Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:52:07 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εξωφρενικές προμήθειες τραπεζών...!  (Αναγνώστηκε 14412 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:29:31 μμ »

3 ευρώ μου κρατάνε και στα εμβάσματα από το εξωτερικό  (από ευρωπαϊκή ένωση σε ευρώ)
Οχι από Ε.Ε. αλλά Υπερατλαντικά.
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 06:03:01 μμ »

Εγώ που έχω λογαριασμό όψεως της Πειραιώς για συναλλαγή με λογαριασμό πάλι της Πειραιώς δεν μου έχει κρατήσει προμήθεια. Για εμβασμα στο εξωτερικό (Γερμανία) μου κράτησε 1€. Προς άλλη ελληνική τράπεζα δεν έχω κάνει ηλεκτρονική συναλλαγή..
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 06:29:25 μμ »

πήγα κι εγω σήμερα το πρωί στην Άλφα για να κάνω μια κατάθεση πάλι σε λογαριασμό της Άλφα αλλα της Κύπρου. Μου είπε ο ταμίας οτι θα επιβαρυνθώ με 12 (δώδεκα, twelve) ευρώ επιπλεον. Μια βρισιά, ένιωσα, να σκαρφαλώνει γοργά και βίαια στον εισοφάγο μου. έφτασε έως τους οδόντες τους οποίους κρατούσα ερμητικά κλειστούς και πάλευε να τους διαπεράσει. Τα κατάφερε και πριν ξεχυθεί στα μούτρα του τραπεζικού, τα χείλη της έφραξαν τον δρόμο κι εγώ απομακρύνθηκα αστραπιαία σαν να με είχε πιάσει κόψιμο. Τι φταίει κι ο αφελής τραπεζοϋπάλληλος; Κι αυτός την δουλειά του κάνει.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 07:23:00 μμ »

Μην τους αφηνετε φραγκο στο λογαριασμο μεχρι να τα τιναξουν.
Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:09:56 μμ »

Μην τους αφηνετε φραγκο στο λογαριασμο μεχρι να τα τιναξουν.

Συμφωνώ και επαυξάνω.

+1, +2, +3, κλπ.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 11:24:14 μμ »

Παιδιά εδώ δεν είναι Ισλανδία αλλά τουμπερκιστάν εντός Ε.Ε.
Εμείς θα πληρώσουμε το μάρμαρο ώς συνήθως.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 12:32:18 πμ »

πήγα κι εγω σήμερα το πρωί στην Άλφα για να κάνω μια κατάθεση πάλι σε λογαριασμό της Άλφα αλλα της Κύπρου. Μου είπε ο ταμίας οτι θα επιβαρυνθώ με 12 (δώδεκα, twelve) ευρώ επιπλεον. Μια βρισιά, ένιωσα, να σκαρφαλώνει γοργά και βίαια στον εισοφάγο μου. έφτασε έως τους οδόντες τους οποίους κρατούσα ερμητικά κλειστούς και πάλευε να τους διαπεράσει. Τα κατάφερε και πριν ξεχυθεί στα μούτρα του τραπεζικού, τα χείλη της έφραξαν τον δρόμο κι εγώ απομακρύνθηκα αστραπιαία σαν να με είχε πιάσει κόψιμο. Τι φταίει κι ο αφελής τραπεζοϋπάλληλος; Κι αυτός την δουλειά του κάνει.
Πολύ λογοτεχνικό!!!

    Από ότι ξέρω, για μεταφορά εμβασμάτων στην ίδια τράπεζα δε χρεώνεται προμήθεια, για μεταφορά σε άλλη τράπεζα υπάρχει χρέωση.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 12:36:20 πμ »

Μην τους αφηνετε φραγκο στο λογαριασμο μεχρι να τα τιναξουν.
Αμ δε τα τινάζουν δυστυχώς, είναι συνέχεια με τον ορό που ρουφούν από το αίμα μας μέσω των ανακεφαλαιοποιήσεων που χρεωνόμαστε εμείς.
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 08:10:52 πμ »

Για εισερχομενο εμβασμα στην Πειραιως σε λογαριασμο μισθοδοσιας δεν υπαρχει καμια προμηθεια απο οποιαδηποτε τραπεζα

4€ με χρεώνει !
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 654


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 06, 2016, 02:23:17 μμ »

Για εισερχομενο εμβασμα στην Πειραιως σε λογαριασμο μισθοδοσιας δεν υπαρχει καμια προμηθεια απο οποιαδηποτε τραπεζα

4€ με χρεώνει !

Eγω εδω και χρονια δεν εχω πληρωσει καμια προμηθεια στην Πειραιως για εισερχομενο εμβασμα σε λογαριασμο μισθοδοσιας
Καταγράφηκε

steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 12:48:49 μμ »

Μην το λες γιατί θα το καταλάβουν και θα σε χρεώσουν αναδρομικά...!
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 02:10:49 μμ »

Εξωφρενικών προμηθειών συνέχεια:

Φίλος μου έκανε έμβασμα κάτω από 500 από λογαριασμό της Eurobanκ σε λογαριασμό όψεως της Εθνικής.
Προμήθεια/Κόστος εμβάσματος για το φίλο:
6 Ευρώ...!!!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

Τα λεφτά στο δικό μου λογαριασμό δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη και αναμένω να δω αν και ποια θα είναι η προμήθεια για εμένα, για εισερχόμενο έμβασμα...!!!!  Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
ΕΥΕΛΠΙΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 03:56:56 μμ »

ΠΕΣ ΤΑ HANNIBAL ΠΕΣ ΤΑ......
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:38:09 πμ »

1) Θέλει προσοχή να μην διαλέγεις την επιλογή ''επείγον'' στο έμβασμα. Χρεώνεσαι παραπάνω.
Από όψεως Πειραιώς όταν στέλνω λεφτά εντός Ευρωπαϊκής ένωσης ή σε άλλη τράπεζα στην Ελλάδα , μου κρατάει 1 ευρώ.

2) Μεταφορά εντός Πειραιώς σε λογαριασμό τρίτου δεν μου κρατάει τίποτα.

3) Η Εθνική κρατάει 3 ευρώ σε εισερχόμενα και δεν την χρησιμοποιώ.

Χρησιμοποιώ την Eurobank που μου δίνει δωρεάν συναλλαγές και δεν χρεώνομαι τίποτα στα εισερχόμενα από Ελληνική τράπεζα.

4) Αν δεν άλλαξε κάτι τις τελευταίες μέρες , εικάζω ότι χρεώνεσαι παραπάνω γιατί διαλέγεις να γίνει η συναλλαγή άμεσα.

Πολλαπλώς ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική η παρέμβασή σου αγαπητέ φίλε!
Λοιπόν:
1) Όντως, ο φίλος που μου'κανε το έμβασμα, διάλεξε, για να πάρω γρηγορότερα τα χρήματα, την επιλογή "Επείγον", για την οποία αυτός επιβαρύνθηκε με επιπλέον χρέωση 1 ή 2 Ευρώ.
Το πρόβλημα είναι ότι η Εθνική μου χρέωσε εμένα, άλλα 2 Ευρώ για εισερχόμενο έμβασμα.
Η δική του η τράπεζα δηλαδή ας κάνει ότι θέλει, η δική μου γιατί να μου κρατήσει χρήματα για εισερχόμενο;!

2) Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμά μου, έχω κάνει εγώ έμβασμα με win-banking από λογαριασμό της Πειραιώς σε λογαριασμό της Πειραίως και μου κράτησε προμήθεια 3 Ευρώ.
Τώρα δεν ξέρω πως γίνεται εμένα να μου κράτησε και εσένα να μην σου κρατάει προμήθεια.
Ίσως έκανα εγώ κάποιο λάθος (...αλλά σαν τι λάθος να έκανα;!  Αναποφασιστικότητα ) και μου κράτησε προμήθεια.

3) Δεν ξέρω αν εσύ ξέρεις ότι η Εθνική κρατάει συστηματικά 3 Ευρώ προμήθεια για εισερχόμενα, εμένα πάντως πρώτη φορά μου συνέβη.
Οφείλω ωστόσο, για να'μαι δίκαιος, να ομολογήσω, ότι ακολούθησε άλλο ένα εισερχόμενο έμβασμα από Eurobank και αυτή τη φορά δεν υπήρξε πάλι η παρακράτηση προμήθειας 3 Ευρώ.

4) Νομίζω αυτή η τελευταία σου τοποθέτηση είναι το συμπέρασμα της όλης ιστορίας!
Μάλλον οι προμήθειες ήταν τόσο μεγάλες και για τους δυο μας (εμένα και τον αγοραστή), διότι καλόπιστα επελέγη απ'τον αγοραστή η επιλογή "Επείγον".

Ειρήσθω εν παρόδω, τελικά τα λεφτά την μεθεπόμενη μέρα τα είδα στο λογαριασμό.
Τελικά δηλαδή σιγά την "Επείγουσα" εντολή!!!  Θυμός
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:59:52 πμ από Hannibal » Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:53:55 πμ »

Αστα φίλε Hannibal, που να σου έρθει έμβασμα από το εξωτερικό, τότε η προμήθειες των τραπεζών είναι εξωφρενικές παθαίνεις εγκεφαλικό με τα ποσά που βλέπεις.

Φίλε μου τώρα μου θύμησες παλιά τραυματική εμπερία!
Πριν 1,5 χρόνο περίπου, είδα ένα ωραίο μισόλιρο που μ'άρεσε στο αγγλικό ebay και είπα να το χτυπήσω.
Τελικά το αγόρασα σε καλή τιμή γι'αυτό που ήταν και από εκείνη τη στιγμή άρχισε η περιπέτειά μου:

Έκανα το έμβασμα στο λογαριασμό του πωλητή στην Αγγλία και περίμενα.
Τελικά τα λεφτά τα είδε μετά από 5 ή 6 μέρες, ενώ συνήθως αυτό γίνεται στις 1 ή 2 μέρες.
Βλέπω μετά την προμήθεια της Εθνικής για το έμβασμα (επαναλαμβάνω με internet banking):
16 EUR...!!!!!!!!!!!!!!!!
 Απορία Απορία Έκπληξη Έκπληξη Θυμός Θυμός Θυμός Κλάμα Κλάμα
Κόντεψε να μου'ρθει κόλπος...!
Τελικά έμαθα ότι περιελάμβανε κόστος εμβάσματος, κόστος μετατροπής συναλλάγματος (από Ευρώ σε λίρες Αγγλίας), κόστος συναλλαγής εκτός ζώνης Ευρώ.

Στη συνέχεια η περιπέτεια συνεχίστηκε, διότι αυτός το'στειλε με Royal Mail, τα αγγλικά ταχυδρομεία δηλαδή, και εγώ περίμενα να μου'ρθει το νόμισμα με ΕΛΤΑ.
Περίμενα, περίμενα, περίμενα και τίποτα!!!  Αναποφασιστικότητα Ντροπή

Τελικά διπίστωσα ότι τα αγγλικά ταχυδρομία συνεργάζονται στην Ελλάδα όχι με τα ΕΛΤΑ, αλλά με μικρή ιδιωτική ταχυδρομική εταιρεία και έτσι δεν έβλεπα την πορεία της αποστολής στο Ίντερνετ.
Το νόμισμα το πήρα την τελευταία στιγμή, λίγο πριν το επιστρέψουν στην Αγγλία, διότι ο βλάκας ο πωλητής είχε ξεχάσει να γράψει το νούμερο στο όνομα του δρόμου και έτσι δεν μ'έβρισκε ο courrier.

Για να μην στα πολυλογώ, τελικά το νόμισμα το πήρα μετά από 1 μήνα περίπου και μου κόστισε ο κούκος αϊδόνι. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences