Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:37:25 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αποχρώσεις δεκαλέπτων 1861-86  (Αναγνώστηκε 64765 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 04:58:49 μμ »

Ανεβάζω ένα δικτυωτό 10λεπτο στη συλλογή μου με το χαρακτηριστικό "0" κλειδαρότρυπα:





Με βάση τα χαρακτηριστικά που δίνει ο Κούνδουρος στο βιβλίο του "Μεγάλη κεφαλή του Ερμή. Χαρακτηριστικά γνωρίσματα όλων των θέσεων στην πλάκα των αξιών" (δες διάγραμμα), νομίζω ότι το συγκεκριμένο 10λεπτο μπορεί να τοποθετηθεί στη θέση 5 της πλάκας.



Και εδώ αρχίζουν τα ενδιαφέροντα. Ο Κούνδουρος στο βιβλίο του "Οι αριθμοί ελέγχου και η κατάταξη των γραμματοσήμων της ΜΚΕ" δίνει ένα τέτοια 10λεπτο στη 2η στοιχειοθέτηση της περιόδου 1871-1876. Πρόκειται για την πρώτη εμφάνιση του "0"-κλειδαρότρυπα και τη μοναδική σε οποιαδήποτε αξία με το "0" αυτό στη θέση 5 του φύλλου. Το συγκεκριμένο 10λεπτο με το ιδιόμορφο "0" στη θέση 5 του φύλλου αναφέρθηκε από τον Groom το 1926 στη Φιλοτέλεια (Groom Hc, Κωνστ.52δ, κοκκινοκεραμιδι βαθύ, πρώτη γνωστή χρήση: Απρίλης 1872). Ο Κούνδουρος αποδίδει το ότι το "0"-κλειδαρότρυπα δεν εμφανίζεται σε άλλες αξίες σε μια τοπική ανακατάταξη των αριθμών ελέγχου στην πρώτη σειρά της πλάκας και όχι σε μια ολική αναστοιχειοθέτηση που ακολουθεί την εκτύπωση 5λεπτων. Δεν θεωρεί πιθανό να τυπώθηκε το συγκεκριμένο 10λεπτο μεταξύ δύο 5λεπτων.

Ο L.Basel (Βασιλείου) αμφισβητεί ουσιαστικά την ύπαρξη τέτοιου δεκάλεπτου ακριβώς στη βάση του ότι δεν εμφανίζεται το "0"-κλειδαρότρυπα στη θέση 5 σε άλλες αξίες, πριν ή μετά το συγκεκριμένο δικτυωτό 10λεπτο. Αναγνωρίζοντας την ακρίβεια που χαρακτηρίζει γενικά τον Groom ως μελετητή, θεωρεί πιθανόν να λάθεψε στη περίπτωση αυτή μια που, όπως γράφει, η αναφορά του για το 10λεπτο με το 0-κλειδαρότρυπα στη θέση 5 είναι η μοναδική που έχει υπάρξει....είναι εξαιρετικά απίθανο να μην έχει βρεθεί άλλο δείγμα αυτού του περίεργου χαρακτηριστικού 0 [στη θέση 5] στα 80 χρόνια που μεσολαβησαν από την πρώτη αναφορά του Groom." (http://web.archive.org/web/20150930214956/http://hermesheads.home.comcast.net/~hermesheads/)

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για το ζήτημα αυτό;
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 08:40:01 πμ »

Ωραίο γραμματόσημο με καθαρή κλειδαρότρυπα . Είναι για πώληση ?  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Προτείνω τα γραμματόσημα του Vasia να βγουν σε δημοπρασία γιατί είναι μοναδικά.

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 01:54:15 μμ »

Αγαπητέ vasias μας έβαλες σε πολυ, πολυ ,''βαθιά νερά'' της μελέτης επι των ΜΚΕ !
Εγώ προσωπικά δεν έχω γνώση επι της ''ανασύσταση πλακός'',πεδίο ενασχόλησης όλων των κορυφαίων μελετητών αυτή την εποχή αλλά και των παλαιότερων χρόνων,θα έλεγα χωρίς υπερβολή ότι είναι το Εβερεστ του μελετητή ΜΚΕ.
Καταγράφηκε
vasias
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 02:40:58 μμ »

Αγαπητοί φίλοι,

¨βαθιά νερά" και για μένα αυτά! Νομίζω όμως ότι η δουλειά που έχουν κάνει κορυφαίοι μελετητές των ΜΚΕ, όπως ο Κούνδουρος, ο Basel και οι άλλοι, ιδιαίτερα πάνω στο ζήτημα του συσχετισμού της θέσης ενός γραμματοσήμου στο φύλλο (στη βάση λαθών της πλάκας ή συγκεκριμένων στιγμάτων μελάνης, κτλ) και της ύπαρξης στο γραμματόσημο ιδιόμορφων ΑΕ (π.χ το "0"-κλειδαρότρυπα), βοηθά να προσεγγίσουμε καλύτερα το θέμα των διαδοχικών τραβηγμάτων σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο (π.χ στην περίοδο των Συνεχών). Σε αντίθετη περίπτωση, θα έπρεπε να εξαρτιόμαστε σχεδόν αποκλειστικά από διαφορές στις αποχρώσεις των γραμματοσήμων, που έχουν μια ευρύτατη γκάμα και ένα έντονο στοιχείο υποκειμενισμού.

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με ανασυστάσεις πλάκας και ομολογώ ότι η προσπάθεια να χρησιμοποιήσω τα βιβλία του Κούνδουρου για να προσδιορίσω τη θέση στο φύλλο μιας ΜΚΕ αποτελεί, σε αρκετές περιπτώσεις, πραγματική σπαζοκεφαλιά. Σίγουρα απαιτεί μεγάλη υπομονή.  Απορία
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 11:37:12 πμ »

Μιας και κανουμε θεμα για αποχρωσεις, σημερα προσπαθησα να κανω μια πιο ενδελεχη παρουσιαση των αποχρωσεων του 10λεπτου 80-86 που ειναι για μενα απο τα γραμματοσημα που εχω μελετησει παρα πολυ. Σκεφτηκα να παρουσιασω ολες τις αποχρωσεις του καταλογου, με ενα τροπο ωστε να φαινεται η μεταβαση απο τη μια αποχρωση στην αλλη. Λογω περιορισμου στη φωτογραφιση, να πω οτι υπαρχουν και αλλες πιο πολλες αποχρωσεις απο αυτες που δειχνω, αλλα τοτε δε θα χωρουσε στο φακο χεχε...οποτε αρκεστηκα σε καποιες χαρακτηριστικες αποχρωσεις. Ελπιζω καταρχην να φαινονται οι διαφορες, προσπαθησα οσο μπορουσα , σιγουρα βεβαια το αποτελεσμα με επαγγελματικες συνθηκες θα ηταν πολυ καλυτερο.
Ξεκιναω καταρχην με μια πανοραμικη ας πουμε φωτο με ολα τα γραμματοσημα



Και παμε διεξοδικα την αναλυση. Το πρωτο γραμματοσημο πανω αριστερα ειναι το bright-orange vermillion. Ειναι η πιο σκουρη αποχρωση απο ολες. Στη συλλογη μου εχω και καποια αλλα τετοια αλλα εβαλα μονο ενα επειδη λογω περιορισμων στη φωτογραφηση δε θα φαινονταν πολυ οι διαφορες.
Στην πιο κατω σειρα αρχιζει η αποχρωση του red-orange, με κλιμακωση απο το αρκετα εντονο μεχρι το σχετικα ατονο, αλλα παντα στα πλαισια της αποχρωσης. Εδω εχω στη συλλογη αρκετες υποαποχρωσεις, χαρακτηριστικα καποια πανε προς το καφε, και αλλα προς πορτοκαλι, αλλα επελεξα αυτα τα 3.



Στα παρακατω παραδειγματα αρχιζει η αποχρωση του πορτοκαλι. ΟΜΩΣ, το πρωτο κομματι ειναι με χαρακτηριστικη ελαιωδη εκτυπωση που δινει ενα αρκετα εντονο τονο, παντα ομως στο πορτοκαλι πλαισιο. Προσεξτε τη χαρακτηριστικη διαφορα με το πιο ατονο red-orange. Το διπλα κομματι ειναι ενα bright πορτοκαλι, που πολλοι που δεν εχουν εμπειρια μπορει ευκολα να το μπερδεψουν με το red-orange, ομως οπως βλεπετε, καμια σχεση. Τα 2 κατω ειναι κλασικα orange κομματια, με μια μικρη διαφορα στον τονο.




Και παμε πλεον στην yellow-orange αποχρωση, η οποια ειναι στο 2ο και τελευταιο γραμματοσημο της τελευταιας τετραδας. Επελεξα  να βαλω και αλλα 2 κομματια που ειναι γενικως εκτος του ολου κλιματος, το πρωτο ειναι μια ωχρα, και το 3ο μια μουσταρδι αποχρωση. Δε θα λεγα οτι ειναι yellow-orange αλλα δεν ειναι σιγουρα και σκετο πορτοκαλι.
Αριστερα, το γραμματοσημο που εχω απομονωσει ειναι το orange on yellow, δηλαδη ενα πορτοκαλι γραμματοσημο αλλα σε κιτρινο χαρτι, και ελπιζω να φαινεται η διαφορα. Ειναι για μενα μια αρκετα μυστηρια αποχρωση και περιπτωση και δε θελω να πω πολλα για αυτην επειδη δεν εχω στοιχεια αρκετα. Στα τοσα κομματια της συλλογης μου εχω πολυ λιγα τετοια και ειναι αρκετα σπανιο.



Θελω να πω το εξης μετα απο ολα αυτα. Με τον μεγαλο ογκο των γραμματοσημων , ειναι ευκολο μετα οτι γραμματοσημο να σου φερουν να το καταταξεις, γιατι διπλα διπλα οι διαφορες φαινονται. Η κρισιμη περιοχη ειναι εκει που αλλαζει το orange σε red-orange, και αυτη ειναι που πρεπει να προσεξει ο συλλεκτης, γιατι μεταξυ των αλλων περιοχων , η διαφορα τιμης ειναι μικρη ως αμελητεα. Ομως απο την orange στην red-orange μεσολαβει τιμη καταλογου απο τα 8 ευρω στα 60 νομιζω, οποτε ειναι κρισιμο να μπορουμε να ξεχωριζουμε μια ατονη red-orange απο μια bright πορτοκαλι αποχρωση.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:19:37 μμ »

Είσαι έτοιμος για άρθρο στη Φιλοτέλεια Χαμόγελο
Να σημειώσω μια παρατήρηση,το κίτρινο χαρτί ,νομίζω,είναι πιο ακριβο από όλες τις αξίες του 10λ 1880-86
Και ακόμα σου λείπει από την πλήρη συλλογή σου μια άτονη απόχρωση,ξέρεις,σαν τα 5λ, που έχουν αδρύ εκτύπωση,light dry αγγλιστί,σαν ξεθωριασμένο,κομμάτι σχετικά εύκολο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:29:41 μμ »

Χεχε ευχαριστω αλλα ειμαι πολυ μικρος ακομα συλλεκτικα για τετοια πραγματα.
Ναι οντως λειπει μια ατονη τελειως αποχρωση, αλλα η τελευταια τετραδα αδικειται πιστευω λιγο απο τη φωτογραφηση. Παρεπιμπτοντως οποιος εχει τετοιες αποχρωσεις , αγοραζω ευχαριστως Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:37:51 μμ »

Εννοείς στα τελευταία τέσσερα ,το τέρμα δεξί τεμαχιο?
Δεν καλοφαίνεται αλλά όπως το γράφεις και εσύ υπαρχει και η απόχρωση που λέω,πιο άτονο,ξεθωριασμένο,σαν να τελείωνε η μελάνη στο κάδο και τα τζιμάνια οι τεχνικοί να πρόσθεσαν διαλυτικό φουλ για να το αυγατεύσουν,και που εύκολα,φτηνα,θα την αποκτήσεις
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:50:14 μμ »

Τοσο ατονο δεν εχω δυστυχως...παρολλο που ειναι φθηνο δε μου ετυχε καποιο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 01:13:16 μμ »

Μπράβο Herretic , ωραία παρουσίαση και πολύ βοηθητική. Η αλήθεια είναι οτι οι χρωματισμοί της έκδοσης 80-86 είναι εντυπωσιακοί αλλά δε περίμενα να έχεις τέτοιο όγκο δεκαλεπτων, τα red orange είναι πολύ εντυπωσιακά.
Επίσης παρατηρώ οτι σιγά σιγά τα μελή του φόρουμ  ανοίγουν το καρούλι της συλλογής τους και βγάζουν δεινόσαυρους αντί για απλά γραμματόσημα ... Σαρκασμός


Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 01:21:56 μμ »

Ευχαριστω! Αυτα δεν ειναι τιποτα που ειδες, θα μπορουσα να βαλω παρα πολλα, αλλα ακομα και σε αυτα που εβαλα, στο μεγαλο πλανο δε χωρανε και δε φαινονται καλα. Ειδικα το φως της ημερας αλλοιωνει γενικως τον τονο. Υπαρχουν και αλλες υπο-αποχρωσεις. Καποια μερα πιστευω οτι θα κανω μια πληρη παλεττα, να βαλω καμια 100αρια διαφορετικα, αλλα πρεπει να γινει με ιδανικο φωτισμο. Μικροι ειμαστε ακομα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 06:14:56 μμ »

Ανεβάζω και εγώ κάποια δεκάλεπτα 80-86 που έχω . Νομίζω ότι το δεξί έχει μόνο διαφορετικό χρωματισμό από αυτά του heretic.

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 06:26:27 μμ »

!!!!
Ερωτηση...
το αριστερο red-orange, ειναι ασφραγιστο με γομμα? Ειναι πανακριβο αν ειναι ετσι! Αλλα ακομα και χωρις γομμα στον Καραμητσο πωλειται πανακριβα!
Πολυ ωραιο κομματια, το δεξι ειναι λιγο περιεργη αποχρωση, μοιαζει με καποια απο την τελευταια σειρα που εχω, αλλα λογικα διαφερουν...Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 08:12:17 μμ »

Heretic το αριστερό είναι με γόμα χωρίς σαρνιερα . Το είχα πάρει 20 χρόνια πριν από το βλαστό αλλά δεν το έχω κατατάξει ποτέ ουτε και θυμάμαι πολλά πράγματα, το είχα ως πορτοκαλί . Όταν ανέβασες τα χρώματα σου έψαχνα να βρω που ταιριάζει, πάντως νομίζω οτι δεν είναι το έντονο red-orange που έχεις εσύ . 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 08:36:14 μμ »

Αν δε το αντιπαραβαλω με δικα μου κομματια δε μπορω να καταλαβω, παντως στη φωτο φαινεται αρκετα κοκκινο. Ισως απλα ειναι ενα εντονο πορτοκαλι. Εχε υποψιν παντως οτι στον Καραμητσο ενα χωρις γομμα και με ελαφρυ ελλατωμμα red-orange (νομιζω μικρη λεπτυνση η κατι τετοιο) πουληθηκε 300 ευρω χωρις προμηθεια, ειναι αρκετα δυσκολο γραμματοσημο το ασφραγιστο red-orange
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences