυτο το ποστ θα είναι ευσπρόδεκτος να μιλήσουμε,να γνωριστούμε και απο κοντά,να ψωνίσουμε και γραμμ.απο τις συλλογές τις ΕΦΕ
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 07, 2017, 09:58:54 πμ »

Η ετήσια συνδρομή στην ΦΕΛ είναι 20 ευρώ.
Νομίζω το καλύτερο που εχει να κάνει κάποιος είναι να εγγραφεί και να λαμβάνει τα περιοδικά με τα αναφερθείσα άρθρα, που θα του μείνουν και ολας . Στο τελευταίο τεύχος έγραφε και ο Καιτατζίδης κάποιες λεπτομέρειες για τα σφάλματα πλάκας . 
Η ποιότητα του περιοδικού της ΦΕΛ είναι στα ίδια επίπεδα του περιοδικού της ΕΦΕ .



...ο ένας λόγος,ή ενημέρωση/προτροπή του φίλου μας midili,ό έτερος ,ασφαλώς η αρθογραφία στο περιοδικό του άλλου φίλου μας,helios,οπότε ορίστε και εγώ πλεον μέλος της ΦΕΛ  Χαμόγελο

Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 07, 2017, 10:45:33 πμ »

Το καλύτερο που έκανες, άμα ήταν και η τετράδα (είναι και πλάγιο φύλου με το barcode) σφραγισμένη ωραία ήταν ήταν κουφέτο!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 29, 2017, 01:39:42 πμ »

Στην καυτή Ακαδημίας που βρέθηκα απόψε,στα γραφεία της φιλοτελικης μας εταιρίας,της Εφέ,πέρα από το full air-conditioned, είχε και πολύ ενδιαφέρον φιλοτελικές παρουσίες.
Παραβρισκονταν λοιπόν,οπωσδήποτε ο πρόεδρος αλλά και ο έφορος της Φιλοτελειας,Κ.Χαζαπης,οι άνθρωποι για τους οποίους κατέβηκα στα γραφεία,εν όψη της πανελλήνιας έκθεσης,προς λήψη κατευθύνσεων για έκθεμα,η ζωντανή ιστορία του ελληνικού.φιλοτελισμου Α.Βιρβιλης,ο γνωστός έμπορος και expert Α.Γαληνος(έχεις και χαιρετίσματα Gshh):-)) και τέλος το μέλος της Φ.Ε.Πειραιως και συνοδοιπόρος στο στέκι dleogr-μια ευχάριστη γνωριμία αλλά και ουσιαστικου περιεχομένου,καθώς πέρα από διακεκριμένος  φιλοτελιστης είναι και εμπορευομενος πάνω στο γραμμ.,πράγμα που στο μέλλον σίγουρα θα φανει χρήσιμο!
Κρίμα που και άλλοι φίλοι δεν μπόρεσαν να παρευρεθούν, καθώς η Τέταρτη στην Εφέ είναι πάντα πιο ζωντανή από την Κυριακη(βέβαια η Κ.εχει αγορές γραμμ.ενω η Τ. μόνο κουβεντα)
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 04, 2017, 01:58:04 μμ »

Νιώστε...!
{ξέρετε ποιοι Κλείσιμο ματιού}



Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 04, 2017, 02:04:11 μμ »

Νιώστε...!
{ξέρετε ποιοι Κλείσιμο ματιού}

Τα απολαύσουμε το έκθεμα σας Κε συντονιστά?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 04, 2017, 08:06:57 μμ »

αντε αντε!!!!ετοιμαστειτε!!!!πανο,καλη αρχη ευχομαι κ καλα αποτελεσματα!!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 04, 2017, 08:36:45 μμ »

Ευχαριστώ φίλε Κώστα,η αρχη λένε είναι το ημιση του παντός,άρα η μιση δουλεια έγινε,συμπλήρωσα την αίτηση  Σαρκασμός
Απο κει και πέρα γνωρίζοντας τουλάχιστον πέντε χρήστες με δυνατες συλλογές θα μπορούσε να είναι και μια παρακίνηση και γι'αυτούς....
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 04, 2017, 09:54:58 μμ »

Απο κει και πέρα γνωρίζοντας τουλάχιστον πέντε χρήστες με δυνατες συλλογές θα μπορούσε να είναι και μια παρακίνηση και γι'αυτούς....

Αν εννοείς εμένα (επειδή μου το έχεις πεί), θα εκθέσω αν αναγκαστώ να πουλήσω.Ελπίζω ποτέ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 05, 2017, 10:38:34 πμ »

valeroi 15/6
'' αλλιώς τι να κάνουμε να κοιτάμε τα γραμματόσημα και να τα λέμε με τους τοίχους''

Το παραπανω ο Βαγγέλης το έγραψε για την σχέση μας με το δημόσιο λόγω μέσω του φορουμ,αλλά ωραιότατα καλλάει και στην περίπτωσή μας,δηλ.:
θεωρείς ότι έχει μια καλή συλλογή και ένα ειδικευμένο πεδίο ?
απο το να τα βλέπεις μόνο έσυ,τοτε πάρε μέρος σε μια έκθεση !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences