Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:28:20 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποχρώσεις δεκαλέπτων 1861-86  (Αναγνώστηκε 64794 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 08:37:01 μμ »

Και στην ιστορικη 500 δημοπρασια πουληθηκε orange-vermilion ασφραγιστο με σαρνιερα και γομμα στα 2300 χωρις προμηθεια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 01:01:01 μμ »

Heretic , το orange red και το orange vermillion στην 80-86 δεν είναι λίγο παρόμοια στην απόχρωση  ? Δε μπορεί καποιος να την πατήσει σε κάποια αγορά ?
Κοίταξα λίγο παλιές δημοπρασίες και πραγματι το συγκεκριμένο σε σφραγισμένο  είναι ακριβό και πουλιεται πάντα σε υψηλή τιμή . Γνωρίζουμε το λόγο ? Είναι σε περιορισμένα αντίτυπα ?
 
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:15:50 μμ »

Η δικιά μου άποψη είναι ότι κάποιες αποχρώσεις που παίρνουν νούμερο στους καταλόγους είναι κάτι σαν εμπορικό τρυκ...έχω π.χ. ένα λίγο,ελάχιστο,σαν υπόνοια μπλε χαρτιου και το βαφτίζω violache και βγαίνει στον κατάλογο 200 ευρώ σφραγ....
Εγώ θα το συζητούσα μόνο αν θα έκανα εξιδικευμένη 1880-86 10λέπτου,στη περίπτωση μιας γενικής συλλογής ΜΚΕ υπάρχουν πολλές ακόμα αξίες και οι αποχρώσεις τους για συμπλήρωση-εκτός αν πλεον έχουν συμπληρωθεί σε μεγάλο ποσοστό,80%,ας πούμε,ε,τότε ναι...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 08:09:52 μμ »

Αυριο πρωι θα απαντησω για το θεμα, οσο πιο τεκμηριωμενα μπορω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:13:11 πμ »

Δυστυχως δεν εχει καλη μερα σημερα για φωτογραφηση, παρολλα αυτα, θα πω οτι ειναι δυσκολη η διακριση μεταξυ red-orange και vermillion. Ουτε η Μελετη βοηθαει, ενω οι καταλογοι δινουν αλλες αποχρωσεις ο ενας σε σχεση με τον αλλον (πχ ο καταλογος Ερμη του 96 που εχω , εχει τη διακριση σε orange-red και orange-red/white , δηλαδη απλα κανει το διαχωρισμο μονο στο χαρτι, ενω ο Hellas κανει τη διακριση με το vermillion και το orange-red).
Σε αγορες τωρα, που εχω κανει , εχω διαπιστωσει οτι το vermillion ειναι μια πιο βαθια και προς το κεραμιδι αποχρωση, αλλα εχω αγορασει και κομματια που περιγραφονται ετσι και σε σχεση με τα αλλα κοκκινα δε διαφερουν πολυ. Αν θελετε τη δικη μου γνωμη, εγω θα κατετασσα ετσι γραμματοσημα που εχουν βαθια αποχρωση, πιο βαθια απο τα 'κανονικα' red-orange, και η οποια 'κεραμιδιζει' ελαφρα. Η περιπτωση μοιαζει με αυτη με τα emerald green, ναι μεν υπαρχουν καποια που κανουν 'μπαμ', αλλα και καποια που ειναι πιο ατονα και η διαφορα ειναι δυσδιακριτη.
Το μυστικο κατ εμε ειναι να βρισκετε εντονες αποχρωσεις, οσο πιο εντονη τοσο το καλυτερο, τα ατονα γενικως τιμολογουνται φθηνοτερα και αρχιζει και η αμφιβολια.
Εξαλλου το παιχνιδι δε παιζεται αναμεσα στις 2 κοκκινες αποχρωσεις μιας και η διαφορα τιμης μεταξυ τους ειναι ελαχιστη, ολη η δουλεια ειναι καποιος να μπορει να ξεχωρισει τα κοκκινα απο μια bright πορτοκαλι εκδοση, που εχει η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 01:24:47 μμ »



Προσωπικά δεν ασχολούμαι με ανασυστάσεις πλάκας και ομολογώ ότι η προσπάθεια να χρησιμοποιήσω τα βιβλία του Κούνδουρου για να προσδιορίσω τη θέση στο φύλλο μιας ΜΚΕ αποτελεί, σε αρκετές περιπτώσεις, πραγματική σπαζοκεφαλιά. Σίγουρα απαιτεί μεγάλη υπομονή.  Απορία


με αφορμή συζήτηση με τον φίλο midili σχετικά,για το βιβλίο του Κούνδουρου,θα εννοείς αυτό:
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 01:44:28 μμ »

...και σαν επέκταση της ιδιωτικής συνομιλίας μας,μεταξύ εμένα και του midili,δημόσια πλέον,το βιβλίο μπερδεύει,λόγω τον πολλών σημειώσεων-με μορφή βέλους-και με μειονέκτημα ότι χρησιμοποιεί μόνο κόκκινο χρώμα....
Κόκκινο για να δείξει θέση στίγματος χρώματος
κόκκινο για θέση σφάλματος πλάκας
κόκκινα βέλη και για την θέση των μπροστινών αριθμων αξίας
Και ειδικότερα στη συνέχεια της μελέτης για την κάθε αξία,όταν αναδυκνύει την κάθε θέση,π.χ. θέση 72 στα 5λ,δείχνει με κόκκινα βέλη και το σφάλμα της εστιγμένης παρειάς-ένα σφάλμα σημείο αναφοράς,μαζί με το pos. 19 των 40λ,κάποια στιγμή θα αναπτύξω το θέμα-και τα σημεία των στιγμάτων χρώματος,μαζί και τη φορά των αριθμων όψεως...
Το απλούστατο και με μεγάλη βοήθεια πράγμα που θα έπρεπε να γίνει,ξεχωριστός χρωματισμός για το κάθε τι.

Και έτσι όμως είναι το απόλυτο βοήθημα πάνω στις ΜΚΕ,που μαζί με μελέτη 1933 και σφάλματα ΑΕ Κούνδουρου είσαι καλυμένος πάνω στη γενική* βιβλιογραφία των ΜΚΕ

*οπωσδήποτε υπάρχουν και άλλα λαμπρα βιβλία επι του αντικειμένου μας,σε επιμέρους θέματα και εξειδίκευσης
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 02:19:35 μμ »

Εγω  δε νομίζω ότι είναι τόσο περίπλοκο . Εάν κάποιος καταλάβει ποια κόκκινα βελάκια είναι  σφάλματα και ποια  οι κουκίδες/στίγματα  χρωματισμών τότε σχετικά εύκολα μπορεί να βρει τη θέση στη πλάκα , τα δικά μου τα βρήκα όλα χωρίς να γνωρίζω τη θέση . 
Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι  ποια από ολα αυτά τα σφάλματα πρέπει να θεωρούμε σημαντικά και να αποδεχόμαστε την παραπάνω τιμολόγηση τους από τους εμπόρους , γιατί οι έμποροι τώρα τα τιμολογούν όλα με ένα 10-30 % πάνω.
Εαν αποδεχθούμε από εδώ και πέρα οτι έξτρα τιμολόγηση θα γίνεται defacto,  τουλάχιστον να βγάλουμε ένα συμπέρασμα για τη συχνότητα που εμφανίζονται αυτά τα σφάλματα για να μην αγοράζουμε πάλι άνθρακες .
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 09:30:03 μμ »

Εν καιρώ φίλε μου,όλα θα καταγραφουν,εμπεριστατωμένα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 07:16:24 μμ »

Η περιοδος 80-86 χαρακτηριζεται , οπως και γενικα ολες οι περιοδοι του κρεμ χαρτιου, απο μετριες ως κακες εκτυπωσεις..
Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:03:06 μμ »

...βάζανε και ένα ΑΕ από πίσω και έτοιμη η παραχάραξη !
Απ'την άλλη για φαντάσου να είναι με σφάλμα χωρις ΑΕ? αν ας πούμε η σφραγίδα φαινόταν ολόκληρη θα ξέραμε,διαφορετικά δεν μπορεί να ξεχωρίσει από τις εκδόσεις 1875-80 καθώς και σε αυτές υπάρχουν γραμμ.καλοεκτυπωμένα σε υπόλευκο χαρτί...
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:23:22 μμ »

Πανέμορφο!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:29:19 μμ »

Εχω την εντυπωση οτι αυτη η αποχρωση δεν υπαρχει ακριβως ετσι στην 75-80 αλλα δε παιρνω ορκο καθως στα 80-86 εχω μεγαλο ογκο γραμματοσημων ενω στα 75-80 ζητημα να εχουν περασει απο τα χερια μου 10-20 κομματια, οποτε δε μπορω να εκφερω αξιοπιστη γνωμη. Νομιζω πως τα 75-80 πορτοκαλιζουν αλλα χωρις το κιτρινο-πορτοκαλι της 80-86.
Βασιλη αφιερωμενο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 25, 2016, 10:37:18 μμ »

Για να δειξω ενα παραδοξο των παλιων μελετων, θα παραθεσω το εξης παραδειγμα.
Εστω οτι μιλαμε για το 10λεπτο των 75-80. Στη Μελετη του Κωνσταντινιδη διαβαζω τις εξης 2 περιπτωσεις.
β) Ερυθροπορτοκαλοχρουν μετριο ως βαθυ, με αριθμους ελεγχου βαθυ κιναβαρι
γ) Ερυθροκεραμοχρουν μετριο ως πολυ βαθυ, με αριθμους ελεγχου πορτοκαλοχροες
Οποιος εβγαλε νοημα απο αυτα τα 2 ας  με παρει τηλεφωνο!
Εν συντομια. Τι διαφορα εχει το ερυθροπορτοκαλοχουν απο το ερυθροκεραμοχρουν.
Τι ειναι το κιναβαρι και ποια η διαφορα του σε σχεση με τα αλλα 2 !
Νομιζω οτι πλεον ηρθε το πληρωμα του χρονου για μια συγχρονη μελετη , ενα συγχρονο βιβλιο, γραμμενο με κατανοητους ορους.
Επισης βλεπω οτι υπαρχει γενικως μια προσπαθεια στις κεφαλες να εξηγηθουν καποια απλα πραγματακια, αλλα για καποιον που θελει να παει ενα βημα μπροστα υπαρχει ενα πελωριο χαος. Ειδικα με τις αποχρωσεις. Και φυσικα οταν ειναι να μιλησουμε για τετοια θεματα υπαρχει μια τεραστια σιωπη.
Δεν ειναι δυνατον να εχουμε γραμματοσημα στη συλλογη μας και να μη ξερουμε τι μας γινεται!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 11:29:59 πμ »

Kαλημερα και απο εμενα σαν ενεργο πλεον μελος των συλλεκτων γραμματοσημων !
Δεν δισταζω να σας πω οτι τον τελευταιο καιρο η καθημερινη μου ενασχοληση εχει να κανει στο 100% με την μελετη των ΜΚΕ μεχρι τον βαθμο που μπορει να ασχοληθει ενας αρχαριος σαν εμενα και πλεον εχει γινει μια απο τις μεγαλες μου αγαπες !!!
Διαβασα τα παραδειγματα του δημητρη σχετικα με τα 10 λεπτα της συγκεκριμενης περιοδου και θα ηθελα με την σειρα μου να δουμε μερικα απο τα κομματια που εχω στην συλλογη μου ωστε μεσα απο αυτο να μαθαινουμε οι νεοτεροι και να μοιραζομαστε οι εμπειροτεροι ....
Εδω λοιπον ξεκιναω με ενα οριζοντιο ζευγαρι με κομμενο επανω αριστερα ακρο-περιθωριο και με αποχρωση που κατα τις δικες μου εκτιμησεις θεωρω οτι ειναι το bright-orange vermillion .
Επισης βλεπετε σφαλμα στην θεση - μεγεθος του δευτερου δεξια σε σχεση με το πρωτο ( ειναι πιο μεγαλο στο κατω περιθωριο ) .
Πιστευω οτι ειναι ενα ιδιαιτερο κομματι με τα μειονεκτηματα που εχει στον περιγυρο αφ ενος αλλα και της δυσκολιας που εχει σε σχεση με την εκτυπωση του απο την αλλη !!!
Φυσικα θα ηθελα να το εχω ασφραγιστο ...αλλα που τετοια τυχη  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2017, 12:16:21 μμ από HARRISGREECE » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences