Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 12:58:22 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βαμμένα νομίσματα  (Αναγνώστηκε 1373 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:18:18 μμ »

Μερικοί μπορεί να γελάσουν, άλλοι να κοροϊδέψουν, ίσως και εγώ να το έκανα πριν δω κάποιο με τα μάτια μου.

Αυτό που είδα εγώ είχε τα εξής χαρακτηριστικά, ασημένιο νόμισμα του 19 αιώνα, ακυκλοφόρητο, με μπλέ-γκρι μπογιά τέτοια που δεν κρύβει τις λεπτομέρειες του νομίσματος αλλά σου δίνει την αίσθηση ότι έχει μπλέ πατίνα.  

Μια φορά είχα ακούσει ότι κάποιοι έβαφαν τα νομίσματα με σπρέϊ.

Όσοι έχουν εμπειρία από τέτοια νομίσματα, έχουν προσπαθήσει να τα επαναφέρουν ή εάν ξέρουν λεπτομέρειες για τον τρόπο βαφής ή το είδος της μπογιάς ας μας διαφωτίσουν.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 02:54:36 μμ »

Βάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε βρε Μιχάλη! Πάντως έχω ένα ασημένιο 20δραχμο με μπλε πατίνα φυσική. Την άλλη φορά που θα κατηφορίσω θα το φέρω να το δεις.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 03:45:47 μμ »

Βάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε βρε Μιχάλη! Πάντως έχω ένα ασημένιο 20δραχμο με μπλε πατίνα φυσική. Την άλλη φορά που θα κατηφορίσω θα το φέρω να το δεις.

Θανάση από φώτο δεν θα το καταλάβεις εδώ εγώ το κατάλαβα μετά από χρόνια που το είχα στην συλλογή μου, δεν το αναγνώρισαν ούτε εταιρίες πιστοποίησης.

Πάντως όταν το κατάλαβα έπαθα πλάκα.

Να μου πεις πως το κατάλαβα, αρχικά μου μπήκε στο μυαλό γιατί η πατίνα δεν άλλαζε με την πάροδο του χρόνου, βεβαιώθηκα πρόσφατα όταν προσπάθησα να το καθαρίσω.

Λεπτομέρειες Θανάση από κοντά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences