Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 06:49:26 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα πληρώνατε αυτά τα χρήματα για ένα ακριβό νόμισμα που σας αρέσει?  (Η ψηφοφορία έληξε: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:37:47 μμ)
ναι, δεν έχω πρόβλημα με αυτό το ποσό αρκεί να μου αρέσει - 3 (6.4%)
ναι, θα προσπαθούσα να το πάρω κάνοντας οικονομία - 7 (14.9%)
όχι σε καμία περίπτωση και ας είχα τα χρήματα - 11 (23.4%)
όχι δεν μου το επιτρέπει η οικονομική μου κατάσταση - 17 (36.2%)
όχι θα έψαχνα να το βρω πιο φθηνά - 9 (19.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 45

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά ακριβού νομίσματος  (Αναγνώστηκε 6157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 30, 2016, 04:15:34 μμ »

Νομίζω σε όλους το ίδιο ισχύει ανάλογα με τη τσέπη. εγώ θα αγόραζα ένα με όλες τις απαντήσεις, ακριβό μου φαίνεται και ένα των 50 ευρώ
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 30, 2016, 10:36:26 μμ »

Νομίζω σε όλους το ίδιο ισχύει ανάλογα με τη τσέπη. εγώ θα αγόραζα ένα με όλες τις απαντήσεις, ακριβό μου φαίνεται και ένα των 50 ευρώ

Σωστοτατος
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2016, 03:35:04 μμ »

Στα 4,943.31 το βρίσκει εύκολα ο πωλητής αν το θελήσει να το ξαναέχει στην συλλογή του; Aν το βρίσκει εύκολα έχει κάνει καλή πώληση ο πωλητής, αν, όμως, δεν το βρίσκει εύκολα τότε έχει κάνει πολύ καλή αγορά ο αγοραστής.

Συμφωνώ με τον zompels, η ελληνική αγορά δεν ακολουθεί την παγκόσμια τάση με εμφανή τον κίνδυνο φίλοι συλλέκτες να ρευστοποιήσουν δύσκολα και σπάνια κομμάτια, σε τιμές που, κατά την γνώμη μου, δεν θα μπορέσουν να τα ξαναβρούν.
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2016, 03:59:27 μμ »

Εγώ πάντως και τώρα βλέπω να πουλιούνται δύσκολα κομμάτια, αρκετά χαμηλότερα  από την αξία τους. Βέβαια μπορεί να κανω και λάθος.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2016, 04:20:35 μμ »

 Οταν οι πωλησεις δεν ειναι προγραμματισμενες η μεσα στο συνηθισμενο συλλεκτικο αλισβερισι (για αναβαθμισεις, για αποκτηση ρευστου για νεες αγορες , για λογους αλλαγης συλλεκτικων στοχων κλπ) και ειναι πωλησεις αναγκης, λογω της καταστασης που επικρατει στον τοπο, κλαφτα Χαραλαμπε..

 Αν καιγεσαι για 2-3-4 χιλιαρικα αμεσα και δεν εχεις να δωσεις ευκολα και εμπορευσιμα κοματια, εστω στο ebay, τοτε θα βγαλεις τα "καλα" σου και θα κλαις με μαυρο δακρυ, οχι μονο γιατι θα φυγουν χαμηλα, αλλα γιατι αντε μετα να τα ξαναβρεις.

 Προσωπικα ειμαι υπερ της συλλογης δυο επιπεδων.
 Στο ενα τα κοματια που δυνητικα θα πουληθουν ευκολα και γρηγορα σε μια δυσκολη στιγμη (και τετοιες θα εχουμε πολλες μπροστα μας).
 Και στο δευτερο, τα κομματια που δεν θα αποχωριζομουν ποτε, και ας ετρωγα ξερο παξιμαδι και ελιες.. Σαρκασμός Σαρκασμός.
 Ειμαι σιγουρος οτι αν καποτε ερθει η μερα που θα αναγκαστω να δωσω κοματι απο το δευτερο επιπεδο, θα ειναι και η μερα που θα παρατησω τον συλλεκτισμο, μιας και μπορει τα οικονομικα του καθενος να γυρνανε καποια στιγμη προς το καλυτερο, αλλα καποια ψυχολογικα τραυματα δεν ξεπερνιουνται ποτε..
 Αναφερομαι αποκλειστικα σε world coins, γιατι για ελληνικη συλλογη τα πραγματα ειναι εξαιρετικα μπερδεμενα, και το τι ειναι πλεον ακριβο, τι φτηνο, ποια η αξια κλπ ειναι κατι που σηκωνει μεγαλη κουβεντα..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 31, 2016, 09:03:31 μμ »

Παιδια η αφεντια μου κανει συλλογη απο το περισευμα και οχι απο το υστερημα! Αν μου περισευαν 5000 για αγορα κοματιου ναι θα επαιρνα ενα σπανιο κοματι! Δεν μπορω να πω παντως οτι σκεφτομαι την μεταπωληση οταν αγοραζω!

Δημητρη το σκεπτικο σου διαφωνω! Δεν μπορω να εχω σαν αποταμιευση τη συλλογη μου! Δηλ χτυπα ξυλο να χρειαστω χρηματα αμεσα να πρεπει να απευθυνθω σε συλλεκτη? Ουτε σε εφιαλτη μην το ζησει καποιος...
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences