Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:54:46 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημητρούλα MS 65  (Αναγνώστηκε 10658 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 01:55:27 μμ »

Ξέρω ακόμα ότι υπάρχει συνεργασία μεταξύ των 2 εταιρειών δηλαδή μπορείς να μεταφέρεις τον βαθμό από την μια στη άλλη δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό και για την anacs, αν ισχύει τότε έπρεπε να χτυπηθεί αλύπητα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 02:53:37 μμ »

Μιχαλη ; Τόσες μέρες που υπάρχει αυτό το θέμα ουδείς από τους σλαμπακιδες Ελληνικών δεν βγήκε να πει κουβέντα.
Έτσι και εγώ δέ είπα κουβέντα για όλα αυτά πού τούς προβλημάτισαν μερικούς ( όπως και εσένα το 64, ή Ισπανικά) για όλα υπήρχε η εξήγησή.
Άμα θες να στα πώ τηλεφωνικά τι βλακείες έκανε ο πωλητής . Δημοσια δεν Τα λέω.
Εάν αυτή τήν κουβέντα που κάνουμε σήμερα την κάναμε την προηγούμενη της δημοπρασίας το χτύπημα μού θά ήταν άλλο.
Τώρα τι κουβεντιάζουμε;
Περσυνα ξινά σταφύλια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 03:00:31 μμ »

Μιχαλη ; Τόσες μέρες που υπάρχει αυτό το θέμα ουδείς από τους σλαμπακιδες Ελληνικών δεν βγήκε να πει κουβέντα.
Έτσι και εγώ δέ είπα κουβέντα για όλα αυτά πού τούς προβλημάτισαν μερικούς ( όπως και εσένα το 64, ή Ισπανικά) για όλα υπήρχε η εξήγησή.
Άμα θες να στα πώ τηλεφωνικά τι βλακείες έκανε ο πωλητής . Δημοσια δεν Τα λέω.
Εάν αυτή τήν κουβέντα που κάνουμε σήμερα την κάναμε την προηγούμενη της δημοπρασίας το χτύπημα μού θά ήταν άλλο.
Τώρα τι κουβεντιάζουμε;
Περσυνα ξινά σταφύλια.

Γιώργο μην τρελαίνεσαι θα έρθουν άλλες ευκαιρίες.

Μόλις ήρθα από την δουλειά, θα σου στείλω το τηλ μου να τα πούμε τηλεφωνικά όποτε θες, τώρα έχω μια δουλειά και θα την πέσω να τεντώσω  το ταλαιπωρημένο μου κορμί.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 03:24:40 μμ »

Το cert number του νομίσματος είναι 5220897 και θα το βρείτε χωρίς φωτογραφίες σε αυτό το link
http://www.anacs.com/Populations/CertVerification.aspx
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 05:19:53 μμ »

Εγώ λέω ότι είτε ο πωλητής την πάτησε καθώς δεν διαφήμισε όπως και όσο έπρεπε το νόμισμα με φωτογραφίες που θα τραβούσαν το ενδιαφέρον, είτε γνωρίζοντας ότι ο βαθμός δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα τις άφησε έτσι φλου. Συμφωνώ ότι η τιμή είναι καλή για MS63.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 05:28:09 μμ »

Ξέρω ακόμα ότι υπάρχει συνεργασία μεταξύ των 2 εταιρειών δηλαδή μπορείς να μεταφέρεις τον βαθμό από την μια στη άλλη δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό και για την anacs, αν ισχύει τότε έπρεπε να χτυπηθεί αλύπητα.
Μιχάλη, συνεργασία δεν υπάρχει με την έννοια συμφωνία με υπογραφή και ρητός όρος ότι θα βάζουν τον ίδιο βαθμό (και μη με ρωτήσεις να σου πω πού το ξέρω). Υπάρχει επαγγελματική εκτίμηση και συνήθως "σέβεται" η μία το βαθμό της άλλης. Με την Anacs σίγουρα δεν υπάρχει συνεργασία όπως το λες και μου έχει συμβεί και με τις δύο "μεγάλες".
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 05:56:37 μμ »

Ξέρω ακόμα ότι υπάρχει συνεργασία μεταξύ των 2 εταιρειών δηλαδή μπορείς να μεταφέρεις τον βαθμό από την μια στη άλλη δεν ξέρω εάν ισχύει αυτό και για την anacs, αν ισχύει τότε έπρεπε να χτυπηθεί αλύπητα.
Μιχάλη, συνεργασία δεν υπάρχει με την έννοια συμφωνία με υπογραφή και ρητός όρος ότι θα βάζουν τον ίδιο βαθμό (και μη με ρωτήσεις να σου πω πού το ξέρω). Υπάρχει επαγγελματική εκτίμηση και συνήθως "σέβεται" η μία το βαθμό της άλλης. Με την Anacs σίγουρα δεν υπάρχει συνεργασία όπως το λες και μου έχει συμβεί και με τις δύο "μεγάλες".

Νίκο σίγουρα για να το λες κάτι ξέρεις περισσότερο, πάντως έστω και άτυπα ισχύει ο "σεβασμός" όπως λες για την αξιολόγηση της μιας εταιρίας από την άλλη (και εγώ το άκουσα δεν είδα τίποτα υπογεγραμμένες συμφωνίες).

Τώρα για το νόμισμα τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψες και εκεί ήταν το να ρισκάρεις ή όχι, εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα γιατί δεν είχα τα λεφτά, αλλιώς εάν τα διαθέτεις για μένα ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να αποκτήσεις ένα νόμισμα που παρα μα παρα πολύ δύσκολα βρίσκεις σε αυτήν την κατάσταση.

Και μια που τα λέμε όλα, από τις φώτος το μόνο που κάνει μπαμ είναι το λούστρο δεν διακρίνεις στάχυ για να αποφασίσεις, εκεί όμως είναι το ρίσκο να πάρεις κάτι σε τιμή που είναι ουσιαστικά σαν να το βρήκες στο δρόμο.

Υ.Γ. Έτσι πήρα και εγώ το proof του 2000 ρισκάροντας.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 05:59:16 μμ »

Το cert number του νομίσματος είναι 5220897 και θα το βρείτε χωρίς φωτογραφίες σε αυτό το link
http://www.anacs.com/Populations/CertVerification.aspx

Το οτι είναι χωρίς φωτογραφίες είναι σύνηθες;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 06:02:47 μμ »

Το cert number του νομίσματος είναι 5220897 και θα το βρείτε χωρίς φωτογραφίες σε αυτό το link
http://www.anacs.com/Populations/CertVerification.aspx

Το οτι είναι χωρίς φωτογραφίες είναι σύνηθες;


Τις φώτος τις πληρώνεις extra, το Σάββατο που πήγα για πιστοποίηση στον Γ. Κουντουρίδη για ένα από τα νομίσματα του ζήτησα φώτο, την οποία σίγουρα θα χρεωθώ επιπλέον.

Δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλεις, αλλά η γνώμη μου είναι εάν δίνεις ένα ακριβό νόμισμα να βγάζεις γιατί έτσι μπορείς να το πουλήσεις και πιο εύκολα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 06:21:24 μμ »

Οι δυο μεγαλες εταιρειες ειναι αντικειμενικα οι καλυτερες.
Δεν εχουν καμια συμφωνια, δεχονται ομως να τους υποβαλεις πιστοποιημενο νομισμα απο την μια στην αλλη, κρος λεγεται, ΕΑΝ συμφωνουν με τον βαθμο τοτε το βαζουν σε δικο τους σλαμπ με τον ιδιο βαθμο, αλλα σε μερικες περιπτωσεις καποια νομισματα ειτε δεν κροσσαρουν, ειτε παιρνουν μεγαλυτερο βαθμο.

Ο Anacs ηταν η πρωτη, χρονικα, εταιρεια πιστοποιησης, με πολυ αυστηρα κριτηρια, δειγματα της τοτε δουλειας του τα παλια μικρα σλαμπ του, που επειδη ολοι τα σπαγανε και τα στελνανε στις αλλες για μεγαλυτερο βαθμο, εχουν γινει συλλεκτικα.
Εδω και χρονια εχει χασει την αυστηροτητα του αυτη και θεωρειται τριτος σε εγκυροτητα μετα τις πρωτες δυο, απο δικη μου πειρα, θα ελεγα πανε ενα βαθμο στανταρ κατω για νομισματα του που σπανε και στελνονται raw στις μεγαλες.
Τιποτα ομως δεν ειναι απολυτο.
 Μπορει να ειναι καποιο νεο Αnacs αδικημενο, νομισματα και grading ειναι αυτο, δεν ειναι ακριβης επιστημη.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences