Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:59:26 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η κόμικς συλλογή μου (Phantom Duck)  (Αναγνώστηκε 18193 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Phantom Duck
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 11:30:00 πμ »

Χαιρετώ τον λαό. Πριν ζητήσω τα φώτα σας σχετικά με τους πίνακες που μου άφησε ο παππούς, είπα να σας δείξω την συλλογή μου με κόμικς. Πάμε στο ψητό κατ' ευθείαν. Ξεκινάμε με την κεντρική είσοδο. Με το που ανοίγεις την πόρτα με τον Φάντομ, μπαίνεις στο εργαστήριό του.



Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες με όλο το δωμάτιο. Δεν έχει μείνει σπιθαμή αναξιοποίητη. Το κρεβάτι είναι αυτό που κοιμόμουν κανονικά μέχρι πριν λίγο καιρό. Αναγκαστικά έπρεπε να ξεσκονίζω 2 φορές την εβδομάδα για να μην με πιάνει πρόβλημα αναπνοής στον ύπνο.






Πάμε τώρα να τα δούμε αναλυτικά. Πρώτα ο αριστερός τοίχος. Το πρώτο έπιπλο για να μην είναι ξερό και άψυχο έχει στολιστεί με την απαραίτητη αφισάρα Dragonball. Έχει δύο σειρές, στην παρούσα φάση τουλάχιστον, τώρα έχω ξεκινήσει αναδιοργανώσεις για να είναι όλα σε μία. Βλέπουμε κυρίως Berserk, λοιπά manga, και διάφορα Disney, κυρίως ΚΟΜΙΞ, τα οποία έχω αποθηκευμένα στις κάτω κάτω αυτοσχέδιες θήκες (να 'ναι καλά η μάνα).






Το επόμενο έπιπλο, έχει απ' έξω μεταλλικές αφισούλες που τσίμπησα από το Μοναστηράκι, και Disney γκραβούρες που τσίμπησα από τα ΙΚΕΑ. Μέσα βέβαια έχει τα πάντα εκτός από Disney. Λοιπές εκδόσεις, παντός θεματολογίας.




Τα τελευταία ράφια του αριστερού τοίχου κουβαλούν τα πάντα όλα. Αλμανάκο, Ντόναλντ, Φάντομ - οι νέες περιπέτειες, Disney Β' περιόδου Καθημερινής, Κλασικά εικονογραφημένα, Σούπερμαν Ψαρόπουλου, Γέλιο και Χαρά, κλπ.
 


Οι θήκες που βλέπετε παρακάτω με τις Disney εικόνες, είναι αυτοσχέδιες φτιαγμένες από κουτιά παπουτσιών, μιας και έχουν το κατάλληλο μέγεθος για τα Μίκυ Μάους. Τις ψαγμένες εικόνες που βλέπετε (μιας και δεν βρίσκονται εύκολα με το Google) τις ψάρεψα από την βάση δεδομένων INDUCKS. Επέλεξα τις πιο μουράτες, κυρίως από το σύμπαν του Μίκυ Μυστήριο Β' κύκλος και Φάντομ - Οι νέες περιπέτειες. Έχω αφήσει τα καπάκια από πάνω για να μην πιάνουν σκόνη. Ξεσκονίζονται και με το φτερό πολύ πιο εύκολα έτσι.





Σειρά παίρνει ο μεσαίος τοίχος, η φάτσα του δωματίου. Δεν χωράει κόμικς, γι' αυτό και έχουμε αφίσες και φιγούρες. Σιγά μην αφήναμε κενό χώρο ανεκμετάλλευτο. Πρώτα μία αφίσα από την συνεργασία μου με τον Don Rosa (όταν ήρθε το 2014 ως καλεσμένος της Λέσχης Φίλων Κόμικς), και ακολούθως τούμπανη αφίσα Μίκυ Μυστήριο και λοιπές φιγούρες, κυρίως της DeAgostiny.





Πάμε τώρα στο βαρύ πυροβολικό, τον δεξιό τοίχο του δωματίου. Ακολουθούν φωτογραφίες από το έπιπλο, από πάνω προς τα κάτω. Στα ντουλάπια βλέπουμε αφισούλα Αστερίξ (μου την χάρισε ο Μάριος του Comicon στην Σόλωνος, ζωή σε εμάς μιας και μας άφησε χρόνους αιφνιδίως) και αφισούλα με σχέδιο του Hank Porter, ο οποίος έφτιαξε και καθιέρωσε την καλλιγραφική απεικόνιση της υπογραφής του Walt Disney βεβαίως βεβαίως.



Με το που ανοίγουμε τα επίμαχα ράφια, βλέπουμε κυρίως ξενόγλωσσες Disney εκδόσεις από χώρες που έχω επισκεφθεί (και όχι μόνο), λοιπά κόμικς και φυσικά παιχνίδια για το Sega Master System και κιτρινοκάσετα για τις απομιμήσεις τύπου Polystation.


Τέσπα, πρόσοψη του επίπλου. Έχω κυρίως Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, κάνα Ιζνογκούντ (γενικά Μαμούθ πράματα), Akira, Fist of the North Star, και φυσικά όλες τις σκληρόδετες Disney εκδόσεις που είχαν βγει έως τότε που τράβηξα τις φωτογραφίες.


Κάτω κάτω έχω 3 σειρές με κούτες Μίκυ Μάους. Οι μπροστινές είναι στολισμένες με εικόνες με την ίδια μόντα που χρησιμοποίησα στις προηγούμενες. Πάνω στα καπάκια τους έχω γράψει τα τεύχη που περιλαμβάνει η καθεμία.





Τέρμα κάτω έχω τις εκδόσεις Popeye της Fantagraphics με τις πρώτες χρονολογικά ιστορίες του ναυτικού, οι οποίες παρεμπιπτόντως δεν δημοσιεύτηκαν ποτέ στην Ελλάδα αλλά είναι πολλές κλάσεις πιο πάνω από αυτά που διαβάζαμε από τον Δραγούνη.


Τι παίζει τώρα πάνω από το κρεβάτι μου. Αφίσες Αστερίξ & Λούκυ Λουκ, συναρμολογούμενα διαστημόπλοια Disney και κάδρα από τις συλλεκτικές εκδόσεις του Hellsing Ultimate.


Το ράφι μέσα έχει ελληνικά Rurouni Kenshin, Death Note, και φυσικά το καμάρι μου, τα πάντα από KINGDOM HEARTS MANGA. Όλες οι αγγλικές εκδόσεις της Yen Press, οι ελληνικές του Τερζόπουλου, κάποια αγγλικά της Tokyopop κυρίως για αρχειακούς λόγους και ένα artbook που είναι κορυφαίο. Το scroll από κάτω μου το δώσανε στο event των γραφείων της Disney στο Λος Άντζελες και καλύπτει σε εικόνες την ιστορία πολλών παιχνιδιών με χρονολογική σειρά.



Στα πόδια του κρεβατιού τώρα, έχω έξτρα ράφια αφού χωρούσανε. Λιθογραφία του Carl Barks (που δεν έχω βάλει σε κορνίζα, ντροπή μου, είμαι ο χειρότερος), Αστερίξ σκληρόδετα, διάφορα Disney και λοιπά κόμικς. Εύφημο μνεία για το βιβλίο «Οι περιπέτειες του Περτουίλαμπι», το βιβλίο που βγάλαμε με τις πρώτες ιστορίες του Don Rosa για την εκδήλωση που κάναμε. Το πρώτο βιβλίο που δούλεψα ως αρχισυντάκτης θα μπορούσαμε να πούμε.





Collector's gallore τώρα. Η συλλεκτική έκδοση του Epic Mickey (αποκλειστική στην Αμερική), συλλεκτική έκδοση του Epic Mickey 2 (αποκλειστική στην Αγγλία), συλλεκτική έκδοση του Kingdom Hearts II.5 (Αμερικάνικη έκδοση) και το συλλεκτικό soundtrack του Kingdom Hearts I.5 & II.5 που τσίμπησα πάλι από το Λος Άντζελες, που περιέχει μέσα τα πάντα όλα. Συλλεκτικές να φάνε και οι κότες δηλαδή. Δώσε μπάρμπα συλλεκτικές Disney στον λαό.

Η κούτα έχει μέσα κι αυτή Μίκυ Μάους, όμως είναι στολισμένη με fanmade εικόνες Kingdom Hearts για να ταιριάζει με τα υπόλοιπα αποκτήματα.


Μερικά ξεχωριστά κομμάτια τώρα. Το artist edition του Don Rosa, που περιέχει μέσα τα πρώτα έξι επεισόδια του Βίου & Πολιτείας όπως ακριβώς τα έφτιαξε ο μάστορας & σχέδια και προσχέδια, μερικά εκ των οποίων δεν κατέληξαν στην τελική έκδοση και εμφανίζονται για πρώτη φορά στο βιβλίο. Υπάρχει και το έτερο ντούκι Mickey Mouse in color, ένα τούβλο αρκετών κιλών αφιερωμένο στους Carl Barks & Floyd Gottfredson, το οποίο μου κόστισε τον πρώτο μου μισθό της πρακτικής. Για σύγκριση μεγέθους βλέπετε ένα συνηθισμένο Κόμιξ.







Οι περιπέτειες του Περτουίλαμπι. Η δική μου έκδοση, σε σύγκριση με την αμερικάνικη και την δανέζικη. Είμαι γενικά σε επαφή με τον Γερμανό και τον Δανό που τα έφτιαξαν, και όταν βγήκε και η ελληνική έκδοση, ουσιαστικά ανταλλάξαμε βιβλία για να τα έχουμε όλοι όλα. Πολύ ωραία φάση. Έχω και ένα μέτρο σύγκρισης τώρα.





Τα Popeye που έδειξα προηγουμένως, σε σύγκριση με ένα Ποπάυ Δραγούνη, για να καταλάβετε για τι τσιμεντόλιθους μιλάμε.


Τέλος, ωσάν το κερασάκι στην τούρτα, βάζω τα τελευταία μου αποκτήματα από υπογραφές. Δεν βάζω ό,τι έχω, επειδή από την μία βαριέμαι και από την άλλη θα με μισήσετε :p Γι' αυτό βάζω μόνο τα κάτωθι.

Τα πρώτα δύο είναι ένας Φάντομ Ντακ δημιουργημένος από τον Giorgio Cavazzano τον οποίον συναντήσαμε στην Θεσ/νίκη όταν είχε έρθει για το Comic-Con, ενώ το τελευταίο είναι υπογεγραμμένο από τον Rosa. Έχω αρκετές υπογραφές και σχέδιά του, όμως το συγκεκριμένο είναι μοναδικό στον κόσμο. Είναι το CD που έβγαλαν με τον Tuomas Holopainen των Φιλανδών Nightwish, το οποίο και υπέγραφε για τον κόσμο. Το δικό μου είναι το πρώτο υπογεγραμμένο στον κόσμο εκτός Φινλανδίας, όταν ήρθε για το δικό μας signing, 2-3 μέρες μετά το φινλανδικό  Με υποχρέωσε πάλι ο αλήτης.








Αυτά τα λίγα. Απολαύστε υπεύθυνα.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 11:43:24 πμ »

Aπολαυσα
Εισαι απιθανος
ΕΥΓΕ
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 11:55:59 πμ »

 Συγχαρητήρια φίλε, συλλογή με μεράκι. Θα την διαβάσω με πιο πολύ προσοχή το απόγευμα.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:11:45 μμ »

Πολλά συγχαρητήρια φίλε

Χρόνος μεράκι και αγάπη για να βγει αυτο το αποτέλεσμα

 

Καταγράφηκε

mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 02:20:24 μμ »

μπραβο καλε μου φιλε !!!  Χαμόγελο τι αλλο να πεις εκτος απο πολλα μα παρα πολλα συγχαρητηρια !!!  Έκπληξη
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:00:01 μμ »

Φιλε αν και δεν το εχω καθολου με τις συγκεκριμενες συλλογες με εκανες και ταξιδεψα,μερακλιδικα πραγματα,να τα χαιρεσαι και να τα αυξανεις,πολυ ομορφη συλλογη που δεν περιγραφεται ακομα και με την πλουσια Ελληνικη γλωσσα Φιλί
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:04:58 μμ »

Πολυ δυνατη συλλογη να την χαιρεσαι και καλως ηρθες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:10:45 μμ »

Συγχαρητήρια φίλε. Πολύ όμορφη συλλογή και με πολύ μεράκι.
Καλώς ήρθες. Σίγουρα θα έχεις να συμβάλεις με τις γνώσεις σου στα κομιξ στη κοινότητά μας.
ΥΓ Σαν να λείπει κάνα νόμισμα Disney από το ράφι!!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:19:51 μμ »

Φιλε πραγματικα απο τις καλυτερες και πιο τακτοποιημενες προσωπικες συλλογες που εχω δει!  Έκπληξη Συνεχισε με τον ιδιο ζηλο και θα  πας πολυ μπροστα με το θεμα.....μπραβο!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:44:29 μμ »

Παίζεις πολύ δυνατα!!!!  Έκπληξη πολύ ωραία συλλογή έχεις ωραία κομμάτια και μερικά μοναδικά!!! οι αφίσες φοβερές!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Dr.Christos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 248


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:55:06 μμ »

Έχεις κάνει εντυπωσιακή δουλειά φίλε μου!
Συγχαρητήρια!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:04:49 μμ »

Μπραβο σου φιλε μου...ωραια συλλογη
Καταγράφηκε
ig
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:10:14 μμ »

Πολλα συγχαρητηρια και απο μενα για την εντυπωσιακη σου συλλογή!  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Vassilis_26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 466



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:14:48 μμ »

Δηλωνω σοκαρισμενος και ενδιαφερομαι για αγορα μονο του δωματιου  Σαρκασμός Σαρκασμός
Χιλια μπραβο τελεια δουλεια με μερακι και αγαπη
Καταγράφηκε
Phantom Duck
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 03, 2016, 12:19:42 πμ »

Χαχα, ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια παιδιά. Η αλήθεια είναι πως τώρα μετακινούμαι σιγά σιγά σε νεότερο, μεγαλύτερο χώρο, και θα γίνουν πολλές ανακατατάξεις, επομένως έβγαλα φωτογραφίες για να θυμάμαι πώς ήταν.

Για πώληση πάντως δεν είναι  Γλώσσα. Αλλά δεν έχει και νόημα, επειδή αυτή είναι δουλειά που έχει επιτευχθεί με άπειρες εργατοώρες και δεν θα έχει και τόσο νόημα αν απλά περάσει σε κάποιον άλλον.

Τώρα περί νομισμάτων Disney, η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί. Τα μόνα που έχω δει, είναι φωτογραφίες από το GreekComics. Τις βάζω, σε περίπτωση που ενδιαφέρουν κάποιος, μιας και απ' ό,τι βλέπω τα νομίσματα είναι η αδυναμία σας. Να αναφέρω πως όλες οι παρακάτω φωτογραφίες προέρχονται από τον χρήστη PHOTO του GreekComics, ο οποίος μιλούσε με τον σχεδιαστή Luciano Bottaro και γενικά έχει πολύ μεγάλη συλλογή.


Η πρώτη είναι νομίσματα του '70 που δόθηκαν για την «Ιστορία & δόξα της δυναστείας των Ντακ»
http://i66.photobucket.com/albums/h275/kuja-trance/Disney/istoria_zpsdtipj03g.jpg
http://i66.photobucket.com/albums/h275/kuja-trance/Disney/storia_zpskgvb8cxp.jpg


Η δεύτερη περίπτωση είναι 30 νομίσματα που δόθηκαν σε θήκη (ένα για κάθε τεύχος), πάλι στην Ιταλία, στην σειρά «I mitici Disney»
http://i66.photobucket.com/albums/h275/kuja-trance/Disney/mitici_zpsqykfdzmu.jpg
http://i66.photobucket.com/albums/h275/kuja-trance/Disney/mitici2_zpsoznwu8cz.jpg



Ξαναλέω πως δεν έχω κανένα, απλά τα είχα δει από τις φωτογραφίες και μου είχαν κάνει εντύπωση. Βέβαια, μιας και μου εξάψατε την περιέργεια, είπα να ρίξω μία ματιά σε κάνα ebay, και είδα πως γίνεται ένας μικρός χαμός με Disney νομίσματα. Ειδικά, επετειακά, θεματικά, μεμονωμένα, συλλογές, σε θήκες, τα πάντα όλα. Όχι που θα άφηνε η Disney ευκαιρία για κέρδος να περάσει έτσι.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ενδιαφερθεί με το θέμα, μιας και ενδιαφέρομαι για ιστορίες. Αν πω όμως πως δεν με έξαψε η ιδέα, θα πω ψέμματα. Θα δω μήπως αποκτήσω κάποιο επετειακό. Θα πρέπει όμως να ψάξω για κάποιο θεματικό, που να έχει κάποια ιστορία που να ταιριάζει με την υπόλοιπη συλλογή.

Θα δείξει πώς θα πάει το πράμα. Δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου, όμως κάααααποια στιγμή, καλά να είμαστε, όλο και κάτι θα προστεθεί.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences