Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:13:01 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποχρώσεις δεκαλέπτων 1861-86  (Αναγνώστηκε 64534 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:13:15 μμ »

Αναμένοντας τον heretic,λόγω σαφώς μεγαλύτερης εμπειρίας,τουλάχιστον από μένα,πάνω σε αυτη τη αξία της συγκεκριμένης έκδοσης,η γνώμη μου είναι ότι ο χρωματισμός bright-orange πάει στο πιο κοκκινωπό,το λεγόμενο ''κεραμιδι'',το δικό σου πρέπει να ειναι το red-orange.
Πολύ ευχάριστο το ότι έχεις δει ζεστα το θέμα της συλλογής των ΜΚΕ,καλά να'μαστε να συζητάμε τα διάφορα θέματά μας
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:30:43 μμ »

Ευχαριστω πανο για την διευκρινηση ,αναμενουμε τον δημητρη να μας πει την γνωμη του .  Χαμόγελο
Στην συλλογη μου το αμεσως χαμηλοτερο σε τονο κοκκινο παει στο παρακατω γραμματοσημο το οποιο νομιζω οτι ειναι το red orange ( το πρωτο απο την δευτερα σειρα με τα 3 κομματια που εχει ο heretic στις φωτο του ) .

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:42:03 μμ »

Δυστυχως οι διαφορες μεταξυ των δυο (red-orange και vermillion) ειναι μικρες και μονο διπλα διπλα ξεχωριζουν ΑΝ ξεχωριζουν. Ειναι αυτο που λεω, δεν υπαρχει χρωματολογιο 'επισημο' οποτε ο καθενας λιγο τα ταξινομει οπως ναναι. Στην ιδια αποχρωση red-orange υπαρχουν αρκετες υπο-αποχρωσεις. Το vermillion ειναι ενα βαθυ red-orange που παει προς το κεραμιδι. Υπαρχουν ομως και αλλες, καποια αλλα πανε προς το καφε, καποια πιο πολυ προς το πορτοκαλι, καποια ειναι ανοιχτα, καποια σκουρα. Παντως γενικα δεν εχουν μεγαλη διαφορα ως προς την αξια οποτε λιγο εχει σημασια το πως θα τα ονομασουμε. Γενικος κανονας ειναι το οσο πιο σκουρο και εντονο το χρωμα τοσο πιο καλο.
Εκει που δε πρεπει να γινεται μπερδεμα ειναι με το απλο orange, γιατι ειδικα σε φωτογραφιες μπορει καποιος να ξεγελαστει, καθως υπαρχουν βαθιες αποχρωσεις του απλου πορτοκαλι που διπλα σε κοινα πορτοκαλι φαινεται οτι ειναι το κοκκινο αλλα δεν ειναι. Μεγαλη προσοχη εκει καθως εκει υπαρχει μεγαλη διαφορα ως προς την αξια. Παντα σε αγορες ειδικα απο καταστημα χρειαζεται η συλλογη μελετης, να εχουμε πανω μας ενα αποδεδειγμενα κοκκινο και να κανουμε επι τοπου τις συγκρισεις.
Επισης να τονισω οτι η αποχρωση κιτρινο-πορτοκαλι εμφανιστηκε σαν πρωτη μετα τα κοκκινα, και για να την καταλαβω μου εφαγε εργατοωρες μελετης χαχα...Μετα εμφανιστηκαν τα κοινα πορτοκαλι και το 1882 εμφανιστηκαν τα πορτοκαλι σε κιτρινο χαρτι, τα οποια τυπωθηκαν ενα μικρο διαστημα απο οτι καταλαβα. Απο το 1883 και μετα ειναι τα απλα πορτοκαλι. Ουσιαστικα πιστευω πως ολες αυτες οι υπο-αποχρωσεις που βλεπουμε , οταν εμφανιστηκαν ηταν αρκετα εντονες αλλα με τα χρονια καποια απο αυτα ξεθωριασαν (ηλιος πχ), οποτε σημερα εχουμε τοσες πολλες υπο-αποχρωσεις. Μαλλον αρχικα δεν ηταν τοσες πολλες απο οτι καταλαβαινω.
Οταν βρω λιγο χρονο θα ποσταρω καποια παραδειγματα με φωτογραφιες αλλα να ξερετε οτι στη φωτογραφια οπως εχω τονισει επανειλημμενα, παρολο που εχω καλη μηχανη, απεχει αρκετα το αποτελεσμα απο το ιδεατο λογω ελλειψης σταθερων συνθηκων φωτισμου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:46:27 μμ »

Αν θελεις βαλτα μια φωτο διπλα διπλα ωστε να φανουν οι οποιες διαφορες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:49:52 μμ »

Εδω το αμεσως επομενο red orange ( πιθανοτατα το 2 στην 2η σειρα του δημητρη ) ...σε λιγο θα τα βαλω ολα μαζι να δουμε τις διαφορες τους καθαρα και με οσο το δυνατον καλυτερη αναλυση !
Αυτο που προς το παρων θεωρω * ακατορθωτο * για μενα ειναι να ξεχωρισω τα κιτρινο-πορτοκαλι , πορτοκαλι και πορτοκαλι σε κιτρινο γιατι η κλιμακα στην χρωματολογια τους ειναι σχετικα κοντα και με δυσκολευει αρκετα .
Καταγράφηκε
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 02:59:16 μμ »

Εδω με την σειρα οπως σας τα εχω βαλει απο την αρχη ...η πρωτη φωτο με απλο φως ημερας και η επομενη με φλας για να τονισουμε λιγο τα χρωματα .
Αυτο που δεν γνωριζω και θα ηθελα την βοηθεια σας ειναι εαν υπαρχουν υποκατηγοριες χρωματισμων στο bright-orange vermillion γιατι η διαφορα μεταξυ του 1ου και 2ου κομματιου ειναι σχετικα πολυ κοντα και στις φωτο αλλα και απο κοντα σε γυμνο οφθαλμο .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2017, 03:10:23 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 06:27:02 μμ »

Πιστευω οτι και τα 3 ειναι ιδια αποχρωση. Θα ελεγα να μη το ψαχνεις κ ιδιαιτερα στις κοκκινες αποχρωσεις γιατι οι διαφορες ειναι μικρες. Καποια στιγμη που θα εχω χρονο θα ποσταρω διπλα διπλα καποια για να δειξω λιγο τις υποκατηγοριες. Αλλα γενικως ορισμενες αποχρωσεις ειναι κοντα. Σαν ενα αλλο παραδειγμα θα αναφερω το 5λεπτο 71-72 που εχει δυο αποχρωσεις στον καταλογο Ελλας, το sage-green και το yellow-green, οπου η διαφορα ειναι πολυ μικρη επισης. Οπως και στο 20λεπτο 1880-86 μεταξυ ultramarine και grey-blue.
Κατα τη γνωμη μου αυτο που θα πρεπει να σε ενδιαφερει τωρα ειναι οχι τοσο η αποχρωση της αποχρωσης αλλα να ξεχωριζεις τις βασικες. Δηλαδη το κοκκινο απο το πορτοκαλι. Ειναι παρα πολυ ευδιακριτο , ακομα και αν συγκρινεις την πιο ατονη red-orange με την πιο εντονη orange αποχρωση. Και ο λογος ειναι επειδη στην 1η περιπτωση εχει πεσει αναλογικα περισσοτερο κοκκινο χρωμα. Φαινεται νομιζω στο διαγραμμα που εχω ποσταρει στην προηγουμενη σελιδα.
Επισης πιστευω οτι πολλες υποκατηγοριες χρωματων ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ απο την πλευρα των πωλητων για ευνοητους λογους. Ειναι πολυ γοητευτικο να θελεις να εχεις οσες πιο πολλες μπορεις αλλα τις πιο πολλες φορες πιστευω οτι οι διαφορες ειναι απλα ξεθωριασμα του χρωματος λογω παλαιοτητας.
Το κιτρινο-πορτοκαλι στην γνησια πιστευω εκφανση του ειναι ενα ΛΑΜΠΕΡΟ χρωμα, και θα σε βοηθησει το να το βρεις σε γραμματοσημα με σφραγιδα 1881 γιατι τοτε πρωτοβγηκε. Καποια αλλα κομματια ξεθωριασμενα που ειναι κιτρινο-πορτοκαλι πιστευω ειναι καθαρα θεμα αλλοιωσης του χρωματος με την παροδο του χρονου. Οσον αφορα το πορτοκαλι σε κιτρινο χαρτι, επισης ειναι ευκολο στη διακριση, αλλα μονο αν το δεις διπλα σε συνηθισμενα κομματια. Κυριως εμφανιζεται σε κομματια του 1882.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 08:20:03 μμ »

Συμφωνα λοιπον με τα δεδομενα καταληγουμε οτι και τα 3 οπως σωστα ειχε παρατηρησει και ο πανος για το 1ο ανηκουν στα red orange απλα καθε ενα εχει την δικη του διαφορετικη αποχρωση-υποκατηγορια .
Νομιζω οτι τα κοκκινα-πορτοκαλι ξεχωριζουν πολυ ευκολα απο τα υπολοιπα σε σχεση με τα κιτρινα - πορτοκαλι και τα κιτρινα .
Αυριο το πρωι με το φως της μερα θα τραξηξω μερικες φωτο ολα τα 10 λεπτα που εχω της συγκεκριμενης περιοδου ( ειναι σε μια σελιδα ) για να δουμε καλυτερα τις διαφορες ( οπως στο παραδειγμα σου δημητρη ) και να εχουμε μια εκτενεστερη αναλυση επι του θεματος .

Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 04:02:37 μμ »

10λεπτο 1880-86 θέση 75 με το χαρακτηριστικό σφάλμα κάτι σαν ''γένι'' του Ερμή, δυστυχώς λίγο ταλαιπωρημένο..
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 10:07:12 μμ »

Εννοείς το ότι λίγο λερωμένο επάνω.καθώς κατα τα άλλα φαίνεται F.
Ανεβάζω και εγώ με την σειρά μου,προς γνώση του ενδιαφέροντος σφάλματος,την εξέλιξή του:

Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 12:55:20 μμ »

LHH δυστυχώς μακάρι να ήταν μόνο λίγο λερωμένο στην επάνω πλευρά.... Υπάρχει λέπτυνση κυρίως στο σαγόνι όπως φαίνεται στην εικόνα. Ως προς το χρώμα νομίζω είναι κίτρινο πορτοκαλί, σωστά;

Πάντως εντυπωσιακή η εξέλιξη του σφάλματος που ανέβασες!
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 05:42:13 μμ »

Ευχαριστώ αγαπητέ,τα σφάλματα είναι το πεδίο που ασχολούμαι συστηματικά.
Τώρα για το γραμμ.,έχει αυτό που λέγετε''tiny thin''πράγμα που το καθιστά β'διαλογής,αλλά λόγω F περιθωρίων στέκετε σε μια συλλογή,πόσο μάλιστα που έχει και αυτό το ενtυπωσιακό plate flaw
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 06:07:56 μμ »

Α,και ο χρωματισμός που αναφέρεις,νομίζω ότι είναι πορτοκαλί/orange,μπορει και λόγω ότι οι φωτο καμιά φορα αλλοιώνονται μέσω internet και όταν προκειτε για λεπτες διαφορές στις αποχρώσεις,να πάει και στο κόκκινο-πορτοκαλί,red-orange
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:02:07 μμ »

Όντως μερικές φορές οι διαφορές είναι αμελητέες και σε περιπτώσεις όπως η παραπάνω θα έλεγα και ''τιμολογιακά'' επικίνδυνες. Το πορτοκαλί έχει 8€ στον Hellas ενώ το κόκκινο-πορτοκαλί στα 60€! 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:29:14 μμ »

Ωραια η συλλογη του LHH! Αρκετα κοινο σφαλμα αλλα ταυτοχρονα και εντυπωσιακο! Ωραιοι χρωματισμοι..
Ως προς το γραμματοσημο του Varg, εγω θα το εβαζα στην καλη συλλογη, πολυ μικρη λεπτυνση..Οι περισσοτεροι εμποροι πουλανε ως πρωτης διαλογης τετοια κομματια, στο 50% του καταλογου Ερμη. Μαλλον παραημουν αυστηρος τοσα χρονια , σε αυτο το συμπερασμα εχω καταληξει πλεον.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences