Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 01:43:54 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αξία των 5 λεπτων,αναγνωρίσεις-αποχρώσεις-εκδόσεις  (Αναγνώστηκε 67482 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 03:13:17 μμ »

Tweet της ΕΦΕ μόλις πρίν λίγο με αναφορά στο Στέκι Συλλεκτών  Μεγάλο χαμόγελο

Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 09:21:11 πμ »

Helios και εσύ και ο LHH γνωρίζετε κάτι που δε γνωρίζουμε εμείς  οι υπόλοιποι με συνεργασίες και γράψιμο άρθρων?  ? Δε μας λέτε και εμας ?  Δεν ήξερα οτι και ο LHH δραστηριοποιείται προς αυτή την κατεύθυνση.
Μέτα από αυτό ποιος μένει ? ο Herretic ? Ο οποίος νομίζω ότι είναι ο πιο παλιός στο εδώ στο forum . 

 Χαμόγελο
Ας το πάρω εγώ προσωπικά σαν ευχή,δηλ.την συγγραφή φιλοτελικών άρθρων με θέμα τις ΜΚΕ,δημοσιευμένες στα μεγάλα φιλοτελικα περιοδικά του κόσμου...
Εντάξει ο helios μέσω xartomoutro κάνει δουλειά εφάμμιλη των μεγάλων μελετητών,για μένα,εδώ δεν έχω χρόνο να διαβάσω με την ησυχία μου τα φοβερά ποστ σας στο τόπικ με τα 20λεπτα...
Εξάλλου ο heretic κάνει πολύ ωραία δουλεια στο tube
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:01:14 πμ »

Merci φιλε Παναγιωτη Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 02:32:17 μμ »

Σημερα θα παω σε ενα πιο δυσκολο θεμα, στα 5 λεπτα 80-86. Ειπα να μη το κανω, επειδη ακομα ο ογκος γραμματοσημων που εχω ειναι μικροτερος σε σχεση με τα δεκαλεπτα, αλλα τελικα αποφασισα να κανω την αποπειρα, γνωριζοντας οτι στο θεμα αυτο οι τα κενα θα ναι μεγαλυτερα σε σχεση με τα δεκαλεπτα.
Ειναι πιο δυσκολο γιατι ειναι πιο δυσδιακριτες οι αποχρωσεις οπως θα δειτε. Παρολλα αυτα καποια συμπερασματα βγαινουν.
Ο Ελλας δινει τις πιο κατω αποχρωσεις.
Πρασινο, σμαραγδινο, ζωηρο πρασινο (vivid green), πρασινο βαθυ, σταχτοπρασινο (greyish green) και κιτρινοπρασινο βαθυ ως ελαιωδες.
Ξεκιναμε με μια πανοραμικη αποψη ολων των αποχρωσεων




Απο οτι εχω καταλαβει, ο καταλογος εννοει σταχτοπρασινο (γκριζοπρασινο δηλαδη) τα πρωτα 2 ατονα πανω γραμματοσημα. Τα επομενα 2 ειναι λιγο πιο εντονες αποχρωσεις, πιστευω στο ιδιο πλαισιο (υποκειμενικο, ειδικα για το τελευταιο). Η κατω σειρα περιλαμβανει αποχρωσεις του πρασινου, το αριστερο πιο λαδι, και τα αλλα με λιγο πιο κιτρινο μεσα και το τελευταιο πιο εντονο (ισως αυτο να ναι το vivid green του καταλογου).




Το αριστερα τερμα γραμματοσημο κατ εμε ειναι λαδι. Το γραμ/μο με τη σφραγιδα ΒΟΛΟΣ εχει αγοραστει απο το Βλαστο (με το χαρακτηριστικο πιστοποιητικο) ως emerald (σμαραγδινο). Κατ εμε, οντως υπαρχει πιο πολυ μπλε απο ολα της συλλογης μου αλλα για να μαι και τιμιος, η διαφορα ειναι μικρη οπως βλεπετε.  Τα δεξια γραμματοσημα καθετα που βλεπετε ειναι αποχρωσεις του κιτρινοπρασινου (σχετικα βαθυ).




Τελος, στην τελευταια εικονα βλεπετε αποχρωσεις του βαθυ πρασινου. Η οριζοντια σειρα ισως με λιγο πιο κιτρινο μεσα. Το πιο κατω πιστευω ειναι χαρακτηριστικη τυπικη βαθια αποχρωση.





Σιγουρα μου λειπουν και εδω αρκετες υπο-αποχρωσεις. Αυτα ειναι τα πιο χαρακτηριστικα που καταφερα να διακρινω απο τη συλλογη μου σε πρασινα, πιστευω οτι φαινεται αρκετα ευδιακριτα η διαφορα στις αποχρωσεις, αν και πιστευω σε λιγοτερο εντυπωσιακο  βαθμο σε σχεση με τα δεκαλεπτα. Αυτο δε γνωριζω αν ειναι λογω της δικης μου συλλογης ή λογω γενικοτερων χαρακτηριστικων των πενταλεπτων. Ας πουμε οτι ειναι οχι μια μελετη αλλα πιο πολυ μια παρουσιαση ενδεικτικη ισως των διαφορων που υπαρχουν.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 08:51:36 μμ »

Αλήθεια,έκανες την κίνηση να τα γυρισεις όλα αναποδα,μήπως και κάποιο είναι το αρκετά δύσκολο ''σε λευκο χαρτί''?
Το σμαραγδί,με την εμπειρία του ενός μόνο κομματιού που έχω,και αυτό σε άλλη έκδοση,στη δικτυωτή,μήπως είναι η φωτο που φαίνεται κάπως?
Η αγορά του,αν επιτρέπεται,έγινε από τον Βλαστό,από το internet ή από δημοπρασία?
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 09:06:03 μμ »

Αγορα απο Βλαστο , ιντερνετ. Ειναι μικρη η διαφορα..Στις αλλες εκδοσεις πρεπει να διαφερει η αποχρωση του σμαραγδι. Ο Καραμητσος κανα δυο που εχει βγαλει τα ξεκιναει πανακριβα. Σιγουρα δεν ειναι η μπαμ αποχρωση να πω την αληθεια, ειναι λιγο ατονο.
Το λευκο χαρτι για ποια αποχρωση αναφερεται? Παντως δε μου λεει κ πολλα η πισω πλευρα γιατι καμια φορα η χρηση χημικων πχ χλωρινης μπορει να λευκανει το χαρτι, δε ξερω..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 09:33:01 μμ »

Δεν ξέρω,ο Βλαστός,σαν οίκος,τα τελευταία χρόνια παραπαίει....
Αλήθεια το πιστοποιητικό είναι υπογεγραμένο από τον ίδιο τον Ορέστη Βλαστό,που σημαίνει πριν από το 1995 που πέθανε?
Κατα τα άλλα ωραία συλλογή,και σχετικά με αυτό που έγραψα όσο αφορα το χαρτί,νομίζω ότι όλο και κάποια σκιά θα αφήνει μια τέτοια επεξεργασία...ε,δεν είναι και τίποτα μεγάλη αξία για να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο,
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 09:39:42 μμ »

Οχι, πλεον στο ιντερνετ ο οικος Βλαστου εκδιδει πιστοποιητικα για ολα τα γραμματοσημα που δινει στις δημοπρασιες. Ο Σιταρενιος υπογραφει. Το συγκεκριμενο γραμματοσημο ειναι πολυ οριακο κατα τη γνωμη μου αλλα και εγω δεν εχω δει αλλο της 80-86. Ο Καραμητσος τα ξεκιναει σε πολυ υψηλες τιμες και εχω δει 2-3 τα τελευταια χρονια στις δημοπρασιες του. Παντως δε νομιζω οτι ειναι θεμα αν παραπαιει ή οχι, διφορουμενες αποχρωσεις κατ εμε εχω δει και στους 2 αυτους οικους δημοπρασιων, ειδικα στην 80-86. Προφανως κατι που ειναι πολυ οριακο θα τιμολογηθει στην ακριβη αποχρωση αλλα σε καλυτερη τιμη σε σχεση με ενα πιο χτυπητο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 09:40:35 μμ »

Επισης, γενικα οι φωτο στο φως της ημερας τεινουν να δινουν μια πιο θαμπη εικονα, προφανως σε συνθηκες δωματιου με ελεγχομενο φωτισμο οι χρωματικες διαφορες θα τονιζονταν περισσοτερο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 10:30:53 μμ »

Δεν ξέρω,ο Βλαστός,σαν οίκος,τα τελευταία χρόνια παραπαίει....
Αλήθεια το πιστοποιητικό είναι υπογεγραμένο από τον ίδιο τον Ορέστη Βλαστό,που σημαίνει πριν από το 1995 που πέθανε?

Τι εννοεί η Σίβυλλα της παρέας;
 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 06:52:30 πμ »

Heretic ωραία και τα 5λεπτα σου ..  Βοηθούν πολύ  οι κινήσεις σου αυτές . Και στα 10 λεπτα και στα 5 λεπτα σου έχω κάποιες διαφορετικές αποχρώσεις από αυτά που ανέβασες .

Σχετικά με Βλαστό, αγοράζεις απο eaby ? Έχω την εντύπωση οτι βγαίνει πιο ακριβός από τις δημοπρασίες του καραμήτσου, το έχεις συγκρίνει ?

Σχετικά με τις υπογραφές που αναφέρεις είναι του Ορέστη Βλαστού, και εγώ μικρός όταν αγόραζα από Βλαστό ο Ορεστης πάντα μου έβαζε με μολύβι την υπογραφή του στη πίσω πλευρά.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 07:36:06 πμ »

Καλημερα...νομιζω οτι μαλλον εχετε καιρο να αγορασετε απο το ιντερνετ στις δημοπρασιες του Βλαστου. Σε καθε δημοπρασια οι οικος εκδιδει πιστοποιητικο γνησιοτητας, ακομα και στα φθηνα. Υπογραφεται απο τον Σιταρενιο. Αν θελησει καποιος , μπαινει η γνωστη υπογραφη με το σφραγιδακι του Βλαστου και πανω στα γραμματοσημα. Απο εκει και περα, το αν κλεινουν ακριβα ή οχι, νομιζω ειναι αναλογα το γραμματοσημο. Το συγκεκριμενο emerald ειχε αγοραστει παντως με αμεση αγορα και οχι σε δημοπρασια απο 1 ευρω.
Κατ εμε, η εξυπηρετηση ειναι πολυ καλη και μου εχει αφησει πολυ καλες εντυπωσεις, δεν διεκρινα οτι ο οικος παραπαιει. Αλλωστε νομιζω πως διαδικτυακα κανει καθημερινες πωλησεις.
Midili, αν θελεις ποσταρε καποια διαφορετικη αποχρωση να συγκρινουμε. Θα ειχε ενδιαφερον..Αν το κανεις μονο , θα ηταν πιο συγκρισιμη μια φωτο στο φως της ημερας.
Ηταν μια κινηση για 2 αξιες που εχω ασχοληθει αρκετα, δε θα ποσταρω παρομοιο θεμα γιατι στις αλλες αξιες δεν εχω τετοιο βαθος γραμματοσημων. Αλλωστε η 80-86 ειναι αρκετα προσιτη απο αποψη τιμων και τετοιες κινησεις ειναι αρκετα εφικτες, τολμω να πω ακομα και για την 75-80.
Οπως ειχα ξαναπει, το τελειο θα ηταν η φωτογραφιση με συνθηκες δωματιου σε ελεγχομενο φωτισμο, οπως κανει πχ ο Καραμητσος και αναλογοι οικοι. Ισως με ενα ακριβο scanner. Εκει θα φανουν πιο εντονα οι διαφορες γιατι οπως και να γινει, στο φως της ημερας, και χωρις καμια επεξεργασια απο φωτοσοπ, θα εμφανιστει σιγουρα μια θαμπαδα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 07:31:14 μμ »

Ανεβάζω και εγώ κάποια πεντάλεπτα 80-86 .
Το μεσαίο είναι το ίδιο σταχτοπράσινο με αυτά του Heretic .

Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 07:52:20 μμ »

Πολυ ωραια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 02:11:17 μμ »

heretic, midili
Παρότι δε μπορώ να συνεισφέρω ενεργά στη συζήτηση λόγω του υψηλού επιπέδου της συλλογής σας, ένα μεγάλο μπράβο που μοιράζεστε αυτά τα πανέμορφα κομμάτια στο στέκι και τόσο καλοπροαίρετα και σεμνά τα μελετάτε με εικόνες (1 εικόνα = 1000 λέξεις) εδώ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences