Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:27:20 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποχρώσεις δεκαλέπτων 1861-86  (Αναγνώστηκε 63712 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 03, 2017, 12:24:39 μμ »

Φίλε μου Δημήτρη,τα τρία πρώτα είναι καθαρισμένων πλακών,δεν είναι συνεχόμενων{το τρίτο αν δεν βλέπαμε τον ΑΕ θα μπορούσαμε να το μπερδεύαμε}καθώς έχουν χαρακτηριστικούς αε και βεβαίως δεν υπάρχει περίπτωση δικτυωτού γιατι δεν χρησιμοποιήθηκε τέτοιου χρώματος χαρτί,έχουμε και την πολύ καλή εκτύπωση της όψης,πράγμα που δεν συμβαίνει στα διχτυωτά.
Τώρα,το πρώτο έχει μια περίεργη εμφάνιση,σε συνδυασμό με την απόχρωση αλλά αυτό μάλλον οφείλεται στην ταλαιπωρία των χρόνων-δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία απο μένα για το που ανήκει.
Το δεύτερο γραμμ.έχει μικρής έκτασης διπολοεκτύπωση και σε συνδυασμό του ανεστραμένου μηδέν παίρνει την υπαραξία του,όχι βέβαια σε μεγάλο βαθμό αλλά όπως και να το κάνεις ένα x5 το παίρνει .
Για τα υπόλοιπα, το ζεύγος μου κάνει απο όψη για διχτυωτό,υπάρχουν περιπτώσης χρήσης κρεμ χαρτιού,σε αυτή την έκδοση,εδώ όμως λύνετε πανεύκολα η όποια αμφιβολία με το να το δεις στο φως,τα άλλα δύο όπως έγραψε ο Δ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 03, 2017, 02:47:19 μμ »

Την εκδοση καθαρισμενων πλακων δε μπορω να την ξεχωρισω ακομα απο τις γνωσεις μου, ναι μεν γνωριζω οτι οι ΑΕ εχουν ελαχιστη διαφορα σκιασης, αλλα μου λειπουν κ αλλα στοιχεια. Δεν εχω και το βιβλιο για τα στιγματα στην μπροστινη οψη των γραμματοσημων που προσδιοριζουν και αυτα θεσεις, νομιζω του Κουνδουρου ειναι, ελπιζω να το αγορασω στο μελλον.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 03, 2017, 09:24:28 μμ »

Φίλε μου δυστυχώς δεν είμαστε κοντά...
Εν το μεταξύ  έκανα ένα ''μεγάλο'' λαθος!
Δεν υφίσταται kρεμ χαρτί στις εκδόσεις των δικτυωτών παρα,εκτός ασφαλώς το συνήθη πρασινωπό,το πολύ απαλό λιλά,ανοιχτόχρωμο αμυδρά προς το μωβ,το λεγόμενο ''violace'',το οποίο βέβαια είναι και αρκετά σπάνιο-πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωσή μας για το ζεύγος.
Ετσι λοιπόν η αρχική εκτίμηση του Δημήτρη για τα 10λ της δεύτερης και τρίτης σειράς ισχύει μέχρι κεραίας
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 03, 2017, 10:17:40 μμ »

Και εγώ από αυτά που εξέτασα, τα δεύτερης και τρίτης σειράς είναι 1875-80 και τα τρία πρώτα καθαρισμένων. Τώρα, δυστυχώς το πρώτο που έχει έναν περίεργο χρωματισμό είναι από την ταλαιπωρία καθώς έχει και 2 μεγάλα thin spots.... Το δεύτερο με το ανάποδο 0 δυστυχώς φαίνεται κιόλας έχει μια πολύ καλή τσάκιση.... Το τρίτο είναι νορμάλ.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 19, 2017, 05:31:07 μμ »

Εδώ είναι το 10λεπτο καθαρισμένων που πόσταρα στα νέα αποκτήματα. Λοιπόν, ο οίκος που δραστηριοποιείται και στο ebay πιστοποίησε το γραμματόσημο αναφέρει πως έχει απέχοντες ΑΕ. Η θέση όμως δε συμφωνεί μιας και κανονικά πρέπει να είναι η θέση 2 από το δεύτερο τράβηγμα ενώ εδώ έχουμε τη θέση 10. Η τσάκιση αναφέρονταν αλλά αν στον ΑΕ υπάρχει μόνο ανεστραμμένο ''0'' τότε θα πάμε σε επιστροφή....
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 19, 2017, 08:27:38 μμ »

Μα...είναι απλό,μετράς με κάτι την απόσταση μεταξύ των ψηφίων,τώρα απο μνήμης δεν θυμάμαι ακριβώς,στα 20λ είναι 2,1 χιλιοστά,στα 10λ δυστυχώς φίλε μου δεν θυμάμαι,όμως εμφανισιακώς κάνει για απέχοντες,οπωσδήποτε σε αυτές τις περιπτώσεις ξεγελάει το μάτι το ανεστραμμένο μηδεν,και έτσι σου δίνει την εντύπωση της απόστασης.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 22, 2017, 06:37:20 μμ »

Τελικά όντως η περιγραφή και η πιστοποίηση ήταν λάθος. Το ανέφερα με email, παραδέχτηκαν το λάθος, έγινε το refund άμεσα, απέστειλα πίσω το γραμματόσημο και πάμε για άλλα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 26, 2017, 11:14:02 πμ »

Μία πολύ ενδιαφέρουσα τετράδα Σαρκασμός

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=589&lot=417984
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 26, 2017, 12:50:19 μμ »

Δεν πρέπει να υπάρχουν πάνω απο τρεις,και η μια είναι β'διαλογής....και ασφαλώς όλες, η μια ασφράγιστη και οι τρεις σφραγισμένες ,με ΑΕ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences