Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:40:25 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καραμανλής - Schuman  (Αναγνώστηκε 9331 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mathilda
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 05, 2012, 04:16:12 μμ »

Γεια σας φίλοι,
Θέλω να μάθω οτιδήποτε γνωρίζετε για αυτό το νόμισμα, τιράζ, αξία, περιεκτικότητα σε ασήμι.
http://dl.dropbox.com/u/78613898/lima1%20001.jpg
http://dl.dropbox.com/u/78613898/lima%20001.jpg

Σημ. Το ράγισμα που βλέπετε είναι στο κουτάκι του και δεν είναι ελάττωμα στο νόμισμα.

Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2012, 02:25:17 πμ »

Aγαπητε φιλε /φιλη γεια σου! Σορρυ δεν ξερω αν απευθυνωμαι σε γυναικα ή αντρα ετσι; Χαμόγελο

αυτο που εχεις δεν ειναι νομισμα αλλα μεταλλιο! ειναι επισημο μεταλλιο που πουλιωταν το 1993 στην Τραπεζα ελλαδος και ειναι για την Ενωμενη Ευρωπη!
Φιλοτεχνηθηκαν στο εθνικο Νομισματοκοπειο και η πρωτοβουλια ανηκε στο ΕΚΕΠΕΚΑ (ελληνικο κεντρο επιμορφωσης ενηλικων και καταπολεμησης αναλφαβητισμου).

κοπηκε σε ασημι  περιεκτηκοτητας 90%, ειναι 18 γραμμαρια και εχει διαμετρο 34 χιλιοστα και σε ποιοτητα προυφ!

κοπηκαν 4000 τεμαχια και δινονταν μεσα σε κουτι και με πιστοποιητικο αυθεντικοτητας!

η τιμη πωλησης τους ηταν τοτε αρκετα υψηλη.... 45000 δραχμες!!!αν σκεφτεις οτι τοτε επερνα μηνιατικο 100.000 δραχμες... και οτι την ιδια περιοδο... ειχε βγει ασημενιο ελληνικο αναμνηστικο, για τα 2500 χρονια δημοκρατιας που η τραπεζα το εδινε 6.900 και εβγαλε και χρυσο στο μεγεθος περιπου της λιρας... και το εδινε 59.800.... καταλαβαινεις ποσο ακριβο ηταν τοτε και οτι με τα λεφτα αυτα... επερνες χρυσο νομισμα....

εν πασα την περιπτωση.... και παρολο που το προσπεκτους τοτε εγραφε (εχω το προσπεκτους.. οπως εχω και των αλλων νομισματων που αναφερα... γι αυτο και λεω τιμες...), οτι θα αποκτησει την πολλαπλασια αξια...  (ισως και λογο του μικρου αριθμου κοπης...), ποτε δεν πηρε την πρεπουσα αξια του! τωρα μπορεις να το βρεις με κουτι και χαρτια... απο 50 - 70 ευρω... αν και το εχω δει να πουλιεται σε ελληνικο site και στα 35 ευρω ετσι... κομπλε σε αμεση αγορα!! δυστυχως δεν προλαβα να το χτυπησω γιατι το ειδα πολυ αργα.... κριμα... 35 με κουτι χαρτια...θα ειχε και μια καλη θεση στην συλλογη μου.. (δεν το εχω..)

μονο του οπως το εχεις... το εχω δει απο 30-35 ευρω...και 40 ευρω...  σε τιμες...

κριμα που εχει σπασει η καψουλα... ευτυχως που δεν επαθε τιποτα το μεταλλιο...

Καταγράφηκε
thanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 09:01:46 πμ »

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ?
     ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 07:02:55 μμ »

το χρυσο;; ποιο χρυσο;;; δεν ειχε βγει χρυσο! τουλαχιστον οχι επισημο!
ειχαν βγει κατι ιδιωτικης κοπης... στην σειρα political leaders of the world... νομιζω του ΕΣΚ... σε χρυσο και σε ασημι
και ειχε και αλλη μια εταιρια... μεταλιο για τον θανατο του Καραμανλη... ασημενιο...


Καταγράφηκε
thanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 08:13:58 πμ »

ΣΟΡΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΧΡΥΣΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ .ΠΟΙΟ ΕΠΑΝΩ ΕΓΡΑΦΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΧΡΥΣΟ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 12:02:46 μμ »

Ο φίλτατος Νίκος εννοεί,ότι την ίδια χρονιά είχε βγεί και χρυσό νόμισμα από την ΤτΕ που το έδινε 59.800 δρχ.
Δέν αναφερόταν στο δικό σου μετάλλιο.Έναν παραλληλισμό έκανε,για να καταλάβεις την αξία αγοράς του μεταλλίου,με ένα χρυσό της εποχής. Κλείσιμο ματιού
Επίσης.....,επίσημο χρυσό από την ΤτΕ,όπως σου είπε και ο Νίκος, δέν είχε βγεί.
Φιλικά Μιχάλης
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 05:54:17 μμ »

χαχαχαχα μεχρι κι εγω μπερδευτικα! νομισμα οχι.. οπως λεει κι ο φιλος μου παραπανω.. απλα αναφερω οτι εκεινη την εποχη ειχαν βγει και τα αναμνηστικα για τα 2500 χρονια δημοκρατιας... και το χρυσο της σειρας εκανε τοτε οσο αναφερα.... οποτε το μεταλλιο του καραμανλη ηταν ακριβο...

νομισμα με τον καραμανλη δεν εχει βγει... μονο μεταλλια.. ανεπισημα... (το μονο επισημο ειναι αυτο που αναφερα παραπανω... για την εοκ.)

υπαρχει ομως παλαιωτερα αναμνηστικα νομισματα... που δεν εχουν το προσωπο του καραμανλη αλλα μονο το ονομα του...   αυτα ειναι το ασημενιο και το χρυσο για το οτι γιναμε το 10ο μελος της ΕΟΚ... το 1979....

εκει στην πισω οψη αναφερει .... ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 28 ΜΑΙΟΥ 1979 10ο ΜΈΛΟΣ ΕΟΚ" και "ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΚΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ και φυσικα την ονομαστικη αξια...

μηπως ειναι αυτο;;;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 06:15:00 μμ »

χαχαχαχα μεχρι κι εγω μπερδευτικα! νομισμα οχι.. οπως λεει κι ο φιλος μου παραπανω.. απλα αναφερω οτι εκεινη την εποχη ειχαν βγει και τα αναμνηστικα για τα 2500 χρονια δημοκρατιας... και το χρυσο της σειρας εκανε τοτε οσο αναφερα.... οποτε το μεταλλιο του καραμανλη ηταν ακριβο...

νομισμα με τον καραμανλη δεν εχει βγει... μονο μεταλλια.. ανεπισημα... (το μονο επισημο ειναι αυτο που αναφερα παραπανω... για την εοκ.)

υπαρχει ομως παλαιωτερα αναμνηστικα νομισματα... που δεν εχουν το προσωπο του καραμανλη αλλα μονο το ονομα του...   αυτα ειναι το ασημενιο και το χρυσο για το οτι γιναμε το 10ο μελος της ΕΟΚ... το 1979....

εκει στην πισω οψη αναφερει .... ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 28 ΜΑΙΟΥ 1979 10ο ΜΈΛΟΣ ΕΟΚ" και "ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΚΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ και φυσικα την ονομαστικη αξια...

μηπως ειναι αυτο;;;

Νομισματάρα!!!!!!20 γραμμάριαΑυτά είναι χρυσά!!!!!! Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 08:37:55 μμ »

δυστυχως δεν το εχω δει απο κοντα... αλλα συμφωνω... νομισματαρα 20 γραμμαρια.. δεν ειναι οτι κι οτι....
 
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 03:31:16 μμ »

Αν θυμάμαι καλά Νικόλα,(διότι δεν έχω καταλόγους εδώ,τώρα)είναι το βαρύτερο χρυσό επίσημο,
που έχει βγάλει οι ΤτΕ,μετά το χουντικό 100δραχμο,που ήταν 32-34 γρμ Έκπληξη

Τα βαρύτερα χρυσά νομίσματα, σε όλοι την ιστορία του νεώτερου Ελληνικόυ έθνους ήταν το 100δραχμο του Γεωργίου Ά,το 100δραχμο του Κωνσταντίνου Ά,και το 100δραχμο του Παπαδόπουλου.(33 γρμ περίπου,το κάθε ένα) ΦΑΝΤΑΣΟΥ........ ΤΕΣΣΕΡΗΣ ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ σε βάρος !!!!!! Έκπληξη Έκπληξη
Μιλάμε για νομίσματα με Α...........

Αν κάνω κάποιο λάθος,ας με διορθώσουν τα παιδιά,διότι δέν θυμάμαι καλά. Απορία
 
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 04:45:26 μμ »

Έτσι ακριβώς είναι.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences