Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 05:43:23 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτό 1831  (Αναγνώστηκε 5161 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 03:38:05 μμ »

Οποιοδήποτε νόμισμα αν το αγοράσεις απο δημοπρασία και πας να το πουλήσεις σε έμπορο Θα χάσεις λεφτά...
Η τιμή που έκλεισε είναι ψηλά για μένα αλλά αν κάνει κάποιος ποικιλίες μπορεί να περάσουν 2~3 χρόνια μέχρι να ξαναβγεί αυτή η ποικιλία σε τέτοια κατάσταση. Αν το πορτοφολιμου το άντεχε νομίζω μέχρι τα 600 θα το χτύπαγα και εγώ..
Καλοριζικο σε οποίον το πήρε αν είναι μέλος και ελπίζω η χαρά του που κάλυψε μια τρύπα στο κυβερνήτη θα υπερκαληυψει οποία αρνητικά περί τιμής γράψατε..

Πολυ σωστος!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 05:20:29 μμ »

Σίγουρα Είναι πολυ δύσκολο καμιά φορά να εκτιμήσουμε τα καποδιστριακα αλλά έχει γίνει η έκπληξη στις δημοπρασιες αρκετές φορές ώστε να πιστεύω οτι δεν είναι μόνο οι 10 η 20 που κάνουν ποικιλίες στη ελλάδα μαζί με ίσως κάποιους εμπόρους που διαμορφωνουν τις τιμές..
Πιστεύω οτι καλώς η κακως το βιβλίο του τσεης έχει στρέψει αρκετούς συλλέκτες πρός αυτή την κατεύθυνση..
Ίσως επειδή κάποιοι το βλέπουν μακροπροθεσμα (όπως και εγώ) και πιστεύουν οτι κάποτε δεν θα νοειται συλλέκτης ελληνικων νομισματων που δεν θα ξεκινάει η συλλογή του απο τον κυβερνήτη...
Πχ σήμερα εδώ στο βόλο απο συνολο 20 ~30 συλεκτες που γνωρίζω ίσως μόνο οι 4 έχουν πάνω απο 2 έως 5 καποδιστριακα..
Παράδειγμα ως πρός τις εκπλήξεις στις δημοπρασιες. Τα παρακάτω:
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1548&lot=181

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1548&lot=182
Ναι... και όμως 500 εύρω το ενα...!!..

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences