Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:47:37 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: VES καρτζια;;  (Αναγνώστηκε 4178 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:14:27 μμ »

Θα κανω μια παρενθεση πριν παρουσιασω ενα πολυ σπανιο νομισματακι Ενετικου Κυπριακου ενδιαφεροντως σε αυτο το ποστ με σκοπο οσοι φιλοι κρατανε αρχειο να το εχουν εστω και ετσι Κλείσιμο ματιού
Προσωπικη εκτιμηση απο την πολυ λιτη και νηπιακη αρχικη μου σταδιοδρομια στην Ενετικη περιοδο οταν βλεπεις μια ευκαιρια να μην λυπασαι τα χρηματα (αν βεβαια υπαρχουν)στο συγκεκριμενο παραδειγμα που θα αναφερω τα χρηματα υπηρχαν αλλα φανηκα παρα πολυ καρμιρης και εκανα παζαρια για 50ε-80ε μειον,σε ενα νομισμα που πιστευω δεν θα το ξαναδω και αν το δω θα χττυπησει τουλαχιστον 2ψηφιο νουμερο απο οτι εκλεισε,προσωπικη συμβουλη λοιπον οτι μπορουμε να αγοραζουμε και φθηνα η ευκαιριες αλλα οταν ερχεται η ωρα πρεπει να μπαινει βαθια το χερι στην τσεπη.
Το συγκεκριμενο νομισμα μου προκαλεσε πολλες αποριες μια και αναφερεται σε καταλογο οτι κοπηκε στην Κυπρο το 1481 για τους Ενετους οι οποιοι παρελαβαν την Κυπρο το 1489 απο την Αικατερινη Κορναρο,ο Λαζαρι το αναφερει ως καρτζια ,εχω βρει πληροφοριες αλλα αδυνατω να κανω μεταφραση γιατι ειναι στα Γαλλικα,πρεπει να κοπηκε απο τον Τζιοβανι Μοτσενιγκο,ειναι πανεμορφο και κατεμε πανσπανιο ισως να μην το ξαναδουμε οποτε καρφιτσωμα φιλαρακια στο αρχειο μας
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:15:17 μμ »

.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:16:28 μμ »

.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2016, 12:20:13 μμ »

παζαρια στα παζαρια ο Μαρκος την πατησε :'( :'(
http://www.ebay.it/itm/XS-CYPRUS-Venetian-Occupation-Schlumberger-pl-VIII-11-EXTRA-RARE-UNIQUE-/371643378143?
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2016, 01:16:44 μμ »

  Μπάμπη μπράβο που το μοιράζεσαι μαζί μας. Η αλήθεια είναι ότι αν και ψιλοκοιτάω και το από εκεί ebay, δεν το είχα πάρει το συγκεκριμένο καθόλου πρέφα. Τώρα για αυτό με τα λεφτά την έχω πατήσει πάμπολλες φορές (κυρίως όμως γιατί δεν τα έχω  Γλώσσα ), ωστόσο είμαι της φιλοσοφίας ότι κάθε τι γίνεται για ένα σκοπό (και μερικές φορές με έχει δικαιώσει). Αν θες με τα Γαλλικά μου ίσως καταφέρω να βγάλω τίποτα οπότε αν θες στείλε. Πάντως γενικότερα είναι περίπτωση και μαζί σου, πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο κομμάτι, αλλά ποτέ δεν ξέρεις Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2016, 06:21:22 μμ »

Γιαννη νασαι καλα εχω και αλλα στο αρχειο και σιγα σιγα θα ανεβασω με αποκορυφωμα μια Κρητικη Οσελλα  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών και εμενα το πορτοφολι πριν 30μερες σηκωνε την αγορα και την υπερβαση δεν ειναι για ολα τα νομισματα να κανεις υπερβασεις,ειπαμε πρωτα ο Θεος μπηκαμε στα Ενετικα για να κατσουμε καμμια 40αρια χρονια οποτε υπερβασεις και εξοδα πολλα μονο σε πολυ δυνατα κομματια,τα αλλα αργα η γρηγορα θα περασουν απο μπροστα μας στο σωστο ταιμινγκ Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 23, 2016, 01:25:22 μμ »

Επειδη οπως ελεγε ο Ομηρος ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ περι τα 850 π.Χ και επειδη 2-3 παιδια με ρωτησαν για τον καταλογο Λαζαρι πως θα τον βρουν(τους τον εστειλα ηδη Κλείσιμο ματιού) ,οποιος φιλος θελει ευχαριστως να του παραθεσω το λινκ απο Αμερικανικη βιβλιοθηκη,ο καταλογος ειναι τσαμπα και πρεπει να τον εχει οποιος ασχολειτε εστω και επιφανειακα με την Ενετικη περιοδο,να πω οτι βρισκεται πανευκολα οποιος σερφαρει αλλα για να μην ψαχνεται και χανεται ας μου στειλη π.μ να του τον δωσω Κλείσιμο ματιού φιλαρακια καλο μεσημερακι να εχουμε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences