Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:36:59 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αξία των 5 λεπτων,αναγνωρίσεις-αποχρώσεις-εκδόσεις  (Αναγνώστηκε 67468 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 02:41:21 μμ »

Ευχαριστω ρε Βασιλη, προσωπικα δε θεωρω υψηλου επιπεδου τη συλλογη μου, μιας και οι αξιες ειναι σχετικα ευκολες να βρεθουν, ισως με ενα πιο σαφες emerald να ηταν αλλιως. Αλλα τα λογια σου δειχνουν ηθος, μονο αυτο θα πω.
Για να δειτε ποση ασαφεια υπαρχει στο κομματι αυτο παραθετω τα παρακατω παραδειγματα.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=5581&lot=364919

unsold , πιστευω οτι ο LHH θα πει οτι και αυτο ειναι 'καπως'.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=552&lot=231903

και αυτο μου κανει για πρασινο πιο πολυ.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=531&lot=425434
ασχολιαστο

και ΕΙΔΙΚΑ το παρακατω
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=469&lot=396992

Το μονο που κανει μπαμ ειναι αυτο
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=463&lot=359055


δειτε ομως και τι τιμη επιασε! Πιστευω οτι υπαρχει αυτο το καραμπαμ emerald, και καποιο σα το δικο μου και του Καραμητσου το αμεσως προηγουμενο, που ειναι στα μισα λεφτα και ειναι αρκετα πιο ατονα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 09:01:36 μμ »

Δεν ξέρω,ο Βλαστός,σαν οίκος,τα τελευταία χρόνια παραπαίει....
Αλήθεια το πιστοποιητικό είναι υπογεγραμένο από τον ίδιο τον Ορέστη Βλαστό,που σημαίνει πριν από το 1995 που πέθανε?

Τι εννοεί η Σίβυλλα της παρέας;
 Χαμόγελο

Ε,όχι και αρθρογράφο του Ψυχάρη...
Κάντο τουλάχιστον Τειρεσία,που σπέρνει και φόβο Σαρκασμός
Εννοώ αυτό που γράφει ο heretic παρακάτω ότι το emerland το πήρε υπο τη νέα διοίκηση του οίκου από τον γαμπρό του Βλαστού ,τον Σιταρένιο.
Πράγμα που δεν είναι κακό,ίσα ,ίσα που ο άνθρωπος,από ότι θυμάμαι σε παλιές δημοπρασίες ήταν ευγενέστατος,απλά άλλο πιστοποιητικό είναι με σφραγιδάκι από πίσω Ο.Β. και άλλο κάποιου άλλου.
Εν το μεταξύ στα πεντάλεπτα που πόσταρες heretic του καραμήτσου,νομίζω ότι απαντάς στην παρατήρησή μου για τον χρωματισμό....
Ειναι δύσκολος χρωματισμός και με μικρή διαθεσιμότητα για επαφή σε πρώτο χέρι,ακόμα και σαν β'διαλογής.
Τα γραμμ του midili ωραία,αλλά ο φωτισμός ειδικά στο δεξι το μεταμορφώνει  σε 60λ ! Χαμόγελο!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 10:20:33 μμ »

Κοιτα, το σφραγιδακι το βαζει και τωρα αν θελεις. Απλα εγω δε θα ηθελα μελανες στο γραμματοσημο πανω και δε το ζητησα. Αλλα σου δινει το χαρτι με το γραμματοσημο φωτογραφημενο και υπογραφη απο το Σιταρενιο. Το μονο που ξερω ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα παραπονο μαζι τους και ισα ισα με εχουν εξυπηρετησει αριστα.
Οντως ειναι περιεργη αποχρωση, σε ολα τα λοτ του Καραμητσου, που ειναι πολυ λιγα για τοσα χρονια, ειναι 5-6 γραμματοσημα. Απο αυτα μονο το τελευταιο στη φωτο ειναι ετσι φωτεινο και εντονο. Αλλα παλι δε ξερουμε τις συνθηκες φωτισμου, μπορει να υπαρχουν αποκλισεις ακομα και στις φωτο του Καραμητσου.
Για μενα ενα πραγμα που δεν εχει κανει ο Καραμητσος ειναι να βγαλει ενα λοτ με το emerald και καποια αλλα κοινα διπλα διπλα, ωστε να φανει η διαφορα. Αυτο που ξερω ειναι πως η emerald αποχρωση εχει μπλε μεσα. Στην 75-80 ειναι αρκετα πιο κοινη η αποχρωση, αν βρω κανενα τετοιο θα το ποσταρω διπλα στο δικο μου. Της 72-76 το emerald νομιζω οτι ειναι λιγο διαφορετικο.
Δυστυχως διαπιστωνω ενα κενο στη βιβλιογραφια , θα επρεπε τοσα χρονια να εχει βγει ενας οδηγος αποχρωσεων. Οκ το θεμα του διαχωρισμου των κεφαλων στις εκδοσεις τους και οι διαφορες μεταξυ τους εχουν υπεραναλυθει. Θα μπορουσε να υπαρχει σχετικη βιβλιογραφια με χρωματολογιο και διπλα επ ακριβως να αναγραφεται η αποχρωση ωστε να βαζουμε το γραμματοσημο σε αντιπαραβολη και να βγαζουμε αμεσως την αποχρωση. Ετσι οπως ειναι τωρα ασαφη τα πραγματα , μπορουν να υπαρχουν πολλες αντιπαραθεσεις και παρεξηγησεις, και ειδικα απο τη στιγμη που δεν υπαρχει πιστοποιηση στα γραμματοσημα σε στυλ νομισματων. Ολα δηλαδη ειναι θολα και ασαφη.
Εγω αν ειχα μια εταιρεια πιστοποιησης και πιστοποιουσα γραμματοσημα θα εβαζα πανω στο slab τη συγκεκριμενη αποχρωση του γραμματοσημου σε μια γωνια και θα ονοματιζα την αποχρωση, πχ emerald 1, emerald 2 κλπ. Πιστευω καποιος να με διαβαζει απο την NGC και να παρει την ιδεα, χαχα, θα τρελαθουν στο χρημα οσοι το δημιουργησουν.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 03, 2016, 12:02:00 μμ »


Δυστυχως διαπιστωνω ενα κενο στη βιβλιογραφια , θα επρεπε τοσα χρονια να εχει βγει ενας οδηγος αποχρωσεων. Οκ το θεμα του διαχωρισμου των κεφαλων στις εκδοσεις τους και οι διαφορες μεταξυ τους εχουν υπεραναλυθει. Θα μπορουσε να υπαρχει σχετικη βιβλιογραφια με χρωματολογιο και διπλα επ ακριβως να αναγραφεται η αποχρωση ωστε να βαζουμε το γραμματοσημο σε αντιπαραβολη και να βγαζουμε αμεσως την αποχρωση.

Και όμως υπάρχει,με τα καλά του και το κακό του....
Ενημέρωση αύριο...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 09:46:50 πμ »

Τι αύριο ,τι μεθαύριο Χαμόγελο

Καλό νέα,τα απόλυτα εγχειρίδια
Κακά νέα,πανάκριβα...

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=478&lot=407802

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=478&lot=407803
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 05, 2016, 07:53:54 μμ »

Ειδα καλα? 1500 ευρω το βιβλιο?ΑπορίαΈκπληξη
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 12:53:50 μμ »

LHH αυτά τα βιβλία του Καλλιγά ειναι προφανώς απο παλιά δημοπρασία του Καραμήτσου που δε πουλήθηκαν. Γνωρίζουμε το περιεχόμενο αυτών το βιβλίων και πόσο 'απόλυτο εγχειρίδιο ειναι ? 
Για μένα είναι αισχροκέρδεια και οπισθοδρόμηση του φιλοτελισμού . Αντι να βγάλουν καινούργιες  εκδόσεις αντίτυπα  να ενημερωθεί  ο κόσμος για τις ΜΚΕ , να του τραβήξουν το ενδιαφέρον του, να ξεκινήσει να κινείται και η αγορά , συμβαίνει το αντίθετο.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 06:32:30 μμ »

 Χαμόγελο
Ε,όχι και αισχροκέρδεια ένα έργο ζωής,που βγήκε σε ούτε 100 αντίτυπα.
Δεν το έχω πάρει στα χέρια μου-και πως άλλωστε-αλλά διάβασα στη Φιλοτέλεια ότι οι τεχνικές φωτογράφισης είναι απλά τέλειες,σε διαστάσεις Α4 και σε συνδυασμο του πλούτου ΜΚΕ του συλλέκτη,συλλογή μαζι του πατέρα του από 65ετίας,καταλαβαίνεις γιατί το έγραψα.Ημουν παρών το 2005 σε δημοπρασία που πήρε με τον  πατέρα του το 5λ 1878 στο χρωματισμό 60λ Αθηναϊκού σε τιμή 28.000+προμήθεια !
Και μάλλον πουλήθηκαν,γιατί μη ξεχνάς ότι σε μια δημοπρασία πάνω από το 30% των λαχνών πωλούνται μετά.στη αρχική τιμή,και το λέω γιατί από 2014 δεν ξαναφάνηκαν σε κάποια δημοπρ.
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:37:41 μμ »

Εγώ προσωπικά αυτό το '' περιορισμένα αντίτυπα '' δε μπορώ να το καταλάβω. Για οτιδήποτε κυκλοφορεί υπάρχει μια προετοιμασία , ένας εκδοτικός οίκος , ένας άνθρωπος αναγνωρισμένος για τη προσπάθεια και προσφορά του  και μια οικογένεια από πίσω. Όλοι έχουν μια υποχρέωση γιατί συμμετείχαν στα κοινά και απολάμβαναν την τοπική και διεθνή αναγνώριση της προσπάθεια τους , εγώ έτσι το βλέπω .
Από εκεί και πέρα εάν όλα αυτά τα σημαντικά βιβλία για την αναγνώριση των ΜΚΕ που έχουν αναφερθεί και εδώ στο φόρουμ υπάρχουν μόνο σε δημοπρασίες και Ebay και κοστίζουν περί των 1000 ευρώ είναι καλύτερα να μη τα αναφέρουμε καθόλου .. Και εγώ στην αρχή τα αναζήτησα αλλά καταλήγω οτι είναι ανευ λόγου και ουσίας. Προσωπικά μου φτάνουν τα περιοδικά της Φιλοτέλειας και οι συζητήσεις που κάνουμε εδώ στο φόρουμ. Χαμόγελο
   
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 07:50:47 μμ »

Καλή η συνομιλία μας.έτσι δημόσια,που ξέρεις,το σίγουρο είναι ότι διαβάζοντάς τα αυτά ο Αρβανιτίδης,συνεργάτης του Καραμήτσου,μπορεί να μεταφέρει στον οίκο και να το εκδόσει,όπως και άλλα βιβλία,σε σαφώς πολύ χαμηλότερη τιμή,ας πούμε γύρω στα 60-90 ευρώ.
Για να είμαστε δίκαιοι και το βιβλίο του Βλαστου της δεκαετίας του '90 ''Συγκρίσεις επι των Ελ.Γραμμ''ειχε αν θυμάμαι καλά,πάνω από 150.000δρχ.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 09:18:09 πμ »

Γενικά αυτά τα βιβλία είναι ακριβά ίσως αυτό είναι το πιο ακριβό αλλά επειδή είναι ακριβά δεν τα κάνει άνευ ουσίας. Ούτε εγω μπορώ να το πάρω αλλά αυτό δεν το κάνει κακό βιβλίο. Άλλωστε όπως έχουμε πει πολλάκις με πολύ υπομονή όλα βρίσκονται.

Τώρα εδω η τιμή είναι και λίγο φουσκωμένη απο τον δημοπράτη, αλλά γενικά αυτά τα βιβλία είναι ιδιωτικές εκδόσεις δηλαδή αυτός που τα γράφει συνήθως βάζει και τα λεφτά για να βγει.

Και 100 κομμάτια που βγήκε καλά είναι συνήθως μιλάμε για λιγότερα κομμάτια και εξαντλούνται αμέσως και άντε να τα βρεις μετά.

Τώρα για επανεκδόσεις ωραία θα ήταν αλλά δε τα παίρνουν και πολλοί μη νομίζεις μακάρι να βγάζανε βιβλία να τα πέρναμε όλοι οι φιλοτελιστές μαζί αλλά δε τα παίρνουν αργούν να εξαντληθούν.


Για τις αποχρώσεις δε μπορώ να πω πολλά δεν το έχω με το θέμα απλά σας χαζεύω με τον καφέ μου και το απολαμβάνω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:58:31 πμ »

Valeroi εαν ο Καλλιγάς και οποιοσδήποτε μελετητής έβγαλε καμιά 50 αρια αντίτυπα να τα μοιράσει στους φίλους του τότε δε μας αφορά και ούτε έχουμε λόγο τώρα  . Άλλα από όσο γνωρίζω όταν καποιος μελετητής ΜΚΕ έβγαζε κάποιο εγχειρίδιο γινόταν πάντα ενημέρωση και διαφήμιση και  απο τον ΕΦΕ και από άλλα περιοδικά  της εποχής και έτσι ηταν το σωστό .Τώρα αυτό που γράφεις οτι δηλαδή ο Καλλιγας έμπαινε και μέσα οικονομικά για να εκδώσει αντίτυπα δε το γνωρίζω αλλά αυτό δεν αλλάζει και πολλά διότι  λογικά απο κάπου άλλου θα είχε όφελος.   

Εγώ δε συμφωνώ οτι η αγορά για τις ΜΚΕ είναι περιορισμένη λόγο κρίσης οπότε δεν υπάρχει και ενδιαφέρον για την μελέτη τους .Τα καλα γραμματοσημα πάντα πουλιούνται .  Σκεφτόμουν πρόσφατα ότι ενδεχόμενα οι μεγάλοι έμποροι τώρα , λόγω κρίσης , τρομοκρατούν όσους πουλάνε σοβαρές συλλογές ΜΚΕ για να τα αγοράζουν τσάμπα. 



 
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:21:50 πμ »

Δεν ξέρω αν έμπαινε μέσα ή όχι δεν είμαι στην τσέπη του, απλά έχω μιλήσει με διάφορους που έχουν εκδώσει βιβλία φιλοτελικού περιεχομένου και τόσα περίπου είναι τα αντίτυπα που εκδίδονται 50, 100, 100 κάτι max και όποιος προλάβει πήρε. Απλά ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται πολύ για τα βιβλία τουλάχιστον οι παλιοί, τώρα αλλάζει αυτό.

Μη κοιτάς τις εκδόσεις των ΕΛΤΑ που είναι 2000 αντίτυπα, που θα φύγουν κανα 200αρα απο αγοραστές και τα άλλα θα πάνε σαν δώρα σε εκδηλώσεις κλπ. Αλλα ακόμα και τα ΕΛΤΑ να τελειώσει κάποιο βιβλίο δεν το επανεκδίδουν.

Γενικά για ΜΚΕ αν τις ψάχνουν 1000 άτομα το πολύ οι 100 να τα σκάσουν για κάποιο βιβλίο αυτό είναι προσωπική άποψη απο την γενικότερη εμπειρία μου. Ο άλλος προτιμά να πάρει 100ευρώ γραμματόσημα παρά βιβλία. Η αγορά δεν είναι περιορισμένη περιορισμένο ειναι το κοινό που ενδιαφέρεται για βιβλία.

Αλλά νομίζω οτι φεύγουμε απο το θέμα των αποχρώσεων
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:36:17 μμ »

Αυτά είναι τα πράσινα από ένα παλιό χρωματολόγιο Σβάνεμπέργκερ για γραμματόσημα.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 08:44:30 μμ »

Μπράβο salonico!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences