Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:45:48 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20δρχ 1884 βαθμο δε λεω ανοιξτε το λινκ και παιξτε τον αφο  (Αναγνώστηκε 11737 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 10:59:20 πμ »

Όντως καταπληκτικό αλλά και μένα με προβληματίζει η ύπαρξη τόσου υψηλού τεμαχίου...
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 11:29:27 πμ »

απο την άλλη μια που οι θεωρίες συνωμοσίας είναι της μόδας και κολλάνε παντού ας πρωτοτυπήσουμε και ας αφεθούμε να απολαύσουμε αυτό το εξωπραγματικό κέρμα χωρίς προβληματισμούς.

Ελπίζω να εμφανιστούν σύντομα και μεγάλες φώτος να φτιάξω wallpaper
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 11:44:24 πμ »

 Το σημαντικο εδω δεν ειναι μονο ο υψηλοτατος βαθμος, αλλα και ο χαρακτηρισμος PROOF.
 Οχι PL ( για να πει κανεις οτι ηταν απλως απο τα πρωτα κοματια που κοπηκαν κλπ κλπ), αλλα PROOF.
 Μπορει, οταν αρχισε η κοπη, να εγινε πρωτα ανεπισημη κοπη λιγων κοματιων για να χαριστουν σε επισημους ,μεγαλοσχημονες κλπ, αφου γυαλιστηκαν οι  μητρες, καποιοι δισκοι, και ρυθμιστηκαν οι πρεσσες να χτυπησουν πανω απο μια φορα το καθενα.
 Σε αυτη την περιπτωση, λογικα δεν θα βγηκε μονο ενα κοματι, αλλα περισσοτερα.(φυσικα πολυ μικρος αριθμος).
 Καποιος απο τους παραληπτες, το φυλαξε σε ενα κουτακι οταν του το εδωσαν, γνωριζοντας οτι ηταν κατι ιδιαιτερο, και ετσι εφτασε, απο γενια σε γενια, ως τις μερες μας να διατηρηθει σε αυτη την κατασταση.
 Ποιος ξερει εαν τα υπολοιπα επιβιωσαν και υπαρχουν χωμενα σε τιποτα σεντουκια?
 Ποιος ξερει εαν υπαρχει αλλο παρομοιο χωμενο βαθια στην συλλογη καποιου μεγαλοσυλλεκτη?
 Απο τετοιες περιπτωσεις ο συλλεκτισμος αποκτα την γοητεια του.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 11:58:29 πμ »

Έχεις δίκιο για το PROOF αλλά πριν μερικά χρόνια όποιος θυμάται εμφανίστηκε proof 100 δρχ του 1876 με πιστοποίηση PF 64 της ΝGC το οποίο πουλήθηκε 200.000 ευρώ.

Αναφέρω το συγκεκριμένο γιατί είναι και αυτό χρυσό, ίδιο υλικό με το 20 δρχ του 1884.

Οπότε υπάρχουν και άλλα proof, όμως proof τέτοιας ποιότητας δεν έχω ξανακούσει, ακόμα υπάρχουν proof και στα ασημένια του Γεώργιου, μέχρι 66, ποτέ δεν άκουσα κάτι τόσο ψηλό και μάλιστα CAMEO.

κατά την γνώμη μου  PRΟOF είναι ιδιαίτερο αλλά όχι μοναδικό στον Γεώργιο, μοναδικό είναι νόμισμα αυτής της ποιότητας που μέχρι τώρα τουλάχιστον εγώ δεν έχω ξανακούσει.
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:00:11 μμ »

χααχ..πιστευω οτι ολο κ καποιο θα υπαρχει σε καποιο μπαουλο χωρις καποιος να ξερει την αξια του Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:02:32 μμ »

Αυτά δεν ήταν σε μπαούλα, βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι τα νομίσματα αυτά ήταν μόνο στο εξωτερικό, στην Ελλάδα των πολέμων και των καταστροφών και της πείνας, χλωμό να υπήρχε το κομμάτι ατόφιο τόσα χρόνια.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:29:37 μμ »

Έχεις δίκιο για το PROOF αλλά πριν μερικά χρόνια όποιος θυμάται εμφανίστηκε proof 100 δρχ του 1876 με πιστοποίηση PF 64 της ΝGC το οποίο πουλήθηκε 200.000 ευρώ.

Αναφέρω το συγκεκριμένο γιατί είναι και αυτό χρυσό, ίδιο υλικό με το 20 δρχ του 1884.

Οπότε υπάρχουν και άλλα proof, όμως proof τέτοιας ποιότητας δεν έχω ξανακούσει, ακόμα υπάρχουν proof και στα ασημένια του Γεώργιου, μέχρι 66, ποτέ δεν άκουσα κάτι τόσο ψηλό και μάλιστα CAMEO.

κατά την γνώμη μου  PRΟOF είναι ιδιαίτερο αλλά όχι μοναδικό στον Γεώργιο, μοναδικό είναι νόμισμα αυτής της ποιότητας που μέχρι τώρα τουλάχιστον εγώ δεν έχω ξανακούσει.

Εαν μιλας για τον βασιλια, ναι υπαρχουν και αλλα γνωστα pf, αλλα απο την συγκεκριμενη κοπη, (20 δρχ 1884), μεχρι τωρα ειναι το μοναδικο γνωστο, απο οσο ξερω.
Εφοσον κοπηκαν καποια πολυ λιγα κοματια για να δοθουν σε μερικους μεγαλοσχημονες,(ισως μελη της βασιλικης οικογενειας, της αυλης  κλπ) υπαρχει λογικη στο οτι δεν χρειαστηκε να τα "ξοδεψουν" και τα φυλαξαν σε καποιο κουτακι οταν τα πηραν, η ευτυχης συγκυρια με το συγκεκριμενο ειναι οτι γλυτωσε το γυαλισμα και το " α τι ωραιο, ας το παιξω λιγο" απο τους απογονους, οποτε διατηρηθηκε σε αυτη την αψογη κατασταση.
Καθολου απιθανο επισης, απογονοι μεγαλοσχημονων (ισως και Δανεζικης καταγωγης) να ηταν αρκετα πλουσιοι ωστε να μην χρειαστηκαν ποτε να τα πουλησουν, αλλα να ειναι φυλαγμενα ως οικογενειακα ενθυμια.
Η να τα πουλησαν καποια στιγμη σε μεγαλοσυλλεκτες που ειναι γνωστοι μυστικοπαθεις με τα αποκτηματα τους.
Ας μην ξεχναμε οτι πολλες φορες τετοιου ειδους νομισματα γινονται γνωστα μονο οταν βγαινουν για πωληση δημοσια.
Συναρπαστικο παντως.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:45:51 μμ »

πολύ σωστά αυτά που είπες, δεν είχα όντως ακούσει για proof σε αυτό το νόμισμα αλλά δεν έχω αρχείο παλιών δημοπρασιών για να έχω εικόνα αλλά μόνο ότι θυμάμαι, η πρώτη φορά που άκουσα για proof στο 20 δρχ του 1884 κάπως πιο επίσημα και όχι σε κουβέντα ήταν στον κατάλογο του Κ. Γκούντα http://www.mycoins.gr/ που τώρα έχει τιμή γύρω στις 30.000, ενώ επειδή το είχα κοιτάξει και παλιότερα είχε τιμή στα 18.000 ευρώ.

Δεν έχει φώτο άρα δεν ξέρω εάν αναφέρεται στο συγκεκριμένο κέρμα ή σε άλλο  proof, εάν μας διαβάζει ας μας διαφωτίσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 12:59:38 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 01:38:32 μμ »

Εχω μια απορια σχετικα με ολα αυτα τα φερετριασμενα φαντασματα που βγαινουν ανα καιρους σε δημοπρασιες...Δεν θα επρεπε το ελληνικο νομισματοκοπειο στα καταστατικα του να  αναφερει ολες τις κοπες νομισματων που εχουν γινει ειτε εδω, είτε στο εξωτερικο? Ανακαλυπτονται νεες κοπες απο τα νομισματα που βγαινουν σε πλειστηριασμο? λιγο περιεργο μου φαινεται...
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 03:52:09 μμ »

Εχω μια απορια σχετικα με ολα αυτα τα φερετριασμενα φαντασματα που βγαινουν ανα καιρους σε δημοπρασιες...Δεν θα επρεπε το ελληνικο νομισματοκοπειο στα καταστατικα του να  αναφερει ολες τις κοπες νομισματων που εχουν γινει ειτε εδω, είτε στο εξωτερικο? Ανακαλυπτονται νεες κοπες απο τα νομισματα που βγαινουν σε πλειστηριασμο? λιγο περιεργο μου φαινεται...

Φίλε καταρχήν πρέπει να πας να δεις στον κατάλογο που έδωσα το link που κόπηκε το κάθε νόμισμα, το συγκεκριμένο κόπηκε στο Παρίσι και όχι στην Ελλάδα.

Μετα ο τρόπος δημιουργίας proof νομισμάτων πέραν αυτών της επίσημης κυκλοφορίας έχει απασχολήσει πολλές φορές, σε βιβλία αναφέρεται και ο παράγοντας τύχη κατά την παραγωγή σαν πιθανός για την δημιουργία proof νομίσματος, μεγάλη συζήτηση.

Τέλος πάντων μιλάμε για νόμισμα πριν 130 χρόνια, το να μην υπάρχουν στοιχεία για κάποια κοπή ίσως και να δικαιολογείται, εδώ μέχρι και σήμερα έχουμε αντίστοιχα γεγονότα, δες τα proof εικοσάρικα του 1960, proof 100 δρχ 1990, και το proof 100 δρχ του 2000.

 
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:25:58 μμ »

Εγω λεω παλι οτι η NGC εβαλε λαθος ταμπελακι λογω...φορτου εργασιας (οπως ειχε πει παλια μια ψυχη)  Στριφογύρισμα ματιών

Το 64αρι μου εικοσαρικο της συλλογης μου ειναι καλυτερο απο αυτο.

Γραφουν τις παπαριες τους οι εταιρειες και τρεχουμε εμεις να βρουμε τι και...πως!!!!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:37:16 μμ »

Εγω λεω παλι οτι η NGC εβαλε λαθος ταμπελακι λογω...φορτου εργασιας (οπως ειχε πει παλια μια ψυχη)  Στριφογύρισμα ματιών

Το 64αρι μου εικοσαρικο της συλλογης μου ειναι καλυτερο απο αυτο.

Γραφουν τις παπαριες τους οι εταιρειες και τρεχουμε εμεις να βρουμε τι και...πως!!!!!

για ανεβασε τα διπλα διπλα να τα συγκρινουμε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 07:50:22 μμ »

Σιγουρα πολλα απο αυτα που ανεβαινουν σε δημοπρασιες, ειναι γνωστη η υπαρξη τους ως Proof κλπ.Αυτο που με κανει καχυποπτο ειναι η μοδα της ταμπελας και ποιος την εχει πιο...γυαλιστερη. fachion victim θα ελεγα εγω και πελατειακες σχεσεις μεταξυ εμπορων (οχι συλλεκτων) και εταιρειων πιστοποιησης ειναι ενα δευτερο που μου ερχεται στο μυαλο!
Γιανναρε ανεβασε το να δουμε λαμψη, μονο περιμενε να παρω το γυαλι της ηλεκτροκολλησης μην τυφλωθουμε  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 08:29:18 μμ »

 Η βαθμολογηση των νομισματων παντα υπηρχε μπιφτεκι,(και με τις αλλες κλιμακες, που δεν ειναι τοσο λεπτομερειακες) απλως ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του.
 Το δικο του το νομισμα (που εχει η πουλαει) ειναι το καλυτερο και τα αλλα χρεπια.
 Οι εταιρειες οφειλουν την υπαρξη τους στην αναγκη να εκφρασει καποιος τριτος ειδικος, που δεν εχει συμφερον, μια αντικειμενικη γνωμη για ενα νομισμα.
 Φυσικα, σε μια ανθρωπινη δραστηριοτητα, παντα θα υπαρχουν και υποπτες πτυχες, και ας ειναι το φιλανθρωπικο εργο της Μητερας Τερεζας και οχι απλως μια εμπορικη δραστηριοτητα.

 Απο εκει και περα, ο καθενας εχει δικαιωμα στην γνωμη του, αλλα οταν μιλαμε για κοματια δεκαδων χιλιαδων ευρω που οι περισσοτεροι απο εμας δεν θα τα δουμε ποτε στην συλλογη μας, λογω οικονομικης δυνατοτητας, το να τα απαξιωνουμε η να τα σνομπαρουμε θυμιζει λιγο το γνωστο γνωμικο με την αλεπου και τα κρεμασταρια.
 Η πιστοποιηση δεν ειναι μοδα, ειναι το παρον και το μελλον του συλλεκτισμου παγκοσμιως, για πολλους λογους. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 09:26:59 μμ »

Πιστεψε με Χαρο, δεν εχω αξιωσεις και βλεψεις για τετοια κομματια, δεν τα ζηλευω γιατι ειναι εκτος βεληνεκους μου (οπως δεν ζηλευω ενα φεραρι ή ενα λαμπο) και γενικα δεν ειμαι τοσο εθισμενος στο συλλεκτισμο καθε ειδους...καταλαβαινεις...
Παντως εξακολουθω να πιστευω πως οπου υπαρχει χοντρο χρημα, η αξιοπιστια, η αξιοκρατεια και η ειλικρινεια πανε βολτα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences