Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:49:45 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διάφοροι αριθμοί ευρώ  (Αναγνώστηκε 8238 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 08:07:32 μμ »

Και εγώ σας ευχαριστώ θερμά γιά το κοπλιμέντο αγαπητέ, αφού θεωρείτε πως έχω καταρρίψει το όριο της τρέλας!

Όχι, δεν το είπα αυτό, αφού (κατ' αρχήν) δεν ήξερα ότι το έχεις!

Σαφώς αγαπητέ και δεν το γνωρίζατε αν τον έχω ή όχι. Ήταν όμως πολύ πιθανόν να τον κατέχω αφού σας παρέθεσα στοιχεία του, με την επισήμανση πως δεν είναι διαθέσιμος στο διαδίκτυο.

Εν πάση περιπτώση, δεν νιώθω διόλου προσβεβλημένος. Τουναντίον -εκλαμβάνοντας το σχόλιό σας ως αόριστο και γενικό και όχι στοχευμένο στο πρόσωπό μου- σας ευχαρίστησα ειλικρινώς, μιάς και έχω διαφορετική άποψη από εσάς γιά την "τρέλα" και τα όποια (αν υπάρχουν) "όρια" της.

Και καθώς φαίνεται διαφορετική αίσθηση του χιούμορ, "sens de l'humour" γαλλιστί (γιά να "ξεσκονίζω" και τα γαλλικά μου που ενίοτε χρειάζονται).

Στη διάθεσή σας γιά οποιαδήποτε άλλη απορία ήθελε προκύψει.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:51:28 μμ »

gemuncey23,

Σωστό σε βρίσκω.

Και ως τοιούτον, επεκτείνω τις εξηγήσες μου προς εσέ, γιατί τις αξίζεις:

Λέγοντας "Η τρέλλα έχει και όρια", αναφερόμουν στη δικιά ΜΟΥ τρέλλα.
Δηλαδή, θα είναι μια τρέλλα να δώκω €20-30 (τόσο περίπου κάνει) για να πάρω ένα βιβλίο τόσο εξειδικευμένο.
Ήδη πρόσφατα έδωσα €25 και πήρα άλλο βιβλίο
(δες εδώ: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=31538.msg392793#msg392793)
και από τις 475 σελίδες του έχω φτάσει στην 130.

Γι' αυτό είπα (σκέφτηκα φωναχτά μάλλον) να ΜΗΝ πάρω κι αυτό, θα ήταν (για μένα) τρέλλα.

Η άλλη απορία (αφού με προσκαλείς), είναι η εξής:

Τα χαρτονομίσματα ευρώ (ως τρεχόντως κυκλοφορούντα) έχουν την αξία που γράφουν πάνω τους.
Εδώ μέσα έμαθα ότι κάποια απ' αυτά, για λόγους που δεν έχω κατανοήσει (αλλά υποπτεύομαι) "αξίζουν" κάτι παραπάνω (για μερικούς ανθρώπους).
Παράδειγμα τελευταίο είναι αυτή η αγγελία
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=31453.msg390627#msg390627
όπου ο άνθρωπος για χαρτονομίσματα που γράφουν πάνω τους συνολικά 420 ευρώ, ζητάει να τα "πουλήσει" αντί €680, κατέληξε στα 610, δεν ξέρω τι έγινε τελικά. +45% είναι αυτό.

Η ερώτηση είναι η εξής, και την κάνω σε σένα επειδή φαίνεται ότι ασχολείσαι, το ψάχνεις, σκαλίζεις, μαθαίνεις:

Ποια είναι η ανώτατη τιμή ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ χαρτονομίσματος (από ebay, άλλες πηγές κλπ) που έχεις δει να "πιάνει" τρεχόντως κυκλοφορούν χαρτονόμισμα λόγω κάποιου ιδιαίτερου χαρακτηριστικού του (αριθμού, σειράς, δεν ξέρω τι άλλο ιδιαίτερο) είχε?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 05:28:06 πμ »

gemuncey23,

Σωστό σε βρίσκω.

Και ως τοιούτον, επεκτείνω τις εξηγήσες μου προς εσέ, γιατί τις αξίζεις:

Λέγοντας "Η τρέλλα έχει και όρια", αναφερόμουν στη δικιά ΜΟΥ τρέλλα.
Δηλαδή, θα είναι μια τρέλλα να δώκω €20-30 (τόσο περίπου κάνει) για να πάρω ένα βιβλίο τόσο εξειδικευμένο.
Ήδη πρόσφατα έδωσα €25 και πήρα άλλο βιβλίο
(δες εδώ: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=31538.msg392793#msg392793)
και από τις 475 σελίδες του έχω φτάσει στην 130.

Γι' αυτό είπα (σκέφτηκα φωναχτά μάλλον) να ΜΗΝ πάρω κι αυτό, θα ήταν (για μένα) τρέλλα.

Η άλλη απορία (αφού με προσκαλείς), είναι η εξής:

Τα χαρτονομίσματα ευρώ (ως τρεχόντως κυκλοφορούντα) έχουν την αξία που γράφουν πάνω τους.
Εδώ μέσα έμαθα ότι κάποια απ' αυτά, για λόγους που δεν έχω κατανοήσει (αλλά υποπτεύομαι) "αξίζουν" κάτι παραπάνω (για μερικούς ανθρώπους).
Παράδειγμα τελευταίο είναι αυτή η αγγελία
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=31453.msg390627#msg390627
όπου ο άνθρωπος για χαρτονομίσματα που γράφουν πάνω τους συνολικά 420 ευρώ, ζητάει να τα "πουλήσει" αντί €680, κατέληξε στα 610, δεν ξέρω τι έγινε τελικά. +45% είναι αυτό.

Η ερώτηση είναι η εξής, και την κάνω σε σένα επειδή φαίνεται ότι ασχολείσαι, το ψάχνεις, σκαλίζεις, μαθαίνεις:

Ποια είναι η ανώτατη τιμή ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ χαρτονομίσματος (από ebay, άλλες πηγές κλπ) που έχεις δει να "πιάνει" τρεχόντως κυκλοφορούν χαρτονόμισμα λόγω κάποιου ιδιαίτερου χαρακτηριστικού του (αριθμού, σειράς, δεν ξέρω τι άλλο ιδιαίτερο) είχε?




Αγαπητέ Douglas Whittacker,

Σε παραπέμπω στα ακόλουθα link:

http://www.delcampe.net/page/item/id,104831080,var,50-EURO-Y-GREECE--Firma-Duisenberg--GO13H1--Nice-Circulated-VERY-RARE,language,E.html

http://www.delcampe.net/page/item/id,292736558,var,10-EURO-BILLET-GRECEGRECIA-Y-N005-DUISENBERG-AUNC,language,E.html

http://www.delcampe.net/page/item/id,281213994,var,RRR--10E-DUISENBERG-YN006-RRR--NEUF-UNC,language,E.html

http://www.delcampe.net/page/item/id,149584343,var,RARE-10-EURO-GREECE-N019A1-RARE-XF-condition,language,E.html

Έχω την εντύπωση πως τα παραπάνω παραδείγματα, θα σε κάνουν να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου γιά τα  όρια της.. συλλεκτικής τρέλας!

Και γιά να ευθυμήσουμε λιγάκι αγαπητέ, έχω και εγώ μιά απορία/ερώτημα να σου απευθύνω:
Έχεις υπόψη σου την διττή σημασία της λέξης "τοιούτος" (που μου..προσάπτεις εκ προοιμίου) ?
Σε καλώ σε μονομαχία και διαλέγω όπλο. Λεξικό! Τοιουτοτρόπως θα επιλύσομεν το θέμα τούτο..
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:39:15 πμ »

Αγαπητέ Douglas Whittacker,

Σε παραπέμπω στα ακόλουθα link:

http://www.delcampe.net/page/item/id,104831080,var,50-EURO-Y-GREECE--Firma-Duisenberg--GO13H1--Nice-Circulated-VERY-RARE,language,E.html
http://www.delcampe.net/page/item/id,292736558,var,10-EURO-BILLET-GRECEGRECIA-Y-N005-DUISENBERG-AUNC,language,E.html
http://www.delcampe.net/page/item/id,281213994,var,RRR--10E-DUISENBERG-YN006-RRR--NEUF-UNC,language,E.html
http://www.delcampe.net/page/item/id,149584343,var,RARE-10-EURO-GREECE-N019A1-RARE-XF-condition,language,E.html

Έχω την εντύπωση πως τα παραπάνω παραδείγματα, θα σε κάνουν να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου γιά τα  όρια της.. συλλεκτικής τρέλας!

Και γιά να ευθυμήσουμε λιγάκι αγαπητέ, έχω και εγώ μιά απορία/ερώτημα να σου απευθύνω:
Έχεις υπόψη σου την διττή σημασία της λέξης "τοιούτος" (που μου..προσάπτεις εκ προοιμίου) ?
Σε καλώ σε μονομαχία και διαλέγω όπλο. Λεξικό! Τοιουτοτρόπως θα επιλύσομεν το θέμα τούτο..


Αγαπητέ gemuncey23,
Τα 4 λινκ που παρέθεσες επιβεβαιώνουν αυτά που λες, και τις υποψίες μου: Ότι πραγματικά, δεν υπάρχει όριο στην τρέλλα. Δεν είχα ποτέ άλλη άποψη, μάλλον με παρεξήγησες.

Δεν με διαφωτίζουν όμως καθόλου στο εξής κρίσιμο:
Τι είναι αυτό που κάνει αυτά τα συγκεκριμένα λεφτά να πουλιώνται (γιατί πουλήθηκαν απ' ότι κατάλαβα, παρ' ότι δεν ξέρω Ιταλικά) 30-50-80 φορές πάνω?
Δηλαδή (με άλλα λόγια), τι θα έπρεπε να κοιτάξω εγώ (ο άσχετος) στα πενηντάρικα που έχω (γιατί έχω μερικά - δεκάρικα όχι) ΜΠΑΣ ΚΑΙ μέσα σ' αυτά είναι κάποιο που θα το πούλαγα... 1500 ευρώ σε μια τέτοια δημοπρασία?

Όσο για το τελευταίο:
Ναι, την ξέρω την διττή έννοια. Είναι μάλιστα η λέξη που αποκλειστικά χρησιμοποιούσε η (μακαρίτισσα) μάνα μου όταν ήθελε να εκστομίσει αυτή την έννοια. (Αν και τις ήξερε όλες).
Σε διαβεβαιώνω (που μάλλον το ξέρεις - αλλά να ευθυμούμε, σωστός) ότι ΔΕΝ το είπα με αυτή την έννοια. Αλλά απάντησε μου, ποια ΑΛΛΗ λέξη θα μπορούσα να βάλω εκεί (εκτός από το "τοιούτον" - με την έννοια του "σωστού") για να γίνω σαφής? Υπάρχει στην Ελληνική γλώσσα? Πάρε και τις ερμηνείες 2 λεξικών: Μπαμπινιώτης και Ακαδημίας. Μέχρι και στα λεξικά έχει περάσει η έννοια!

Για τη μονομαχία:
Είτε διαλέξεις πρώτος, είτε δεύτερος, είτε τρίτος (!), μάλλον θα χάσεις... Υπάρχουν ΠΟΛΛΕΣ τρέλλες. Και δεν μπορούμε να τις λέμε (πάντα) όλες, ακόμα κι εδώ. Αλλά άκου τη συμβουλή μου: Ας μη την κάνουμε καλύτερα, γιατί θα χάσεις!

Εξαιρετικά φιλικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2016, 04:17:08 μμ από chris_1972 » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 01:45:39 πμ »


Φίλε Douglas Whittacker,

Αυτό που κάνει τα συγκεκριμένα ευρω-χαρτονομίσματα να πωλούνται 30-50-80 φορές πάνω από την ονομαστική τους αξία, είναι προφανώς το σπάνιον -έως και "εξαιρετικά σπάνιον"- της ανεύρεσής τους.

Πρόκειται γιά χαρτονομίσματα με συγκεκριμένους "κωδικούς εκτύπωσης", τους οποίους φέρουν άπαντα επί της εμπρόσθιας όψης τους και σε διαφορετικό σημείο ανά αξία.

Κάθε κωδικός εκτύπωσης -που επίσης αποκαλείται και "printer code" ή και "short code"- προσδιορίζει κωδικοποιημένες πληροφορίες σχετικές με την εκτύπωση του χαρτονομίσματος που τον φέρει.

Περαιτέρω αναλυόμενο το "printer code" (που πάντα αποτελείται από έναν συνδυασμό 2 γραμμάτων και 4 αριθμών του τύπου ΓΑΑΑΓΑ), δίνει τις εξής 3 πληροφορίες:

1. Εκτυπωτικό ίδρυμα που παρήγαγε το χαρτονόμισμα (Γ)
2. Αριθμός εκτυπωτικής πλάκας που τύπωσε τα φύλλα από τα οποία προήλθε το χαρτονόμισμα (ΑΑΑ)
3. Την ακριβή του θέση/συντεταγμένες επί του εκτυπωθέντος φύλλου (ΓΑ όπου Γ ίσον σειρά και Α ίσον στήλη)

Παραθέτω ώς παράδειγμα το εξαιρετικά σπάνιο (RRR) ελληνικό 10ευρω που προέρχεται από την εκτυπωτική πλάκα με αύξοντα αριθμό 019 :

http://www.delcampe.net/item.php?id=149584343&var=RARE-10-EURO-GREECE-N019A1-RARE-XF-condition&language=E&sessionToken=sslLogin_5170ab4a74193838f72ef2be17e44a69

To συγκεκριμένο λοιπόν 10ευρω φέρει κωδικό εκτύπωσης τον Ν019Α1 που αναλύεται ώς εξής:

 Ν   : Εκτυπώθηκε στο Χολαργό/ΙΕΤΑ (Ίδρυμα Εκτυπώσεων Τραπεζογραμματίων και Αξιών)
019 : Δέκατη ένατη πλάκα εκτύπωσης
 Α1 : Α σειρά (θέση οριζοντίως) - Πρώτη στήλη (θέση καθέτως). Άρα το πρώτο πάνω/αριστερά στο φύλλο *.
* Γιά την ιστορία, τα φύλλα που τύπωνε -το 2007- η 019 αποτελούνταν από 35 χαρτονομίσματα (7 σειρές επί 5 στήλες).

Ο Χολαργός την 12ετία από το 2001 (όταν και άρχισε να τυπώνει τα ελληνικά 10ευρα) μέχρι το 2013/14 ας πούμε (όπου και αντικαταστάθηκε το πρώτο format από την νέα σειρά "europa") είχε χρησιμοποιήσει γιά την παραγωγή τους, 36 εκτυπωτικές πλάκες εν συνόλω. Έχουμε έτσι 36 τρόπον τινά εκδόσεις.

Αρχισε λοιπόν την εκτύπωση με την 001 και έφτασε στην 037, ολοκληρώνοντας το πρώτο format. Η 035 γιά κάποιο λόγο δεν χρησιμοποιήθηκε..
Λόγω φθοράς ή άλλων τεχνικών προβλημάτων, αντικαθιστούσε συν τω χρόνω η νεοπαραχθείσα την φθαρμένη/ελαττωματική.

Και εδώ ακριβώς έχουμε τον βασικό λόγο που κάποια printer-code είναι από δυσεύρετα έως και εξαιρετικά σπάνια:
Η κάθε πλάκα εκτύπωσε διαφορετικό αριθμό χαρτονομισμάτων συγκριτικά με τις υπόλοιπες. Κάποιες παρήγαγαν πολύ μεγάλα tirage, άλλες μικρότερα και κάποιες άλλες ελάχιστα.


Άλλοι λόγοι που συνέργησαν στη δημιουργία σπανιοτήτων είναι και οι ακόλουθοι:

α) H τεράστια διασπορά τους (διασκορπισμένα όλη την Ε.U.)
β) H αρχική άγνοια των συλλεκτών επί των διακριτικών στοιχείων/λεπτομερειών του ευρωχαρτονομίσματος.
γ) H πολιτική των κεντρικών τραπεζών να αποσύρουν με ταχείς ρυθμούς τα παλιά/φθαρμένα τραπεζογραμμάτια       
    αντικαθιστώντας τα με νέα.

Αυτά γιά την ώρα φίλε,
Εύχομαι να διεφωτίσθεις ικανοποιητικά!


Υ.Γ.
Το έτερο ερώτημα που μου έθεσες -που άπτεται της..λεξικοεννοιολογικής ''μονομαχίας" μας- θα στο απαντήσω εν ευθέτω χρόνω και σε προσωπικό μήνυμα, επειδή θεωρώ πως το παράπλευρο αυτό θέμα μας, είναι αδιάφορο και μάλλον κουραστικό στους υπόλοιπους φίλους που παρακολουθούν και συμμετέχουν στο κεντρικό ζήτημα.










Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 02:36:00 πμ »

Αγαπητέ gemuncey23,

Είσαι πολύ κατατοπιστικός. Κατάλαβα όλα όσα έγραψες.
Και είναι σαφή και λογικά.

Στα πενηντάρικα, ποιοί είναι οι "σπάνιοι" κωδικοί εκτύπωσης?

Ξέρεις κανέναν?
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 03:55:00 πμ »

Και τα 3 ελληνικά πενηντάρικα (εκτυπώσεις έτους 2001) παρουσιάζουν συλλεκτικό ενδιαφέρον.
Εχουν κωδικούς εκτύπωσης Ν001, G013  και G014.

Τα  Ν001 και G014 παρουσιάζουν μέτρια δυσκολία ανεύρεσης (scarce) σε χαμηλές καταστάσεις διατήρησης, που εντείνεται αρκετά σε πολύ υψηλές καταστάσεις (AU, UNC)

To G013 είναι το μακράν σπανιότερο. Παρουσιάζει σημαντική δυσκολία ακόμα και σε χαμηλά grade.
Από XF και πάνω παρουσιάζει σπανιότητα. Δύο έγκυροι κατάλογοι το δίνουν RR σε AU και RRR σε ακυκλοφόρητο. Επί συνόλου 60 ελληνικών ευρωχαρτονομισμάτων είναι σαφώς μέσα στην πεντάδα των πιό δυσεύρετων μεταξύ τους.




Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 07:27:55 πμ »

τελεια ανάλυση του gemuncey23 ,
Να προσθέσω μονο οτι μερικοι Ελληνικοι κωδικοι δεν κυκλοφόρησαν καθολου στην Ελλαδα πχ, ειδικα για το Ν019 κυκλοφόρησε κυριως ΙΤΑΛΙΑ (2009-2010) που καθιστά την ανευρευση τους ακομη πιο δύσκολη.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 04:03:39 πμ »

Πάω σε αυτό το ποστ
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23039.msg294842#msg294842
όπου διαβάζω ότι τα "Χ" (μαύρος αριθμός) χαρτονομίσματα είναι Γερμανίας.

Βλέπω επίσης ότι οι αντίστοιχοι κωδικοί εκτύπωσης μπορεί να είναι P ή R (p ή r - τα γράφω εδώ και πεζά για να μην υπάρχει σύγχιση του κεφαλαίου p με το κεφαλαίο ρ).

Ψάχνω στο πορτοφόλι, βρίσκω τρία πενηντάρικα "Χ" και κοιτάω τους κωδικούς εκτύπωσης.

Το αποτέλεσμα το βλέπετε στη φωτογραφία (έχει γίνει σύμπτυξη, αλλά είναι σωστή). Τα γερμανικά πενηντάρια έχουν τυπωθεί και στο τυπογραφείο P (Giesecke & Devrient), και στο R (Bundesdruckerei), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ G, που είναι στην Ολλανδία, το Joh. Enschede Security Printing (http://www.joh-enschede.nl/#homegallery).

Συμπέρασμα:
Άκρη δε βγάζω.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 08:38:15 πμ »

Και ουτε θα βγαλεις Σαρκασμός ειναι για γερα νευρα τα ευρωχαρτονομισματα!
Που να δεις και στη νεα σειρα τι γινεται ("europa").Ενω στα ευρωνομισματα τα πραγματα ειναι  πιο "τακτοποιημενα " και ξεκαθαρα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:27:32 πμ »

Και ουτε θα βγαλεις Σαρκασμός

Τι κακός που είσαι!   Θυμός
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 12:04:54 μμ »

Για να σε βγαλω ομως απο τον κοπο γιατι για υπεραξιες ψαχνεσαι απ οτι καταλαβαινω,δεν προκειται να βρεις στην τσεπη σου η στα ρεστα σου ενα 10ε που να κανει 300 ή 500 ευρω ουτε κατι αλλο,τουλαχιστον επι του παροντος.Αφενος γιατι απο τα λιγα που εχω καταλαβει παιζει μεγαλο ρολο η κατασταση δλδ. μηδεν τσακισεις κτλ δηλαδη ουτε απο ΑΤΜ ουσιαστικα ,σε xf χανουν αξια και αφετερου ειναι πολυ δυσκολα να τα συναντησεις ειτε γιατι ειναι δυσκολα ειτε επειδη εχουν αποσυρθει φθαρει κτλ.Το πολυ να βρεις στο ρελαντι κανα 20ε πχ που να μπορει να φυγει για 25ε μεσω εβαυ κτλ.Οποτε μην ψαχνεις τσαμπα Σαρκασμός Βεβαια ο gemuncey και ο margiriou ειναι master επι του θεματος και θα σε κατατοπισουν καλυτερα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 06:00:10 μμ »

Πάω σε αυτό το ποστ
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23039.msg294842#msg294842
όπου διαβάζω ότι τα "Χ" (μαύρος αριθμός) χαρτονομίσματα είναι Γερμανίας.

Βλέπω επίσης ότι οι αντίστοιχοι κωδικοί εκτύπωσης μπορεί να είναι P ή R (p ή r - τα γράφω εδώ και πεζά για να μην υπάρχει σύγχιση του κεφαλαίου p με το κεφαλαίο ρ).

Ψάχνω στο πορτοφόλι, βρίσκω τρία πενηντάρικα "Χ" και κοιτάω τους κωδικούς εκτύπωσης.

Το αποτέλεσμα το βλέπετε στη φωτογραφία (έχει γίνει σύμπτυξη, αλλά είναι σωστή). Τα γερμανικά πενηντάρια έχουν τυπωθεί και στο τυπογραφείο P (Giesecke & Devrient), και στο R (Bundesdruckerei), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ G, που είναι στην Ολλανδία, το Joh. Enschede Security Printing (http://www.joh-enschede.nl/#homegallery).

Συμπέρασμα:
Άκρη δε βγάζω.


Πολλές φορές κάποια χώρα τυπώνει σε άλλη. Παλιά με τις πρώτες δύο υπογραφές γινόταν ακατάπαυστα.
Επίσης υπάρχουν χώρες που τυπώνουν τα χαρτονομίσματά τους, σε άλλες. Δεν έχουν δικό τους τυπογραφείο.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 08:07:34 πμ »

Για να σε βγαλω ομως απο τον κοπο γιατι για υπεραξιες ψαχνεσαι απ οτι καταλαβαινω,δεν προκειται να βρεις στην τσεπη σου η στα ρεστα σου ενα 10ε που να κανει 300 ή 500 ευρω ουτε κατι αλλο,τουλαχιστον επι του παροντος.Αφενος γιατι απο τα λιγα που εχω καταλαβει παιζει μεγαλο ρολο η κατασταση δλδ. μηδεν τσακισεις κτλ δηλαδη ουτε απο ΑΤΜ ουσιαστικα ,σε xf χανουν αξια και αφετερου ειναι πολυ δυσκολα να τα συναντησεις ειτε γιατι ειναι δυσκολα ειτε επειδη εχουν αποσυρθει φθαρει κτλ.Το πολυ να βρεις στο ρελαντι κανα 20ε πχ που να μπορει να φυγει για 25ε μεσω εβαυ κτλ.Οποτε μην ψαχνεις τσαμπα Σαρκασμός Βεβαια ο gemuncey και ο margiriou ειναι master επι του θεματος και θα σε κατατοπισουν καλυτερα. Κλείσιμο ματιού

apb, καταλαβαίνω τι λες, και συμφωνώ. Και ναι, για υπεραξίες ψάχνομαι.

Οι πιθανότητες να βρεις κάποιο σπάνιο χαρτονόμισμα είναι αντιστρόφως ανάλογες της σπανιότητας του - γι' αυτό και λέγεται "σπάνιο" άλλωστε.
Όμως, το αν θα βρεις (και πόσα) εξαρτάται από δύο πράματα.
Το ένα είναι η πιθανότητα (το αντίστροφο της σπανιότητας). Δηλαδή έστω ότι τον ΧΨΖ τύπο η πιθανότητα να τον συναντήσεις είναι 0,01‰.
Αυτό σημαίνει ότι σε κάθε εκατό χιλιάδες χαρτονομίσματα θα συναντήσεις ένα.

Το άλλο είναι ο αριθμός του δείγματος που εξετάζεις. Αν δηλαδή εξετάσεις πράγματι 100.000 χαρτονομίσματα, θα το βρεις αυτό το ένα. Κι αν εξετάσεις 300.000 θα βρεις τρία, 800.000 οκτώ, κλπ.

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ πόσα χαρτονομίσματα έχω τη δυνατότητα να εξετάσω (εγώ, ο συγκεκριμένος άνθρωπος).
Γιατί αν (με τα ανωτέρω -τυχαία- μεγέθη πιθανοτήτων) έχω τη δυνατότητα (λόγω επαγγέλματος, θέσης, κλπ) να εξετάζω 10.000 χαρτονομίσματα την ημέρα, τότε σε 10 μέρες το βρήκα αυτό το ένα.
Κι αν έχω ένα μηχανάκι που "σκανάρει" 100.000 χαρτονομίσματα στο οκτάωρο, τότε θα βρίσκω ένα την ημέρα.

Στην τσέπη μου ή στα ρέστα μου βεβαίως οι πιθανότητες να βρω ένα είναι...  καλύτερα να πάω να παίξω τζόκερ.

Κάθε άποψη όμως είναι δεκτή, και καλό να ακούγεται.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 12:11:05 μμ »

Αν περνουσαν απ τα χερια σου 10.000 χαρτονομισματα την ημερα και 100.000 τη βδομαδα δεν νομιζω να ασχολουσουν εσυ ή κανενας αλλος με υπεραξιες κωδικων Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences