Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:15:24 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η αξία των 5 λεπτων,αναγνωρίσεις-αποχρώσεις-εκδόσεις  (Αναγνώστηκε 66313 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:08:03 μμ »

Πάνο, τα γραμματόσημα μου δεν τα πειράζω ποτέ, ούτε γράφω σε αυτά ούτε σβήνω απο αυτά, δεν κότσαρα κανένα Ρ πίσω, το γραμματόσημο ήρθε κάποτε στα χέρια μου όπως το βλέπεις, απο γνωστό συλλέκτη, ο οποίος με διαβεβαίωσε πως το είχαν συζητήσει και ελέγξει και μαζί με τον Κούνδουρο, "προ αμνημονεύτων χρόνων", όπως χαρακτηριστικά μου είπε. Σκοπός μου ήταν να πληροφορήσω για κάτι που θεώρησα ενδιαφέρον και να δω εαν κάποιος εδώ, βλέποντας το γραμματόσημο πρίν του αποκαλυφθεί η αλήθεια, θα αντιλαμβανόταν ίσως κάτι το "περίεργο" σε αυτό. Είναι όμως γεγονός πως, κάποια πράγματα, μόνο στο χέρι μπορούν ίσως να γίνουν αντιληπτά και όχι μέσω φωτογραφιών.
Σχετικά με τις διάφορες σημειώσεις που συχνά βλέπουμε στην πίσω πλευρά των ΜΚΕ, προσωπικά θεωρώ πως ελάχιστες φορές αυτές παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον, γιαυτό και όχι μόνο δεν τις λαμβάνω υπόψιν αλλα συνήθως τις παραβλέπω τελείως, σαν να μην υπάρχουν. Συνήθως πρόκειται πράγματι για αντιστοιχίσεις σε νούμερα κάποιας ταξινόμησης ή καταλόγου όπως είπες, αρκετές δε φορές έχω προσέξει πως μπορεί να αποδειχθούν παραπλανητικές για όποιον βασιστεί σε αυτές καθώς συχνότατα δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, τα γραμ/μα δλδ συχνά έχουν καταταχτεί και μαρκαριστεί λάθος.
Θα πρότεινα γενικώς να τις αγνούμε, εκτός εαν με κάποιο τρόπο γνωρίζουμε με βεβαιότητα πως αυτές προέρχονται απο κάποιον στου οποίου την κρίση έχουμε εμπιστοσύνη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:19:37 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:54:13 μμ »

Φιλοι τον Μπελια γιατι τον πεθαναμε? Μια χαρα ειναι ο ανθρωπος και ενεργος στο αντικειμενο, κανει ακομα εκτιμησεις, αετοπουλο κανονικο.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 01:53:19 μμ »

Λες?
Να μπέρδεψα το Μπέλλα με τον Μπελιά?
Θα το δω σε κάποια τελευταία Φιλοτέλεια για ποιον από τους δύο είχε μια νεκρολογία...
Καταγράφηκε
zante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:47:55 μμ »

Με μπέρδεψε πολύ το γραμματόσημο γιατι μεν η όψη μου φαινόταν για 80/86 αλλα δεν γνώριζα οτι υπάρχουν και πλαστοί αριθμοί ελέγχου. Παρ' όλο που ο αριθμός ελέγχου είχε κατι το περίεργο.
Καταγράφηκε
zante
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 05:49:50 μμ »

Και μια ερώτηση. Είναι δυνατόν από φωτογραφία να γίνει κατάταξη σε δίλεπτα ή είναι τόσο δυσκολη η κατάταξή τους που το καθιστά αδύνατο ;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 09:22:19 μμ »

Οπωσδήποτε μια δύσκολη αξία,που για διάφορους λόγους,π.χ.δεν έγινε χρήση ταχυδρομικώς παρα μόνο για έντυπα και ως δημιουργία συμπλήρωσης τελών,ας πούμε 20λ και τρία δίλεπτα για τα Ιόνια με την ηπειρωτική Ελλάδα.Κατά συνέπεια αυτό δημιούργησε δυσκολία κατάταξης και αναγνώρισης λόγω πολύ λίγων φακέλλων και αναπόφευκτα μειωμένη χρήση της εκτυπωτικής πλάκας ,άρα λίγες φθορές,άρα δύο μόνο σφαλματα πλάκας οταν οι τελευταίες του 20λ μετρούν πάνω από 50 !
Πάντως ρίξε μια ματιά έχω ανοίξει ένα τόπικ παρακάτω που έχει μια ενδιαφέρον επισήμανση...και όσο αφορά την ουσία του ερωτήματός σου για να προσπαθήσουμε  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 02:13:31 μμ »

To χαρτόμουτρο μπήκε δυναμικά φέτος σε καινούργιες ενημερώσεις για ΜΚΕ .
 Άντε να δούμε τον Νίκο (Helios) να γράφει και στον ΕΦΕ άρθρα.

Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:09:47 πμ »

Φαίνεται πως για κάποιες περιπτώσεις φύλλων των 5λ των τραβηγμάτων 80-86 η ανεπαρκής μελάνωση / τα λάθη γενικότερα στους χειρισμούς οδήγησαν σε χαρακτηριστικά φύλλα με εικόνα μόλις διαφαινόμενη, όπως του παρακάτω αντιτύπου, σε μια πραγματικά extreme εκδοχή αυτού που λέμε dull printing.

Αντίτυπα της χαρακτηριστικής αυτής περίπτωσης εμφανίζονται σποραδικά στις δημοπρασίες ως μεμονωμένα, αλλα και σε μικρά μπλόκς, ζευγάρια, τετράδες κλπ.
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=533&lot=435144
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=556&lot=452060

Προσπαθώ να καταλάβω εαν τα χαρακτηριστικά αυτά προβληματικά φύλλα ή τμήματα αυτών αποσύρθηκαν ως προβληματικά και τελικά κατέληξαν σε συλλογές αργότερα σε διάφορες μορφές (ως μεμονωμένα, σε blocks κλπ) ή εαν παραδόθησαν στα ταχυδρομεία και κυκλοφόρησαν κανονικά απο εκείνα.
Δεν έχω ποτέ δεί κάποιο αντίτυπο επί φακέλλου ενώ το μοναδικό σφραγισμένο (για κανονική ταχ. χρήση ή χαριστικά;) αντίτυπο που έχω εγώ δεί είναι το παρακάτω:
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=481&lot=398498

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για το θέμα αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:19:50 πμ από Helios » Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:47:45 πμ »

Αν το ειχα παρει χαμπαρι θα ηταν δικο μου το σφραγισμενο Χαμόγελο Εντυπωσιακο κομματι
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 11:21:55 πμ »

Ωραίο θέμα,πράγμα που εκτίμησαν και οι αγοραστές όλων των λοτ.
Τιμές Χ2 τις τιμής εκκίνησης,+10% η τετράδα και 22 φορές επάνω το γ'διαλογής σφραγισμένο-!!!
Εγώ δεν θυμάμαι ,από μνήμης, να έχω τέτοιο κομμάτι,σίγουρα και κοιτώντας στα τοπικ των καύσεων,θα υπήρχε μεγάλο απόθεμα 5λ στις αποθήκες,και οπωσδήποτε,όπως και τα γνωστά τεμάχια-ακόμα και ολόκληρο φύλλο είχε βγει στο feldman-με τις αναδιππλώσεις...που ούτε και αυτά τα θυμάμαι σφραγισμένα,κάποιοι επιτήδειοι θα τα κάνανε ''εξαγωγή''
Γενικά στις εκδόσεις1880-86 υπάρχει ένας πιο περιορισμένος αριθμός επι φακέλλου γραμμ.,για τον λόγο ότι τότε υπηρχαν κυριολεκτικά σε χρήση οι φάκελλοι και έτσι δεν φύλαγαν το γράμμα μαζι με αυτόν-τον πέταγαν ή ξεκόλλαγαν τα γραμμ.,αφού αυτό που τους ενδιέφερε το φύλαγαν.
Σε αντιθέση με το εύρος στις προηγούμενες εκδόσεις που λόγω ότι επιστολή και φάκελλος ήταν ένα,φυλαγόντουσαν για διάφορους λόγους-αναμνησεων,τεκμηρίων,εμπορικών συναλλαγών
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 03:09:43 μμ »

To χαρτόμουτρο μπήκε δυναμικά φέτος σε καινούργιες ενημερώσεις για ΜΚΕ .
 Άντε να δούμε τον Νίκο (Helios) να γράφει και στον ΕΦΕ άρθρα.

Παναγιώτη σε ευχαριστώ, θα ήταν χαρά και τιμή για εμένα το να γράψω κάποια στιγμή κάτι αντάξιο φιλοξενίας απο τις σελίδες της Ελληνικής Φιλοτελικής Εταιρίας.
Προς το παρόν, ας αρκεστούμε στο ότι μόλις πρίν λίγο ειδοποιήθηκα απο φίλο για το οτι η ΕΦΕ διάβασε το blog μου και το προτείνει στους φίλους της στο tweeter.  Μεγάλο χαμόγελο
Αυτό είναι σίγουρα μια μικρή αλλά πολύ καλή αρχή!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2016, 03:40:26 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:07:14 μμ »

Helios !!!!
Με το καλό και στις σελίδες της Φιλοτελειας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:17:26 μμ »

Helios !!!!
Με το καλό και στις σελίδες της Φιλοτελειας  Χαμόγελο

Προηγείσαι για αυτό και πιστεύω πως θα συμβεί αρκετά σύντομα! (Έτσι άκουσα να λέγεται...)  Μεγάλο χαμόγελο

Απο τα γραφόμενα σου πρίν, σωστά καταλαβαίνω πως μάλλον πιστεύεις οτι τα εν λόγω 5λεπτα θα αποσύρθηκαν;
Αυτή είναι η δική μου αίσθηση, δύσκολα όμως βγαίνει κάποιο ισχυρό συμπέρασμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2016, 09:56:24 μμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 10:57:45 πμ »

Εχώ την αίσθηση,από τα διάφορα κείμενα που έχω διαβάσει,όλα αυτα τα χρόνια,ότι στα χρόνια των εκτυπώσεων των πρώτων εκδόσεων, επικρατούσε μια προχειρότητα,θα έλεγα μια κατάσταση σχεδόν ανύπαρκτου δημόσιου έλεγχου,τουλάχιστον στο κατώτερο επίπεδο υπαλλήλων.
Αυτό το γράφω γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι ο προϊστάμενος έπαιρνε το χαρτί των γραμμ.με υπογραφές και από το θυσαυροφυλάκιο στο οποίο φυλασσόταν.
Και βέβαια μην ξεχνάμε και τις σφραγίδες που χαθηκαν-?- Σύρος και Κέρκυρα...και την καταλήστευση σε πολλές περιπτώσεις ταχ.υπαλλήλων που ξανακόλλαγαν σφραγισμένα γραμμ.και δεν συζητάμε,και λόγο της απασχόλησής μου με τα σφάλματα πλακός,τις διάφορες βλάβες που προξένησαν στις πλάκες από το να τους πέφτουν τα εργαλέια από τα χέρια-30λ,pos10 &pos1,1λ pos44 & pos55,60λ pos.144-150,πέρα από τις αναριθμητες γρατζουνιές που προξένησαν με τα διάφορα μέσα που χρησιμοποιούσαν για τον καθαρισμό...
Νομίζω ότι κάποιος που θα προίσταται θα έδινε εντολές για απόσυρση των κακοτεχνιών αλλά κάποιοι υπάλληλοι δεν έκαναν καλά την δουλεία τους...
Καταγράφηκε
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 04:08:09 μμ »

Helios και εσύ και ο LHH γνωρίζετε κάτι που δε γνωρίζουμε εμείς  οι υπόλοιποι με συνεργασίες και γράψιμο άρθρων?  ? Δε μας λέτε και εμας ?  Δεν ήξερα οτι και ο LHH δραστηριοποιείται προς αυτή την κατεύθυνση.
Μέτα από αυτό ποιος μένει ? ο Herretic ? Ο οποίος νομίζω ότι είναι ο πιο παλιός στο εδώ στο forum . 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences