Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 06:49:43 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΛΕΠΤΑ 1828 ΕΛΛΗΝΙΚ  (Αναγνώστηκε 6943 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Μάιος 04, 2010, 03:50:11 μμ »

5 Λεπτα 1828 ΕΛΛΗΝΙΚ. Very Rare

Σφαλμα το οποιο δημιουργηθηκε απο τον Χαρακτη Χατζηγρηγορη Πυροβολιστη αφου ειχε πιθανον αποφασισει να χαραξει τις ακτινες που κατευθυνονταιστο Φοινικα κατω απο τα τρια τελευται γραμματα της λεξης ΕΛΛΗΝΙΚΗ δηλαδη στα "Ι Κ Η" ξεχασε να χαραξει το τελευταιο"Η".
Καποια στιγμη διαπιστωσε το λαθος χαραζοντας το Η χωρις να αλλαξει τιποτα αλλο και με την ιδια μητρα στον οπισθοτυπο.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 04, 2010, 05:49:39 μμ »

Aυτη ειναι η επομενη ποικιλια με το  διορθωμενο Η στην ιδια μητρα
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2010, 10:53:22 μμ »

5 Λεπτα 1828 "ΕΛΛΗΝΙΚ" NGC MS-62 BN σε δημοπρασια εξωτερικου

http://sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=261&lot=6023
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2010, 08:18:23 μμ »

εχω παρατηρησει οτι παιζουν πολλα MS στην ποικιλια αυτη (ελληνικ) για την ακριβεια δεν εχω δει κανα κυκλοφορημενο προσφατα, επισης εχω ακουσει και κατι φημες ποια ειναι η αποψη σου
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2010, 08:26:34 μμ »

εχω παρατηρησει οτι παιζουν πολλα MS στην ποικιλια αυτη (ελληνικ) για την ακριβεια δεν εχω δει κανα κυκλοφορημενο προσφατα, επισης εχω ακουσει και κατι φημες ποια ειναι η αποψη σου

Θα συμφωνήσω μαζι σου αλλα δεν εχω ακουσει κατι σχετικα.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2010, 10:31:24 μμ »

ειχε κυκλοφορησει μια φιμη παλια οτι ειναι κοπιες αυτα τα MS δεν το εχω ψαξει πολυ να σου πω την αληθεια αλα με εχει παραξενεψει το γεγονος, απ οσα ξερω σε καμια αλλη ποικιλια δεν παρουσιζεται αυτο το φαινομενο
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2010, 09:35:38 πμ »

Ο πιθανότερος λόγος για την ύπαρξη ακυκλοφόρητων είναι ότι το σφάλμα διαπιστώθηκε κάποια στιγμή και κρατήθηκαν από την εκδούσα αρχή όσα δεν είχαν βγει στην κυκλοφορία.  Λογικά σε κάποια κρατική υπηρεσία η τράπεζα είχαν παραμείνει αυτά μέχρι να τα διαθέσει πολύ αργότερα κάποιο λαμόγιο στην αγορά.  Πολλές φορές βρίσκονται και σε πολύ χαμηλές καταστάσεις.  Το τελευταίο που θυμάμαι στο ebay είχε βγει πριν από 3 χρόνια σε λάθος κατηγορία (αρχαία) από έναν Λετονό σε κατάσταση AU.  Η τιμή ήταν 1050 ευρώ.  Στη συνέχεια πουλήθηκε αρκετά παραπάνω.
Καταγράφηκε

adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 09, 2011, 06:03:27 μμ »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&rt=nc&nma=true&item=140559857176&si=QsEFqro5OH%252FEJyPZVBnKLWKdTSs%253D&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT


Αυτος ο τυπος ποιος ειναι?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 09, 2011, 09:30:25 μμ »

το οτι εγινε λαθος και κρατηθηκαν,ισως δεν στεκει.απο τις αναφορες των τοτε αξιωματουχων στο δημοσιο ταμειο,βρεθηκε ενα νομισμα και αυτο καλπικο της εποχης,αυτη την ποκιλια την αναφερουν σχεδον ολοι .ειναι γενικα γνωστη και αρα αρκετα σπανια και ακριβη ποικιλια,πως γινεται και ανα διαστηματα βγαινουν καινουργια μοντελακια στην αγορα,λες και ειναι μοδα,και μετα εξαφανιζονται.οπως περσι τα 10 λεπτα διασκορπιστικες ακτινες!! που θεωρουνταν πιο ακριβο και απο τον αργυρο φοινικα και φετος δεν κυκλοφορει ουτε φτερουγα,ισως τα 100-200 κομματια απο τις δυο συλλογες που σπασαν(γιατι απο οσους ρωταω ολοι εχουν ενα δειγμα) εξαντληθηκαν.φετος μαλλον ειναι στην μοδα το ελληνικ,να υπαρχει δουλεια στη αγορα,ηθελα να ηξερα ποσο θα μπορω να το αγορασω?στη εξαιρετικη κατασταση της φωτογραφιας.το μονο που ξερω οτι δεν μπορω να εχω αποψη,ουτε εμπιστοσυνη σε κανεναν, με αυτα που βλεπω.σιγουρα θα το εχουν γνωστοι,και με μεγαλη οικονομικη ανεση,συλλεκτες,αλλα και στο γνωστο σουπερ μαρκετ?δεν το περιμενα.δεν εχω πλεον λογω να εκφερω γνωμη,ο καθενας πραττει οπως νομιζει, με τα χρηματα του,εγω πραγματικα θεωρω τον εαυτο μου ασχετο στα καποδιστριακα με την μοδα του αμερικανου,και σιγουρα οτι υπαρχουν κοπιες το θεωρω δεδομενο,δεν υπαρχει λογος να αντιδικω με κανεναν,αλλα  μοδα ειναι θα περασει,γιαννηςτ.ΥΓ δε θιγω κανεναν,λεω μονο την ταπεινη μου γνωμη,με τις οποιες γνωσεις διαθετω,ειμαι ενας απλος συλλεκτης,μεσοκοπος στην ηλικια, ισως φταιει το γηρας?καλο βραδυ σε ολην την παρεα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2011, 09:46:26 μμ από giannist » Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 12, 2011, 03:58:49 μμ »

Αυτος ο τυπος ποιος ειναι?
γιατί αυτός; πιάνει την τιμή μιας χαμηλής κατάστασης ΕΛΛΗΝΙΚ;!;!  Έκπληξη Απορία
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 09:14:13 πμ »

Κανωντας μια βολτα στην σελιδα της ΠΝΕ που εχει δημοπρασια την επομενη βδομαδα ειδα οτι μεσα στα λοτ του Καποδιστρια εκτος μερικων καλων μονολεπτων παιζει και μια ΕΛΛΗΝΙΚ !!
Μπορειτε να την δειτε εδω

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=117&CategoryId=111&TypeId=2&pageno=1

Η τιμη μου φαινετε αρκετα τσιμπιμενη για τετοιους καιρους!! Εσεις τι λετε?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:03:51 μμ »

για μενα γιωργο, προσωπικη μου αποψη, παντα,ειναι το μονο ενδιαφερον απο τα καποδιστριακα,(απο πλευρας σπανιωτητας φυσικα),δεν απαξιωνω τα αλλα νομισματα,που αρκετα ειναι ομορφα,και σε λογικες τιμες.πιστευω,οτι σε αυτο θα δοθει,η οποια μαχη,αν και με την υφεση!!!λογω σπανιωτητας παντα,η τιμη ειναι αρκετα καλη, για τιμη εκκινησης,και πιστευω,οτι θα ανεβει μερικα εκατοσταρικα επανω.ιδωμεν!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:29:31 μμ »

Ιδωμεν Γιαννη!! Ιδωμεν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences