Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 05:44:28 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΕΙ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΠΙΣΗΜΑ Γ  (Αναγνώστηκε 3885 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
collector_by_chance
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 29, 2016, 06:01:43 μμ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΠΕΡΙΗΛΘΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΣΥΛΛΟΓΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ (ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ) ΑΞΙΑ. ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΟΥΝ/ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ? ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΟΡΟΪΔΟ! EINAI NOMIΣΜΑ 5 ΔΡΑΧΜΕΣ ΤΟΥ 1930. ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ PROOF ΓΙΑΤΙ ΓΥΑΛΙΖΕΙ ΟΛΗ ΤΟΥ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΗ!
ΕΠΙΣΗΣ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ MS ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 29, 2016, 06:11:37 μμ »

Καλησπερα σας το συγκεκριμενο της φωτογραφιας δεν νομιζω να εχει καποια παραπανω οικονομικη αξια.Κοινο νομισμα.MS σημαινει MINT STATE δηλαδη σε κατασταση οπως βγηκε απο το νομισματοκοπειο.
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 29, 2016, 06:27:00 μμ »

1-2 ευρω... ειναι η ευκολη ποικιλια αν βλεπω καλα και ειναι πολυ κοινο νομισμα
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 29, 2016, 06:59:43 μμ »

Το συγκεκριμένο νόμισμα είναι κοινό,σε καλή σχετικά κατάσταση,αλλά κυκλοφορημένο.Τα πούπουλα στην κοιλιά του φοίνικα έχουν φθορές,το πεδίο έχει αρκετά χτυπήματα,κλπ κλπ.
Δυστυχώς,δεν είναι κάν κοπής Βρυξελλών(πιό δύσκολο).Οι τιμές που αναφέρθηκαν πρίν,ανταποκρίνονται πλήρως στην πραγματικότητα.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 29, 2016, 08:59:54 μμ »

+1 Το συγκεκριμένο αξίζει 1-2 ευρώ το πολύ.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 29, 2016, 09:20:53 μμ »

Αχ κοπελιά, δεν ξέρω που μένεις , αλλά αν κάνεις μια βόλτα στο μοναστηράκι , θα δεις πολλά τετοια τάλιρα (ίσως και καλύτερα ) 0,50 εως και 1 ευρω , και κανένας δεν τα παίρνει. Παρόλα αυτά αν θες την διαδικασία είναι η έξεις. Το δίνης σε έναν απο τους αντιπροσωπους ( ξέρω 2-3 να σου πω, αν θες ) των εταιριών πιστοποίησις για να πάρει βαθμό ( ΑΝ πάρει ), και μετά ανάλογα τον βαθμό κοιτάς σε έναν απο τους καταλόγους ( υπάρχουν πολλοί, σε έντυπη η και διαδικτυακοί μορφή ) και βρίσκεις και την τιμή του , πάντα κατά προσέγγιση!. Βέβαια πάντα μπορείς να εμπιστευτείς την εκτίμηση που σου έκαναν τα παιδιά (συστήνεται  Κλείσιμο ματιού ) . 

Υγ1 η πιστοποίηση κοστίζει 30 ευρω για αυτό το νόμισμα.

Υγ2 Γράφε με μικρά γράμματα ( είναι στους όρους του φόρουμ )   Μίμης  Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
collector_by_chance
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2016, 02:17:39 πμ »

Καλημέρα παιδιά κι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Ήταν κατατοπιστικοτατες! Ευχαριστώ και για την επισήμανση για τα μικρά γράμματα,  δεν το ήξερα!
Με λίγα λόγια, τζάμπα χάρηκα! Το νόμισμα αυτό επειδή είναι σχετικά παλιό, νόμιζα ότι θα έχει κάποια σημαντική αξία βασιζομενη κι εδω:https://www.ngccoin.com/price-guide/world/greece-5-drachmai-km-711-1930-cuid-19941-duid-62396.
Χωρίς όμως να ξέρω τι σημαίνουν αυτα τα γράμματα από πάνω! Τα οποία τελικά ήταν πολύ σημαντικά... Και όχι δεν μένω Αθήνα,  έχω να πάω 30 χρόνια! Αμα είστε σίγουροι ότι η αξία του είναι γύρω στο 1 ευρώ,  δε θα δώσω 30€ για πιστοποίηση! Εσείς ξέρετε το αντικείμενο και σας πιστεύω... Να είστε όλοι καλά...
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 30, 2016, 02:25:44 πμ »

Ακόμα και αν επέλεγες να το πιστοποιήσεις,ο βαθμός θα ήταν χαμηλός,δηλαδή 100% πεταμένα λεφτά.
Μήν απογοητεύεσαι όμως,μπορεί αν έχεις στη συλλογή κάποια μεταγενέστερα νομίσματα (πχ Παύλου) να κρύβουν ευχάριστες εκπλήξεις.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 30, 2016, 06:23:30 πμ »

Ο Τυφλοσούρτης της πιστοποίησης σε γενικές γραμμές μας δείχνει ότι ΔΕΝ πιστοποιούμε νομίσματα εφόσον η αξία αυτών δεν ξεπερνά το τετραπλάσιο και πλέον της αξίας της πιστοποίησης.
Αυτό σημαίνει ότι άν κάποτε το δώσεις, τουλάχιστον θα πάρεις τα λεφτά της πιστοποίησης πίσω.
Δλδ αν πιστοποιήσεις έναν Παυλάκο ο οποίος σε υψηλό βαθμό ms τον βρίσκεις 2 ευρώ και δώσεις 25 ευρώ για πιστοποίηση τότε μην περιμένεις και πολλά. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2016, 08:04:24 πμ »

μακαρι να ηταν ακριβα τα νομισματα αυτα θα μασταν ωνασηδες πολλοι εδω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός σχεδον μηδενικη αξια Σαρκασμός
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2016, 09:28:51 πμ »

 Σε γενικες γραμμες, οι συλλεκτες πληρωνουν σπανιοτητα.
 Ειτε σπανιοτητα επειδη εχουν εκδοθει η επιβιωσει λιγα κομματια απο ενα νομισμα, ειτε επειδη εχουν επιβιωσει λιγα σε πολυ ψηλη κατασταση, οπως την εννοουν αυτοι ομως, οχι απλως να " γυαλιζει".
 Τα νομισματακια που βρηκες, μην τα καθαρισεις, ουτε να τα τριψεις για να γυαλισουν, γιατι ακομα και αξια να εχουν, εαν καθαριστουν, αυτη πεφτει καθετα.
 Τοσο συγχρονα νομισματα, για να εχουν καποια αξια πρεπει να ειναι σε υπερυψηλες καταστασεις, πραγμα πολυ δυσκολο να βρεθει σε ενα βαζακι με "ψιλα" η μια συλλογουλα τυχαια, που απλως καποιος φυλαξε μερικα νομισματα καπου.
 Σου ευχομαι ,με αφορμη αυτα, να κολλησεις το μικροβιο, και απο "συλλεκτης απο τυχη", να γινεις " συλλεκτης απο επιλογη".
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2016, 10:52:31 πμ »

Ευτυχως που η κοπελια ειναι λογικη και καταλαβε μερικα πραγματα.....αλλιως θα σας εβγαζαν ασχετους -απατεωνες και οτι πατε να φατε την περιουσια τσαμπα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2016, 11:18:28 πμ »

Not a chance σου λέω! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
collector_by_chance
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:05:23 πμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και πάλι! Κάποιες χιουμοριστικές, αλλά δεν είμαι και στην καλύτερη διάθεση να τις εκτιμήσω... Όχι, δε νομίζω να ασχοληθώ σοβαρά με την συλλογή νομισμάτων. Δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια και όρεξη! Εξάλλου εμένα μου αρέσει η φωτογραφία και η δημιουργία κοσμημάτων. Κάποιες συλλογές (νομίσματα, τηλεκάρτες, γραμματόσημα) βρέθηκαν τυχαία στα χέρια μου γιατί δυστυχώς πέθαναν νωρίς ο αδελφός μου και η μαμά μου. Καθόλου χιουμοριστικά γεγονότα! Λόγω ανεργίας και με ενοχές βρέθηκα στην ανάγκη να σκεφτώ να πουλήσω 1 μόνο νόμισμα, νομίζοντας ότι έχει αξία! Αυτή είναι η ιστορία μου, παρόμοια με άλλων που βρέθηκαν τυχαία με συλλογές λόγω κληρονομιάς... Σίγουρα θα είμαι η μόνη... Ευχαριστώ και πάλι...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 31, 2016, 10:26:23 πμ »

Δεν είσαι ή μόνη που σκέφτεται έτσι.
Έχω δει πολλούς στην ίδια κατάσταση με σένα.
( Να  νομίζουν ότι έχουν κάτι σπάνιο)
Όπως και να έχει προσωπικά σου εύχομαι το καλύτερο για τήν ζωή σου και στο ελεύθερο χρόνο σου ριχνε μία ματιά εδώ μέσα. Ίσως να σέ βοηθάει ή ενασχόληση αυτή και να ξεφεύγεις κάποιες φορές από τά προβλήματα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences