Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:05:56 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σωνεται;;;  (Αναγνώστηκε 10144 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:14:30 μμ »

Θα ηθελα την γνωμη σας αν σωνεται αυτο εδω το νομισμα;;ειναι 60 ΤΟΡΝΕΣ ποικιλια αντι ΙΩ σε ΙΟ αλλα εχει εκει που εχω βαλει τον μαρκαδορο και στο υπολοιπο πεδιο καποιες κοκκινιλες σαν να εχουν κανει στρωση ,αν καθαριστει λετε να παθει ζημια;;εχει πολυ ωραιες λεπτομερειες για τετοια ποικιλια,ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:15:17 μμ »

.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:16:15 μμ »

.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 02:17:20 μμ »

.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:20:08 μμ »

Παιδια ενας ενας μην τσακωνεσται ποιος θα πρωτογραψει,μου κανατε το ποστ να μην πω Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:46:02 μμ »

Ολο παραπονα εισαι. Σαρκασμός
Η συντηρηση που χρειαζεται το νομισμα σου υπερβαινει τις γνωσεις και τις πρακτικες του μεσου συλλεκτη.
Τα τμηματα συντηρησης των εταιρειων κανουν μεν παπαδες, αλλα εχουν δυο μειονεκτηματα.
1. κοστιζουν.
2. περιοριζονται απο την "συλλεκτικη οπτικη και δεοντολογια" στην δουλεια τους, θα κανουν δηλαδη παρεμβασεις για να σταματησει η ζημια, αλλα δεν προκειται να ξυσουν με το νυστερακι και τον φακο τσουκου-τσουκου τις σκουριες, οπως θα εκανε καποιος απο τους ερασιτεχνες συντηρητες που υπαρχουν στους συλλεκτικους κυκλους.

 Για το πρωτο,υπαρχει μια ελαχιστη αμοιβη που εισπρατουν, αλλα εαν ειναι δυσκολη περιπτωση αυτη ανεβαινει, παντα σε σχεση με την αξια του νομισματος και τον κοπο που χρειαζεται.
 Λογω ομως του δευτερου περιορισμου, το αποτελεσμα δεν ειναι παντα οπτικα ικανοποιητικο σε βαριες περιπτωσεις.
 Αντιθετα οι ερασιτεχνες συντηρητες συνηθως πετυχαινουν καλο οπτικο αποτελεσμα, αλλα οι πρακτικες τους ειναι αμφισβητουμενες.
 Κρινε και πραξε, αναλογα με το ποσο το αγαπας το νομισμα σε σχεση με το πορτοφολι σου.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 02:26:37 μμ »

Μαρκο εγω δεν βλεπω επιστρωση με προβληματικες κοκκινιλες, αλλα με κιτρινοπρασινιλες αλλα και μαυριλες. Σαρκασμός
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει να σταλει σε επαγγελματια, και οτι γενικοτερα το τελικο αποτελεσμα δεν θα αναδειξει ιδιαιτερα το νομισμα μετα απο τον καθαρισμο λογω γενικοτερης εικονας.
Οι δε συγκεκριμενες επικαλυψεις δεν νομιζω οτι προκειται να επιδεινωθουν .
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 02:35:18 μμ »

Νασται καλα και οι δυο,Δημητρη το οικονομικο για το συγκεκριμενο δεν το λογαριαζω αλλωστε τοσα και τοσα δινω σε μακακιες  Σαρκασμός
Σωτηρη σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη στα λεγομενα σου αλλα με προβληματιζει αυτη η επιστρωση οπως την αναφερεις πρασινομαυροκοκκινη Σαρκασμός και πιστευω οτι θα ηθελα ενα ακουμπηγματακι αλλα απο ειδικο και οχι εμενα φιλε
Σας ευχαριστω και τους δυο σας τα μαλα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 04:14:53 μμ »

Μαρκο,ο σωτηρης δεν μιλαει για πρασινομαυροκοκκινιλες αλλα για κιτρινοπρασινομαυριλες... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 05:45:19 μμ »

Μαρκο υπαρχει εξειδικευμενο τμημα στις εταιρειες πιστοποιησης νομισματων για τετοια θεματα. Πιστευω οτι μπορει να επανελθει στην αρχικη του κατασταση αλλα οικονομικα αξιζει τον κοπο?
Καταγράφηκε
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 06:07:06 μμ »

εγω φιλε Μαρκο σε ενα παρομοιο διλημμα,
αποφασησα να παιξω μονος μου Άνεση Άνεση

κατι εκανα νομιζω
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 08:05:48 μμ »

Ουάου !!! καταπληκτικό τολμώ να πω! που είσαι ορί αλεπού; σου έχω δουλίτσα! εμφανίσου για να μην έχεις μπελάδες!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 08:30:23 μμ »

Μαρκο υπαρχει εξειδικευμενο τμημα στις εταιρειες πιστοποιησης νομισματων για τετοια θεματα. Πιστευω οτι μπορει να επανελθει στην αρχικη του κατασταση αλλα οικονομικα αξιζει τον κοπο?
Για το συγκεκριμενο αξιζει τον κοπο μια και μιλαμε για μια ποικιλια που δεν πολυκυκλοφορει ,εγω βασικα δεν εχω δει αλλη ΤΟΡΝΕΣ και ΙΟ μαζι και δεν μιλαω για οικονομικους λογους αλλα ποιο πολυ γιαυτο καθεαυτο το νομισμα και το σταματημα των ζημιων που δουλευουν υπουλα ,για εμενα αυτο εδω και τρια τεσσερα αλλα ειναι ο λογος που ειμαι στα Ενετικα αρα και συναισθηματικα δεν μπορω να το βλεπω ετσι Κλείσιμο ματιού
Φιλε Κωστα εσυ εκανες πολυ καλη δουλεια,μπραβο,εγω δεν το εχω ειμαι ατζαμης Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 08:39:32 μμ »

Μια βατονετα χρειάζεται και μερικές και απο κείνα τα μικρα ξυλάκια πού βάζεις στο στομα άμα σου καρφώσει το αντικριστο. Θυμάσαι πως τα λένε;
Λιγο φάρμακο στην βατονετα Και τσουκου τσουκου με το ξυλακι και βγάζεις το πράσινο.
Μετα θα σού πω για τα κιτρινοκοκκινα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:37:08 μμ »

μαρκο το νομισμα δεν εχει τιποτα και δεν τιθεται θεμα σωτηριας! θα μπορουσεαν να γινουν καποιες επεμβασεις αλλα δε νομιζω πως αξισει τον κοπο! βαλτου λαδι η βαζελινη να μαλακωσουν λιγο καποια χωματα που εχει αστο κανα δυ μερες και μετα βουρτσισε το με μια οδοντοβουρτσα και οτι φυγει!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences