Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:53:53 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελλ.Φιλοτελική Εταιρία και ο κόσμος του οργανωμένου φιλοτελισμού  (Αναγνώστηκε 66804 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 10, 2016, 09:46:23 μμ »

Καλησπέρα.

είναι κανένας γραμμένος στην ΕΦΕ?

Εκτός απο το περιοδικό Φιλοτέλεια, που πάει μαζί με την συνδρομή τι άλλο γίνεται εκει ? Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:28:59 μμ »

Είμαι εγώ τι θα ήθελες να μάθεις? αν αξίζει ας πούμε?


Και μόνο το περιοδικό που έχει γενικά δυνατή ύλη κάθε μήνα (εχω διαβάσει όλα τα φιλοτελικά περιοδικά, το θεωρώ πως είναι το καλύτερο) οπότε αμεσως αμέσως την αποσβένει την συνδρομή.


Απο εκεί και πέρα παίζει: η πιο πλήρης φιλοτελική βιβλιοθήκη όπου μπορείς να διαβάσεις αν ψάχνεις κάτι, κόσμος μαζεύετε κάθε τετάρτη και κυριακή. Τετάρτες έχει συνήθως ομιλίες τώρα που χειμωνιάζει θα ξαναρχίσουν, οι ομιλίες είναι ωραία φάση και μαθαίνεις αρκετά πράγματα για το θέμα που παρουσιάζετε και γίνεται ωραία κουβέντα, τις κυριακές είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Μετά ειναι ο κόσμος που έρχεται που έχει πολλά αξιόλογα άτομα είναι, για να μην αδικώ όμως όσα αξιόλογα άτομα δεν θα τους δείς στην ΕΦΕ, θα τους δεις στη ΦΕΑ και αν δεν τους δεις εκεί θα του δεις στη ΦΕΠ.

Τέλος μπορείς να αγοράσεις γραμματόσημα συνήθως φθηνά απο την ΕΦΕ (όπου τα αφήνουν άλλα μέλης της για πώληση) γενικά όμως δεν παίζει πάγκος απο μέλη όπως σε άλλες εταιρείες και χρόνια τώρα έχουν σταματήσει και οι δημοπρασίες.

Γενικά δε ξέρω τι άλλο θες να μάθεις μπορείς να σκάσεις κάποια τετάρτη (που σίγουρα θα έχει κόσμο) ή κυριακή να δεις και μόνος σου ή να ρωτήσεις ή να έρθεις σε καμια ομιλία όταν αρχίσουν οπότε το βλέπεις μόνος σου.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 11:13:08 πμ »

http://www.hps.gr/gr/main.htm

Με μία πρόταση:
ο Ελληνικός φιλοτελισμός

Εν το μεταξύ με πρόλαβες,ήμουν έτοιμος να ανοίξω τόπικ για την ΕΦΕ Χαμόγελο
Είμαστε σε φόρουμ φιλοτελιστών και ενω υπάρχουν απίθανα τόπικ,δεν υπήρχε μέχρι τώρα ένα σημείο αναφοράς για την εταιρία.
Είμαι μέλος με α.μ.3342 από το '99 και όπως αναφέρει και ο valeroi,δεν υπάρχει περίπτωση να μη νιώσεις''γεμάτος'' σαν συλλέκτης γραμμ.αν γνωρίσεις τον κόσμο της.

Θα πρότεινα.δημόσια,στους διαχειριστές του φόρουμ ,αν γίνεται να ''καρφιτσωθεί'' το τόπικ ,και εκει να αναφέρουμε,όσοι είμαστε μέλη της,τα διάφορα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα,πέρα από το site της
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 11:33:34 πμ »

Τί ειναι η ΦΕΑ και η ΦΕΠ ? Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 12:03:09 μμ »

Μπορούμε αν το επιτρέπουν οι διαχειρηστές να βάλουμε ένα καρφιτσωμένο θέμα ώστε να βάζουμε το πρόγραμμα ομιλιών κανα θεματάκι αμα ανεβάζουν τέτοια πράγματα.

Αν και για να είμαστε δίκαιοι πρέπει να υπάρχει μέσα στο ίδιο θέμα μάλλον και για τις άλλες εταιρείες ΦΕΑ (Φιλοτελικη Εταιρεία Αθηνών), ΦΕΠ (Φιλοτελική Εταιρεία Πειραια), Θεματικού Φιλοτελισμού, Μαξιμαφιλίας, Λέσβου αν κάποιος είναι μέλος σε κάποια να μπορεί να ενημερώνει το θέμα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:47:24 μμ »

Βεβαίως και η ΦΕΑ και η ΦΕΠ έχουν την δικιά τους ιστορία στον ελλ.φιλοτελισμό,με εκδόσεις,εκθέσεις,μεγάλους μελετητές που άνηκαν στις λέσχες αυτές,π.χ. Ατζαρίτης από την ΦΕΑ και χωρίς βέβαια να το γνωρίζω από χέρι,παρα μόνο μέσω αναγνώσεως,ποτέ δεν υπήρχε ανταγωνισμός μεταξύ φιλοτελικών σωματείων,άλλο ένα σημάδι του επιπέδου που έχει η ενασχόλησή μας με τη συλλογή γραμμ Σαρκασμός
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 05:19:45 μμ »

Ή απλά της διασποράς (με την καλή και την κακή εννοια) ενος χόμπυ?
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 06:11:12 μμ »

Δεν συλλεγω γραμματοσημα ουτε μενω στην Αθηνα αλλα ειμαι μελος της ΕΦΕ κοντα στα 10 χρονια. Η δουλεια που γινεται εκει μεσω του περιοδικου (η μονη επαφη που εχω με την ΕΦΕ) ειναι υποδειγματικη. Μακαρι να μπορουσα να βρισκομαι και στις συγκεντρωσεις της. Τα αρθρα που δημοσιευονται στο περιοδικο ειναι υψηλου επιπεδου και αξιολογοτατα. Οπως γραφτηκε και παραπανω, η ετησια συνδρομη ειναι χαμηλη και ανταποδωτικη για τα μελη της ΕΦΕ της επαρχιας μιας και λαμβανουμε 6 περιοδικα της τον χρονο.
Καταγράφηκε

GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 18, 2017, 04:41:43 μμ »

Ελαβα σήμερα αυτή την πρόσκληση απο την ΕΦΕ
Κύριε LHH τί λέτε?Οι υπόλοιποι?
Το βλέπω για ενδιαφέρον
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 18, 2017, 06:48:06 μμ »

Αν δεν αργήσω στη δουλειά λογικά θα πάω
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 19, 2017, 07:28:35 μμ »

Ε,τι να πούμε κ.GSHH,σαν μέλος που είσαι της ΕΦΕ,όπως και εγώ αλλά και ο φίλος μας valeroi ,μας ήρθε από τον κ.Χαζάπη,μάλλον το μυν.για να παραβρεθούμε σε αυτή την ωραία τελετή,στην οποία ψήφισα και για το καλύτερο φετινό άρθρο, αλλά δεν βγήκε η δικιά μου προτίμηση{μκε ,τι άλλο?  Σαρκασμός}
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 19, 2017, 07:45:45 μμ »

Εγώ ψήφισα αυτό που βγήκε Σαρκασμός
Κανόνησε να έρθεις
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 01, 2017, 04:23:38 μμ »

Τι ώρα (για εμάς τους καινουργιους);
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 01, 2017, 04:31:12 μμ »

Αγαπητέ φίλε δές στο καφενείο την ώρα

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=30104.msg430944#msg430944

Ελα να μαζευτούμε πολλοί Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2017, 05:36:18 μμ »

Την Τετάρτη 29/3 σε ένα υπέροχο κτήριο οπου φυλάσσεται το ιστορικό αρχείο της Εθνικής τράπεζας (Μέγαρο Διομήδη) έγινε η τελετή βράβευσης του βραβείου Χ.Μπίνου.
Το βραβείο πήρε η Κα Μυρσίνη Βαρδοπούλου με το βιβλίο ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΗΜΑ 1861-1961 ΙΣΤΟΡΙΑ,ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ έκδοσης ΕΛΤΑ
Της το απένειμε ο Πρόεδρος της  ΕΦΟ(Ελληνικής Φιλοτελικής Ομοσπονδίας) Π.Λεούσης ο οποίος ανέφερε οτι  είναι η πρώτη βραβευθήσα που δεν είναι απο τον Φιλοτελικό κόσμο.
Για το βιβλίο μίλησαν με πολύ καλά λόγια Η Κα Λυδάκη Καθηγήτρια κοινωνιολογίας στο Πάντειο,
ο Κος Γ.Γουρτζής Καθηγητής Χαρακτικής στην ΑΣΚΤ και ο Κος Θ.Τάσιος Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ γνωστός για τον ωραίο και εύστοχο λόγο του.
Την συζήτηση συντόνιζε ο Α. βιρβίλης απο την ΕΦΕ μεγάλος συλλέκτης και δάσκαλος των μΚΕ.
Το βιβλίο αυτό το οποίο μου κέντρισε την περιέργια για τα πολύ καλά σχόλια και κριτικές που πήρε
σκοπεύω να το αγοράσω.Η τιμή του απ ότι έμαθα είναι στα 30 € και θα διατίθεται απο τα ΕΛΤΑ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2017, 06:26:23 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences