Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 06:52:20 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποχρώσεις δεκαλέπτων 1861-86  (Αναγνώστηκε 64488 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 04:00:36 μμ »

Ανεβάζω άλλο ένα γραμματόσημο που με απασχολεί... Είναι το Hellas 18ba από την δημοπρασία 574 του Καραμήτσου. Με προβληματίζει το εξής: Από τα στίγματα μελάνης υποδηλώνεται η θέση 121 στα οποία συμφωνούν αρκετά από αυτά. Υπάρχουν όμως και στίγματα (τα κυκλωμένα) που ανήκουν στις εκδόσεις καθαρισμένων. Λογικά αν βάλουμε στο παιχνίδι και τους Α.Ε. τότε μάλλον πρόκειται για τα τελευταία τραβήγματα της '62-'67. Συμφωνείται ή όχι;
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:11:12 μμ »

Pos. 121, 1862-1867.
Καταγράφηκε

Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:42:46 μμ »

Hellios και εγώ συμφωνώ με αυτό. Τι γίνεται όμως με τα στίγματα μελάνης στις θέσεις που έχω κυκλώσει; Εκεί έχω το θέμα!
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:50:42 μμ »

Hellios και εγώ συμφωνώ με αυτό. Τι γίνεται όμως με τα στίγματα μελάνης στις θέσεις που έχω κυκλώσει; Εκεί έχω το θέμα!

Τίποτα το περίεργο αλλά κάτι σύνηθες, προφανώς κάποια από τα στίγματα στην συγκεκριμένη θέση παρέμειναν και μετά τον "καθαρισμό" των πλακών του 1867 και έτσι συνεχίζουν να εμφανίζονται για κάποιο διάστημα και στα μεταγενέστερα τραβήγματα.
Το γραμματόσημο σου, βάσει των χαρακτηριστικών της όψης και του ΑΕ, κατατάσσεται σαφέστατα στα τραβήγματα εκείνα που ταξινομούνται στις συνεχείς εκδόσεις.
Καταγράφηκε

Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 07:56:51 μμ »

Σύμφωνοι αλλά τα στίγματα που λέω εμφανίζονται μόνο στις εκδόσεις καθαρισμένων. Δεν αναφέρομαι σε στίγματα που επισημμένονται πχ b2-f αλλά μόνο ως c.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 08:10:39 μμ »

Δεν νομίζω πως είναι εφικτό το να μπορεί να είναι απόλυτος κάποιος, ο οποιοσδήπτε, επάνω στο πότε ακριβώς εμφανίζονται και εξαφανίζονται τα στίγματα αποξηραμένης μελάνης. Νομίζω πως το θέμα μπορεί να προσεγγιστεί αρκετά αλλά όχι απόλυτα, για αυτό και θα πρότεινα να προσέχουμε πολύ αυτά τα δογματικά "μόνο", ειδικά όταν μιλάμε για μια συνεχή ροή τραβηγμάτων στην οποία ήρθαμε αργότερα εμείς οι φιλοτελιστές να βάλουμε "σύνορα" εδώ και εκεί.
Το γραμματόσημο παρουσιάζει σαφέστερα χαρακτηριστικά που παραπέμπουν καθαρά στις συνεχείς εκδόσεις και αυτό για εμένα είναι αρκετό.
Καταγράφηκε

Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 25, 2017, 08:19:01 μμ »

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου. Και εγώ αυτή τη γνώμη έχω. Είναι πολύ σημαντικό να κατανοείται πως για τις ΜΚΕ, πλην περιπτώσεων βέβαια, η απολυτότητα είναι κακός σύμβουλος! Ειδικά όταν μπαίνεις στη διαδικασία να προσδιορίσεις τη θέση στο φύλλο.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 08:38:09 μμ »

Η προσπάθεια ταξινόμησης των ΜΚΕ βάση των τραβηγμάτων,η λεγόμενη σχολή Groom,του μεγάλου μελετητή της δεκαετίας του '20,είναι ''βαθιά''.πλην όμως πολύ γοητευτικά ''νερά''.
Στα παραπάνω σωστα να προσθέσω και το γεγονός ότι είναι πλήρες μελανώματος το μετάλλιο,ενώ είχε προϋπάρξει ένας μερικός καθαρισμός στα τέλη του 1866,και βλέποντας ότι στα επόμενα τραβήγματα του 1868 τα 10λ είναι κατάσπαρτα άσπρων στιγμάτων,βοηθάει στο να καταταξουμε το παραπάνω γραμμ στο τελευταίο τράβηγμα των συνεχόμενων
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 23, 2017, 02:01:40 μμ »

Μέχρι να βρω χρόνο να κάνω μια ολοκληρωμένη παρουσίαση των σφαλμάτων πλακός{plate flaws},βρίσκω την αφορμή,με την ευκαιρία απόκτησης ένος γραμμ.με ένα σημαντικό σφάλμα,να παρουσιάσω ,μεμονωμένα έστω,αυτή την περίπτωση.
Η βιβλιογραφία* για το πεδίο αυτό είναι το βιβλίο του Ν.Ασημακόπουλου,σε δύο εκδόσεις 1995,Αγγλικά,και αναθεωρημένη στα Ελληνικά 2008 και η μελέτη του Μ.Καϊτατζίδη 1984.Στο μεν πρώτο ενω περιγράφετε αναλυτικά το σφάλμα,δεν προσδιορίζει την ημερομηνία εμφάνισης πάνω στα γραμμ.,πράγμα που συμβαίνει στο δεύτερο που ο Μ.Κ. το προσδιορίζει στις εκδόσεις 1868-69 καθαρισμένων πλακών.Να σημειώσω εδώ ότι η ημερομηνία εμφάνισης,δηλ.,απο τη στιγμή που μιλάμε για σφάλμα που δεν προϋπάρχει ,εκ κατασκευής των πλακών απο τον Barre,και που εμφανίζονται ακόμα και στα δοκίμια,το πότε προκλήθηκε μια βλάβη,απο διάφορους λόγους,πάνω στη πλάκα,είναι πολύ σημαντικό και προδιοριστικό της καταγραφής του  σφάλματος.
Ετσι λοιπόν ήρθε στα χέρια μου η ΜΚΕ που δείχνει την απαρχή του σφάλματος:


και έτσι μαζί με τις άλλες δύο εκδόσεις που είχα ήδη,συμπληρώνω σιγά,σιγα,την παρουσίαση αυτού, του πολύ ενδιαφέροντος σφάλματος


*ασφαλώς και η βιβλιογραφία απο βιβλία /μελέτες και άρθρα είναι μεγάλη,εδώ αναφέρομαι στις πιο πρόσφατες και αυτές που χρησιμοποιούνται απο το τον εμπορικό κοσμο,διεθνή και Ελληνικό.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 25, 2017, 01:33:22 μμ »

Αφιερωμένο στο φίλο Δημήτρη{heretic}
Σε συζήτηση προ αρκετών μηνών που είχαμε,σχετικά με την σχετικά σπάνια απόχρωση,του κόκκινου κεραμιδί,να λοιπον το γραμμ.που έχω στην συλλογή μου.Είναι με ένα ελλάτωμα στο επάνω μέρος,αλλά η σφραγίδα είναι ενδεικτική.
Μάιος 1881 και στη μελέτη 1933 ,ο Κωνσταντινίδης αναφέρει στη περιγραφή,ότι βρίσκετε με σφραγίδα 4/1881 και σημειώνει την πολύ καλή εκτύπωση,σε αντιδιαστολή με τις συνήθως βαριές εκτυπώσεις των επόμενων τραβηγμάτων,στην κοκκινο-πορτοκαλί απόχρωση:

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 25, 2017, 04:04:06 μμ »

Ευχαριστω για την αναφορα Πανο! Εχει ενδιαφερον η σφραγιδα που δεν εχει το συνηθισμενο αναποδο 81 στο Αργοστολιον, και ειναι και πεντακαθαρη. Απο εκει και περα δε ξερω αν ειναι το απλο red-orange ή το vermillion,  και εχει σφαλμα πλακας στη θεση 33. Στη συλλογη μου εχω περι τα 10 σφαλματα πλακος σε κοκκινα-πορτοκαλι γραμματοσημα, αν υπαρχει ενδιαφερον μπορω να ποσταρω καποια Χαμόγελο Τα 10λεπτα 80-86 και ειδικα τα κοκκινα ειναι το πεδιο μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 30, 2017, 10:32:03 πμ »

Απλά καταπληκτική περίπτωση,απο τον μεγάλο ερευνητή των ΜΚΕ Μ.Καϊτατζίδη:

Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:38:07 πμ »

Ανεβάζω τα 10λεπτα. Τα τελευταία εμφανώς και δεν είναι ''καθαρισμένα''. Το πρώτο που πρέπει να είναι το 26c είναι αρκετά thinned.
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 29, 2017, 09:39:31 πμ »

Οι φωτο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 29, 2017, 11:01:18 πμ »

Στη δευτερη και τριτη σειρα σιγουρα ολα ειναι 75-80 λογω του κρεμ χαρτιου και των χοντρων ΑΕ, στην πρωτη σειρα τωρα, το 2ο και το 3ο εχω την εντυπωση οτι ειναι meshed paper λογω του οτι φαινεται το χαρτι να ειναι λεπτο μιας και φαινεται η διαφανεια του προσωπου στην πισω πλευρα. Συνηγορει σε αυτο και οτι οι ΑΕ δεν εχουν διαφορα σκιασης. Σε ενα απο αυτα διακρινονται ιχνη διπλου ΑΕ.  Το πρωτο μαλλον ειναι 62-67.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences