Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:56:32 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμο 1913 !!!!  (Αναγνώστηκε 31168 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 08:06:03 μμ »

Δεν υπήρχαν τρολ τότε Μιχάλη.
Να σου θυμισω οτι μιλάμε γιά αρχές του 1900 μιλάμε για Βασιλιά και τελευταίως να σου θυμισω οτι η θανατική ποινή καταργήθηκε το 1993 οχι το 1913.
Δεν γίνεται να υπάρχει τρολαρισμα σε Βασιλικό νόμισμα.
Πιστεύω να καταλαβες τώρα τις τότε συνθήκες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 08:20:58 μμ »

Πίσω από κλειστές πόρτες, κλειδαμπαρωμένες, κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει τι συνέβαινε, από κει και πέρα ο καθένας μας μπορεί να κάνει τις δικές του υποθέσεις και εικασίες, για μένα πχ είναι τρολολόλ να μην υπάρχει σταυρός στην κορόνα, η γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί να είναι εντελώς χαβαλετζίδικη, οι ατέλειες να βγάζουν γέλιο και να τον έχει νοιάξει να φαίνεται η φαρδιά πλατιά η υπογραφή του σε αυτό το ...αποτύπωμα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Τι να πω; Η σοβαρότητα περισσεύει  Άνεση
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 08:23:02 μμ »

Ο χρόνος θα δείξει.. ......
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 09:06:10 μμ »

Μιχαλη επειδη δεν παραδοθηκε ειτε δεν χτυπηθηκε το συγκεκριμενο δεν παυει να ονομαζεται δοκιμιο,ειτε ζωγραφια ειναι αυτη ,ειτε χαρακτικη ,στην γλωσσα των καλλιτεχνων δοκιμια ειναι.Τωρα αν ειναι τρολλ η οχι δεν το ξερω και ουτε θα το μαθουμε ευκολα,θελει ψαξιμο απο βιογραφιες του Ιακωβιδη μεχρι τους βοηθους του ,θελει επισης ψαξιμο  να δουμε στην ΛΝΕ αν υπηρχε προθεση εκεινη την περιοδο να κυκλοφορησουν τετοια χρυσα στις εκαστοτε Χωρες ;)Μην ξεχναμε επισης οτι μιλαμε για το 1913 με οτι αυτο συνεπαγεται (πολεμος-συνθηκες -κτλ)Εγω ουτε θα το αφορισω αλλα ουτε θα το ενστερνιστω αλλα απο τωρα και περα θα το ψαχνω διαρκως σε οτι βιβλιογραφια μου πεφτει,πιστευω οτι ειναι γνησιο με τα δικα μου ματια ομως και εντελως υποκειμενικη αποψη που μπορει αν ειναι και λαθος,καλο κανουν τετοια ευρηματα και τετοιες συζητησεις -αναζητησεις,αυτο νομιζω ειναι η πεμπτουσια του συλλεκτισμου,καλη συνεχεια ,οτι ειχα να καταθεσω απο δικους μου προβληματισμους το κατεθεσα θα ηθελα να ακουσω οσω ποιο πολλες γνωμες γινεται ακομα και τις ποιο κουφες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 11:08:55 μμ »

Τα δοκίμια στην νομισματική, έχουν έναν σκοπό... Να γίνει δοκιμή επί του νομίσματος που πρόκειται να παραχθεί. Π.χ. Αν χτυπήσει το νομισματοκοπείο στον Χολαργό ένα 3ευρω, θα είναι δοκίμιο ;;

Μην μπερδεύουμε τα δοκίμια ή τα Pattern στη νομισματική με την γενική έννοια του δοκιμίου. Υπάρχουν δοκίμια μόνο για κολάρα ή μόνο για περιμετρικές επιγραφές ή μόνο για ένα στοιχείο στην χάραξη κλπ.

Ο μόνος τρόπος, που ίσως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα (ΙΣΩΣ), είναι να ελεγχθεί στο χέρι, κυρίως για τις διαστάσεις, για τον αριθμό των μαργαριταριών περιμετρικά, για τις αποστάσεις, για το τι αναγράφει, για την χάραξη κλπ. Να γίνει αντιπαράθεση με δοκίμια 1 και 2 Δρχ για να υπολογιστεί ποιο θα ήταν το βάρος σ' αυτές τις διαστάσεις κι αν ακολουθεί τον κανόνα της ΛΝΕ. Επίσης θα πρέπει να δούμε πολλά ιστορικά στοιχεία για να υπολογίσουμε πότε δόθηκε εντολή για χάραξη χρυσού, ή αν δεν δόθηκε ποτέ, ή αν δόθηκε και πάρθηκε πίσω κλπ κλπ.

Όσο για τα Τρολ...
Παραχάραξη σε νόμισμα που δεν υπάρχει, δεν υφίσταται σαν αδίκημα. Ούτε σήμερα ούτε και τότε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:27:50 μμ »

Διαβάζω ότι τελικά αποσύρθηκε από την δημοπρασία αλλά και ότι υπάρχουν σοβαρές υπόννοιες ότι είναι κουκουρούκου το αποτύπωμα   Έκπληξη Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:30:38 μμ »

Το ότι αποσύρθηκε από τη δημοπρασία το έμαθα , τώρα αν μου περίσσευαν τα λεφτά αυτό το κουκουρούκου εγώ θα το έβαζα τα χέρια μου Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:32:09 μμ »

Ο καθένας με τον παρά του, καμαρώνει και την κυρά του Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:33:37 μμ »

Ο καθένας με τον παρά του, καμαρώνει και την κυρά του Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Κάτι δέν ταιριάζει!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:34:24 μμ »

Ο καθένας με τον παρά του, καμαρώνει και την κυρά του Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Κάτι δέν ταιριάζει!! Σαρκασμός
Τόκανα ελαφρύ, λόγω ώρας  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:37:38 μμ »

Από το 2004 έχω μάθει ένα πράγμα στη ζωή μου να κοιτάζω μόνος μου κάποια πράγματα για να προσέχω αυτά που κάποιοι αποδοκιμάζουν.
Η αποδοκιμασία πολλές φορές από κάποιους έχει έναν απώτερο άλλο σκοπό.
Το έχω δει πάρα μα πάρα πολλές φορές αυτό.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:49:45 μμ »

Τα χρόνια της αθωότητας τελείωσαν για σένα Γιώργη το 2004; Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 08:26:04 πμ »

Παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές μελών και συλλεκτών του site


Aναδημοσίευση από το greekcoinsforum:

Κάποια γεγονότα σχετικά με το θέμα, που τα γνωρίζουν αρκετοί αλλά δεν μιλούν.

Πριν αρκετά χρόνια είχα δει ένα γύψινο πρόπλασμα για το κομμάτι αυτό του 1913.
Επρόκειτο για την χάραξη σε γύψο του εμπροσθότυπου και του οπισθότυπου σε διάμετρο –αν θυμάμαι καλά- περίπου 10 εκατ. το καθένα. Μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν γνήσιο, αλλά όχι σε καλή κατάσταση και μάλλον ατελές.
Αυτό είναι γνωστό και σε αρκετά άλλα άτομα που το έχουν δεί.

Από αυτό το ατελές γύψινο πρόπλασμα κατασκευάστηκε πριν 10 περίπου χρόνια, η μήτρα του εμπροσθότυπου με την προσθήκη και όλων των προβλημάτων της διαδικασίας μεταφοράς από τον γύψο σε ατσάλι.
Με αυτή την μήτρα χτυπήθηκε το μολύβδινο κομμάτι που βγήκε στις δύο δημοπρασίες.

Αργότερα με τον ίδιο τρόπο κατασκευάστηκε και η μήτρα του οπισθότυπου.
Οι δύο αυτές μήτρες χρησιμοποιήθηκαν για το χτύπημα των 2 χαλκονικέλινων κομματιών (εμπροσθ + οπισθότυπος) που -καλά έκανε και τα- παρουσίασε στο φόρουμ ο Γιώργος (gkounto).

Προσωπικά θα τα έλεγα πρόσφατα κατασκευάσματα

Ορφεας
Υ.Γ. Ευχομαι και παρακαλώ τον κάτοχο του προπλάσματος να μην παρουσιαστούν μελλοντικά και νέες εκδοχές (χαλκός, ασήμι, χρυσός, διπλής όψεως κλπ). Ας σταματήσει εδώ αυτή την ιστορία.


http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=4777.msg49097#msg49097


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 09:49:47 πμ »

Να πω και εγω την δικη μου εκδοχη;;
ΤΟ δημοσιευμα λέει  : πριν αρκετά Χρόνια.
Πόσα ηταν αυτά τα Χρόνια;
Διοτι δεν ειναι πρόσφατα αυτο το γεγονός διοτι θα το ξεραμε κάποιοι νεότεροι.



Και συνεχιζω: Η ιστορια μας εχει δείξει οτι οι μουφες οι οποίες δημιουργούνται απο κάποιου  με σκοπο την εξαπατηση παντα προσπαθουν να το πουλησουν και εαν δεν τα καταφέρουν και ανακαλύπτουν  σταματούν και εξαφανιζωνται. Βλέπετε Ιστορία πχ χρυσου τριανταδραχμου.
Επισεις η Ιστορία μας εχει δείξει οτι άγνωστα  κομμάτια τα οποία προκαλουν τριγμο στίς γνώσεις καποιων να βγαίνουν κατευθείαν πλαστα.  Δειτε παλι ιστορία  ασημένιο τριανταδραχμο το οποιο κάποιος πίστευε οτι ηταν προυφ το πηγε στην λεσχη και το εβγαλαν πλαστο.  Τελικα πηρε βαθμο προυφ λαικ.
Ο Άνθρωπος αυτός τελειώνει το θέμα του λέγοντας προσωπικη αποψη.
ΚΑι καλά κανει.
Όπως και η δικη μου προσωπική αποψη ειναι πως εαν τυχαιναν στον δρομο μου σε μία καλή τιμη αυτα τα δυο θα τα έπαιρνα.
Προσωπικη αποψη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 12:25:45 μμ »

Άλλο προσωπική άποψη, άλλο εκδοχή και άλλο τεκμηρίωση, και αυτό:

" Πριν αρκετά χρόνια είχα δει ένα γύψινο πρόπλασμα για το κομμάτι αυτό του 1913.
Επρόκειτο για την χάραξη σε γύψο του εμπροσθότυπου και του οπισθότυπου σε διάμετρο –αν θυμάμαι καλά- περίπου 10 εκατ. το καθένα. Μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν γνήσιο, αλλά όχι σε καλή κατάσταση και μάλλον ατελές.
Αυτό είναι γνωστό και σε αρκετά άλλα άτομα που το έχουν δεί.

Από αυτό το ατελές γύψινο πρόπλασμα κατασκευάστηκε πριν 10 περίπου χρόνια, η μήτρα του εμπροσθότυπου με την προσθήκη και όλων των προβλημάτων της διαδικασίας μεταφοράς από τον γύψο σε ατσάλι.
Με αυτή την μήτρα χτυπήθηκε το μολύβδινο κομμάτι που βγήκε στις δύο δημοπρασίες.

Αργότερα με τον ίδιο τρόπο κατασκευάστηκε και η μήτρα του οπισθότυπου.
Οι δύο αυτές μήτρες χρησιμοποιήθηκαν για το χτύπημα των 2 χαλκονικέλινων κομματιών (εμπροσθ + οπισθότυπος) που -καλά έκανε και τα- παρουσίασε στο φόρουμ ο Γιώργος (gkounto)" είναι τεκμηρίωση.

Και σε εμένα αν τύχαιναν στον δρόμο μου σε μια λογική τιμή, 5 - 10 ευρώ θα τα έπαιρνα για να παίζουν τα εγγόνια μου, όταν κι αν αποκτήσω αλλά αυτό ουδόλως ενδιαφέρει την συλλεκτική κοινότητα, ούτε προσθέτει κάτι  Κλείσιμο ματιού

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2016, 12:35:34 μμ από orop » Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences